Ντουμπάι απορίες για το ντουμπαι

danaoula23

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?? Ιταλία??...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Danaoula, δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα στο Dubai μην αγχώνεσαι, έχω πάει 3 φορές και μάλιστα με την γυναίκα μου και τα πράγματα δεν είναι καθόλου έτσι, βέβαια δεν μπορείς να κυκλοφορείς με καυτό σορτς ας πούμε αλλά πρόβλημα όχι δεν υπάρχει σε νορμάλ πλαίσια… Η γυναίκα μου και τιραντέ φόραγε και ότι ήθελε… Μην νομίζεις ότι πας σε κανένα μέρος που είναι τόσο φανατικά τα πράγματα για τους τουρίστες (γιατί για τοπικούς είναι αρκετά φανατικοί)… Βέβαια εξαρτάται απ το μέρος που θα επισκεφτείς και τι ρούχα θα φοράς.
Μην ξεχάσεις να πας στην jumeirah, madinat resorts, και βέβαια στο Burj για καφέ ή φαγητό (λίγο ακριβό). Από ζέστη να είσαι προετοιμασμένη γιατί έχει αρκετή, (δεν είναι 40 είναι περίπου 45-50 τον Αύγουστο) αλλά όλα είναι μια συνήθεια!!...
Πραγματικά μην αγχώνεσαι καθόλου, ότι θες φοράς στο Dubai. Επίσης να κανονίσεις και μια εκδρομή στην έρημο αν δεν το έχεις κάνει με βεδουίνικη βραδιά, καμήλες κλπ.. Είναι πολύ όμορφα!!Αν θες βέβαια να περάσεις πολύ όμορφα σε ένα Dubai city tour………………. πάρτε λιμουζίνα, είναι απ τις καλύτερες εμπειρίες. Ότι πληροφορίες θέλεις σου λέω…
I love Dubai and UAE!! Καλά να περάσεις!!
:clap:

Σ ευχαριστω πολυ!! βασικα εμεις θα παμε με πρακτορειο οργανωμενα, και μας εχει και city tour και σαφαρι στην ερημο!! εχουμε και καποιες ελευθερες μερες στη ρας ελ χειμα ετσι για χαλαρωση...τελεια θα ναι!!!
 

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
126
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Κι εγώ πριν ένα χρόνο που πήγα, μια χαρά φορούσα τα καλοκαιρινά μου. Όχι βέβαια και καυτα σορτς, αλλά κοντομάνικα και τιράντες χωρίς κανένα πρόβλημα. Όσο για dress code...καμία σχέση. Στο Burj al arab που πήγαμε για δείπνο και υποτίθεται ότι είναι το πιο ακριβό και χλιδάτο ξενοδοχείο, απλά δεν έπρεπε να φοράς σαγιονάρα ή σορτσάκια. Με τζινάκι και μπλουζάκι πήγαμε, ούτε καν πουκάμισο οι άντρες. Μην τρελαίνεσαι!
 

danaoula23

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι?? Ιταλία??...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Κι εγώ πριν ένα χρόνο που πήγα, μια χαρά φορούσα τα καλοκαιρινά μου. Όχι βέβαια και καυτα σορτς, αλλά κοντομάνικα και τιράντες χωρίς κανένα πρόβλημα. Όσο για dress code...καμία σχέση. Στο Burj al arab που πήγαμε για δείπνο και υποτίθεται ότι είναι το πιο ακριβό και χλιδάτο ξενοδοχείο, απλά δεν έπρεπε να φοράς σαγιονάρα ή σορτσάκια. Με τζινάκι και μπλουζάκι πήγαμε, ούτε καν πουκάμισο οι άντρες. Μην τρελαίνεσαι!
ωραία τότε!!χαίρομαι!!τρελλάθηκα όπως λες γιατι τα διάβασα σε "έγκυρο" ταξιδιωτικό οδηγό που υποτίθεται θα έπρεπε να ελέγχουν τις πληροφορίες τους!!
 

dimiko

Member
Μηνύματα
62
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΖΑΜΑΪΚΑ
Σ ευχαριστω πολυ!! βασικα εμεις θα παμε με πρακτορειο οργανωμενα, και μας εχει και city tour και σαφαρι στην ερημο!! εχουμε και καποιες ελευθερες μερες στη ρας ελ χειμα ετσι για χαλαρωση...τελεια θα ναι!!!


Καλά να περάσετε, περιμένουμε εντυπώσεις που σίγουρα θα είναι ωραίες!!!:lol:
 

mariasth

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Δαναούλα καλησπέρα.
Λοιπόν τα πράγματα δεν είναι όπως τα περιγράφεις. Είναι πολύ πιο χαλαρά. Εγώ έμεινα ένα χρόνο στο Κατάρ λόγω δουλείας και πήγα για ένα σκ στο Ντουμπάι. Βέβαια έχω να σου πω ότι επιλέγεις άσχημη περίοδο λόγω ζέστης και υγρασίας αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Λοίπόν όσο αφορά την ενδυμασία δεν θα έχεις πρόβλημα. μην φορέσεις καυτά σορτς όταν περπατάς στο δρόμο, αλλά μέσα στο ξενοδοχεία και στα κλαμπ δεν θα έχεις θέμα ούτε για μίνι, ούτε για σορτσ ούτε για τιραντάκια. Αν αποφασίσεις να επισκεφτείς κανένα τέμενος να φοράς μακρύ παντελόνι/φούστα και φρόντισε να μην φοράς τιραντάκι. Ένα μπλουζάκι κοντομάνικο δεν θα είναι θέμα. Σε άλλα είναι λίγο πιο αυστηροί, οπότε μπορείς να ρίξεις πάνω σου για εκείνη τη στιγμή ένα πουκάμισο. Πάρε όμως μαζί σου μια λεπτή πασμίνα ώστε όταν επισκεφτείς ένα τέτοιο μνημείο να μπορείς να την βάλεις στο κεφάλι σου (βλέπεις δεν θα σε αφήσουν άκαλυπτη να μπεις μέσα και πολλές φορές αξίζει η αρχιτεκτονική τους). Θα σου συνιστούσα επίσης να πάρεις μια ζακέτα γιατί όλα τα εμπορικά καταστήματα, κινηματογράφοι, εστιατόρια βάζουν το ερκοντίσιον κοντα στους 15 βαθμούς΄οπότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κρυώνεις.... ( Εγώ είχα τα ζακέτα σαν δεύτερο δέρμα!!!). Αν χρειάζεσαι και άλλες πληροφορίες μην διστάσεις να μου πεις. Καλά να περάσεις!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σορρυ ρε παιδια να πεταξω κατι εντελως ασχετο.Το Ρας-αλ-Χαιμα που λεει η κοπελα οτι θα παει δεν ειναι μεσα στο Ντουμπαι.Ειναι ενα απο τα Ηνωμενα Αραβικα Εμιρατα και απεχει 87 χιλ απο το Ντουμπαι.Αλλα τωρα βλεπω οτι θα παει καποιες μερες στο ενα και καποιες στο αλλο.Οποτε ολα οκ.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
εμεις οταν ειχαμε παει με τον αντρα μου δεν αντιμετωπισα τετοιο προβλημα και σορτσακια φοραγα και φουστανακια, απλα με κοιταγανε λιγακι, να σου πω την αληθεια περισσοτερο προβλημα αντιμετωπισε ο αντρας μου, γιατι ενα βραδυ πηγαμε σένα ξενοδοχειο που ειχε εστιατορια και club και επειδη εκεινος φοραγε σαγιοναρες( και μη φανταστεις τιποτα χαλια..., καλες δερματινες, ωραιες...) δεν μας αφησανε να μπουμε στο club γιατι μας ειπανε οτι επρεπε να φοραει παπουτσια ενω στο εστιατοριο που ητανε και κυριλε φαση δε μας ειπανε τιποτα.....

προβλημα παλι αντιμετωπισαμε με τα ταξι, δε σταματανε οπως εδω στο δρομο μονο αν πας σε πιατσα, και το βραδυ κατα τις 10 στην gold souk δε βρισκαμε κανεναν, αστα πακετο, ειχαμε παει πριν 3 χρονια , δε ξερω αν εχουνε αλλαξει τα πραγματα... παντως ιουνιο που ειχαμε παει ειχε τρομερη ζεστη απαισια ατμοσφαιρα, δε μπορουσες να αναπνευσεις ουτε να κυκλοφορησεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom