βουραικος

nikos123

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
παιδια μπορει ν μ βοηθησει καποιος θελω ν κατεβω το φαραγγι του βουραικου, θα παω με τρενο που κατεβαινω; καλαβρυτα;μετα για να γυρισω αθηνα ξαναπαιρνω τρενο απο καλαβρυτα ή η διαδρομη του φαραγιου με βγαζει σε αλλη περιοχη...γενικα μπορειτε να μου δωσετε καποιες γενικες πληροφοριες π θ μ βοηθησουν ν ευχαριστηθω τν διαδρομη. Ευχαριστω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
παιδια μπορει ν μ βοηθησει καποιος θελω ν κατεβω το φαραγγι του βουραικου, θα παω με τρενο που κατεβαινω; καλαβρυτα;μετα για να γυρισω αθηνα ξαναπαιρνω τρενο απο καλαβρυτα ή η διαδρομη του φαραγιου με βγαζει σε αλλη περιοχη...γενικα μπορειτε να μου δωσετε καποιες γενικες πληροφοριες π θ μ βοηθησουν ν ευχαριστηθω τν διαδρομη. Ευχαριστω
Υπάρχει σχετική ιστορία.

http://www.travelstories.gr/community/threads/Στο-Φαράγγι-του-Βουραϊκού.7043/
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
θελω ν κατεβω το φαραγγι του βουραικου,
Μόνος σου? Έχεις εμπειρία από πεζοπορία?
θα παω με τρενο που κατεβαινω; καλαβρυτα;μετα για να γυρισω αθηνα ξαναπαιρνω τρενο απο καλαβρυτα ή η διαδρομη του φαραγιου με βγαζει σε αλλη περιοχη.
Πρέπει να κατεβείς(δεν ξέρω αν έχει στάση) στο Διακοπτό. Για να κατεβείς το φαράγγι πρέπει να πάρεις τον λεγόμενο Οδοντωτό(τρενάκι) που συνδέει το Διακοπτό με τα Καλάβρυτα, δηλαδή πρώτα θα το <<ανεβείς>> χρησιμοποιώντας το τρενάκι.. Αφού φθάσεις εκεί ξεκινάς να περπατάς αντίστροφα με κατεύθυνση δηλαδή το Διακοπτό.
μπορειτε να μου δωσετε καποιες γενικες πληροφοριες π θ μ βοηθησουν ν ευχαριστηθω τν διαδρομη. Ευχαριστω
Κάποιοι πεζοπόροι αρχίζουν την διαδρομή νωρίτερα, από την Ζαχλωρού, δεν φθάνουν δηλαδή μέχρι τα Καλάβρυτα. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι επειδή το κομμάτι Καλάβρυτα-Ζαχλλωρού δεν θεωρείται τόσο όμορφο, όσο η υπόλοιπη διαδρομή.
Η διαδρομή που ακολουθείς κινείται παράλληλα με τις γραμμές του τρένου(οδοντωτός) και αρκετές φορές πάνω σχεδόν σε αυτές. Επίσης χρησιμοποιείς όλες τις γέφυρες και τα τούνελ που περνάει το τρενάκι.
Βασική συμβουλή είναι να ξέρεις τις ώρες που έχει δρομολόγια το τρενάκι για να υπολογίζεις πότε το συναντάς, μη τυχόν και σε πετύχει σε κάποιο <<περίεργο>> σημείο. Εννοώ την ώρα που θα περνάει, να είσαι πάνω στις γραμμές.
 

nikos123

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
λοιπον...υπαρχει γραμμη π παει στο διακοπτο απο κει κ περα μολις φτασω εκει-να υπολογισω 2 ωρες ταξιδι;-παιρνω απο το ιδιο σημειο το τρενακι που ανεφερες τον Οδοντωτο;που θα κατεβω;
θα κανει κ ωραια μερα αυριο ειδα...
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
εκει-να υπολογισω 2 ωρες ταξιδι;-
παιρνω απο το ιδιο σημειο το τρενακι που ανεφερες τον Οδοντωτο;που θα κατεβω;
Δεν θυμάμαι , έχουν περάσει χρόνια που το κάναμε και είχαμε πάε ιστο Διακοπτό με αυτοκίνητο.
θα κανει κ ωραια μερα αυριο ειδα...
Μόμος σου θα το κάνεις? έχεις εμπειρία από πεζοπορία?
 

nikos123

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
ναι μονος μ...απο εμπειρια αλλο τιποτα...
θα ρωτησω εκει στο τρενακι π θ κατεβω απλως πες μ το τελος της διαδρομης π θ μ βγαλει; ξανα πισω στο διακοπτο με το τρενακι;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
απλως πες μ το τελος της διαδρομης π θ μ βγαλει; ξανα πισω στο διακοπτο με το τρενακι;
Διακοπτό θα φθάσεις με τα πόδια. Η διαδρομή που θα περπατήσεις είναι η διαδρομή που κάνει το τρενάκι με την αντίθετη φορά.
 

nikos123

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
δεν θυμασαι ενα δυο σημεια που περνας καθως κατηφοριζεις-ενω εχεις κατεβει απο το τρενακι και ξεκινας την διαδρομη για να επιστρεψεις πισω στο διακοπτο;καποιες νταμπελες που θα εχω υποψιν μ για να ξερω οτι πηγαινω σωστα
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
δεν θυμασαι ενα δυο σημεια που περνας καθως κατηφοριζεις-ενω εχεις κατεβει απο το τρενακι και ξεκινας την διαδρομη για να επιστρεψεις πισω στο διακοπτο;καποιες νταμπελες που θα εχω υποψιν μ για να ξερω οτι πηγαινω σωστα
Μάλλον δεν σου έχω δώσει να καταλάβεις σωστά. Δεν χρειάζεσαι καμιά ταμπέλα διότι απλώς ακολουθείς τις γραμμές του τραίνου. Την ίδια διαδρομή που κάνει το τρενάκι θα κάνεις και εσύ αντίστροφα.Ρίξε μια ματιά και στην ιστορία που έβαλε προηγουμένως και ο @fotast . Είναι κατατοπιστική.
Μου κάνει εντύπωση πάντως που ενώ λες ότι έχεις εμπειρία, δεν έχεις ψάξει τίποτα πέρα από εδώ για την διαδρομή που σκέφτεσαι να κάνεις αύριο και που δείχνεις να μην ξέρεις ότι ένα φαράγγι έχει μία είσοδο και μία έξοδο.
 

nikos123

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
εννοω οτι θα περασω μεσα απο ρυακια και δαση που εχω δει σε φωτογραφιες στο post που ανεφερες οποτε δεν θα ειμαι συνεχως πανω στις γραμμες του τρενου..κανω λαθος;αυτο υποθετω απο τις φωτο π εχω δει αν κανω λαθος σορρυ
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
εννοω οτι θα περασω μεσα απο ρυακια και δαση
Σε καμία περίπτωση δεν απομακρύνεσαι από τις γραμμές του τρένου. Ακόμη και αν δεν είσαι πάνω σε αυτές, περπατάς δίπλα τους. Δεν διασχίζεις ούτε ρυάκια, ούτε δάση.
 

nikos123

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
μ γι αυτα παω εχω αναγκη να χαθω μεσα στο πρασινο..

κτ τελευταιο...ξενοδοχειο γ διανυκτερευση θ βρω το βραδυ στο διακοπτο;stkf ευχαριστω γ την πολυτιμη βοηθεια σ
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.763
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom