Ωραιότερες πόλεις της Βόρειας Ελλάδας

Ποιες είναι οι ωραιότερες πόλεις της Μακεδονίας και της Θράκης


  • Total voters
    56

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Και Τρικαλα έτσι είναι.
Παντως ειναι πολυ αντιοικολογικο ολο αυτο, γιατι γκαζι-φρενο ο οδηγος σε καθε διαβαση, καιει πιο πολυ βενζινη με αποτελεσμα την μεγαλυτερη μολυνση του περιβαλλοντος και την πιο γρηγορη εξαντληση των φυσικων πορων. Επισης εχω ακουσει παραπονα πως εκει οι δρομοι δεν εχουν λακκουβες με αποτελεσμα οι οδηγοι να μην μπορουν να τσεκαρουν τις αναρτησεις τους. Ωραια πολη εχετε παντως, φτιαξτε και αυτα τα πραγματακια, κριμα ειναι ν' ακους τετοια εν ετει 2021! :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Παντως ειναι πολυ αντιοικολογικο ολο αυτο, γιατι γκαζι-φρενο ο οδηγος σε καθε διαβαση, καιει πιο πολυ βενζινη με αποτελεσμα την μεγαλυτερη μολυνση του περιβαλλοντος και την πιο γρηγορη εξαντληση των φυσικων πορων. Επισης εχω ακουσει παραπονα πως εκει οι δρομοι δεν εχουν λακκουβες με αποτελεσμα οι οδηγοι να μην μπορουν να τσεκαρουν τις αναρτησεις τους. Ωραια πολη εχετε παντως, φτιαξτε και αυτα τα πραγματακια, κριμα ειναι ν' ακους τετοια εν ετει 2021! :)
Αν αναφέρεσαι στα Τρίκαλα, η γειτονιά μου είναι γεμάτη λακούβες. Όλες οι παιδικές μου αναμνήσεις έχουν λακούβες με νερά μέσα. Το παραμύθι για τα Τρίκαλα και το δήθεν ευρωπαϊκό τους αέρα, είναι μόνο παραμύθι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Με το ζόρι συγκρατήθηκα και ψήφισα μόλις 5 γιατί θα ήθελα να τις ψηφίσω όλες. Αγαπώ πολύ Βόρεια Ελλάδα, κρίμα που είναι κάπως μακρυά για εμάς τους Αθηναίους.

Η Καστοριά είναι αρχόντισσα, ίσως η ομορφότερη. Μου αρέσει όλες τις εποχές αν και την πρώτη φορά που πήγα αναρωτιόμουν αν άξιζε να "θυσιάσω" καλοκαίρι σε μέρος χωρίς θάλασσα. Τελικά αγάπώ τα πάντα εκεί. Την αγαπώ το καλοκαίρι που μπορείς να κάνεις κρουαζιέρα στη λίμνη, το χειμώνα που της πάει πολύ, αγαπώ τις περαντζάδες δίπλα στα παπάκια στη λίμνη, τις βυζαντινές και μεταβυζαντινές εκκλησίες.....

Η Καβάλα είναι μια πόλη με καλό φαγητό(αν και σε μερικά εστιατόρια έχουν τσιμπημένες τιμές σε σχέση με άλλες πόλεις της Βορείου Ελλάδας), αμφιθεατρικά χτισμένη δίπλα στη θάλασσα, με το εντυπωσιακό υδραγωγείο τις "Καμάρες",το Ιμαρέτ,την γραφική παλιά πόλη,το μνημείο του Αποστόλου Πάυλου, το φρούριο με την ιστορία αιώνων κλπ. Και φυσικά με την Καβάλα ως βάση να δει κανείς τον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων-μνημείο της Ουνέσκο!

Την Έδεσσα την έχω επισκεφτεί μόνο 3-4 φορές(έτσι κι αλλιώς δεν είναι μεγάλη) αρκετές όμως για να έχω θαυμάσει τους Καταρράκτες, την παραδοσιακή συνοικία Βαρόσι, το μουσείο ερπετών κλπ...

Η Φλώρινα είναι μικρή, όμορφη,χαριτωμένη και το υδάτινο στοιχείο της προσδίδει αξία.

Η Αλεξανδρούπολη είναι ωραία για περαντζάδα δίπλα στη θάλασσα και για τα πολύ καλά εστιατόρια της τόσο σε κρέας όσο και σε ψάρι. Αλλά αποτελεί κυρίως βάση για επίσκεψη σε εξαιρετικής φυσικής ομορφιάς τοπία όπως το Δέλτα του Έβρου και το Εθνικό πάρκο Δαδιάς-Λευκίμμης- Σουφλίου.


Αλλά κι αυτές που δεν ψήφισα έχουν ενδιαφέρον, απλώς επειδή ανέφερες το "όμορφες" ίσως δεν είναι τόσο φωτογενείς. Π.χ. οι Σέρρες έχουν καλό φαγητό, τρομερή θέα και ατμόσφαιρα στο CityZen και στα ιγκλου δίπλα στην Ακρόπολη των Σερρών, το αρχαιολογικό μουσείο στο Μπεζεστένι και αποτελούν βάση για πολλές εκδρομές. Γενικά για όλες τις πόλεις που έχεις βάλει στο poll έχω θετικά να πω, απλώς δεν είναι όλες τόσο "φωτογενείς"....

Ανήκω στην κατηγορία των μάλλον λίγων Αθηναίων που ήξερα καλά τον Μασούτη πριν έρθει στην Αττική.:haha: Τόσες φορές έχω επισκεφτεί τον ελληνικό βορρά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.960
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το οτι η πόλη είναι ζωντανή (ακόμα) δεν έχει καμία σχέση με τους φοιτητές....
Παρεξήγηση, η αναφορά μου ήταν αποκλειστικά και μόνο για τη νύχτα της πόλης και επ΄ουδενί για τα υπόλοιπα ωραία που λες.
Μιας και πιάσαμε το νομό, πρέπει να αναφέρουμε τη καταπληκτική διαδρομή πάνω στη γέφυρα των Σερβίων που περνάει πάνω από τη λίμνη πολυφύτου, την εξαιρετική φύση, τα χωριά κτλ κτλ.
Απλά δεν αναφέρθηκα πολύ γιατί μιλάμε για πόλεις.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Που να πας και στη Δράμα. Πατάς στη διάβαση με τη μύτη του ποδιού και κοκαλώνουν οι πάντες! Και δεν κάνω πλάκα...
Φέτος πήγαμε πρώτη φορά στην Δράμα και όντως μας έκανε εντύπωση αυτό. Και οι άνθρωποι ευγενικοτατοι και πρόθυμοι να βοηθήσουν (ψάχναμε σπίτι για την κόρη που πέρασε εκεί)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Παρεξήγηση, η αναφορά μου ήταν αποκλειστικά και μόνο για τη νύχτα της πόλης και επ΄ουδενί για τα υπόλοιπα ωραία που λες.
Μιας και πιάσαμε το νομό, πρέπει να αναφέρουμε τη καταπληκτική διαδρομή πάνω στη γέφυρα των Σερβίων που περνάει πάνω από τη λίμνη πολυφύτου, την εξαιρετική φύση, τα χωριά κτλ κτλ.
Απλά δεν αναφέρθηκα πολύ γιατί μιλάμε για πόλεις.
Γιατί να παρεξηγηθουμε καλό μου παιδί; Συζήτηση κάνουμε! Επειδή έχω βγει πολλές φορές στη Κοζάνη, την νυχτερινή ζωή δεν την κάνουν οι φοιτητές αλλά οι ίδιοι οι κάτοικοι. Οι φοιτητές απλά συμμετέχουν :)
Και καμιά 20ετια πριν, η νυχτερινή ζωή της Κοζάνης ήταν ακόμα καλύτερη....
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Φέτος πήγαμε πρώτη φορά στην Δράμα και όντως μας έκανε εντύπωση αυτό. Και οι άνθρωποι ευγενικοτατοι και πρόθυμοι να βοηθήσουν (ψάχναμε σπίτι για την κόρη που πέρασε εκεί)
Καλή σταδιοδρομία και καλή τύχη στο κορίτσι!!!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
η ιδέα ενός ταξιδιού είτε στη Δυτική Μακεδονία είτε σε Ανατολική Μακεδονία και Θράκη μοιάζει ενδιαφέρουσα
Σωστά,δεν μπορείς σε ένα ταξίδι να τα δεις όλα.Εγώ λέω να ξεκινήσεις από την Δυτική Μακεδονία.Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με ότι έχει γραφεί πιο πάνω και για να βοηθήσω λίγο την οργάνωση ενός τέτοιου ταξιδιού προτείνω το εξής πλάνο για να χορτάσεις χλωρίδα,πανίδα,λίμνες,δάση,βουνά,ομορφιές, γραφικότητα,ιστορία,κρασί και φαγητό :)
1η μέρα Πρωινή πτήση για Θεσσαλονίκη και ενοικίαση αυτοκινήτου.Ξεκινάς για Εδεσσα (μέσω Γιαννιτσών).Επισκέπτεσαι τον αρχαιολογικό χώρο της Πέλλας και μετά στάση για 1 ώρα στη Εδεσσα.Συνεχίζεις για Αγρα,Αρνισσα και φτάνεις στον Αγιο Παντελεήμονα πάνω στην λίμνη Βεγορίτιδα.Ωραία περιοχή με άλλες 3 λίμνες τριγύρω,επισκέψιμα οινοποιεία (κτήμα Αλφα,κτήμα Καρανίκα) και πολύ καλό φαγητό στο Κοντοσώρο (Ξυνό Νερό) ή στο Θωμά (Σκλήθρο). Ανηφορίζεις στο Νυμφαίο για διανυκτέρευση.
2η μέρα Βλέπεις τον Αρκτούρο και μετά μέσα από μία καταπληκτική δασική διαδρομή μέσω Δροσοπηγής φτάνεις στη Φλώρινα.Μία ώρα φτάνει για να τη δεις και συνεχίζεις για Πρέσπες (Μικρή και Μεγάλη,Αγιος Αχίλλειος,βαρκάδα και βραχογραφίες). Κοιμάσαι στους Ψαράδες.
3η μέρα Σε μία ώρα είσαι στην πανέμορφη Καστοριά.Ολη η μέρα δικιά σου για να απολαύσεις ότι έχει ήδη γραφεί.
4η μέρα Από την Καστοριά η Αιανή είναι περίπου 1,5 ώρα. Εχει γράψει ήδη η @Sassenach77 τι μπορείς να δεις εκεί.Σε 15 χλμ σε περιμένει η Κοζάνη για διανυκτέρευση.
5η μέρα Φεύγεις για Βεργίνα να δεις τα εκπληκτικά ευρήματα και μετά κάνεις και μία βόλτα στη Βέροια ( συνοικίες Μπαρμπούτα και Κυριώτισσα,Βυζαντινό Μουσείο,πάρκο Ελιάς). Από εκεί το αεροδρόμιο Μακεδονία είναι 1,5 ώρα,παίρνεις μάλλον την τελευταία πτήση για την Αθήνα.
Εάν έχεις περισσότερες μέρες βάζεις και άλλα ή τα βλέπεις όλα πιο χαλαρά.Αν έχεις λιγότερες κόβεις ότι νομίζεις.Προτεινόμενος μήνας ο Μάιος,πολύ ωραία φύση, γλυκός καιρός και μεγάλες μέρες.Δεύτερος στη σειρά ο Οκτώβριος με τα ανεπανάληπτα χρώματα των δένδρων.
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Σωστά,δεν μπορείς σε ένα ταξίδι να τα δεις όλα.Εγώ λέω να ξεκινήσεις από την Δυτική Μακεδονία.Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με ότι έχει γραφεί πιο πάνω και για να βοηθήσω λίγο την οργάνωση ενός τέτοιου ταξιδιού προτείνω το εξής πλάνο για να χορτάσεις χλωρίδα,πανίδα,λίμνες,δάση,βουνά,ομορφιές, γραφικότητα,ιστορία,κρασί και φαγητό :)
1η μέρα Πρωινή πτήση για Θεσσαλονίκη και ενοικίαση αυτοκινήτου.Ξεκινάς για Εδεσσα (μέσω Γιαννιτσών).Επισκέπτεσαι τον αρχαιολογικό χώρο της Πέλλας και μετά στάση για 1 ώρα στη Εδεσσα.Συνεχίζεις για Αγρα,Αρνισσα και φτάνεις στον Αγιο Παντελεήμονα πάνω στην λίμνη Βεγορίτιδα.Ωραία περιοχή με άλλες 3 λίμνες τριγύρω,επισκέψιμα οινοποιεία (κτήμα Αλφα,κτήμα Καρανίκα) και πολύ καλό φαγητό στο Κοντοσώρο (Ξυνό Νερό) ή στο Θωμά (Σκλήθρο). Ανηφορίζεις στο Νυμφαίο για διανυκτέρευση.
2η μέρα Βλέπεις τον Αρκτούρο και μετά μέσα από μία καταπληκτική δασική διαδρομή μέσω Δροσοπηγής φτάνεις στη Φλώρινα.Μία ώρα φτάνει για να τη δεις και συνεχίζεις για Πρέσπες (Μικρή και Μεγάλη,Αγιος Αχίλλειος,βαρκάδα και βραχογραφίες). Κοιμάσαι στους Ψαράδες.
3η μέρα Σε μία ώρα είσαι στην πανέμορφη Καστοριά.Ολη η μέρα δικιά σου για να απολαύσεις ότι έχει ήδη γραφεί.
4η μέρα Από την Καστοριά η Αιανή είναι περίπου 1,5 ώρα. Εχει γράψει ήδη η Sassenach77 τι μπορείς να δεις εκεί.Σε 15 χλμ σε περιμένει η Κοζάνη για διανυκτέρευση.
5η μέρα Φεύγεις για Βεργίνα να δεις τα εκπληκτικά ευρήματα και μετά κάνεις και μία βόλτα στη Βέροια ( συνοικίες Μπαρμπούτα και Κυριώτισσα,Βυζαντινό Μουσείο,πάρκο Ελιάς). Από εκεί το αεροδρόμιο Μακεδονία είναι 1,5 ώρα,παίρνεις μάλλον την τελευταία πτήση για την Αθήνα.
Εάν έχεις περισσότερες μέρες βάζεις και άλλα ή τα βλέπεις όλα πιο χαλαρά.Αν έχεις λιγότερες κόβεις ότι νομίζεις.Προτεινόμενος μήνας ο Μάιος,πολύ ωραία φύση, γλυκός καιρός και μεγάλες μέρες.Δεύτερος στη σειρά ο Οκτώβριος με τα ανεπανάληπτα χρώματα των δένδρων.
Πολύ καλό πρόγραμμα που το έκανα(περίπου) πριν από μερικά χρόνια.Το έκανα ξεκινώντας από Αθήνα και μετά Μετέωρα-Τρίκαλα-Γρεβενά-Πρέσπες-Καστοριά-Φλώρινα-Νυμφαίο-Βεργίνα-Βέροια όπου σταμάτησε απότομα λόγω επείγουσας δουλειάς.Για εστιατόριο θα έβαζα και τον Ναουμίδη στην λίμνη και θα αφαιρούσα τον Κοντοσώρο.Και τα οινοποιεία οπωσδήποτε.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Είναι γεγονός οτι οι φυσικές ομορφιές αξίζουν περισσότερο κατα κανόνα στη Βόρεια Ελλάδα απο τις πόλεις της.. Θα μου πείτε οτι αυτό ισχύει ίσως και για όλη την Ελλάδα πλην εξαιρέσεων.. Οπότε έχοντας αυτό κατά νου κάποιος μπορεί κάλλιστα να συνδυάσει πόλη και τις πέριξ φυσικές ομορφιές που έχει αρκετές σε Μακεδονία και Θράκη.. Αρκετές λίμνες, βουνά (με χιονοδρομικά κλ) ποτάμια και θάλασσες και όμορφα χωριά.. Εγω δεν θα πήγαινα αποκλειστικά σε πόλη μονο και μόνο για αυτην.. Θα έβαζα οπωσδήποτε κάτι απο τις πέριξ φυσικές ομορφιες οπως πολύ ωραία τα λέει ο @Dr Snoopy ..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom