ακυρη χρεωση απο εταιρια ενοικιασης αυτοκινητων

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
παιδια καλησπερα.το σεπτεμβρη του 2013 ειχα παει στη λιμνη κομο οπου και ειχα νοικιασει αμαξι απτην avis.
ξεφνικα χθες μου σκαει στην καρτα με την οποια ειχα τοτε νοικιασει ταμαξι,χρεωσει 47,50 ευρω.
εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να παιζει;;;

εννοειται οτι ειχε γινει ελενχος σταμαξι και ειχαν υπογραψει οτι εληξε η "συνεργασια" μας.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
ααααα λες να ειναι κληση;
αλλα περιεργο δεν ειναι το ποσο για κληση; δε θαπρεπε να ναι στρογγυλο ποσο;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το ποσο δεν είναι απαραίτητο να είναι στρογγυλό μια και πολλές παραβάσεις έχουν επιβάρυνση ανάλογα με την ωρα που γίνονται (προσαύξηση το βράδυ) και η εταιρεια προσθέτει ενιοτε αλλη προσαυξηση για τα διαχειριστικά έξοδα. Τόσο χαμηλό ποσο αν είναι κλήση θα είναι για παρκάρισμα η για πολύ μικρή υπέρβαση ορίου ταχύτητας. Το Κόμο είναι γεμάτο κάμερες...
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν είναι απαραίτητα στρογγυλό!! Πάντως δεν είναι και σίγουρα κλήση!! Εμένα με είχαν χρεώσει 60Ε για έξοδα αποστολής και μου στείλανε ταχυδρομικώς 3 έγγραφα (Το συμβόλαιο,ένα δικό τους έγγραφο που μου πιστοποιούσανε ότι στην κλήση το αμάξι το είχα νοικιασμένο εγώ εκείνη τη στιγμή,και την κλήση στα Ιταλικά την οποία έπρεπε να πληρώσω εγώ μέσω ίντερνετ!! Φυσικά εγώ δεν το κατάλαβα γτ δεν γνωρίζω Ιταλικά και νόμιζα ότι τα 60Ε που μου χρεώσανε ότι είναι το ποσό της κλήσης!!Φυσικά μου ήρθε μετά από ένα χρόνο (στα Αγγλικά αυτή τη φορά η κλήση μεταφρασμένη στα αγγλικά και διπλάσια)..Έπεσε αρκετό βρίσιμο στην εταιρεία ενοικιάσεων αλλά δυστυχώς την πλήρωσα!!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
κατ αρχας να πας στην τραπεζα σου και να υπογραψεις αμφισβητηση της χρεωσης ..απλα θα σου πω οτι στην ιταλια οι ανωτερω εταιρειες ενοικιασεως αυτοκινητων το συνηθιζουν και το κανουν πολυ συχνα .απλα σε χρεωνουν και ελπιζουν να μην ασχοληθεις ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στην ιταλια οι ανωτερω εταιρειες ενοικιασεως αυτοκινητων το συνηθιζουν και το κανουν πολυ συχνα .απλα σε χρεωνουν και ελπιζουν να μην ασχοληθεις ...
ας μην καταφευγουμε σε αφορισμους που αφορουν μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες του κοσμου. Οχι, δεν το πιστευω οτι γινεται αυτο που λες συστηματικα απο την ανωτερω εταιρεια. Ουτε στην Ιταλια ουτε σε κανενα κρατος του κοσμου.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Πάντως εμένα από την Ισπανία μου ήρθε η κλήση στο σπίτι και την πλήρωσα μέσω ιντερνετ χωρίς να μου έρθει τίποτα απο την εταιρεία ενοικίασης.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
να το πιστεψεις ... μπορει η ανωτερω εταιρεια να μην το κανει , απλα ρωτησε σε τραπεζα ( εαν εχεις καποιο γνωστο ) εαν πελατες που πηγαν ιταλια και νοικιασαν αυτοκινητο ειδαν μετα απο μηνες χρεωσεις στις καρτες τους με το ιδιο περιπου ποσο ..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να το πιστεψεις ... μπορει η ανωτερω εταιρεια να μην το κανει , απλα ρωτησε σε τραπεζα ( εαν εχεις καποιο γνωστο ) εαν πελατες που πηγαν ιταλια και νοικιασαν αυτοκινητο ειδαν μετα απο μηνες χρεωσεις στις καρτες τους με το ιδιο περιπου ποσο ..
Αφορισμός γενικός όπως τον εθεσες δεν βοηθά απολύτως κανένα παρα μονο τρομοκρατεί. Αν εχεις εμπειρία λοιπον προσωπική ευχαρίστως να την διαβάσουμε. Αλλιως ας είμαστε πιο προσεκτικοι γιατί μας διαβάζουν και μέλη που σκέφτονται να ενοικιάσουν στο μέλλον. Και η ανωτερω εταιρεια είναι απο τις πλεον σοβαρές στον κλάδο της. Καθε περιπτωση είναι διαφορετική και πρωτα απο όλα πρεπει να σεβόμαστε τον ΚΟΚ οπουδήποτε οδηγούμε.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
εγω εγραψα οτι στην ιταλια εταιρειες ενοικιασεως αυτοκινητων χρεωνουν υστερα απο καιρο την πιστωτικη καρτα πελατων χωρις να υπαρχει λογος ... καλως η κακως αυτο το ειδα επαναλαμβανομενο ...κακο εκανα που το εγραψα ???αφορισμος ειναι η αληθεια ??? δεν σημαινει οτι θα συμβει σιγουρα σε οποιον νοικιασει αυτοκινητο ... και μην ξεχνας οτι υπαρχουν πολλες εταιρειες που νοικιαζουν αυτοκινητα ..δεν ειναι μονο η avis..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom