βοηθεια για το επομενο ταξιδι

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
το αραγμα και την ξαπλα-ξεκουραση την βρισκομε διπλα μας στην ομορφη ελλαδα.
σε μια ωρα ας πουμε ειμαι στο εξωτικο ελαφονήσι μας στην δυτικη κρήτη,στα φαλάσαρνα η στο κεδρόδασος.σε καμμια περίπτωση δεν θα εκανα οπως ειπε και ο taver ενα δαπανηρο και κουραστικο ταξιδι μονο για αυτο τον λόγο!
στην ινδία ας πουμε οταν έφτασα στην goa την δευτερη μέρα φρίκαρα..ποσο θα καθισω κάτω απο τον ήλιο να πιω χυμους να ξαναφάω θαλασσινα,να περπατήσω στην αμμο...ηθελα να φύγω γιατι καταλαβαινα οτι η ινδια με καλουσε παραμέσα να δω τα μνημεια τους πολιτιστικους θησαυρους την ζωή και τους ανθρώπους της!
γουστα ειναι αυτά βεβαια και με τα χρονια κατάλαβα οτι απο δω και επειτα θα κάνω αυτο που με καλει η ψυχή μου--να δει -να εξερευνήσει-να κουραστει-και να ξεδιψάσει!
 

ELENH1974

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
punta cana
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
εννοειται οτι εκανα σαφαρι.το θεμα ειναι οτι οι μερεσ μου ειναι 8-9.δεν μπορω παραπανω ουτε ωρα λογω τησ δουλειασ μου. ολα αυτα τα χρονια παρολα αυτα προτιμω να παω στην αλλη ακρη τησ γησ εστω για λιγο.τρελαινομαι για την διαδικασια ,αυτα που θα δω ,θα μυρισω. περπατουσα στην παραλια τησ πουντα κανα και αδειαζε το μυαλο μου.τζετ λανγκ δεν με πιανει να φανταστειτε πηγα μπαλι για 5 ημερεσ.ονειρευομαι το επομενο και θελω οι προσδοκιεσ μου να πραγματοποιηθουν για αυτο ζητησα την βοηθεια σας.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Κόστα Ρικα?

Δέν έχω πάει άλλα εχω ακούσει τα καλύτερα και μάλλον ταιριάζει με το ταξιδιωτικό σου προφίλ.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Νομίζω ότι μία Σρι Λάνκα (λατρεμένη) ταιριάζει γάντι στα θέλω τις Ελένης...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.345
Αριμπα Μεχικο :)

Εκτος αν θελεις να βρεθεις στην παραλια της φωτογραφιας...
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Εκτος αν θελεις να βρεθεις στην παραλια της φωτογραφιας...
...Τρελή είναι η κοπέλα να μη θέλει??? :bleh: ;)

ELENH1974 διάβασε την ιστορία του GTS που μας κατέστρεψε με τις φωτογραφίες και τις αφηγήσεις του από τον Παράδεισο...
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1%F1%E8%DD%ED%E5%F2-%ED%DE%F3%EF%F5%F2.html
 
  • Like
Reactions: GTS

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.496
Likes
8.015
εννοειται οτι εκανα σαφαρι.το θεμα ειναι οτι οι μερεσ μου ειναι 8-9.δεν μπορω παραπανω ουτε ωρα λογω τησ δουλειασ μου. ολα αυτα τα χρονια παρολα αυτα προτιμω να παω στην αλλη ακρη τησ γησ εστω για λιγο.τρελαινομαι για την διαδικασια ,αυτα που θα δω ,θα μυρισω. περπατουσα στην παραλια τησ πουντα κανα και αδειαζε το μυαλο μου.τζετ λανγκ δεν με πιανει να φανταστειτε πηγα μπαλι για 5 ημερεσ.ονειρευομαι το επομενο και θελω οι προσδοκιεσ μου να πραγματοποιηθουν για αυτο ζητησα την βοηθεια σας.
Aφου εκανες σαφαρι, μηπως τελικα θες και παραπανω πραγματα απο παραλια-ξαπλωστρα? Αυτο το λεω για να ενισχυσω την προταση μου για Ινδια αν δεν το καταλαβες ;)
Αν ωστοσο επιμενεις πηγαινε προς Καραιβικη μερια...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
το αραγμα και την ξαπλα-ξεκουραση την βρισκομε διπλα μας στην ομορφη ελλαδα.
σε μια ωρα ας πουμε ειμαι στο εξωτικο ελαφονήσι μας στην δυτικη κρήτη,στα φαλάσαρνα η στο κεδρόδασος.σε καμμια περίπτωση δεν θα εκανα οπως ειπε και ο taver ενα δαπανηρο και κουραστικο ταξιδι μονο για αυτο τον λόγο!
στην ινδία ας πουμε οταν έφτασα στην goa την δευτερη μέρα φρίκαρα..ποσο θα καθισω κάτω απο τον ήλιο να πιω χυμους να ξαναφάω θαλασσινα,να περπατήσω στην αμμο...ηθελα να φύγω γιατι καταλαβαινα οτι η ινδια με καλουσε παραμέσα να δω τα μνημεια τους πολιτιστικους θησαυρους την ζωή και τους ανθρώπους της!
γουστα ειναι αυτά βεβαια και με τα χρονια κατάλαβα οτι απο δω και επειτα θα κάνω αυτο που με καλει η ψυχή μου--να δει -να εξερευνήσει-να κουραστει-και να ξεδιψάσει!
Δηλαδή η πιθανότητα να θέλει κάποιος άραγμα και ξεκούραση το χειμώνα δεν υπάρχει?

Γιατί για εμένα που μου αρέσει να μπορώ να σπάω το χειμώνα στα δυο (τα κρύα ξεκινούν για εμάς από Οκτώβριο και τελειώνουν Απρίλιο), είναι ιδανικό να μπορώ να πάω κάπου ζεστά για ξεκούραση τα Χριστούγεννα.

Αν κάποιος δουλεύει σε ρυθμούς Φρανκφούρτης ή Λονδίνου, είναι λογικότατο ότι θα θέλει να πάει κάπου να ξεκουραστεί και το χειμώνα με την οικογένεια του. Γι'αυτό όλα τα καλά Ασιατικά, Αφρικανικά κτλ resorts είναι κλεισμένα μήνες πριν για Δεκέμβριο-Ιανουάριο-Φεβρουάριο.

Και προσωπικά καθόλου δεν με απασχολεί να δω τους trustafarian στη Pushkar στις χειμερινές διακοπές μου. Υπάρχουν άλλες μέρες και άλλα ταξίδια που θα μπορέσω να τους αντιμετωπίσω.

Για κάποιους είναι ξεκούραση να τρέχουν όλη μέρα. Για εμένα όχι. Γι'αυτό και τα ταξίδια που θέλω να δω και να κάνω πράγματα σε μακρινά μέρη είναι τις μέρες που μπορώ να έχω 2 βδομάδες άδεια που στο τέλος μπορώ να βάλω και 2-3 μέρες που δεν κάνω απολύτως τίποτα. Δεν μπορώ πλέον να πάω κάπου και να γυρίσω πιο κουρασμένος απ'ότι πήγα.

Τις μέρες που θέλω να ξεκουραστώ, θέλω να ξεκουραστώ. Τέλος.
 

ELENH1974

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
punta cana
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Aφου εκανες σαφαρι, μηπως τελικα θες και παραπανω πραγματα απο παραλια-ξαπλωστρα? Αυτο το λεω για να ενισχυσω την προταση μου για Ινδια αν δεν το καταλαβες ;)
Αν ωστοσο επιμενεις πηγαινε προς Καραιβικη μερια...
σε καθε μου ταξιδι εκανα εκδρομεσ ποτε δεν ημουν αραχτη.απλωσ μαγευτηκα απο τον δομινικο και την ομορφια τησ φυσησ και δεν ξερω τι θελω τωρα.ευχαριστω για τισ προτασεις ολεσ ειναι υπο βαθια σκεψη
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
γεια σας.οπως εχω ξαναπει μου αρεσουν τα εξωτικα. κανω ενα τετοιο ταξιδι αν αντεχω φυσικα πλεον και οικονομικα.εχω παει μπαλι ταυλανδη κενυα μαυρικιο και περυσι πηγα δομινικο και επαθα πλακα. τι πιστευετε οτι μπορει να με καλυψει πλεον?δεχομαι συμβουλες γιατι δεν θελω να πηγαι νω στα ιδια μερη.ευχαριστω εκ των προτερων
Πλακα στον Αγιο δομινικο με τι ακριβως επαθες; Και ποια ηταν για εσενα η ειδοποιος διαφορα με τα αλλα μερη που ταξιδεψες;
 

athanasios-davala

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εναλλακτικά, να σας προτείνω Μαδαγασκάρη ή το δέλτα του Οκαβάνγκο στη Μποτσουάνα.Υπάρχουν οργανωμένα camps για διαμονή.Η Καμπότζη επίσης είναι μεσα στους top εξωτικούς προορισμούς.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
σε καθε μου ταξιδι εκανα εκδρομεσ ποτε δεν ημουν αραχτη.απλωσ μαγευτηκα απο τον δομινικο και την ομορφια τησ φυσησ και δεν ξερω τι θελω τωρα.ευχαριστω για τισ προτασεις ολεσ ειναι υπο βαθια σκεψη
Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ όταν επέστρεψα από Δομήνικο , σκεφτόμουν πού μπορούσα να πάω μετά από αυτό..Κατέληξα στο Μεξικό και δεν το μετάνιωσα.Είναι διαφορετικό ταξίδι , αλλά το ίδιο εντυπωσιακό. Αν θέλεις διάβασε αυτό το θέμα , κάπου στη μέση έκανα ένα πρόχειρο crash test μεταξύ των δύο προορισμών:
http://www.travelstories.gr/%EA%E5%...5-%EA%E1%F1%E1%FA%E2%E9%EA%DE.html#post400452

Επειδή πιο πάνω μίλησες για χαλάρωση και ξεκούραση , να ξέρεις οτι ο tripakias έχει δίκιο:
Μεξικο ειναι τελεια αλλα ειναι κριμα να το χαραμισεις πηγαινοντας μονο για μπανια. Εχει πολυ ομορφα μερη η χωρα και θελει τρεξιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom