Αυστρία Σλοβακία βιενη μπρατισλαβα

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
καλησπέρα
κανονίσαμε ταξίδι για Βιεννη (5 μέρες με skyeurope, booking.com) και σκεφτήκαμε ολοήμερη εκδρομή με τρένο στην Μπρατισλάβα. θα μας βοηθούσαν κάποιες εμπειρίες σχετικά με τους σταθμούς και τα δρομολόγια ή για ότι άλλο πρέπει να σκεφτούμε
ευχαριστώ :p
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
καλησπέρα
κανονίσαμε ταξίδι για Βιεννη (5 μέρες με skyeurope, booking.com) και σκεφτήκαμε ολοήμερη εκδρομή με τρένο στην Μπρατισλάβα. θα μας βοηθούσαν κάποιες εμπειρίες σχετικά με τους σταθμούς και τα δρομολόγια ή για ότι άλλο πρέπει να σκεφτούμε
ευχαριστώ :p
Αν πηγαίνατε περισσότερες μέρες, θα σ πρότεινα όχι μία, αλλά 2-3 μέρες στην Μπρατισλάβα!

Όσον αφορά τη διαδρομή Βιέννη - Μπρατισλάβα, εγώ όταν πήγα και προσγειώθηκα με skyeurope στο μεγάλο αεροδρόμιο της Βιέννης, πήρα λεωφορείο ακριβώς έξω από το αεροδρόμιο και σε 40 λεπτά βρέθηκα στη Μπρατισλάβα. Το εισιτήριο μ κόστισε 18 ευρώ (πάνε έλα) + 2ευρώ η βαλίτσα και από ό,τι θυμάμαι έχει κάθε μία ώρα δρομολόγιο.

Από τον σταθμό των λεωφορείων στην Μπρατισλάβα μπορείς να επιστρέψεις στη Βιέννη σε δύο σημεία, ή στο αεροδρόμιο (flughafen) ή στο κέντρο της αυστριακής πρωτεύουσας.

Για τρένο δεν γνωρίζω, smar0, αλλά θα προσπαθήσω να μάθω και να σου πω.

Έχει πολύ συχνά δρομολόγια. Η διαδρομή είναι πολύ ωραία, μέσα στη φύση περνώντας επίσης από μερικά χωριουδάκια.

Συμβουλή: Στην Μπρατισλάβα, αν χρειαστείτε να πάρετε ταξί μην επιβιβαστείτε σε πιάτσα αλλά καλέστε ένα! Στην πρώτη περίπτωση το 10αρικο θα φύγει, στην δεύτερη το πολύ κανά ... 3ευρω. Δεν είναι όπως εδώ, στην Ελλάδα, που όταν καλείς ένα ταξί είναι πιο ακριβό από ό,τι αν πάρεις από πιάτσα.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
με αφορμή αυτό πού λές περί ταξι xontro mpizeli γνωρίζεις μήπως τι γίνετε με τα ταξί στήν Πράγα
έχω ακούσει διάφορα περί υπερχρεώσεων και μαφίας ?
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
με αφορμή αυτό πού λές περί ταξι xontro mpizeli γνωρίζεις μήπως τι γίνετε με τα ταξί στήν Πράγα
έχω ακούσει διάφορα περί υπερχρεώσεων και μαφίας ?
Δεν γνωρίζω προσωπικά για Πράγα Χρήστο, αλλά από ό,τι μ έχουν πει και έχω ακούσει και εκεί είναι λίγο κλέψιμο. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά φαντάζομαι θα είναι όπως και αλλού, όπως και εδώ, που σημαίνει ότι οι τουρίστες είναι αυτοί που την πληρώνουν...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
λοιπον, και εγω μονοημερη ειχα κανει στην μπρατισλαβα απο βιεννη!!πηγαμε με τρενο, εχει καθε 1 ωρα με μολις 15 ευρω πηγαινε-ελα!!!εισιτηρια μπορεις να βγαλεις και απο τα αυτοματα μηχανηματα μεσα στον σταθμο!!απο εκει και περα, φθανοντας μπρατισλαβα, εμεις δεν βρηκαμε ανθρωπο να ρωτησουμε, οποτε χωρις να εχουμε εισιτηριο μπηκαμε σε λεωφορειο που περναγε ακριβως εξω απο τον σταθμο και μας πηγε στο κεντρο της πολης!!εννοειται οτι δεν σου προτεινω να μπεις χωρις εισιτηριο, απλα εμεις πηραμε τα ρισκα μας, γιατι και στο μηχανημα των εισιτηριων ηταν ολα γραμμενα στην γλωσσα τους και δεν βγαζαμε ακρη και δεν ειχαμε αλλαξει ακομη χρηματα και το μηχανημα δεν επαιρνε ευρω!!τωρα με το ευρω ελπιζω να μην εχεις προβλημα!!τα λεωφορεια τους ειναι αρχαια!!αλλα η διαδρομη ειναι μικρη μεχρι το κεντρο ειναι πολυ μικρη!!
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
παιδια ευχαριστώ για τις συμβουλες. Είναι υπεροχο να μπορεις να συνομιλείς με ανθρωπους που έχουν πραγματοποιήσει το ταξίδι που ονειρευσαι.
Από ποιο σταθμό πηρατε το τρένο για την Μπρατισλαβα?
ευχαριστώ και πάλι
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
A, ωραία κι εγώ προγραμματίζω ημερήσια εκδρομή στην Μπρατισλάβα από Βιέννη τον Αύγουστο...Νόμιζα ότι θα ήταν κοντύτερα από Πράγα αλλά έκανα λάθος...πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες!! Μπράβο..
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
.
Από ποιο σταθμό πηρατε το τρένο για την Μπρατισλαβα?
ευχαριστώ και πάλι
απο τον sudbahnhof!!ο,τι βοηθεια θελετε για βιεννη πειτε μου!!εχω παει 2 φορες και εχω δει αρκετα πραγματα!!
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
σκεφτόμαστε να πάμε από Βιέννη στη Μπρατισλάβα με καταμαράν......έχει κάνει κάποιος αυτή τη διαδρομή?
 

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
από εστιατόρια τι προτείνετε? κάποιες συγκεκριμένες τοπικές συνταγές ? ........περιμένω τις προτάσεις σας
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.490
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom