Ισπανία ασφαλης βαρκελωνη

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ενα περιστατικο που ετυχε να διαδραματιστει μπροστα στα ματια μου στην L3 για drassanes.
θυμα ιλικιωμενος γυρω στα 70 ψιλολιγνος καλοστεκουμενος.
θυτης νεαρος γυρω στα 25 με ενα ζευγαρι γυαλια με λευκο σκελετο.
το θυμα καθεται και σηκωνεται για να κατεβει.
ο θυτης τον πλησιαζει και σε κλασμα του δευτερολεπτου γινεται το εξης.
την ωρα της πεδησης του συρμου πεταει στα ποδια του θυματος τα γυαλια(το αλλοθι),ταυτοχρονα προσποιουμενος οιτι γλιστρησε λογω της επιβραδυνσης πεφτει στο θυμα πανω.το θυμα εμπειρο σε τετοιες ενεργειες φωναζει στα ισπανικα καποια ακαταλαβιστικα πολυ δυνατα του πιανει τα χερια και με το αλλο ψαχνει τη μια τσεπη του και το τσεπακι στο αριστερο στηθος του.ο θυτης αποτραβιεται,ψελλιζει κατι και δειχνει τα γυαλια και κατεβαινει γρηγορα μολις ανοιγουν οι πορτες.

παντως εγω δεν ενιωσα ανασφαλεις σε καμια περιπτωση.
ενα κολπακι που χρησιμοποιω...τα χρηματα και τις πιστωτικες τα εχω παντα σε ενα camel μπανανα που το κρεμαω χιαστι.τα 2 ωτια των φερμουαρ τα περναω στον κρικο ασφαλειας του ιμαντα που κραταει χιαστη το camel.ετσι δεν ανοιγει με τιποτα.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
καλησπερα
γραφω απο ενα ξενοδοχειο στην avignon που βρισκομαι (μαζι με τη dafni μου) και απλα διαβαζοντας το θεμα το ξανασκεφτομαι για βαρκελωνη που θα παω μεθαυριο.
μαλιστα θα κατσω και τεσσερις μερες οποτε ολο και καποιος θα με ψειρισει
θα επανελθω με νεωτερα ...
υ.γ. παντως μεχρι τωρα το ταξιδι ειναι περιφημο ,ξεκινησαμε με maranello μετα sait paul de vence και τωρα avignon(αφου καναμε στασεις στη grasse και aix en provence)
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
καλησπερα
γραφω απο ενα ξενοδοχειο στην avignon που βρισκομαι (μαζι με τη dafni μου) και απλα διαβαζοντας το θεμα το ξανασκεφτομαι για βαρκελωνη που θα παω μεθαυριο.
μαλιστα θα κατσω και τεσσερις μερες οποτε ολο και καποιος θα με ψειρισει
θα επανελθω με νεωτερα ...
υ.γ. παντως μεχρι τωρα το ταξιδι ειναι περιφημο ,ξεκινησαμε με maranello μετα sait paul de vence και τωρα avignon(αφου καναμε στασεις στη grasse και aix en provence)[/quot

έλα ρε συ,δεν θα πάτε Βαρκελώνη επειδή κάποιες περιοχές είναι επικίνδυνες?:roll:
και στη Πάτρα μπουκάρουν στα σπίτια μέρα μεσημέρι(οι ένοικοι μέσα)και αρπάζουν ότι βρούν.τι θα κάνουμε δηλ. θα μετακομίσουμε???λίγη προσοχή,ανοικτά τα μάτια σας και κυρίως θετική σκέψη!άντε και καλά να περνάτε!!!!:p:pκαι μην ξεχνάτε περιμένουμε εντυπώσεις!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
απλα διαβαζοντας το θεμα το ξανασκεφτομαι για βαρκελωνη που θα παω μεθαυριο

Ρε παιδιά, είπαμε έχει μια-δυο ψιλούποπτες περιοχές που θέλουν λίγη προσοχή, δεν είναι και για να μην πάει κανείς, μια χαρά πόλη είναι, τόσες χιλιάδες άνθρωποι πάνε κάθεχρόνο και δεν παθαίνουν τίποτε.
 
Last edited by a moderator:

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Γενικά, χρειάζεται προσοχή και καλού κακού μην έχετε πολλά χρήματα μαζεμένα στο ίδιο σημείο και ιδίως σε τσάντα. Είχα πάει πριν από αρκετά χρόνια, δεν είχα νιώσει ανασφάλεια. Φίλη μου όμως που έμεινε εκεί 1 χρόνο μου είπε ότι όσες κλοπές (κυρίως τσάντες) έχει βιώσει και ακούσει από φίλους της στη Βαρκελώνη εκείνο το χρόνο, δεν έχει ξαναβιώσει και ακούσει στη ζωή της. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να πάμε, καλό όμως είναι να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί.

Παρεπιπτόντως, μια και έγινε αναφορά στη Γαλλία, ορισμένες πόλεις της παρουσιάζουν πολύ μεγάλη εγκληματικότητα η οποία δεν αποτυπώνεται στα επίσημα στοιχεία γιατί δεν οδηγεί σε πολύ σοβαρούς τραυματισμούς ή θανάτους. Σίγουρα όμως το να σου επιτεθεί κάποιος στο δρόμο ή σε μπαρ και να σε χτυπήσει γιατί του φάνηκε ότι τον κοίταξες, δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Ούτε το να φας αδέσποτο μπουκάλι μέσα σε μπαρ επειδή κάποιοι τσακώθηκαν και έτυχε να βρίσκεσαι εκεί. Ούτε και το να σε χτυπήσουν για πλάκα όπως συνέβη σε μια φίλη μου, πόσο μάλλον που πλέον έχει μόνιμο πρόβλημα στον αυχένα γι' αυτό το λόγο. Και δυστυχώς αυτά είναι στην ημερήσια διάταξη, τουλάχιστον σε κάποιες πόλεις. Σόρυ που ξέφυγα απ'το θέμα, παρασύρθηκα λίγο...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το μόνο μέρος στην Ευρώπη όπου ένιωσα να κινδυνέυω από κλοπή, ήταν στο κέντρο της Σόφιας, όταν έπιασα το χέρι μιας κοπέλας (πρεζόνι έμοιαζε) μέσα στην τσάντα της φωτογραφικής μου, να ψαχουλεύει. Πουθενά αλλού. Ούτε καν νύκτα μόνος μου σε "κακόφημες" περιοχές.
Και μη μου πείτε ότι και η Σόφια έχει μετανάστες....
 

haristso

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
καλημερα σε ολους!απο τα συμφραζομενα καταλαβα πως σε σχεση με βορειους προορισμους θα πρεπει να ειμαστε αρκετα πιο προσεκτικοι.yorgo,οταν λες το παλιο λιμανι,εννοεις την περιοχη προς μπανταλονα?αν οχι που ειναι αυτο?και συ αν πηγαινες τωρα για 3 μερες και με την εμπειρια των 2 μηνων που εχεις, που θα μενες?
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
εγώ δεν συνιστώ καθόλου τη rambla το βράδυ. Ενώ με είχαν ενημερώσει να μην πάω, έκανα το λάθος (στην ουσία ξεχάστηκα) και πήγα. Ήμασταν 2 ζευγάρια και την ανεβαίναμε. Από τουρίστες δεν υπήρχε κανένας. Είχε μόνο κλεφτρόνια, πρεζάκια, μεθυσμένους και κοριτσάκια!!! Μέχρι να φύγουμε από εκεί είχαμε 2-3 περιστατικά. 1) ήταν 2 τύποι οι οποίοι μας είχαν πάρει από πίσω και μας μιλούσαν (τι λέγανε δεν ξέρω) ώσπου αναγκαστήκαμε να ψιλοτσαμπουκαλευτούμε και έφυγαν. 2)Ηρθε ένας τύπος (αυτός κατέβαινε εμείς ανεβαίναμε) και ξαφνικά περνάει δίπλα από την κοπέλ του φίλου μου την σκουνταει και ζήταγε και τα ρέστα. Αφήστε δε που ταξί δύσκολα βρίσκεις εκεί σε πιάτσα. Το χειρότερο? προσπαθήσαμε να ζητήσουμε βοήθεια (τι βοήθεια δηλαδή ένα ταξι τον παρακαλέσαμε να μας καλέσει) από τον ρεσεψιονίστ ενός ξενοδοχείου και εκείνος μας αρνήθηκε...Κατά τα άλλα η Βαρκελώνη είναι πολύ ωραία πόλη. Και η rambla το πρωί έίναι must...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.719
Likes
50.736
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
καλημερα σε ολους!απο τα συμφραζομενα καταλαβα πως σε σχεση με βορειους προορισμους θα πρεπει να ειμαστε αρκετα πιο προσεκτικοι.yorgo,οταν λες το παλιο λιμανι,εννοεις την περιοχη προς μπανταλονα?αν οχι που ειναι αυτο?και συ αν πηγαινες τωρα για 3 μερες και με την εμπειρια των 2 μηνων που εχεις, που θα μενες?
Ναι, θα πρέπει να είστε πιο προσεκτικοί από βόρειους προορισμούς, αλλά δεν υπάρχει λόγος να σας πιάσει και κανένας πανικός. Μια πόλη νορμάλ είναι, με τις καλές και τις κακές γειτονιές της.


Επειδή ρώτησε κάποιος φίλος, ορισμένες κακές περιοχές (δεν ισχυρίζομαι ότι τις ξέρω όλες) είναι οι εξής:
  • Το Can Tunis, κοντά στο λιμάνι, νοτίως του Parc de Montjuic, προς το λιμάνι, μέχρι και το Βιομηχανικό Σύμπλεγμα La Franca. Παρότι φοβερά κεντρική περιοχή, γίνεται το μάλλε-βράσε. Όσοι παρακολουθούν ευρωπαϊκό σινεμά ίσως έπεσαν και στο ομώνυμο ντοκιμαντέρ πρόπερσι όπου φαίνεται η καταλανική ανοργανωσιά σε όλο της το μεγαλείο και οι αντιθέσεις μιας πόλης που μέχρι πρόσφατα από πολλούς θεωρούταν από τις καλύτερες για να ψάξει κανείς εργασία: χιλιάδες παράγκες, ανεξέλεγκτα τσιγγανάκια που οδηγούν αμάξια και οπλοφορούν, ναρκωτικά παντού, κέντρο εμπορίας κλεμμένων αυτοκινήτων, η αστυνομία δεν τολμάει να πατήσει το πόδι της μετά τη δύση του ηλίου και μπορείς να κάνεις βουνά από σύριγγες. Αν κάνει κανείς καμιά βόλτα στο Montjuic και κατέβει από τη λάθος πλευρά, την πάτησε, ακόμη και μέρα να είναι. Αντίστοιχο χάλι μόνο στα προάστεια της ΜΑδρίτης έχω δει στην Ισπανία, όπου επίσης υπάρχουν παραγκουπόλεις (Αλλά κυρίως μεταναστών εκεί, στο Can Tunis είναι αθίγγανοι και περιθωριοποιημένοι Ισπανοί κυρίως)
  • La Mina, ΝΔ του Parc de la Ciutadella, μερικοί το λένε Mercat de Besos, δεν ξέρω αν είναι υποδιαίρεση το ένα του άλλου, όπως κατεβαίνεις τη Ράμπλα αριστερά, περίπου 7-8 στενάκια πριν φτάσεις στην Taulat. Καλύτερα από το Can Tunis, αλλά άσ' το καλύτερα για κανένα Ράμπο. Μέχρι πριν λίγα χρόνια πέφτανε και πυροβολισμοί και κάτι παιδάκια σου ζητούσαν 200 πεσέτες για να σου δείξουν τις σφαίρες στους τοίχους. Έχει φτιάξει αρκετά, ανοίγουν και κάτι μαγαζιά ακριβά (με πανάκριβες μπότες, πορτατίφ εποχής και άλλα τέτοια κουφά), αλλά θέλει ακόμη δουλειά η περιοχή. Τη μέρα θα έλεγα πως είναι ΟΚ, αλλά με προσοχή. Το βράδυ αν δεν έχεις δουλειά να κάνεις, μάλλον καλύτερα να το αποφύγεις, παρότι είναι κοντά στο τουριστικό γκέτο.
  • Santa Coloma, στο δρόμο για τη Μπανταλόνα, δεξιά του μεγάλου αυτοκινητόδρομου. Πολύ υποβαθμισμένη περιοχή, πολλά πρεζάκια, χάλι ακόμη και το πρωί, καλύτερα μακριά. Τα ίδια και για το Σαν Ρόκε που είναι δίπλα.
  • Το Ραβάλ, δεξιά όπως κατεβαίνεις τη Ράμπλα. Έμεινα εκεί μια εβδομάδα συν λίγες μέρες ακόμη σε μια προγενέστερη επίσκεψη και δεν το βρήκα τόσο άσχημα, ίσα-ίσα η κατάσταση ανομίας θύμιζε πιο πολύ μια απλή ελευθεριότητα τύπου Εξαρχίων (με συμπαθή φρικιά) και ολίγη πορνεία, αλλά δεν μπορώ να πω πως ένιωσα ανασφαλής σε καμία φάση. Εντάξει, δε θα έστελνα τους γονείς μου που δε μιλάνε γρι ισπανικά και κάνουνε μπαμ ότι είναι τουρίστες, αλλά η περιοχή έχει χρώμα, πολύ όμορφα κτίρια, την πιο ωραία κατάληψη που έχω δει οπουδήποτε εκτός Κριστιάνια (το Teattro Ocupa, όπου έχω κάνει φανταστική πρωτοχρονιά) και όλα είναι φτηνά και πολυεθνικά. Απ' ό,τι διαβάζω όμως η κατάσταση έχει αρχίσει και ξεφεύγει. Ο δήμαρχος δε θέλει να τα βάλει με τους αναρχικούς, που απλά ανέχονται τις ξένες μαφίες, που κάνουν ό,τι γουστάρουν από εμπόριο λευκής σαρκός μέχρι προστασία. Μέχρι να αναλάβει κάποιος το πολιτικό κόστος ή να αποφασίσουν οι κομούνες να καθαρίσουν την περιοχή τους, θα είναι λίγο ύποπτη. ΚΑλό είναι να την αποφύγετε το βράδυ. Αν είστε κοπέλες ή κάποιας ηλικίας, προσοχή και το πρωί, μάλλον δεν είναι για πολλά-πολλά πλέον. Έχει πολλά πρεζάκια κι επειδή είναι άρρωστοι άνθρωποι κι εκτός ελέγχου δεν ξέρεις πώς αντιδρούν. Με δυο λέξεις: ήταν σχεδόν ΟΚ, μάλλον έχει χειροτερεύσει από τότε που ήμουν εγώ εκεί.
  • Κοντά στο Ραβάλ, η περιοχή Ριερέτα, δίπλα στο μετρό Sant Antoni... μπόλικη πορνεία με τους νταβατζήδες να πλακώνονται. ΠΕριέργως ήταν σε δυο πεζοδρόμια όλα κι όλα (μάλλον μεταξύ τους έχουν κανονίσει πού κάνουν πιάτσα) αλλά οι φάτσες είναι περίεργες και βλέπεις κατι δυστυχισμένες Σενεγαλέζες με μαυρισμένα μάτια που τις βγάζουν στο κλαρί και πρέπει να τρώνε πολύ ξύλο. Ουσιαστικά πάντως είναι προέκταση του Ραβάλ.
  • Σε ένα άρθρο τότε (πριν κάμποσα χρόνια...) είχα διαβάσει πως η Μπαρσελονέτα ήταν το πρώτο μέρος στην Ισπανία σε κλοπές αυτοκινήτων. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη, αλλά παρκάρετε κάπου αλλού να είστε ήσυχοι.
  • Πολλοί τσαντάκηδες, πορτοφολάδες κλπ κυκλοφορούν σε όλο το γοτθικό κομμάτι, η αγορά στη santa caterina πρέπει να έχει από τις μεγαλύτερες συγκεντρώσεις απατεώνων και κλεφτών στη χώρα. Εντάξει, προσεκτικά με τσάντες και κάμερες, αυτό είναι όλο.
Ελπίζω να μην ακούγονται τραγικά όλα αυτά. Μια μεγάλη πόλη είναι, αν κάναμε λίστα και με τις "ωραίες" γειτονιές της Αθήνας κάπως έτσι θα ακουγόταν κι αυτό.

Πού να μείνετε; Κάπου σχετικά κεντρικά με μετρό. Ξενοδοχεία δε γνωρίζω πλην κάποιων χόστελ που έμενα στα νιάτα μου (εκείνο το Καμπούλ υπάρχει ακόμη;;;) εδώ και 4-5 χρόνια όποτε πάω μένω σε φίλόυς. Μια γειτονιά που μου αρέσει γιατί έχει μικρά μπαράκια, είναι ασφαλέστατη και δεν είναι καθόλου τουριστική είναι η περιοχή Galerias Turo, μεταξύ Via Augusta και Diagonal, αν βρείτε κάτι εκεί είναι υπέροχα. Ο προαστιακός είναι λίγο πιο βολικός από το μετρό, αλλά κι αυτό καλό είναι με τη στάση Fontana περίπου 10 λεπτά περπάτημα. Εκτός από μπαράκια έχει και φτηνα΄μεσημεριανά μενού, σαφώς καλύτερα μαγαζιά από τα τουριστομάγαζα πιο νότια.
Ψάξε για τις οδούς LAforja και Maria Cubi, εκεί κάπου μένω κκι εγώ όταν περνάω από Βαρκελώνη.

Αυτά. Επαναλμβάνω πως επειδή δεν είναι πολύ φρέσκα όλα αυτά, μπορεί και κάτι να έχει αλλάξει, μην πυροβολείτε τον πιανίστα.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
μόλις επιστρεψαμε στο ξενοδοχειο μετά την πρώτη μας μέρα στη Βαρκελώνη και φυσικά έχοντας κάνει τις βόλτες μας .......με τοσο κοσμο στη Ράμπλα και στη γοτθική συνοικία ,φυσιολογικό το βρίσκω να υπάρχουν και κλοπες ......έχοντας διαβάσει τα σχετικά στο φόρουμ προσέχαμε αρκετά και γενικά τουλάχιστο στο κέντρο που πηγαμε σήμερα νομιζω ότι η Βαρκελώνη δε διαφέρει και πολύ στο θέμα της ασφάλειας από άλλες μεγαλουπόλεις(μεγάλη μπουκιά φάε .......που λένε βέβαια........ελπίζω να μη διαψευσθώ τις επομενες μέρες)
οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ θετικές .......τα τάπας λιγάκι ακριβά αλλά χαλάλι....
επειδή αναφερθήκατε και σε περιοχες να αναφέρω ότι και η περιοχη που μένουμε φαίνεται ήσυχη ,και το ξενοδοχειο πολύ άνετο σε εξαιρετική τιμή (10-15 λεπτά με τα ποδια απο την πλαθα Καταλουνα)

Booking.com: Ayre Hotel Caspe, Barcelona, Ισπανία - 1022 Ξ£Ο‡ΟŒΞ»ΞΉΞ± Ο€Ξ΅Ξ»Ξ±Ο„ΟŽΞ½. ΞšΞ¬Ξ½Ο„Ξ΅ κράτηση σΡ ξΡνοδοχΡίο Ο„ΟŽΟΞ±!
 

t.v.

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
(αν-)ασφαλής Βαρκελώνη

Γεια σε όλους. Γύρισα από Βαρκελώνη πριν λίγες μέρες και δυστυχώς το ταξίδι θα μου μείνει αξέχαστο αλλά όχι με την καλή έννοια. Μέσα σε 6 μέρες με κλέψανε 2 φορές παρόλο που μετά την 1η φορά ήμουν ιδιαίτερα προσεκτική και (κυρίως) φοβισμένη. Πέρα απ' αυτό, μία ακόμα φορά και ενώ είχα την τσάντα στα πόδια μου και φυσικά την έβλεπα, κάποιος άρχισε να ανοίγει το φερμουάρ. Μιλάμε για τέτοιο θράσος που μου ερχόταν να βάλω τα γέλια. Επίσης, όσο ήμουν εκεί "είδα" 4 περιστατικά κλοπής, με το ένα απ' αυτά να συμβαίνει μέσα στο λεωφορείο στο οποίο μας κράτησαν όμηρους για καμιά ώρα γιατί περιμέναμε να έρθει η αστυνομία. Επιπλέον, κλέβουν πολύ τα ποδήλατα. Δεν τα αφήνουμε ποτέ μα ποτέ ξεκλείδωτα ούτε για ένα λεπτό και γενικά προσπαθούμε να τα έχουμε υπό την επίβλεψή μας γιατί είδα ότι δεν πτοούνται - κλέβουν απλώς τις ρόδες!! Όταν πήγα στην αστυνομία να δηλώσω την κλοπή των χρημάτων, της ταυτότητας κτλ, είδα ορδές τουριστών να κάνουν παρόμοιες αιτήσεις. Αυτό 1η φορά το έβλεπα και το βίωνα σε ταξίδι και απλά δεν το πίστευα. Δεν ξέρω πως αλλιώς να σας εφιστήσω την προσοχή, απλά κάντε ότι περνάει απ' το χέρι σας. Εν ανάγκη, μην κυκλοφορείτε με πολλά λεφτά, i-phones, i-whatever, κινητά κτλ.
Θα συμφωνήσω με κάποια άλλα μέλη που γράφουν ότι η περιοχή Raval (δεξιά της La Rambla, πηγαίνοντας από Catalunya προς παραλία) και ενδεχομένως η περιοχή Sant Antoni είναι ιδιαίτερα επικίνδυνες. Και η κλοπή είναι το λιγότερο, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Πέρασα από εκεί 2-3 φορές τη νύχτα, αναγκαστικά γιατί έπρεπε να γυρίσω στο ξενοδοχείο, και με έλουσε κρύος ιδρώτας. Είναι σαν να περνάς τη νύχτα από Σοφοκλέους - Περικλέους μεριά. Δεν θα σου συμβεί απαραίτητα κάτι, αλλά είναι πολύ μα πολύ πιθανό.
Ελπίζω τουλάχιστον η δικιά μου άσχημη εμπειρία να βοηθήσει ορισμένους από εσάς...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Δεν λεω οτι δεν συμβαινουν ολα τα παραπανω, αλλα εγω εμενα στην σταση Liceu στην οδο San Pau στο Raval πριν εναμιση χρονο και δεν αντιμετωπισα τιποτα απο τα παραπανω.
Σκεφτειτε οτι αργα το βραδυ γυρω στις 2 ετυχε να κανω βολτα εντελως μονη μου στην Αραβικη συνοικια. Σημασια δεν μου εδωσε κανεις!!! Ουτε οι προαγωγοι ουτε οι πορνες ουτε οι ναρκωμανεις.
Ας μην ειμαστε υπερβολικοι και ας μην ξεχναμε τι συμβαινει στο κεντρο της Αθηνας....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.401
Μέλη
38.937
Νεότερο μέλος
kyzas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom