Ηνωμένο Βασίλειο αγγλικες πολεις.....

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
θα ειμαι το πασχα για 7 μερες στην αγγλια , για διαφορους λογους περα απο το λονδινο θα πρεπει να παμε οξφορδη και καρντιφ. μετα θα μεινουμε 3-4 μερες στο μαντσεστερ .εκει εχω θεμα....ποιες αλλες πολεις να επιλεξουμε απο τις κοντινες στο μαντσεστερ . λιβερπουλ ή μπερμινχαμ? αξιζει καμια απο τις δυο ? αν εχει παει κανεις θα εκτιμουσα καθε πληροφορια....ευχαριστω
 

katia1981

Member
Μηνύματα
93
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Δουβλίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Νορβηγικά φιορδ
πολύ ωραία είναι και το leeds το York και το Nottingham , ειδικά το τελευταίο είναι υπέροχο .... στις 2 που λες δυστηχώς δεν έχω πάει να σου πω ...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αν ειναι να διαλεξεις αναμεσα σε αυτε τις 3 που γραφεις τοτε να πας αβλεπι στο Μαντσεστερ.
Εγω θα σου προτεινα να κανεις και μια διανυκτερευση εκει.
Το Λιβερπουλ δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο, ενω το Μπιρμινχαμ δεν λεει καθολου.
Αν αποφασισεις να κανεις το Νοτινχαμ τοτε συνδυασε το με το Coventry , το οποιο εχει καποια ομορφα σημεια.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.723
Likes
11.548
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Birmingham είχα πάει πέρυσι για κάποιο σεμινάριο και έμεινα 7-8 μέρες (αλλά δεν γύρισα όσο θα ήθελα λόγω του ότι δεν είχα πολύ ελεύθερο χρόνο). Καλά ήταν, δεν μπορώ να πω, όχι όμως κάτι το πολύ ξεχωριστό. Είναι μεγάλη πόλη (νομίζω η 2η μεγαλύτερη του UK) με έντονο βιομηχανικό στοιχείο, αλλά και πιο παραδοσιακές γειτονιές με ωραίες εκκλησίες, πλατείες, κανάλια και λοιπά. Επίσης έχει πολύ καλή αγορά, ενώ αν σου αρέσει η ινδική κουζίνα θα δοκιμάσεις τα περίφημα balti τους (είδος ινδικής/μπαγκλαντεσιανής κουζίνας με βρετανικές επιρροές που ξεκίνησε στο Birmingham)!

Σε σχέση με το Λονδίνο και το Oxford (αλλά και με το Cardiff από ό, τι ξέρω) είναι σίγουρα ασχημότερη πόλη, αλλά και πάλι έχει το ενδιαφέρον της. Αν σου αρέσουν οι σοκολάτες έχε υπόψην σου το Cadbury World έξω από το Birmingham (στεγάζεται σε εργοστάσιο της Cadbury, μιλάμε για πολύ σοκολάτα)! Για Liverpool δεν έχω ιδέα.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
thanks

ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις συμβουλες.....το μουσειο σοκολατας ειναι πολυ δελεαστικο πραγματικα.....
θα μεινουμε μαντσεστερ 3 μερες και απο εκει ψαχνω για τις γυρω πολεις, για αυτο και οι ερωτησεις....
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
αν τελικα βρεθείς προς το Birmingham (συμφωνώ και εγώ οτι η πόλη δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο) μπορείς να πας στο Stratford-upon-Avon ,που είναι αρκετά κοντά και γενικά όλο το Warwickshire είναι μια πανέμορφη εξοχή με κάστρα και όμορφες μικρές πόλεις .....και το Πάσχα θα είναι καταπληκτικά!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.723
Likes
11.548
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ευχαριστω για τις πληροφοριες και τις συμβουλες.....το μουσειο σοκολατας ειναι πολυ δελεαστικο πραγματικα.....
θα μεινουμε μαντσεστερ 3 μερες και απο εκει ψαχνω για τις γυρω πολεις, για αυτο και οι ερωτησεις....
Να διευκρινήσω απλά ότι δεν πρόκειται για μουσείο, αλλά για θεματικό "πάρκο" αν μπορώ να το θέσω έτσι. Και αξίζει είτε αν κάποιος έχει παιδιά, είτε αν είναι αυθεντικά σοκολατομανής. :) Αν δεν είναι και πολύ τρελός με την σοκολάτα ενδέχεται να πλήξει.

αν τελικα βρεθείς προς το Birmingham (συμφωνώ και εγώ οτι η πόλη δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο) μπορείς να πας στο Stratford-upon-Avon ,που είναι αρκετά κοντά και γενικά όλο το Warwickshire είναι μια πανέμορφη εξοχή με κάστρα και όμορφες μικρές πόλεις .....και το Πάσχα θα είναι καταπληκτικά!
Για το Stratford-upon-Avon θα συμφωνήσω! Πολύ όμορφη και γραφική πόλη (αν και έχω να πάω πάρα πολλά χρόνια). Αλλά από Manchester (που θα είναι η βάση από ό, τι κατάλαβα) νομίζω είναι σχετικά μακριά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.578
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom