Αυστρία Ηνωμένο Βασίλειο αυστρια ή αγγλια;

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι λετε για πρωτοχρονια που θα ειναι καλυτερα να περασω αυστρια ή αγγλια;
20/12 ψάχνεις ακόμα; Θα σου κοστίσει....

Για το που είναι καλύτερα, μάλλον στο Λονδίνο είναι, αλλά μπορεί να γίνεις αγοραφοβικός από τον πολύ κόσμο ενώ θα έχεις και θέματα με τα ΜΜΜ (τα κεντρικά ξενοδοχεία ξέχνα τα).
 

elliot1

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
τι εννοεις;με χρεωστικη θα κανω συναλλαγες κι αν θελω να αγορασω κατι που δεν γινεται μεσω καρτας;δεν θα χρειαστω λιρα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
(Πρακτικά) δεν υπάρχει κάτι που να μη γίνεται να το αγοράσεις μέσω κάρτας. Στα τελευταία 4 ταξίδια στο Λονδίνο, μετρητά χρειάστηκα μόνο για ρεφενέδες.
Ντάξει, αν θες να αγοράσεις χόρτο ίσως να μη γίνεται. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
και που τα βρηκες;τα αλλαξες απο δω πριν φυγεις ή εκει;
Συνήθως όταν χρειάζεται αγοράζω κάτι για κάποιο φίλο με την κάρτα μου και μου δίνει μετρητά. Αλλά γενικώς έχω λίρες που τις πηγαινοφέρνω κάθε φορά.
 

elliot1

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Συνήθως όταν χρειάζεται αγοράζω κάτι για κάποιο φίλο με την κάρτα μου και μου δίνει μετρητά. Αλλά γενικώς έχω λίρες που τις πηγαινοφέρνω κάθε φορά.
αρα να παρω απο δω πριν φυγω, γινεται δεν γινεται;αν παω σε τραπεζα

απο λονδινο σε μαντσεστερ ξερεις πως να παω;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αρα να παρω απο δω πριν φυγω, γινεται δεν γινεται;αν παω σε τραπεζα

απο λονδινο σε μαντσεστερ ξερεις πως να παω;
Όπου σταθείς κι όπου βρεθείς στο UK υπάρχει παντού ένα ATM. Θα κάνεις ανάληψη σε λίρες (και θα επιλέξεις να χρεωθείς σε λίρες) από τον τραπεζικό σου λογαριασμό. Αν και για μικροποσά μπορεί να μη συμφέρει η μέθοδος. Αν βέβαια στόχος είναι να πάρεις ένα εικοσάλιρο, παραπάνω δε χρειάζεσαι κατά πάσα πιθανότητα, μπορείς να πας και στο πρώτο ανταλλακτήριο που θα βρεθεί στο δρόμο σου, ακόμη και στα αεροδρόμια, και να μην το ζαλίζεις και πολύ.

Από Λονδίνο στο Μαντσεστερ μπορείς να πας με rent-a-car, τρένο, λεωφορείο ή αεροπλάνο. Ανάλογα με το σημείο εκκίνησης σου στο Λονδίνο, το κατά πόσον είναι ή όχι ώρα αιχμής τότε που θες να ταξιδέψεις και το πόσο πιο νωρίς θα κλείσεις το εισιτήριο, η βέλτιστη επιλογή μπορεί να διαφέρει. Αν και τόσο τελευταία στιγμή, για λεωφορείο σε βλέπω και αν.
 
Last edited:

elliot1

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
κοιτάζω για μεταφορά π.χ θέλω να πάω απο το αεροδρόμιο stansted εδώ London Rd, Slough SL3 που είναι το ξενοδοχείο
βαζω το googlemap και μου βγαζει greateragglia, hammersmith & city και κάτι άλλα..υποθέτω ότι είναι τρένα, τι κάνω βγάζω κάρτα για τις μετακινήσεις; που; και πόσο κοστίζει;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
κοιτάζω για μεταφορά π.χ θέλω να πάω απο το αεροδρόμιο stansted εδώ London Rd, Slough SL3 που είναι το ξενοδοχείο
βαζω το googlemap και μου βγαζει greateragglia, hammersmith & city και κάτι άλλα..υποθέτω ότι είναι τρένα, τι κάνω βγάζω κάρτα για τις μετακινήσεις; που; και πόσο κοστίζει;
Εκεί που είναι το ξενοδοχείο σου δεν είναι Λονδίνο. Το μετρό δε φτάνει τόσο μακριά. Πρέπει να παίρνεις τρένο (greater anglia) και μετά μετρό και μετά πάλι τρένο (η λεωφορείο)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.238
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom