Ωραιότερες πόλεις της Βόρειας Ελλάδας

Ποιες είναι οι ωραιότερες πόλεις της Μακεδονίας και της Θράκης


  • Total voters
    56

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω επισκεφτεί αρκετές πόλεις από όσες βλέπω στη λίστα (νοτιοελλαδίτισσα γαρ), παρ' όλα αυτά έχω πάει σε περισσότερες από τις μισές.

Για μένα η Καστοριά είναι μακράν το νο1! Τη λάτρεψα. Λάτρεψα τη λίμνη, τη θέα από διάφορα σημεία, τον παραλίμνιο περίπατο, την αρχιτεκτονική, το Ντολτσό, τα ατελείωτα πτηνά ακόμα και μέσα στο κέντρο της πόλης, το Σπήλαιο του Δράκου, τα τσιπουράδικα, τα γύρω χωριά και φυσικά τους ανθρώπους. Φαντάσου την απόλαυσα παρότι σιχαίνομαι το κρύο κι ενώ πήγα τέλος Δεκεμβρίου με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και χιόνι στην επιστροφή.
Θέλω οπωσδήποτε να ξαναπάω και σε άλλη εποχή για να την δω και υπό άλλες συνθήκες, να την ανακαλύψω σε μεγαλύτερο βάθος, αλλά και για να επισκεφτώ το Νυμφαίο και τον Αρκτούρο. Επίσης είναι καλή βάση και για τις συγκλονιστικές Πρέσπες, στις οποίες είχα πάει σε προηγούμενο ταξίδι.

Από εκεί και πέρα μου άρεσαν πολύ η Κομοτηνή και η Ξάνθη. Αγάπησα πολύ το διαπολιτισμικό τους κομμάτι, τις συζητήσεις με τους ντόπιους, αλλά και την χαρούμενη ενέργεια των φοιτητών. Θα ήθελα πολύ να επιστρέψω και να πάω και στα Πομακοχώρια! Έχω περάσει πολύ όμορφα και Αλεξανδρούπολη, παρότι σαν πόλη δεν τη βρήκα κάτι το ιδιαίτερο.

Η Έδεσσα αξίζει επίσης αρκετά θεωρώ, τόσο λόγω των καταρρακτών, όσο και του υδάτινου στοιχείου γενικότερα. Είναι μια όμορφη πόλη, σε κάποια σημεία η αρχιτεκτονική είναι ενδιαφέρουσα, ενώ και η φύση τριγύρω εντυπωσιακή. Καβάλα επίσης θα ξαναπήγαινα, μου φάνηκε όμορφη σε ένα πέρασμα που έκανα, ενώ ανέλπιστα συμπαθητική βρήκα τη Δράμα, στην οποία άνετα θα αφιέρωνα μια στάση ή και διανυκτέρευση σε roadtrip.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Επομένως, ποιες πόλεις βάζετε στο βάθρο και ποιες στο βάραθρο;
Αν και ο Βορράς δεν είναι η ειδικότητά μου θα σου πω μιά γνώμη για τις πόλεις που έχω επισκεφθεί.
Γενικώς δεν θεωρώ τις ελληνικές πόλεις κάτι πέραν του μετρίου, ίσως με ελάχιστες εξαιρέσεις , λόγω αρχιτεκτονικής. Πολλές ΄πολυκατοικίες, έλλειψη ρυμοτομίας κ.λ.π
Με αυτό το πρίσμα λοιπόν ξεχωρίζω την Καστοριά λόγω της λίμνης.Από μακρυά γράφει στον φακό, πόλύ ωραίος ο παραλίμνιος περίπατος , φανερά και κρυμμένα διαμαντάκια, ανάμεσα σε αδιάφορα κτίσματα, τα αρχοντικά μακεδονικής νοοτροπίας και τα δεκάδες βυζαντινά εκκλησάκια. Στα συν της πόλης και η εγγύτητα στον χώρο του Δισπηλιού.
Απογοήτευση η Κοζάνη και ακόμη μεγαλύτερη τα Γρεβενά.
Άσχημη μου φάνηκε και η Καβάλα όταν την είχα επισκεφθεί παρά το γεγονός ότι είναι δίπλα στην θάλασσα, έχει παλιό κομμάτι και κάστρο.
Παρά την γνώμη που έχω για τις πόλεις που ανέφερα, το ταξίδι σε αυτές έχει πολύ ενδιαφέρον καθώς οι περιοχές στις οποίες βρίσκονται έχουν πολλά πράγματα να δει κάποιος αναλόγως βέβαια και τις προτιμήσεις του.
Όπως για παράδειγμα ωραίες κωμοπόλεις η γραφικά χωριά, φυσικά τοπία και αρχαιολογικά μνημεία.
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Ξάνθη αγαπημένη! Την έζησα βέβαια ως φοιτήτρια οπότε έχει άλλη αξία για εμένα! Επίσης έχω επισκεφθεί Καστοριά, η οποία επίσης μου άρεσε πολύ! Η Καβάλα δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και δεν θα επεδίωκα να την επισκεφθώ και πάλι.. Η Κομοτηνή δεν μου άρεσε.. Η Αλεξαδρούπολη είναι ωραία για μονοήμερη! Η Ορεστιάδα θα μπορούσε να αποτελέσει κομμάτι της εκδρομής συνδυασμένο με τις υπόλοιπες εκδρομές στην περιοχή! Γενικά αγαπώ Θράκη και θεωρώ ότι έχει πολύ ωραίους ανθρώπους! Ανοιχτόκαρδους και δοτικούς!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σε γενικές γραμμές ταυτίζομαι απόλυτα με όσα γράφτηκαν, αν και έχω δει ελάχιστα έως καθόλου όπως έχω αναφέρει κι άλλες φορές, τις πόλεις του βορρά.
Εξαρτάται πάντα τι ψάχνεις και τι είδους εκδρομή θέλεις να κάνεις.
Για παράδειγμα η Καστοριά όντως τα έχει όλα και συμφέρει.
Η Έδεσσα ειναι μια μικρή συμμαζεμένη πόλη απλά για ένα πέρασμα, ωστόσο συγκεντρώνει πληθώρα δραστηριοτήτων τριγύρω. Το ίδιο και περισσότερο η Φλώρινα, κατι που δεν εχω κανει και το θέλω.
Η Καβάνα είναι όμορφη και ενδείκνυται για καλοκαίρι, με έντονη όμως την απουσία νυχτερινής ζωής, εν αντιθέσει με τη Δράμα και τη φοιτητούπολη των Σερρών.
Γενικά οι φοιτητές κάνουν τη διαφορά και μετατρέπουν τις πόλεις από εντελώς αδιάφορες σε ιδιαίτερες καμιά φορά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα και αυτό της Κοζάνης.
Θα μου πεις, εδώ ολόκληρη Θεσσαλονίκη και είναι διαφορετική πόλη όταν λείπουν οι φοιτητές, δε θα ναι οι επαρχιακές;
Συνεχίζοντας, υπάρχουν και πολύ αδιάφορες τουλαχιστον πόλεις, με εξαιρετικές φυσικές ομορφιές όμως τριγύρω τους, όπως τα Γρεβενά που αναφέρονται.

Για τη Θράκη τέλος, πρέπει να γραφτεί ξεχωριστό κεφάλαιο. Καταπληκτική εκδρομή που έχει πολλά και ιδιαίτερα να δώσει. Σε ότι αφορά τις πόλεις, όμορφη η Ξάνθη, όχι ιδιαίτερη η σημερινή Κομοτηνή αλλά με απίστευτη ζωή και η Αλεξανδρούπολη (όπως την είδα πέρυσι) μετριότητα.

Για ταξίδια με αυτοκίνητο εγκρίνω και με το παραπάνω, χωρίζοντας τις περιφερειακές ενότητες έτσι ώστε να μη χάνονται πολλές ώρες στο δρόμο από ένα σημείο ενδιαφέροντος σε άλλο.
Είναι κάτι που θα πάρω ζεστά κι εγώ, όταν με το καλό...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
και η υπακοή στους κανόνες οδήγησης.
Σ' αυτό έχει τα πρωτεία η Καβάλα.
Από φίλους που σπούδασαν και έμειναν χρόνια εκεί, γνωρίζω ότι έχουν να λένε για τους Καβαλιώτες και το πόσο καλά οδηγούν σεβόμενοι τους πάντες, σχετικά με τα δεδομένα της Ελλάδας βέβαια. Ίσως συμβαίνει επειδή εκπαιδεύονται σε μια δύσκολη πόλη, με πολλές ανηφόρες-κατηφόρες...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Η Καβάνα είναι όμορφη και ενδείκνυται για καλοκαίρι, με έντονη όμως την απουσία νυχτερινής ζωής, εν αντιθέσει με τη Δράμα και τη φοιτητούπολη των Σερρών.
Τι Αβάνα τι Καβάνα!!
Κάποιος έχει αλλού το μυαλό του!! :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Γενικά οι φοιτητές κάνουν τη διαφορά και μετατρέπουν τις πόλεις από εντελώς αδιάφορες σε ιδιαίτερες καμιά φορά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα και αυτό της Κοζάνης.
H Κοζάνη είναι κέντρο περιφέρειας, με οτι συνεπάγεται αυτό, και αποτελεί τη βασική πηγή τροφοδότησης ηλεκτρικής ενέργειας ολόκληρης της χώρας! Το οτι η πόλη είναι ζωντανή (ακόμα) δεν έχει καμία σχέση με τους φοιτητές....

Επίσης όλος ο νομός έχει πολύ ενδιαφέρον! Υπάρχουν σημαντικοί ιστορικοί χώροι, όπως η αρχαία πόλη και οι Βασιλικοί Τάφοι Αιανής, καθώς η Ελιμεία ήταν μέρος του αρχαίου Μακεδονικού Βασιλείου και το μουσείο στην Αιανή είναι ένα απο τα καλύτερα μουσεία που υπάρχουν στην Ελλάδα! Επίσης, στο Βουρινό υπάρχει μνημείο για την πρώτη οργανωμένη ένοπλη αντίσταση του Μακεδονικού Αγώνα, καθώς απο εκεί ξεκίνησε ο Μακεδονικός Αγώνας πραγματικά! Στα Σέρβια υπάρχει η Βυζαντινή κληρονομιά της περιοχής, με το κάστρο και όλη την περιοχή τριγύρω που είναι πολύ όμορφη.
Υπάρχουν και άλλες φυσικές ομορφιές στον νομό, και Κοζάνη δεν είναι μόνο τα εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας, που και αυτά απο μόνα τους αποτελούν πολύ σημαντικό κομμάτι της Ελλάδας και έχουν ενδιαφέρον!
Και απορώ που δεν μιλάει κανείς για όλα αυτά....
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δε λέει τίποτα σαν ομορφιά η Αλεξανδρούπολη. Όταν είχα πάει μου άρεσαν μόνο οι άνθρωποι, οι καφετέριες και η υπακοή στους κανόνες οδήγησης.
Που να πας και στη Δράμα. Πατάς στη διάβαση με τη μύτη του ποδιού και κοκαλώνουν οι πάντες! Και δεν κάνω πλάκα...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom