Βολιβία Περού αντιμετωπιση της"αρρωστιας" του υψομετρου)

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Vagatos, όταν γυρίσει με το καλό ο giwrgos θα έχει την "αρρώστια" του Περού... και άστα giwrgo αυτή δεν αντιμετωπίζεται με τίποτα!
Αυτό είναι ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΟ.
Η ...τέλεια αρρώστια
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Όταν έφτασα στο Κούσκο έπαθα την αρρώστια υψομέτρου και είχα συμπτώματα πονοκεφάλου και ναυτίας για 2 μέρες. Η κάθοδος προς την ιερή κοιλάδα (400 ή 500 μέτρα πιο κάτω) βοήθησε πάρα πολύ την προσαρμογή μου. Μετά δεν αισθάνθηκα ξανά τίποτα, ακόμα και στη Λίμνη Τιτικάκα που ήταν 3800 υψόμετρο. Είναι θέμα οργανισμού αν θα το πάθεις, αλλά και να το πάθεις όπως εγώ δεν είναι και τίποτα φοβερό. Παίρνεις κάποιο δυνατό παυσίπονο και σου περνάει ο πονοκέφαλος που είναι το κυριότερο σύμπτωμα που, τουλάχιστον εγώ και η φίλη μου, είχαμε.
Μιά ξεναγός στο ταξίδι για την ιερή κοιλάδα μου έδεσε μια κορδέλα σφιχτά στο κεφάλι και μου έκανε έντονο μασαζ στο πάνω μέρος του κεφαλιού. Αυτό μετέφερε το αίμα στην περιοχή αυτή και για λίγη ώρα ένιωσα πολύ καλύτερα. Αλλά γενικά σίγουρα δεν είναι συμπτώματα τόσο έντονα ώστε να σε αποτρέψουν από ένα τόσο μαγευτικό ταξίδι!
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Γιώργο, πήγαινε και μην το ψάχνεις άδικα
Δεν θα πάθεις τίποτε, δεν θα νοιώσεις άσχημα, και ότι νοιώσεις θα το θυμάσαι και θα το διηγείσαι στους φίλους σου, όταν με το καλό γυρίσεις.
Θέλει ήρεμες κινήσεις. Αυτό να θυμάσαι πάντα. Και στα μεγάλα υψόμετρα, μην κοιμάσαι ξαπλωμένος. Η ημικλινήρης κατάσταση βοηθάει πολύ. Το ίδιο και το τσάι κόκας. Μην φοβάσαι δεν θα φτιαχτείς, ούτε θα το συνηθίσεις.
Το πρόβλημα είναι, όπως είπαν οι προλαλήσαντες, τι θα κάνεις όταν γυρίσεις...
Πώς θα χειριστείς τη νοσταλγία και την έντονη επιθυμία να πάρεις πάλι το αεροπλάνο και να επιστρέψεις στα μέρη του "αναπνευστικού μαρτυρίου".
Ρώτα όποιον θέλεις... Αυτό το σύμπτωμα δεν περνάει εύκολα... θα σε τυραννάει για χρόνια....
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Αυτο ακριβως φοβαμαι,το πως θα "διαχειριστω" τις εικονες και τις στιγμες απο εκει,μολις γυρισω..και το απιστευτο ειναι οτι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ,που εχουν παει στο περου(μια γυναικα μολις γυρισε απο το Περου ανοιξε ενα συμπαθητικο μπαρ εδω στην πολη μας και το ονομασε,τι αλλο?,περου!!!!),μου λενε ακριβως το ιδιο πραγμα..οτι κολλας με την ολη φαση και δε ξεκολλας ποτε...και αντε μπες στο αμαξι μολις γυρισεις να πας θεσσαλονικη απ'ευθειας,και την αλλη μερα να δουλευεις..
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ακόμη μια συμβουλή Γιώργο:
Μην κάνεις αυτό που έκανε ο (Θεσσαλονικιός) ψιλοεπιδειξίας της ομάδας,
Μόλις αντίκρυσε το Μάτσου Π'ιτσου, βγάζει το κινητό και παίρνει τον μπατζανάκη, στη ...Χαλκιδική.
- Ελλλα ρε, Χανιώτη είστε για μπανάκι; Να ξερες που είμαστε εμείς...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.412
Likes
7.739
Ακόμη μια συμβουλή Γιώργο:
Μην κάνεις αυτό που έκανε ο (Θεσσαλονικιός) ψιλοεπιδειξίας της ομάδας,
Μόλις αντίκρυσε το Μάτσου Π'ιτσου, βγάζει το κινητό και παίρνει τον μπατζανάκη, στη ...Χαλκιδική.
- Ελλλα ρε, Χανιώτη είστε για μπανάκι; Να ξερες που είμαστε εμείς...
Επιδειξιομανής δε λέγεται αυτός που περιγράφεις? Γιατί εγώ άλλο πράγμα ξέρω ότι είναι ο επιδειξίας...:bleh::haha::bleh::haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Επιδειξιομανής δε λέγεται αυτός που περιγράφεις? Γιατί εγώ άλλο πράγμα ξέρω ότι είναι ο επιδειξίας...:bleh::haha::bleh::haha:
Βρέ άμα ο νους του ανθρώπου πάει πρώτα στο πονηρό...
Το καλό με την παρατήρηση έιναι οτι με έκανε να ανοίξω δυο λεξικά:
ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ - ΦΥΤΡΑΚΗΣ
επιδειξίας α) ο κατεχόμενος από έντονη τάση για επίδειξη
β) ο άρρωστος από επιδειξιμανία

Δ. ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΥ

επιδειξίας α) ο επιδιώκων , επιζητών ευκαιρίας προς επιδειξιν πλούτου, γνώσεων κλπ
β) ο πάσχων επιδειξιμανίαν

Ο "δικός'' μας ήταν στην α περίπτωση :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.412
Likes
7.739
Βρέ άμα ο νους του ανθρώπου πάει πρώτα στο πονηρό...
Το καλό με την παρατήρηση έιναι οτι με έκανε να ανοίξω δυο λεξικά:
ΤΕΓΟΠΟΥΛΟΣ - ΦΥΤΡΑΚΗΣ
επιδειξίας α) ο κατεχόμενος από έντονη τάση για επίδειξη
β) ο άρρωστος από επιδειξιμανία

Δ. ΔΗΜΗΤΡΑΚΟΥ

επιδειξίας α) ο επιδιώκων , επιζητών ευκαιρίας προς επιδειξιν πλούτου, γνώσεων κλπ
β) ο πάσχων επιδειξιμανίαν

Ο "δικός'' μας ήταν στην α περίπτωση :)
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση γιατί πώς να το κάνουμε, εμπερδεύτην η πονηρούλα :haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom