Αυστρία αυστρια!

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
θα μεινω στην βιεννη 5 μερες.ειναι αρκετες?φανταστειτε οτι την ρωμη την ξεσκονισα ολοκληροτικα σε 6.λοιπον μετα την βιεννη εχω αλλες δυο μερες.την μια λεω να την περασω στο σαλτσμπουργκ τωρα την αλλη...λογικα προς το χαλστατ με βλεπω.εσεις λετε με αυτα να ειμαι καλυμενος απο αυστρια?2 μερες θα φτασουν για τα αλλα η να κατσω παραπανω?επισης ξερει κανεις να προτεινει μερη για φαγητο σε αυτες τις περιοχες?ειμαι λατρης του φαγητου και ειναι σημαντικο μερος απο την εμπειρια των ταξιδιων μου!!ειτε φθηνο ειτε ακριβο.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Τώρα τι να σου πω; Ποτέ δεν ξεμπερδεύεις ολοκληρωτικά με τίποτα. Κι εγώ 5 μέρες έμεινα Βιέννη και είδα όλα τα κλασικά αξιοθέατα αλλά και άλλες μέρες να είχα θα μπορούσα μια χαρά να τις γεμίσω και να δω πολλά ακόμα ενδιαφεροντα πράγματα. Εντάξει τα βασικά θα τα δεις και θα γνωρίσεις τη Βιέννη. Όμως με 5 ημερες Βιέννη 1 Σαλτσμπουργκ και μια καπου αλλου δε νομιζω ότι μπορείς να θεωρείς ότι έχεις τελειώσει με όλη την Αυστρια. Εδώ ζουμε ενα σωρό χρονια στην Ελλάδα και δεν την ξερουμε ολοκληρωτικά. Ναι θα πάρεις μια καλή γεύση και το Σαλτσμπουργκ είναι πολύ καλή επιλογή και γραφικότατο (νοικιασε αυτοκινητο και κάνε τη γραφικη διαδρομη που προτείνει το viamichelin - κανεις διπλασιο χρόνο αλλά βλέπεις ένα σωρό όμορφα τοπία). Αλλά με μια χώρα δεν τελειώνεις τόσο εύκολα. Όπως δεν τέλειωσες τόσο εύκολα με τη Ρώμη. Είμαι σίγουρη πως πολλά μέλη από δω μέσα θα σου αποκαλύψουν μέρη και καταστάσεις της Ρώμης που εσύ δε γνώρισες....Δεν πειράζει όμως αυτό είναι και το νοημα κάθε ταξιδιού. Να σου ανοίγει την όρεξη και να σου μένουν πράγματα να εξερευνήσεις την επόμενη φορά.

Φαγητό Βιέννη:Θα βρεις πολλές προτάσεις στο forum. Διάβασε και τον ταξιδιωτικό οδηγό (χρησιμότατος) αλλά και άλλες ταξιδιωτικές ιστορίες. Προσωπικά στη Βιέννη έφαγα πολύ καλά κια προτείνω:
Plachutta: Wollzeille 38 Κλασικό Βιεννεζικο εστιατόριο με πολύ ενδιαφέρουσες γεύσεις και άριστο service (το είχε δείξει και στην εκπομπή του Μαμαλάκη)
Brezig wolb: Ledererhof 9: Yπέροχη ατμόσφαιρα , ο χώρος σα σπηλιά, τρως υπό το φως των κεριών και η κουζίνα πολύ καλή
Εsterhazykeller ΄Haarhof 1, A-1010 Καλομαγειρεμενα Βιεννέζικα φαγητα και αυστριακα κρασάκια

Καλα΄να περάσεις
 

gyristroula

Member
Μηνύματα
96
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Για φαγητό,καταρχήν hot dog.Αν καπνίζεις να πας στο Pfudl,ένα μικρό ταβερνάκι κοντά στον Άγιο Στέφανο,σε ένα κάθετο δρομάκι που νομίζω λεγόταν backerstrasse.Είναι μικρό αλλά το μοναδικό που βρήκα και επιτρεπόταν το κάπνισμα(πήγα βράδυ),με μικρό μενού αλλά νοστιμότατα πιάτα.Στο ίδιο δρομάκι υπάρχει κι ένα πολύ καλό μπαράκι με ωραίο κόσμο και μουσική.Θα το βρείς,ένα είναι.
Ένα δεύτερο εστιατόριο που πήγα μεσημεράκι είναι το reinthaler και βρίσκεται στην οδό gluckgasse 5,κοντά στο mozart cafe είναι νομίζω.Πολύ καλο!
 

road

Member
Μηνύματα
140
Likes
76
3 μέρες Βιέννη νομίζω είναι λίγες. και εγω τόσο έκατσα αλλα την έτραξα πολύ.
θέλει καλό προγραμματισμό.
για φαγητο προτείνω κοντά στο δημαρχειο στη συνοικία Γιόζεφστατ, συχνάζουν ντόπιοι
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ευχαριστω πολυ για ολα.ειδα την προταση για να παω με το αμαξι θα πρεπει να δω τι χρειαζεται για να μπορω να οδηγησω εκτος ελλαδος.εχω μια προαισθηση οτι θα ειναι ενα πολυ ωραιο ταξιδι.οποιες αλλες συμβουλες δεκτες!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ποιος ο λόγος να νοικιάσεις αυτοκίνητο σε χώρες που τα τρένα είναι ακριβή, ασφαλή και άνετα??
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
oxi δεν θα παω με αμαξι.απλα κοιταω τροπο για το χαλστατ και βλεπω οτι ειναι 4 ωρες απο βιεννη και παντου λενε οτι ειανι πολυ αργο.μετα για να παω στο σαλτσμπουργκ ειναι μπερδεμα πρεπει να αλλαζω τρενα λεωφορια και γιαυτο ελεγα μπας και νοικιαζα εκει τιποτα.ακομα μεσω νετ δεν μπορω να βρω και πολλα πραγματα για διαμονη στο χαλστατ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
To Hallstatt είναι πολύ όμορφο και κουκλίστικο, αλλά είναι μια σταλίτσα

Ίσως να ήταν καλύτερα να νοικιάσεις αυτοκίνητο από Βιέννη, να κάνεις στάση στο Hallstatt και να καταλήξεις το βραδάκι στο Salzburg.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
οποτε τι λετε αξιζει να μεινω εκει η να κανω δυο διανυκτερευσεις στο σαλτσμπουργκ και απλα να παω μια εκδρομη εκει?ξερει κανεις σε ποιο μερος ειναι το τρενακι που σε παει μεσα στα ορυχεια και αν αξιζει να κανω αυτη την διαδρομη?ακομα χαλστατ η μπαντ ιστλ?ακουω!!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
εχει κανεις αποψη για τα λεγομενα μου?ακομα για αυστρια πιο σιτε δεινει καλυτερες τιμες
για ξενοδοχεια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.811
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom