Ηνωμένο Βασίλειο απο Χιθροου για Σεφιλντ?

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Ευαγγελια νομιζω οτι εννοει να παρει το κτελ απο το αεροδρομιο. Οποτε μια ωρα αν ειναι ολα στην ωρα τους δεν ειναι κ τοσο απιθανο να το προλαβει. Παρ'ολα αυτα κ γω θα επαιρνα το επομενο ακομα κ απο το αεροδρομιο. Ειναι τεραστιο το χιθροου οποτε αν κλεισεις μεσω ιντερνετ για να εισαι σιγουρη οτι θα το προλαβεις βαλε ενα δυοωρο κενο.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Καλησπέρα παιδιά,
Σας επαναφερω στο θεμα μετα απο 6 χρονια..
Θα ταξιδεψω κι εγω για επαγγελματικούς λόγους συγκεκριμενα ενα workshop στο Sheffield. Δυστυχως απο Ηνωμένο Βασίλειο έχω μαυρα μεσανυχτα. Τωρα ομως θα μαθω:lol:. Κοιτάζαμε τιμές αεροπορικών και ειναι πολυ ακριβα και μαζι με την διαμονη θα ξεφυγουμε πολυ.

Ήθελα λοιπον εδω να ρωτήσω την γνώμη σας. Θεωρείται καλύτερο να πάμε μέσω Manchester και τραινου ή London ( stansted με ryan) και απο εκει τραινο; Στο national rail είδα πολλές διαφορετικές τιμές και τροπους να προσεγγίσω το Sheffield και εχω μπερδευτει. Ποια ειναι η γνωμη σας; Θέλουμε γενικα να γλυτωσουμε οσο περισσοτερα λεφτα μπορουμε μηπως μεινουμε 1 ημερα παραπανω (το workshop ειναι 21-22 Ιουνίου).

@nomercy ποια είναι η γνώμη σου; εσύ γενικά πως πήγες;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα παιδιά,
Σας επαναφερω στο θεμα μετα απο 6 χρονια..
Θα ταξιδεψω κι εγω για επαγγελματικούς λόγους συγκεκριμενα ενα workshop στο Sheffield. Δυστυχως απο Ηνωμένο Βασίλειο έχω μαυρα μεσανυχτα. Τωρα ομως θα μαθω:lol:. Κοιτάζαμε τιμές αεροπορικών και ειναι πολυ ακριβα και μαζι με την διαμονη θα ξεφυγουμε πολυ.

Ήθελα λοιπον εδω να ρωτήσω την γνώμη σας. Θεωρείται καλύτερο να πάμε μέσω Manchester και τραινου ή London ( stansted με ryan) και απο εκει τραινο; Στο national rail είδα πολλές διαφορετικές τιμές και τροπους να προσεγγίσω το Sheffield και εχω μπερδευτει. Ποια ειναι η γνωμη σας; Θέλουμε γενικα να γλυτωσουμε οσο περισσοτερα λεφτα μπορουμε μηπως μεινουμε 1 ημερα παραπανω (το workshop ειναι 21-22 Ιουνίου).

@nomercy ποια είναι η γνώμη σου; εσύ γενικά πως πήγες;
Να πάτε μέσω Μάντσεστερ. Και η Aegean αλλά και η Easyjet νομίζω έχουν απευθείας πτήσεις προς τα εκεί, και μετά είστε 1 ώρα περίπου μακριά με το τραίνο. Από το Λονδίνο θα πρέπει να αλλάξετε τραίνο, και θα σας πάρει και περισσότερη ώρα και θα σας στοιχίσει και ακριβά. Τα φθηνά εισιτήρια τραίνων (advance saver) είναι μη επιστρέψιμα, οπότε αν έχετε καθυστέρηση και χάσετε αυτό που κλείσατε θα πρέπει να εκδόσετε καινούργιο. Και τα ευέλικτα εισιτήρια είναι αρκετά ακριβότερα.

Δε ξέρω αν έχει τεράστια διαφορά στην τιμή αλλά η Aegean πετάει μερικές μέρες το καλοκαίρι από Μπέρμινχαμ. Θα χρειαστεί να αλλάξετε τραίνο αλλά είναι περί τη 1ώρα και 40 λεπτά μακριά από το Σέφιλντ. Πάλι όμως λάβετε υπόψη τη διαφορά στο κόστος εισιτηρίου τραίνου σε σχέση με αυτό με το αερόδρομιο του Μάντσεστερ, αλλά και το γεγονός ότι η πτήση νομίζω φθάνει λίγο αργά για να προλάβετε με άνεση τραίνο την ίδια ημέρα.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Να πάτε μέσω Μάντσεστερ. Και η Aegean αλλά και η Easyjet νομίζω έχουν απευθείας πτήσεις προς τα εκεί, και μετά είστε 1 ώρα περίπου μακριά με το τραίνο. Από το Λονδίνο θα πρέπει να αλλάξετε τραίνο, και θα σας πάρει και περισσότερη ώρα και θα σας στοιχίσει και ακριβά. Τα φθηνά εισιτήρια τραίνων (advance saver) είναι μη επιστρέψιμα, οπότε αν έχετε καθυστέρηση και χάσετε αυτό που κλείσατε θα πρέπει να εκδόσετε καινούργιο. Και τα ευέλικτα εισιτήρια είναι αρκετά ακριβότερα.

Δε ξέρω αν έχει τεράστια διαφορά στην τιμή αλλά η Aegean πετάει μερικές μέρες το καλοκαίρι από Μπέρμινχαμ. Θα χρειαστεί να αλλάξετε τραίνο αλλά είναι περί τη 1ώρα και 40 λεπτά μακριά από το Σέφιλντ. Πάλι όμως λάβετε υπόψη τη διαφορά στο κόστος εισιτηρίου τραίνου σε σχέση με αυτό με το αερόδρομιο του Μάντσεστερ, αλλά και το γεγονός ότι η πτήση νομίζω φθάνει λίγο αργά για να προλάβετε με άνεση τραίνο την ίδια ημέρα.
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση απλά η ryan air εχει μεγαλη διαφορα. Αυτό που έλεγες για τα advance saver να ρωτήσω κατι, αν κλεισω το τραινο 2 ωρες μετα την αφιξη στο λονδινο υπαρχει περιπτωση να χασω στα interchange τα τραινα λογω καθυστερησης πχ ενος συρμου;;

Επίσης η επιλογη megabus? τι γνωρίζεται για αυτη; από οτι ειδα εχει οικονομικα εισητηρια απο λονδινο για sheffield. απλα θα ειναι η εξτρα ταλαιπωρια.
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ για την διευκρίνηση απλά η ryan air εχει μεγαλη διαφορα. Αυτό που έλεγες για τα advance saver να ρωτήσω κατι, αν κλεισω το τραινο 2 ωρες μετα την αφιξη στο λονδινο υπαρχει περιπτωση να χασω στα interchange τα τραινα λογω καθυστερησης πχ ενος συρμου;;

Επίσης η επιλογη megabus? τι γνωρίζεται για αυτη; από οτι ειδα εχει οικονομικα εισητηρια απο λονδινο για sheffield. απλα θα ειναι η εξτρα ταλαιπωρια.
Αν το κλείσετε από το αεροδρόμιο για Σέφιλντ και χάσετε το δεύτερο τραίνο λόγω υπαιτιότητας του πρώτου, θα προσπαθήσουν να βρουν λύση αυτοί. Εσείς δεν ευθύνεστε γι αυτό. Ευθύνεστε αν δε μπορείτε να πάρετε το τραίνο λόγω καθυστερημένης άφιξης της πτήσης σας.

Αν πάρετε το λεωφορείο των megabus θέλετε 3μιση-4 ώρες + 1μιση-2 να φτάσετε στο σταθμό λεωφορείων βικτόρια + ένα εύρος ώρας για να μη το χάσετε. Εκτός αν είχατε σκοπό να διανυκτερεύατε Λονδίνο, νομίζω είναι φανερό πως είναι αρκετή επιπλέον ταλαιπωρία.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Χιλια ευχαριστω για την απαντηση σου! Αρα καταλαβα ειναι μεγαλη ταλαιπωρια απο λονδινο.. Εχουμε σκοπο να παμε Λονδινο μονο αν ειναι μεγαλη η διαφορα στο οικονομικο δηλαδη 100 ευρω και πανω.. Μεχρι τωρα απο μαντσεστερ μας βγαινουν τα μεταφορικα αεροπλανο+ τραινο πανε-ελα 270 ευρω. Από τα λίγα που εχω δει περα απο το peak district, το sheffield δεν πρεπει να εχει κατι αλλο. Θα εχουμε 2 απογευματοβραδια ελευθερα κι οτι προλαβουμε απο τη πρωτη μέρα. Τωρα λογικα εσυ θα εχεις επισκεφτει τα μερη εκει οποτε 10 ωρες στο Σεφιλντ δεν ειναι αρκετες; Μετά το συνεδριο λεγαμε να παμε είτε μαντσεστερ είτε λονδίνο αναλόγως απο που θα πεταμε.. Τι πιστευεις;
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Από Λονδίνο για Σέφιλντ είναι μεγάλη ταλαιπωρία οπότε Μάντσεστερ δαγκωτό. Ακόμη και 60-70 ευρώ να είναι η διαφορά από το Λονδίνο θα την αποσβέσεις γλιτώνοντας ταλαιπωρία, ώρες, περιττά έξοδα και έξοδα μετακίνησης.

Ακόμη το Σέφιλντ δεν έχει και τα τρομερά πράγματα να δείτε...Μια δυο μερούλες αρκούν. Να δείτε το Μάντσεστερ που για μένα ήταν πολύ μεγάλη έκπληξη.

Το Μπέρμιγχαμ βολεύει επίσης...Η Aegean ξεκινά απευθείας πτήσεις στις 21 Ιουνίου αλλά έχει πτήσεις μόνο Τρίτη-Σάββατο οπότε θα πρέπει να επιστρέψετε στις 25 Ιουνίου ή αν θέλετε νωρίτερα να επιστρέψετε από Μάντσεστερ. :)

Το τρένο σας ή το λεωφορείο σας προς και από το Σέφιλντ σε όποια πόλη και να πάτε να το κλείσετε όσο το δυνατόν νωρίτερα για να πετύχετε καλύτερες τιμές.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Ισπανίας
Ωω @Kanel28 χιλια ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες..:p Μπορουμε να το δουμε συνδιαστικα μηπως παμε μαντσεστερ και φυγουμε απο birmingham.. να ρωτησω ποια ειναι η γνωμη σου καλυτερα τραινο για μαντσεστερ-σεφιλντ ή λεωφορειο;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ωω @Kanel28 χιλια ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες..:p Μπορουμε να το δουμε συνδιαστικα μηπως παμε μαντσεστερ και φυγουμε απο birmingham.. να ρωτησω ποια ειναι η γνωμη σου καλυτερα τραινο για μαντσεστερ-σεφιλντ ή λεωφορειο;
Προσωπικά τραίνο. Περισσότερα δρομολόγια, μικρότερη διάρκεια και απευθείας σύνδεση αεροδρομίου Μάντσεστερ με την πόλη του Σέφιλντ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom