βοηθεια για τα Γρεβενα

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Μήπως τη μπερδεύεις με τη Σαμαρίνα;;....Γιατί η Σμίξη έστω λίγο κόσμο έχει το χειμώνα αφού εξυπηρετεί και κόσμο γαι το χιονοδρομικό.

Μάλλον τη μπέρδεψα με την Αβδέλλα, ένα εκ των "βλαχοχωρίων". Για τη Σαμαρίνα δεν ξέρω. Με συγχωρείτε για το παραπλανητικό
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
P1010115.JPG

P1010142.JPG

P1010074.JPG

P1010143.JPG

P1010153.JPG

Μιας και αναφερθηκε η ωραια Σαμαρινα ..ιδου ορισμενες φωτο απο την προσφατη εκδρομη μου εκει + χιονοδρομικο Βασιλιτσας.
 

James Bond 007

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καποιος φιλος μου προτεινε τα Γρεβενα για την Πρωτοχρονια και πιο συγκεκριμενα τη Σμιξη. Απο ενα Googlαρισμα που εκανα δεν βρηκα και κανενα τρομερο ξενωνα, ασε που μονο 4-5 βρηκα. Πιο ειναι το χωριο με τον περισσοτερο κοσμο στις γιορτες. Μου αρεσει τις γιορτες να τις περναω σε μερη με παραδοσιακα χωρια και πολλη κοσμο, δε μου αρεσει να ειμαι μονος στη μεση του πουθενα. Θα τα βρω αυτα στα Γρεβενα;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Λέμε κι εμείς το 3ήμερο να ανηφορίσουμε προς Γρεβενά μεριά και Βάλια Κάλντα κι έλεγα μήπως έχουμε καμιά εξτρά πληροφορία!
Βασικά θα μείνουμε στο χωριό Ζιάκας και από οτι διάβασα σε προηγούμενα ποστ τα χωριά που έχουν ενδιαφέρον είναι Αλατόπετρα (σε αυτό έπαιξε ρόλο το σχόλιο του @babaduma για το αγριογούρουνο...:D), Σμίξη, Φιλιππαίοι, Σαμαρίνα και Σπήλαιο. Αν έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε που να είναι γραφικό, να έχει και κάποιο γεφύρι πέτρινο που έχω κόλλημα ευπρόσδεκτο, βασικά είδα οτι και στο χωριό Τρίκωμο έχει κάποια γεφύρια.
Επίσης αν έχει κανείς να προτείνει καμιά πεζοπορία στη Βάλια Κάλντα συγκεκριμένη, υπάρχουν πολλές διαδρομές από οτι είδα και από οτι κατάλαβα η πρόσβαση γίνεται από το χωριό Σπήλαιο, σωστά;
Υπάρχει περίπτωση να έχει κάνει κανείς ράφτινγκ στο Μηλεοπόταμο; να ξέρω αν θα κάνω διαθήκη...:p
Την Καθαρά Δευτέρα κατά την επιστροφή αξίζει να περάσουμε από Τύρναβο; γενικά με τα καρναβάλια κτλ δε τα πάω καλά και το Μπουρανί το βρίσκω και λίγο σεξιστικό αλλά αν διατηρεί παραδοσιακό χρώμα να κάνω την υποχώρηση, αλλιώς υπάρχει εκεί γύρω κανένα ενδιαφέρον έθιμο που να αναβιώνει;

Τέλος οποιαδήποτε φρέσκια πληροφορία για τσιπουρο-κεφενέδες, ταβερνεία, αγριογούρουνα, μανιτάρια θα εκτιμηθεί δεόντως!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Αν έχετε κάποιο άλλο να προτείνετε που να είναι γραφικό, να έχει και κάποιο γεφύρι πέτρινο που έχω κόλλημα ευπρόσδεκτο,
Δες αυτό
Απόδραση στο Λιβάδι Ολύμπου
(Το χωριό διαθέτει μεταξύ άλλων σπίτια πετρόχτιστα, καλντερίμια, ιστορικές εκκλησίες, πέτρινες βρύσες και δύο πέτρινα γεφύρια λίγο έξω από τον οικισμό, στη θέση Μαρούλι, όπου βρίσκεται κι ένα μικρό φράγμα που σχηματίζει τεχνητή λιμνούλα.)

Την Καθαρά Δευτέρα κατά την επιστροφή αξίζει να περάσουμε από Τύρναβο; γενικά με τα καρναβάλια κτλ δε τα πάω καλά και το Μπουρανί το βρίσκω και λίγο σεξιστικό αλλά αν διατηρεί παραδοσιακό χρώμα να κάνω την υποχώρηση, αλλιώς υπάρχει εκεί γύρω κανένα ενδιαφέρον έθιμο που να αναβιώνει;
και αυτό
ΔΗΜΟΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ – ΑΠΟΚΡΙΕΣ 2014
για κάτι διαφορετικό.
 

8avos

Member
Μηνύματα
658
Likes
6.650
Πιστεύω οι εποχές που το σκηνικό στον Τύρναβο ήταν προσβλητικό έχουν
περάσει ανεπιστρεπτί.Οι γηραιότεροι όσο είχαν τα ηνία των συλλόγων κάναν
αυτά τα 'καραγκιοζηλικια',πλέον τα νέα παιδιά θα τους δείς παντού και αν κάτι
σε "θίγει" απλά το προσπερνάς ενώ πιο πρίν κυνηγούσανε τις γυναίκες από πίσω.

Ξέρεις εν ολίγοις τι θα δείς στον Τύρναβο αλλά απλά θα γελάσεις και θα εντυπωσιαστείς
με τον τόσο πολύ κόσμο.Να πας.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Πιστεύω οι εποχές που το σκηνικό στον Τύρναβο ήταν προσβλητικό έχουν
περάσει ανεπιστρεπτί.
Αλίμονο δεν τίθεται θέμα σεμνοτυφίας (μακριά από μας...:D) αυτό που εννοούσα είναι να μην είναι κιτς το σκηνικό και να έχει παραδοσιακό χρώμα. Ο κόσμος τώρα που αναφέρεις λίγο με άγχωσε ως εν μέρει αγοραφοβική αλλά πιστεύω οτι αν τελικά το τολμήσουμε με λίγο τσίπουρο θα το υποστώ και αυτό!
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Χωριό γραφικό με γιοφύρι:
Δοτσικό.
Γυρίστηκε μεγάλο μέρος της ταινίας Μεγαλέξανδρος του Αγγελόπουλου. Πολύ παλιά κακός δρόμος, δεν φαντάζομαι να είναι ακόμη.
Αγριογούρουνο: Ρωτήστε στους Φιλιππαίους, με το που μπαίνετε, πού μπορείτε να φάτε, αν κάπου επιτρέπεται και διατίθεται. Προπαραγγείλετε για την επόμενη.
Από τη διασταύρωση προς Αλατόπετρα, αφού λέτε να πάτε, συνεχίστε την κατηφόρα μέχρι την ποταμιά, το λεγόμενο Στόμιο. Σταματήστε για δύο τσιγάρα, στην περιοχή της γέφυρας όπου προϋπήρχαν τοπικοί καταρράκτες- δυστυχώς καταστράφηκαν από τεχνικό έργο αλλά υπάρχει στην άκρη του βράχου θεωρείο, θαυμάστε προσεκτικά τους ορεινούς όγκους και συνεχίστε λίγο τη βόλτα μέχρι το χωριό Αητιά. Παϊδάκια ή συκωταριά εκεί.
Μη ξεχάσετε να αγοράσετε ντόπια λουκάνικα χωρίς συντηρητικά από κρεοπωλεία των Γρεβενών και κεφαλοτύρια.
 
Last edited:

Gatopardos

Member
Μηνύματα
16
Likes
21
Και βέβαια να περάσεις από Τίρναβο στην επιστροφή.

Όπως είπε και 8avos άμα θέλεις προσκυνάς τον φαλλό δεν σε κυνηγάνε όπως παλιά Απλά να είσαι προετοιμασμένη να ακούσεις πολλά αισχρά και να γελάσεις με την ψυχή σου. Οι Τυρναβήτες το έχουν όλοι και είναι παράδοση. Την Κυριακή το απόγευμα έχει και παρέλαση αρμάτων.
Και όσο για τσίπουρο να ζητήσεις διπλής απόσταξης η αλλιώς να πάρετε το εμφιαλωμένο του οινοποιητικού συνεταιρισμού Τιρνάβου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom