ακυρωση ξενοδοχειου λογω τεφρας

green_d

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδια εχω κλεισει εισιτηριο για το Βερολινο για την Κυριακη με την easyjet και ξενοδοχειο μεσω του booking.com.
Αν δεν γινει η πτηση λογω του ηφαιστειου ειδα στο σιτε της easyjet οτι ή θα παρω αποζημιωση ή θα "ανταλλαξω" το εισιτηριο δωρεαν για αλλη πτηση.
Το προβλημα ειναι με το ξενοδοχειο το οποιο μεταξυ αλλων στους όρους του αναφερει οτι αν ακυρωθει η κρατηση την τελευταια εβδομαδα κραταει σχεδον το 80% απο την πιστωτικη. Επικοινωνησα μαζι με το ξενοδοχειο αλλα μου ειπαν οτι δεν τους νοιαζει που δεν θα γινει η πτηση. Εχετε να μου προτεινετε καποια λυση? Αν ακυρωσω την πιστωτικη πως μπορουν να παρουν τα χρηματα? Υπαρχει περιπτωση να το πανε δικαστικα αν το κανω? Ρωταω γιατι δεν ειναι και δικια μου η πιστωτικη.Ειναι μιας φιλης που με διευκολυνε

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.078
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν ακυρωσω την πιστωτικη πως μπορουν να παρουν τα χρηματα? Υπαρχει περιπτωση να το πανε δικαστικα αν το κανω? Ρωταω γιατι δεν ειναι και δικια μου η πιστωτικη.Ειναι μιας φιλης που με διευκολυνε
Εγώ στη θέση τους πάντως θα διεκδικούσα τα χρήματά μου έστω και δικαστικά. Είναι πιστωτική απάτη.
 

green_d

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Φιλε taner δικιο εχεις. Σου έχει τυχει κατι παρομοιο στο παρελθον?Αλλα και απο την αλλη δεν ειναι και πολυ λογικο να την πληρωνει ο πελατης σε τετοιες περιπτωσεις.
Μηπως γνωριζεις καποιον νομο (ή κατι παρομοιο) οτι π.χ. λογω των συμβατικων ορων (που με βασει αυτους θα χρεωθουμε 80% ακομα και στην περιπτωση της ανωτερας βιας όπως θεωρουνται τα καιρικα φαινομενα) περιοριζεται σε υπερβολικο βαθμο η ελευθερια των επιλογων μας?
Παιδια αν γνωριζει και κανεις αλλος οτιδηποτε ας με ενημερωσει
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.078
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φιλε taner δικιο εχεις. Σου έχει τυχει κατι παρομοιο στο παρελθον?Αλλα και απο την αλλη δεν ειναι και πολυ λογικο να την πληρωνει ο πελατης σε τετοιες περιπτωσεις.
Μηπως γνωριζεις καποιον νομο (ή κατι παρομοιο) οτι π.χ. λογω των συμβατικων ορων (που με βασει αυτους θα χρεωθουμε 80% ακομα και στην περιπτωση της ανωτερας βιας όπως θεωρουνται τα καιρικα φαινομενα) περιοριζεται σε υπερβολικο βαθμο η ελευθερια των επιλογων μας?
Παιδια αν γνωριζει και κανεις αλλος οτιδηποτε ας με ενημερωσει
Το ξενοδοχείο δεν είχε και fully flexible rate σε άλλη τιμή?
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
λυπάμαι που θα σε στενοχωρήσω αλλά και γω νμίζω ότι οι όροι ειναι ξεκαθαροι....το μόνο που θα επρεπε να ειχε γίνει ειναι να έχεις ακυρώσει νωρίτερα την κρατηση ,πριν μπεις στην τελευταια εβδομαδα εφόσον το θέμα έχει ήδη 5 μέρες τουλαχιστο που έχει προκυψει ,δηλαδή από την προηγουμενη πέμπτη ...μέχρι την κυριακή είχες τρεις μέρες...θα μου πεις που να ξερα πως θα εξελιχθει το θέμα...δικιο έχεις ...θεωρητικά όμως θα ήταν η καλύτερη λυση και αν τελικά πετάξεις θα μπορουσες ισως να κλεισεις σε αυτό η σε ένα άλλο ξενοδοχειο ,τελευταια στιγμή...τέλος πάντων...ας ελπισουμε να φύγει το "συννεφο"και να πάει ο κόσμος στις δουλειές του και τις διακοπες του...:)
 

green_d

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
taver επειδη εγω προσωπικσ δεν ασχοληθηκα καθολου με τον προγραμματισμο του ταξιδιου, δεν γνωριζω αν ειχαμε αυτη την επιλογη. Θα ρωτησω και θα σου πω. Παντως αν ειχα ασχοληθει δεν θα εκλεινα καθολου ξενοδοχειο, επειδη ως κλασικος "βλαχοελληνας" θα πηγαινα εκει και θα ρωτουσα σε κανα 3-4 ξενοδοχεια και θα εκλεινα επι τοπου.
Dafni δεν ακυρωσα πιο νωρις γιατι πρωτον δεν ειχε και τεραστια διαφορα (νομιζω θα κρατουσαν 60%) και δευτερον αν εχανα το παραπανω ποσο-ποσοστο δεν θα μπορουσα να ταξιδεψω με το υπολοιπομενο μπατζετ. Βεβαια για να πω και την αληθεια λανθασμενα υπεθεσα οτι δεν θα υπηρχε προβλημα απο τον ξενοδοχο για παραδειγμα αντι για Κυριακη να παμε Τεταρτη. Τι να κανουμε, οτι εγινε εγινε.Θα δουμε πως θα παει. Παντως παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Αλλα και απο την αλλη δεν ειναι και πολυ λογικο να την πληρωνει ο πελατης σε τετοιες περιπτωσεις.
Είναι λογικότατο να την πληρώνει ο πελάτης.
Είναι δικό του πρόβλημα που δεν ταξιδεύει και δεν μπορεί να απαιτεί αυτό το πρόβλημα να το πληρώσει κάποιος άλλος.
Το Βερολίνο δεν είναι αποκλεισμένο. Υπάρχουν αυτοκίνητα και τρένα επίσης.
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Το booking.com το χρησιμοποιώ κι εγω συχνά για να κλείσω ξενοδοχεία και συνήθως κρατούν την πιστωτική απλά ως εγγύηση. Η συνήθης πολιτική αναφέρει πως ακόμα και μια μέρα πριν να κάνεις ακύρωση δεν χρεώνεσαι τίποτα. Υπάρχουν όμως ειδικές εκπτώσεις σε δωμάτια που αν τα κλείσεις έχει ακυρωτικά ή ακόμα και χρεώνεσαι το ποσό την ίδια στιγμή με την κράτηση. Πάντως,είναι και θέμα ξενοδοχείου, γιατί το Νοέμβρη που πήγαινε η αδελφή μου Κωσταντινούπολη και έχασαν την πτήση (!), επικοινώνησα εγω τηλεφωνικά με το τμήμα εξυπ. πελατών της booking.com στην Ελλάδα και προθυμοποιήθηκε η κοπέλα που απάντησε να μιλήσει με το ξενοδοχείο στην Κωσταντινούπολη για να ρωτήσει αν θα χρέωναν ακυρωτικά και το ξενοδοχεία, μας άλλαξε την κράτηση χωρίς να χρώσει τίποτα! Οπότε, το μόνο που σου μένει, αν δεν έχει κάνει κράτηση και πληρωμή σε προνομιακή τιμή, να επικοινωνήσεις με το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών μήπως μπορέσουν να σε βοηθήσουν...αν και απ'οτι γράφεις...το γερμανικό ξενοδοχείο δεν έδειξε τέτοια διάθεση... Καλά ξεμπερδέματα και μακάρι να γίνει το ταξίδι σου και να περάσεις καλά!
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Είναι λογικότατο να την πληρώνει ο πελάτης.
Είναι δικό του πρόβλημα που δεν ταξιδεύει και δεν μπορεί να απαιτεί αυτό το πρόβλημα να το πληρώσει κάποιος άλλος.
Το Βερολίνο δεν είναι αποκλεισμένο. Υπάρχουν αυτοκίνητα και τρένα επίσης.
Επισης υπαρχουν κανο, πιρογες και αλεξιπτωτα...
Θα τρελλαθουμε τελειως μου φαινεται...
 

Nikos!

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαυαρία - Romantic Road
...τσε με τα πόδια μπορείς να πας...(παίζουμε με τον πόνο του αλλουνού..)
Μακάρι να βρέξει τσε να φυσήξει και να κάμνεις τη βόλτα σου!
 

green_d

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
παιδια ελπιζω οι αυριανες πτησεις να μην ακυρωθουν οποτε και δεν θα εχω κανενα προβλημα την Κυριακη. Σχετικα με το τρενο, θα το ψαξω λιγο οταν γυρισω απο την δουλεια μπας και μας βολεψει.
Αν τελικα δεν παω, δεν θα αφησω τον Γερμανο να χαρει τα λεφτακια μου. Εχω κανα 2 γνωστους Ελληνες φοιτητες στο Βερολινο. Θα τους στειλω να χαρουν το τζαμπα δωματιακι. Παντως νου κανει τρομερη εντυπωση η ελλεψη φιλοτιμου (ορισμενοι θα το ελεγαν "επαγγελματισμο") απο τον ξενοδοχο. Ακου εκει "δεν με ενδιαφερει εμενα αν θα ακυρωθει η πτηση". Αλλα θα μου πειτε τα ιδια κανουν και οι δικοι μας στους τουριστες
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.078
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Επισης υπαρχουν κανο, πιρογες και αλεξιπτωτα...
Θα τρελλαθουμε τελειως μου φαινεται...
Σας διαφεύγει μια λεπτομέρεια. Ο ξενοδόχος μπορούσε, αν είχε το χρόνο, να έχει πουλήσει το δωμάτιο σε οποιονδήποτε. Σε κάποιο Γερμανό π.χ. που θα πάει στο Βερολίνο με το τρένο. Σε κάποιο Έλληνα που κάνει road-trip με το αυτοκίνητο και ο προηγούμενος σταθμός του είναι π.χ. η Δρέσδη. Σε Λουξεμβούργιο επιχειρηματία που πάει στη Βαρσοβία για δουλειά με το αυτοκίνητό του επειδή τα αεροπλάνα δεν πετάνε, και χρειάζεται ενδιάμεση διαμονή.
Τελευταία στιγμή, όμως, τι να το κάνει? Τα έξοδα τα έχει πληρώσει ήδη: η καμαριέρα θα είναι εκεί, η θέρμανση θα λειτουργεί κλπ. Γιατί να φάει αυτός το κόστος?
Γι αυτόν ακριβώς το λόγο, όλα τα ξενοδοχεία δίνουν, εκτός από τη φτηνή, και μια "best available" ή "flexible" τιμή, που επιτρέπει αλλαγές και ακυρώσεις ακόμα και την τελευταία στιγμή, και για το λόγο αυτό είναι λίγο πιο ακριβή. (Είναι δηλαδή διαχείριση κινδύνου: Από τους 10 που θα την επιλέξουν, οι 9 θα κάνουν χρήση της κράτησης, και όλοι μαζί θα πληρώσουν και το κόστος για τον 10ο που ακύρωσε).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.462
Μέλη
38.923
Νεότερο μέλος
CHRISTIETS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom