Ντουμπάι απορίες για το ντουμπαι

danaoula23

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?? Ιταλία??...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα!!! ειμαι καινουρια στο φορουμ!!εχω καποιες αποριες σχετικα με το ταξιδι που εχω προγραμματισει. έχω κανονίσει να πάω για 4 μέρες Ντουμπάι και 4 μέρες σε ένα παραλιακό θέρετρο στο μέρος Ρας ελ χέιμα...διάβασα κάποιες πληροφορίες περι του κώδικα ενδυμασίας που υπάρχει στο ντουμπάι και έχω ανησυχήσει!! Οι τουρίστες φορούν μακρυμάνικα με 40 βαθμούς??και παντελόνια?? στα εστιατόρια για να μπείς θέλει κουστούμι, γραβάτα και επίσημο φόρεμα για την γυναίκα??ισχύουν όλα αυτά? Οποιος μπορεί και εχει επισκεφθεί το μέρος ασ μου απαντήσει.... ήδη σκέφτομαι τον καυσωνα εκει και λιώνω!!ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Δεν είναι κι έτσι, απλά προσωπικά δεν είδα γυναίκα με μίνι (και είχε 45+ βαθμούς). Κοντομάνικα πολλά, και σε γυναίκες. Εντάξει, για τους ντόπιους δεν συνηθίζονται αυτά αλλά δεν δίνουν και σημασία αν είσαι τουρίστας. Για τα εστιατόρια δεν ισχύει ο ενδυματολογικός κώδικας που αναφέρεις (πιθανώς να ισχύει κάπου αλλά θα είναι εξαίρεση).

Τα πράγματα ίσως να είναι κάπως πιο αυστηρά αν πέσεις πάνω στο ραμαζάνι. Δηλαδή βασικά οι περισσότεροι ντόπιοι δε θα δίνουν σημασία, αλλά μπορεί να πέσεις πάνω σε κανέναν φανατικό, ποτέ δεν ξέρεις.
 

danaoula23

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?? Ιταλία??...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Σε ευχαριστώ πολύ. διάβασα τωρα και παλαιότερα μηνύματα και όντως δεν πρέπει να είναι τόσο αυστηρά τα πράγματα...θα δείξει...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Aστα Δαναούλα..
πήγα και γώ πέρισι στο Dubai με την φίλη μου την Ερση..
τα ίδια είχαμε ακούσει και εμείς !
φορούσαμε καλού κακού κελεμπία σε μαύρο και μπουργκα σε παρακαλώ..
Εκεί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει..για αυτο καλυψε τα ..νώτα σου!
 

danaoula23

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?? Ιταλία??...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Aστα Δαναούλα..
πήγα και γώ πέρισι στο Dubai με την φίλη μου την Ερση..
τα ίδια είχαμε ακούσει και εμείς !
φορούσαμε καλού κακού κελεμπία σε μαύρο και μπουργκα σε παρακαλώ..
Εκεί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει..για αυτο καλυψε τα ..νώτα σου!
Είπαμε. όχι και έτσι!! αλλά με 45 βαθμούς προφανώς δεν θα μου είναι ιδιαίτερα ευχάριστω να φοράω μη καλοκαιρινά ρούχα;)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Είπαμε. όχι και έτσι!! αλλά με 45 βαθμούς προφανώς δεν θα μου είναι ιδιαίτερα ευχάριστω να φοράω μη καλοκαιρινά ρούχα;)
εχε υπ όψιν σου οτι οι άραβες μπορεί να ειναι πολύ προχωρημένοι στην τεχνολογία και τα gadgets αλλα άν δούν τετραγωνικο εκατοστο ακάλυπτο το ματι τους γυρίζει..
εσύ φόρα αυτα που σου ειπα και ας έχει 45 βαθμούς..θα το συνηθίσεις!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μα τι ποιο λογικό με 45-50 βαθμούς υπό σκιά να αναγκάζουν τις γυναίκες τους να κουκουλώνονται και αυτοί να κάθονται αντροπαρέες να πίνουν ζεστά ροφήματα σε κλειστούς χώρους??

Αφού επέλεξες το Ντουμπάι για τις καλοκαιρινές σου διακοπές, δε θα έπρεπε να τα ρωτάς αυτά...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
εχε υπ όψιν σου οτι οι άραβες μπορεί να ειναι πολύ προχωρημένοι στην τεχνολογία και τα gadgets αλλα άν δούν τετραγωνικο εκατοστο ακάλυπτο το ματι τους γυρίζει..
εσύ φόρα αυτα που σου ειπα και ας έχει 45 βαθμούς..θα το συνηθίσεις!!

Nαι αλλά δεν είπες και για την αδιάβροχη κελεμπία που φοράγατε για να κάνετε αθλοπαιδιές και κολύμπι...:bleh:
 

dimiko

Member
Μηνύματα
62
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΖΑΜΑΪΚΑ
Danaoula, δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα στο Dubai μην αγχώνεσαι, έχω πάει 3 φορές και μάλιστα με την γυναίκα μου και τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι, βέβαια δεν μπορείς να κυκλοφορείς με καυτό σορτς ας πούμε αλλά πρόβλημα όχι δεν υπάρχει σε νορμάλ πλαίσια… Η γυναίκα μου και τιραντέ φόραγε και ότι ήθελε… Μην νομίζεις ότι πας σε κανένα μέρος που είναι τόσο φανατικά τα πράγματα για τους τουρίστες (γιατί για τοπικούς είναι αρκετά φανατικοί)… Βέβαια εξαρτάται απ το μέρος που θα επισκεφτείς και τι ρούχα θα φοράς.
Μην ξεχάσεις να πας στην jumeirah, madinat resorts, και βέβαια στο Burj για καφέ ή φαγητό (λίγο ακριβό). Από ζέστη να είσαι προετοιμασμένη γιατί έχει αρκετή, (δεν είναι 40 είναι περίπου 45-50 τον Αύγουστο) αλλά όλα είναι μια συνήθεια!!...
Πραγματικά μην αγχώνεσαι καθόλου, ότι θες φοράς στο Dubai. Επίσης να κανονίσεις και μια εκδρομή στην έρημο αν δεν το έχεις κάνει με βεδουίνικη βραδιά, καμήλες κλπ.. Είναι πολύ όμορφα!!Αν θες βέβαια να περάσεις πολύ όμορφα σε ένα Dubai city tour………………. πάρτε λιμουζίνα, είναι απ τις καλύτερες εμπειρίες. Ότι πληροφορίες θέλεις σου λέω…
I love Dubai and UAE!! Καλά να περάσεις!!
:clap:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα!!! ειμαι καινουρια στο φορουμ!!εχω καποιες αποριες σχετικα με το ταξιδι που εχω προγραμματισει. έχω κανονίσει να πάω για 4 μέρες Ντουμπάι και 4 μέρες σε ένα παραλιακό θέρετρο στο μέρος Ρας ελ χέιμα...διάβασα κάποιες πληροφορίες περι του κώδικα ενδυμασίας που υπάρχει στο ντουμπάι και έχω ανησυχήσει!! Οι τουρίστες φορούν μακρυμάνικα με 40 βαθμούς??και παντελόνια?? στα εστιατόρια για να μπείς θέλει κουστούμι, γραβάτα και επίσημο φόρεμα για την γυναίκα??ισχύουν όλα αυτά? Οποιος μπορεί και εχει επισκεφθεί το μέρος ασ μου απαντήσει.... ήδη σκέφτομαι τον καυσωνα εκει και λιώνω!!ευχαριστώ εκ των προτέρων
Για κώδικα ενδυμασίας στο Ντουμπάι τώρα το ακούω.
Η εποχή που το είχα επισκεφθεί αρκετά χρόνια πριν ήταν Νοέμβριος αλλά φυσικά εκεί ήταν καλοκαίρι 32 βαθμοί και φορούσα(όπως και οι υπόλοιπες γυναίκες)κοντομάνικα και κάπρι κολλητά παντελόνια και τζιν και φούστες ούτε στα εστιατόρια που πήγαμε εμείς απαιτούνταν ιδιαίτερο ντύσιμο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ρε έρση μήπως θυμάσαι ποια χρονολογία πήγαμε πρώτη φορά???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom