Τουρκία βοηθεια για κωνσταντινουπολη

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το θέμα είναι να μην πέσεις τις ώρες αιχμής όταν γυρνούν όλοι στα σπίτια τους: από τις 4.30 μέχρι 6.30 το απόγευμα. Και αντιστοίχως το πρωί όπου όλοι πηγαίνουν στη δουλεία τους. Εκεί κοντά που θα μείνετε είναι η Μικρή Αγία Σοφία (Kucuk Aya Sofya) η σωστοτερα ναός του Σργίου και Βάκχου. Χτίστηκε από τους ίδιους αρχιτέκτονες που έκτισαν την Αγία Σοφία, λίγο νωρίτερα. Θεωρείται οτι εκεί΄πρωτοεφάρμοσαν σε μικρή κλίμακα το σχέδιο που αργότερα δοκίμασαν στην Αγία Σοφία. Δεν υπάρχουν τα ψηφιδωτά που κάποτε την κοσμούσαν, αλλά έχει σωθεί ο γλυπτός διάκοσμος. Λειτουργεί πλεον ως τζαμί, έχει ανακαινιστεί, φροντισαν τον περιβάλλοντα χώρο γκρεμίζοντας μερικά άθλια σαράβαλα και αξίζει τον κόππο μια και θα είσαι δίπλα να το δείς. Είναι εύκολα προσβάσιμο σε αμαξίδια.
Το υπερώοο της Αγίας Σοφίας έχει δύο εισόδους: η μια είναι με σκάλες οπότε είναι απαγορευτική για σένα, η δεύτερη είναι ράμπα με κανενα δύο σκαλοπάτια μόνο, οπότε με λίγη βοήθεια να τα καταφέρεις.
Αντί για το παλάτι του Ντολμά μπαχτσε θα σου συνιστούσα το Τοπ Καπί. Επειδη δεν έχει αρχιτεκτινική ευρωπαική, αλλά ανατολίτικη δεν εχει κανενα τριπατο θεώρατο κτίριο, αλλά αποτελείται από πολλά περίπτερα ισόγεια τα οποία έχουν διάφορα εκθέματα. Δεν θυμάμαι αν όλα τα σημεία είναι επισκέψιμα, αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο και για να δεις τις αυλές,την αρχιτεκτονική των κτιρίων, την απίθανη θεα και να πιείτε τουλάχιστον ένα καφέ στο εστιατόρειο Konyali.
Ανετα μπορείτε να κινηθείτε με΄σα στο Kapali Carsi δεν θυμάμαι να έχει σκαλοπάτια.
Επίσης νομίζω οτι χωρίς πρόβλημα μπορείτε να πάτε στο Μουσείο Μωσαικών το οποίο βρίσκεται στο Torun Sokaki, διπλα στο Μπλε Τζαμί, πλάι στην αγορά Arasta. Σε εκείνο το σημειο βρέθηκαν μωσαικά από το Ιερον Παλάτιον των βυζαντινών. Αξίζει να τα δει κανείς γιατί αλλο τι δεν βρέθηκε από αυτο το παλάτι και γιατί δεν έχουν θεματολογία θρησκευτική, αλλά αρχαιοελληνική. Επίσης αξίζει να πας στη Μονή της Χώρας (Κariye Cami). Ειναι αλλού για αλλού να φτάσει κανείς, αλλά δεν υπάρχει θεμα μπαίνει κανεις εύκολα με αμαξίδιο και τα ψηφιδωτά του και οι τοιχογραφιες του είναι υπέροχες. Αριστουργήματα!
Νομιζω οτι επίσης ειναι κατορθωτό να μπεις σε ενα από τα μεγάλα πλοία που κάνουν την κρουαζιέρα του Βοσπόρου. Αξίζει να είσαι πάνω στο πλοίο και να χαζεύεις. Ολα τα λεφτά!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.019
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Άριστη η περιοχή του ξενοδοχείου όσον αφορά τα αξιοθέατα αλλά όπως λέει και η mariath μεσολαβούν ανηφορικά δρομάκια με στενά πεζοδρόμια. Επίσης θα είναι δυσεύρετο και το πάρκιν. Τώρα για την κίνηση το Σ/Κ είναι μειωμένη στην πόλη και βρίσκεις εύκολα χώρο πάρκιν σε κεντρικά σημεία (Αγ. Σοφία – 5 λίρες η ώρα, 7 λίρες το δίωρο), αυξημένη όμως στους δρόμους έξω γιατί πάνε στα εξοχικά τους. Καλύτερα να πάς Πέμπτη και να επιστρέψεις Δευτέρα. Υπ’ όψιν ότι Δευτέρα είναι κλειστή η Αγ. Σοφία. Στην περιοχή του Ντολμάμπαχτσε αξίζει να πάς για ένα καφεδάκι με θέα το Βόσπορο. Το ίδιο το παλάτι - τα πρακτορεία βέβαια το βάζουν για να γεμίσουν το πρόγραμμά τους - έχει πολλές σκάλες και όπως λέει η ΕΡΣΗ καμία σύγκριση με το Τοπκαπί όπου πρέπει να πας οπωσδήποτε. Πάρε όμως από πριν τις πληροφορίες σου από internet γιατί φέτος η Πόλη είναι πολιτιστική πρωτεύουσα και διοργανώνονται διάφορες εκδηλώσεις και εκθέσεις με πιθανές αλλαγές στα ωράρια επισκέψεων.


Έξω από τη Σκεπαστή αγορά υπάρχει πάρκιν (στην ίδια πλευρά του δρόμου) αλλά γίνεται ο κακός χαμός από κίνηση. Στάσεις τραμ, αστικών, ταξί. Πιστεύω αν πάς Σάββατο πρωί θα βρεις χώρο. Κυριακή είναι κλειστά. Μην διανοηθείς να πάς με το αμαξίδιο από Σουλταναχμέτ σε Σκεπαστή. Αδύνατον !!
 
Last edited by a moderator:

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.674
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Το μουσείο μωσαϊκών έχει μεγάλο ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς είναι σε δύο επίπεδα, στο επίπεδο της εισόδου και σε ένα ακόμη πιο χαμηλά. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι η πρόσβαση στο κάτω επίπεδο γίνεται μόνο με σκάλα και όχι με ανελκυστήρα.
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για τα χρησιμα σχολια σας. θα τα μαζεψω και θα αποφασισω!!

:) :) :)
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Το μουσείο μωσαϊκών έχει μεγάλο ενδιαφέρον αλλά δυστυχώς είναι σε δύο επίπεδα, στο επίπεδο της εισόδου και σε ένα ακόμη πιο χαμηλά. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι η πρόσβαση στο κάτω επίπεδο γίνεται μόνο με σκάλα και όχι με ανελκυστήρα.
σιγουρα ειναι με σκαλες και μαλιστα στενες. αν και γω δεν θα το συνιστουσα. η προσβαση οδικως,θελει σιγουρα gps, οδηγουν οπως οι εδω, προσπαθουν ολοι να χωθουν και να σου παρουν την θεση, αλλα μονο μεσα στην πολη, εξω ειναι σαφως καλυτεροι απο εμας. επισης εχουν αρκετα μπλοκα για ταχυτητα. 6 μερες για μενα ειναι το ελαχιστο για να δεις την πολη
 

Tenedor

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
παιδια επειδη την ιδια ημερομηνια θα ταξιδεψω και γω εκει,εχω κλεισει ξενοδοχειο στη πλατεια Ταξιμ(gonen hotel taxim),μπορει καποιος να μου πει το τροπο που θα παω απο το αεροδρομιο στην Ταξιμ και αντιστροφα;Εχω ακουσει οτι οι ταριφες κλεβουν,αλλα με βαλιτσες τι αλλο μπορεις να κανεις οταν μαλιστα 1. δε γνωριζεις το ακριβες κοστος διαδρομης και 2. μπορει να πεσεις σε Τουρκο που δε γνωριζει αγγλικα ωστε να διαμαρτυρηθεις;Υπαρχει ευκολη εναλλακτικη με τραινα,λεωφορεια,η οτιδηποτε αλλο χωρις να μας βγει η πιστη στο δρομο;Γιατι αν ειναι να ψοφησουμε καλυτερα να μας κλεψουν και κανα 10ρικο.
Επισης μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει το τοπιο με την ισοτιμια ευρω-λιρας και αν τελικα πρεπει να εχω μονο ευρω,μονο λιρες η κι απ τα δυο μαζι μου;Με μοναδικο νομισμα το ευρω θα βρω ακρη η ειναι μονοδρομος και οι λιρες;
Τελος,η διαδρομη πλατειας Ταξιμ-Αγια Σοφια μπορει να γινει με τα ποδια αν εχεις ορεξη για βολτα;Η ξεκινας Χριστουγεννα και φτανεις Πασχα;
Ευχαριστω για το χρονο σας
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
παιδια επειδη την ιδια ημερομηνια θα ταξιδεψω και γω εκει,εχω κλεισει ξενοδοχειο στη πλατεια Ταξιμ(gonen hotel taxim),μπορει καποιος να μου πει το τροπο που θα παω απο το αεροδρομιο στην Ταξιμ και αντιστροφα;Εχω ακουσει οτι οι ταριφες κλεβουν,αλλα με βαλιτσες τι αλλο μπορεις να κανεις οταν μαλιστα 1. δε γνωριζεις το ακριβες κοστος διαδρομης και 2. μπορει να πεσεις σε Τουρκο που δε γνωριζει αγγλικα ωστε να διαμαρτυρηθεις;Υπαρχει ευκολη εναλλακτικη με τραινα,λεωφορεια,η οτιδηποτε αλλο χωρις να μας βγει η πιστη στο δρομο;Γιατι αν ειναι να ψοφησουμε καλυτερα να μας κλεψουν και κανα 10ρικο.
Επισης μπορει καποιος να μου ξεκαθαρισει το τοπιο με την ισοτιμια ευρω-λιρας και αν τελικα πρεπει να εχω μονο ευρω,μονο λιρες η κι απ τα δυο μαζι μου;Με μοναδικο νομισμα το ευρω θα βρω ακρη η ειναι μονοδρομος και οι λιρες;
Τελος,η διαδρομη πλατειας Ταξιμ-Αγια Σοφια μπορει να γινει με τα ποδια αν εχεις ορεξη για βολτα;Η ξεκινας Χριστουγεννα και φτανεις Πασχα;
Ευχαριστω για το χρονο σας
η καλύτερη και οικονομικοτερη λύση κατά τη γνωμη για τη μετακινηση από και προς αεροδρομιο είναι τα Havas bus...θα τα βρεις ευκολα βγαινοντας από το αεροδρομιο και προχωρώντας δεξια ....ειναι μπροστά από τα ταξι...ρώτησε μονο ποιο παει στην πλατεια ταξιμ γιατί νομιζω ότι έχουν κι αλλους προορισμους...(κοστος 5 ευρώ )
Σε ότι αφορά το νομισμα καλό είναι να αντλλάξεις ευρώ με λιρες...την ανταλλαγή μπορεις να την κάνεις μέσα στο αεροδρομιο ή σε ανταλλακτηρια που θα βρεις στο κέντρο...σε κάποια αξιοθέατα δεν δέχονται ευρώ και γενικά καλύτερα είναι να έχεις λιρες....
Η απόσταση από την πλατεια ταξιμ μέχρι την αγιά σοφιά είναι μεγάλη....αν έχεις αντοχές μπορεις να την κάνεις με τα πόδια αλλά θα σου πάρει πολύ(μισή ώρα με τρια τέταρτα υπολογιζω)η επιστροφή είναι ακόμα δυσκολοτερη γιατί οι δρομοι στο πέραν είναι ανηφορικοι....οποτε είτε καταφεύγεις στη λύση του ταξι είτε παιρνεις το τραμ που κατεβαινει την istiklal....πολλές τέτοιες πληροφοριες θα βρεις στο θέμα

http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...D%F3%F4%E1%ED%F4%E9%ED%EF%FD%F0%EF%EB%E7.html
καθώς και σε άλλα σχετικά θέματα που έχουν ανοιχτει στο φορουμ
 

Tenedor

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Μια ακομη ερωτηση αν μπορει καποιος να με διαφωτισει.Στις πληροφοριες αναφερεται το παρακατω .......
Ιδιαίτερα χρήσιμο για τους τουρίστες είναι το μπλε (mavi) Akbil το οποίο λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο αλλά έχει συγκεκριμένη διάρκεια ισχύος: Μια μέρα, μια εβδομάδα, δεκαπέντε ημέρες. ........
Αυτο πως ακριβως λειτουργει;Τι εννοουμε για παραδειγμα διαρκει 1 εβδομαδα;Ειναι απεριοριστων διαδρομων και κανει για τραμ ,λεωφορεια ,κλπ η εχει συγκεκριμμενο ποσο περασμενο;Κι αν τα ατομα ειναι δυο πρεπει υποθετω να παρουν και δυο τετοια;
Για παραδειγμα,οταν ταξιδεψα Βαρκελωνη εβγαλα δυο Μπαρτσελονα Καρτ με τις οποιες παιρναμε το μετρο για 4 μερες χωρις να πληρωνουμε τιποτα.Ειναι κατι παρομοιο και οι διαδρομες ειναι ανεξαντλητες γι αυτη τη μια εβδομαδα που αναφερεται στο τοπικ;
Ξερουμε μηπως ποσο κοστισει για μια εβδομαδα;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Last edited by a moderator:

kelebra

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας!!!
Είμαι νέο μέλος ,μόλις που εχω κάνει εγγραφή δηλαδή ,μπήκα στο site για να αλιεύσω πληροφορίες για την Πόλη.
Φεύγω την Παρασκευή ,για τέσσερις ημέρες, θα συνδυάσω εκδρομή και αγώνες(μουντομπασκετ).
Μόλις επιστρέψω θα παραθέσω όλες μου τις εμπειρίες!
Όποιος θέλει να ενημερώσει για οτιδήποτε σχετικά με το ταξιδι και την Κω/λη ευπρόσδεκτος(αν και ήδη έχω ενημερωθεί αρκετά από τα άρθρα που ήδη υπάρχουν)...
:clap:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έχω την αίσθηση ότι αν έχεις ψάξει αρκετά το φόρουμ και τον κατατοπιστικότατο οδηγό της Έρσης δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.

Καλά να περάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom