Ωραιότερες πόλεις της Βόρειας Ελλάδας

Ποιες είναι οι ωραιότερες πόλεις της Μακεδονίας και της Θράκης


  • Total voters
    56
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Κάτι η απόσταση από την Αθήνα, κάτι η ύπαρξη της Πελοποννήσου και των νησιών, οφείλω να παραδεχτώ ότι δεν έχω επισκεφτεί καθόλου Μακεδονία και Θράκη (με εξαίρεση τη συμπρωτεύουσα, στο πλαίσιο καθιερωμένης σχολικής εκδρομής). Μιας κι η κατάσταση παραμένει δυσοίωνη και με την ελπίδα ότι τα σύνορα μεταξύ νομών κάποια στιγμή θα ανοίξουν μες στην επόμενη διετία, κοιτάζω τις επιλογές μου κι η ιδέα ενός ταξιδιού είτε στη Δυτική Μακεδονία είτε σε Ανατολική Μακεδονία και Θράκη μοιάζει ενδιαφέρουσα, θα ήθελα τη γνώμη των πολυταξιδεμένων σ’ αυτά τα μέρη μελών.

Σε πρώτο επίπεδο, μιλάμε για χειμώνα ή αρχές άνοιξης, οπότε δεν ψάχνω Χαλκιδική, αλλά μάλλον roadtrip με στάσεις σε όμορφες πόλεις. Θα με ενδιέφερε ποιες θεωρείτε τις ομορφότερες πόλεις στην περιοχή, που θα ήταν απαραίτητες στάσεις σε αντίστοιχο ταξίδι.

Μέχρι στιγμής, περισσότερο με ιντριγκάρουν η Καστοριά, η Καβάλα και η Ξάνθη αρχικά, και σε επόμενο επίπεδο η Βέροια, η Έδεσσα κι η Φλώρινα, αλλά μπορεί τα πραγματικά διαμάντια να είναι αλλού. Επίσης θα με ενδιέφερε αν υπάρχει κι ιδανική εποχή για κάποιες από αυτές (π.χ. δεν έχει νόημα να πας στην Έδεσσα στην καρδιά του χειμώνα ή της Φλώρινας της πάει το χιονισμένο τοπίο).

Επομένως, ποιες πόλεις βάζετε στο βάθρο και ποιες στο βάραθρο;


Υ.Γ. Το poll μπήκε για να δώσει λίγο σασπένς στα αποτελέσματα, σαν travel war, περισσότερο για να δω τις τάσεις. Είμαστε ανοιχτοί σε μάχες, κι ας είναι απόρροια σωβινισμού. Περιέχονται πόλεις-πρωτεύουσες νομών της Μακεδονίας και της Θράκης (όχι η συμπρωτεύουσα, κωμοπόλεις τύπου Διδυμότειχο ή χωριά τύπου Νυμφαίο), αλλά αν κάτι που έχω παραλείψει είναι άχαστο, γράψτε το χωρίς φόβο και πάθος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Αν δεν ειναι Χριστουγεννα, ετοιμασου να κοψεις φλεβες το βραδυ χειμωνα. Καμια χειμωνα. Χριστουγεννα παντου κατι κινειται, επιστρεφουν οι ηλικιες που εχουν μεταναστευσει σε μεγαλες πολεις η αλλες χωρες, εχουν πληρωθει δωρα, υπαρχει μια κινητικοτητα. Ισως καλυτερα στη Βεροια.
 
Last edited:

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Θα κάνω κι εγώ poll -με το συμπάθιο - για το πότε θα τελειώσεις εκείνη την ιστοριάρα στο Βιετνάμ..Περιμένουμεεεεεεεεεεε ............
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Νομίζω πως ορθώς σε ιντριγκάρει για αρχή η Καβάλα και η Ξάνθη. Η Καβάλη έχει ένα πολύ ωραίο παλιό κομμάτι χτισμένο αμφιθετρικά,, ενώ υπέροχη είναι και η παλιά πόλη της Ξάνθης. Στα συν της Καβάλας βέβαια το ότι είναι και σημαντική πόλη-λιμάνι. Πάντως γενικά οι πιο ζωντανές πόλεις στην ευρύτερη περιοχή κατά τη γνώμη μου είναι η Αλεξανδρούπολη και η Κομοτηνή (συμβάλλει βέβαια σε αυτό και η έντονη παρουσία φοιτητών και στις 2 αυτές πόλεις). Έτσι ακόμα και στην καρδιά του χειμώνα (δεν αναφέρομαι βέβαια στο φετινό χειμώνα) θα δεις αρκετό κόσμο και αρκετά στέκια γεμάτα. Επιπλέον, η Ξάνθη και η Κομοτηνή έχουν έντονο και το ανατολίτικο στοιχείο σε πολλές γειτονιές που επίσης τις καθιστά ενδιαφέρουσες. Θεωρώ πως ένα road-trip σε αυτές τις περιοχές (ανατολική Μακεδονία-Θράκη ευρύτερα) ειδικά την άνοιξη είναι πάντα μια εξαιρετική ιδέα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Νομίζω πως ορθώς σε ιντριγκάρει για αρχή η Καβάλα και η Ξάνθη. Η Καβάλη έχει ένα πολύ ωραίο παλιό κομμάτι χτισμένο αμφιθετρικά,, ενώ υπέροχη είναι και η παλιά πόλη της Ξάνθης. Στα συν της Καβάλας βέβαια το ότι είναι και σημαντική πόλη-λιμάνι. Πάντως γενικά οι πιο ζωντανές πόλεις στην ευρύτερη περιοχή κατά τη γνώμη μου είναι η Αλεξανδρούπολη και η Κομοτηνή (συμβάλλει βέβαια σε αυτό και η έντονη παρουσία φοιτητών και στις 2 αυτές πόλεις). Έτσι ακόμα και στην καρδιά του χειμώνα (δεν αναφέρομαι βέβαια στο φετινό χειμώνα) θα δεις αρκετό κόσμο και αρκετά στέκια γεμάτα. Επιπλέον, η Ξάνθη και η Κομοτηνή έχουν έντονο και το ανατολίτικο στοιχείο σε πολλές γειτονιές που επίσης τις καθιστά ενδιαφέρουσες. Θεωρώ πως ένα road-trip σε αυτές τις περιοχές (ανατολική Μακεδονία-Θράκη ευρύτερα) ειδικά την άνοιξη είναι πάντα μια εξαιρετική ιδέα
Ακριβως. Το φοιτητικο στοιχειο αυτοματα ζωντανευει τις πολεις. Καθως και η καλη οικονομικη κατασταση του πληθυσμου.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Θα κάνω κι εγώ poll -με το συμπάθιο - για το πότε θα τελειώσεις εκείνη την ιστοριάρα στο Βιετνάμ..Περιμένουμεεεεεεεεεεε ............
Με φάγατε. :bleh:
Δεν το έχω ξεχάσει, απλώς ακολουθεί ένα ενδιαφέρον κομμάτι του ταξιδιού και δεν θέλω να το βιαστώ (κάπως πρέπει κι εγώ να καμουφλάρω τη βαρεμάρα μου).

@paefstra θενκς για το input: αν και δυσοίωνο, αναμενόμενο.
@thanos75 κατατοπιστικός ως συνήθως, είσαι άλλωστε από τους ειδήμονες στα εγχώρια ταξιδιωτικά.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Αρχικά από τη στιγμή που έχεις Πολύγυρο, Κιλκίς, Γρεβενά, Φλώρινα, Κοζάνη κλπ θα πρέπει να προσθέσεις και Νάουσα, Ορεστιάδα που λείπουν.
Η ερώτησή σου είναι πολύ γενική και η απάντηση εξαρτάται από τα γούστα του καθενός και τις ημέρες που θα έχεις στην διάθεσή σου. Όποιες πόλεις και να επιλέξεις σίγουρα θα βρεις μέρη να περάσεις όμορφα. Χειμώνα, αρχές Άνοιξης για φέτος με τα λοκντάουν δύσκολα θα προλάβεις! Με αφετηρία την Αθήνα και για διάστημα ας πούμε 1 εβδομάδα την εποχή που σε ενδιαφέρει θα σου πρότεινα να επισκεφτείς Καστοριά, Φλώρινα, Πρέσπες, Άγιο Αθανάσιο, Λουτρά Πόζαρ , Έδεσσα, Νάουσα. Σε άλλη εκδρομή Καβάλα, Ξάνθη, Κομοτηνή, Αλεξανδρούπολη, Σουφλί, Ορεστιάδα και ημερήσια Αδριανούπολη σενάριο που φαντάζει πολύ μακρινό...... να ξανανοίξουν τα σύνορα από Καστανιές!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επειδή στο Σαλονιστάν χιονίζει και επιτέλους βλέπω άσπρη μέρα (!!!!!!!!) έχω κέφια και θα πω (με τη σειρά που τα γράφω) Καστοριά, Ξάνθη, Καβάλα όσον αφορά μόνο τις πόλεις. Αν πιάσουμε όλα τα ενδιαφέροντα των νομών, τότε αλλάζει....

ΥΓ. Ο Πολύγυρος είναι στη Χαλκιδική και είναι πολύ όμορφος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom