Γενικά Aεροπορικες και οριο βαρους

giorgio7

Member
Μηνύματα
51
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΚΡΙΝΟΙ
Φίλοι μου θα θελα να κάνω μια ερώτηση.

Τον Ιούλιο πετάω με Qatar airways για Πανόραμα Κινας. Μπήκα στο site της εν λόγω εταιρίας και διαπίστωσα ότι το όριο βάρους ειναι 1 βαλίτσα 20 κιλών. Θα θελα να μάθω αν αυτό είναι αυστηρό όριο και δεν μπορείς να παρρεκλίνεις χωρίς να σε βάλουν να πληρώσεις παραπάνω. Μου χει τύχει να έχω παραπάνω κιλά από το επιτρέπομενο και δεν πλήρωσα τιποτα. Αλλά στον πατέρα μου, που όμως δεν θυμάται με ποια αεροπορική πετούσε, του έτυχε να τον βάλουν να πληρώσει στο Χονκ-κονγκ και μάλιστα πολύ ακριβά. Η άποψή σας?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πρόσφατη εμπειρία απο ινδία.
η airarabia έχει οριο βαρους 30 κιλά.
το παραπανίσιο βάρος κόστιζε 15 ευρώ το κιλό στην εταιρεία αυτή.
φυσικά και την πατήσαμε με την απληστία μας γιατί ινδία ειναι αυτή...
αφήσαμε στα καλα παιδιά στο αεροδρόμιο του kotci 180 ευρουλάκια..
Μας εξήγησαν οτι άν είχαμε λίγα κιλά ίσως να τα χάριζαν..αλλά...ήταν πολλα τα κιλά.
Με την qatar δεν είχα πρόβλημα αλλα δεν ήμουν και τόσο άπληστη.
πρόσεξε γενικώς και ρώτα ποσο παει το κιλο.έχουν αλλη πολιτική.
ωχ θα υποφέρεις ...κίνα ειναι αυτή και έχει και πολλα και καλά!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
πρόσφατη εμπειρία απο ινδία.
η airarabia έχει οριο βαρους 30 κιλά.
το παραπανίσιο βάρος κόστιζε 15 ευρώ το κιλό στην εταιρεία αυτή.
φυσικά και την πατήσαμε με την απληστία μας γιατί ινδία ειναι αυτή...
αφήσαμε στα καλα παιδιά στο αεροδρόμιο του kotci 180 ευρουλάκια..
Μας εξήγησαν οτι άν είχαμε λίγα κιλά ίσως να τα χάριζαν..αλλά...ήταν πολλα τα κιλά.
Oποιος κουβαλαει στην επιστροφη του ταξιδιου του τη μιση Ινδια στις αποσκευες του.....αυτα παθαινει κι`αυτα πληρωνει :haha:
Παμε γι`αλλα τωρα:cool:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Oποιος κουβαλαει στην επιστροφη του ταξιδιου του τη μιση Ινδια στις αποσκευες του.....αυτα παθαινει κι`αυτα πληρωνει :haha:
Παμε γι`αλλα τωρα:cool:
Ρε xene πως έγινες έτσι???????
εγώ μια χαρα βλέπω ειμαι!!:D
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
η aegean ειναι αυστηρουλα με τα κιλα ???
:oops:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οχι καθόλου θα έλεγα τουλάχιστον για το εσωτερικό που την ξέρω καλά.
 

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
δηλαδη εγώ που θα πετάξω με qatar για Μπαλι, στο γυρισμό θα χω πρόβλημα, ε??? :D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δηλαδη εγώ που θα πετάξω με qatar για Μπαλι, στο γυρισμό θα χω πρόβλημα, ε??? :D
δηλαδή μάλον αν κουβαλήσεις τα μυρια όσα που έχει αυτος ο τόπος ..
πρίν κάνεις check in ρίξε ένα ζύγισμα...ε δυο κιλά πανω κατω δεν νομίζω να σου πουν τίποτα...

Μεγάλο ρόλο παίζει και η χειραποσκευή που οι περισσότεροι δεν λαμβάνομε υπ όψιν...
το όριο ειναι και αυτο αναλόγως την εταιρεία...
προσοχή οταν λέει η air arabia 30 κιλά εννοεί ολα μαζί δηλαδή αποσκευή που δίνεις σύν αυτην που κρατάς ανα χείρας!!
καποιοι άλλοι εννοούν 20 κιλά μόνο την αποσκευή και συνήθως 7-8 την χειραποσκευή.σύνολο 27.
καλο θα ειναι να διαβάζομε τα ψιλά γράμματα για να μην βρισκόμαστε να κλαίμε κάτι κάσιους στα αεροδρόμια μερικοί μερικοί...:D
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
η aegean ειναι αυστηρουλα με τα κιλα ???
:oops:

καλημερα!
η aegean γενικα δεν ειναι αυστηρη καθολου αρκει να μην κουβαλας την αρτα και τα γιαννενα μαζι σου.
και εχω παρατηρησει οτι αμα παω νωρις για check in ειναι πολυ πιο ελαστικοι παρα να παω τελευταια στιγμη που γινεται χαμος.
 

lillac

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο???
Ταξίδι-Όνειρο
Aργεντινή
καλημερα!
η aegean γενικα δεν ειναι αυστηρη καθολου αρκει να μην κουβαλας την αρτα και τα γιαννενα μαζι σου.
και εχω παρατηρησει οτι αμα παω νωρις για check in ειναι πολυ πιο ελαστικοι παρα να παω τελευταια στιγμη που γινεται χαμος.
Η aegean θα έλεγα είναι πολύ ελαστική, ταξίδεψα με 2 βαλίτσες και 16 κιλά παραπανώ από το όριο και δεν πλήρωσα τίποτα! Βέβαια ημούν απο τους πρώτους επιβάτες που εκάνα check in...
 

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
Σκηνη: 5 το πρωι στο Μακεδονια πετουσαμε 8 ατομα παρεα για Στοκχολμη. Πρεπει να ειχε ο καθενας απο 2 εως 5 κιλα παραπανισια, και η Malev δεν ειναι και καμια large και αραχτη εταιρια :p Εχουμε ανοιξει λοιπον τις βαλιτσες μπροστα στα γκισε του check in (δεν ειχε κοσμο) και σαν τους παλαβους πεταμε εξω πραγματα, φοραμε τριτη ζακετα και τα βαρια μας παπουτσια, μπουκονουμε ρουχα μεσα στις χειραποσκευες και τετοια σχετικα. Με τα χιλια ζορια καταφερνουμε ενας-ενας να φτασουμε τα 25 (20 βαλιτσα και 5 χειραποσκευη), μας βαζουν τα καρτελακια στις βαλιτσες και πριν τα δωσουμε στο x-ray, λιγο διακριτικα αλλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση στα κρυφα (θελω να πω οτι δεν θα σου πει κανενας τιποτα) ξαναβαλαμε τις ζακετουλες μεσα στη βαλιτσα.
Παρομοια εμπειρια ηταν οταν γυρνουσα απο Βελγιο που ο υπαλληλος απλα μου ειπε "πρεπει να ελαφρυνεις τη βαλιτσα 4 κιλα αλλιως δε μπορω να την παρω", και ξαναεκανα οτι ειχα κανει στο μακεδονια.

Το συμπερασμα ειναι οτι ο υπαλληλος πολυ που καιγεται αμα θα εχεις εσυ παραπανω κιλα. Απλα τον διευκολυνεις να μπορει να πει οτι οταν ζυγισα εγραφε 20 και δεν ασχολειται αν στο αεροπλανο θα μπουν 25.

Επισης σημαντικη συμβουλη. Περα απο τη χειραποσκευη μπορεις ("μπορεις" δηλαδη δε το εχω δει πουθενα γραμμενο αλλα το εχω διαπιστωσει) να εχεις μια μικροτερη τσαντουλα, να μοιαζει με θηκη λαπτοπ ας πουμε, την οποια δεν τη μετραει κανεις. Παντα εγω 3-4 κιλακια τα βαζω εκει μεσα. Τελικα ομως 3 απο δω, 3 απο κει, νομιζω οτι αν τα υπολογισεις απο πριν και σχεδιασεις τις "μεταγγισεις ρουχων" θα μπορεσεις να φερεις πολλα σουβενιρ απο το Μπαλι :p
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
...δηλαδή οποιος παει νωρις νωρίς για check in και έχει υπέρβαρη αποσκευή, έχει περισσοτερες ελπίδες να την γλυτώσει ...τζάμπα!:shock:

το ...φαινόμενο παρατηρείται και σε μη ελληνικές αεροπορικές εταιρίες;:roll:

και μια αλλη απορία σχετική:
ο πιλότος γνωρίζει το ακριβές βάρος του αεροσκαφους του πριν την απογείωση...σε περίπτωση, θεωρητικά πάντα, που οι 150 επιβάτες εχουν από 5 κιλά υπερβαρο ,750 κιλα συνολο εχει καμια επιπτωση στην ομαλη εναρξη της πτήσης;
και γενικά τι ρολο παιζει το βαρος των αποσκευων σε μια πτήση!!!

αποριες που τις εχω βραδυατικα;:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom