γαμήλιο ταξίδι που?

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα παρακαλώ όποιος έχει την διάθεση να μου προτείνει κάποια μέρη για γαμήλιο ταξίδι τον Δεκέμβριο εκτός ελλάδας.Θα έχουμε στη διάθεση μας περίπου 2 εβδομάδες κ όσο για το θέμα χρημάτων δεν θα θέλαμε να ξεπεράσουμε το 4χίλιαρο. στην αρχή σκεφτόμασταν για μεξικό playa del carmen k Tulum αλλά δεν ξέρω εαν είναι κατάλληλη εποχή.
Ανυπομονώ για την απάντηση σας!!!
Ευχαριστώ πολυυυυυυυυυυυ!!:):)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Στη χερσονησο Γιουκαταν απο τα μεσα Δεκεμβριου αρχιζει η χάι σιζον με οτι αυτο συνεπαγεται (περισσοτερο κοσμο , πιο υψηλες τιμες). Απο αποψη καιρου ειναι μια χαρα , ηρεμες θαλασσες , τελειες συνθηκες για σνορκελ-καταδυσεις , μεγαλη ορατοτητα στη θαλασσα. Απλα θα πρεπει να κλεισεις ξενοδοχειο γιατι ειναι η εποχη με την πιο αυξημενη κινηση. Το 4χιλιαρο δεν εχω ιδεα αν φτανει..εξαρταται απο τα αεροπορικα (που ειναι πιθανο να εχουν απογειωθει και αυτα λογω των εορτων)..αλλα και απο το που θα μεινετε , τι θα κανετε κλπ.
 

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Ευχαριστώ για την απάντηση! Εάν κατάλαβα καλά μάλλον δεν είναι για το βαλάντιο μας η χερσόνησος Γιουκατάν. Δεν θέλουμε να κλειστούμε μέσα σε ένα ξενοδοχείο θέλουμε να κάνουμε κ καμιά εκδρομούλα τόσο ωραία μέρη έχει για περιπλάνηση (πάρκα, πυραμίδες των Μάγια κτλ)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το θετικο ειναι ο καιρος που στα περισσοτερα μερη αυτο το μηνα ειναι τελειος. Το αρνητικο ειναι παντου οι ανεβασμενες τιμες και ο περισσοτερος κοσμος.
Μια εναλλακτικη παντα στο ιδιο στυλ τροπικου προορισμου (και πιο οικονομικο) ειναι το νησι Μπορακάι των Φιλιππινων. Ειναι πανεμορφο , με τελεια παραλια , φοβερη ατμοσφαιρα , φαγητο , μπαρακια και γενικα δεν του λειπει τιποτα. Ειναι σχετικα μικρο ομως και για δυο εβδομαδες καλυτερα να συνδυαστει με καποιο αλλο νησακι των Φιλιππινων. Εγω ξετρελλαθηκα με τις Φιλιππινες , παρολο που το προηγουμενο ταξιδι μου ηταν το Μεξικο :).

Γενικα για πιο οικονομικα κοιταξε Ν.Α.Ασια (εκτος αν ενδιαφερεσαι και για καπου στην Ευρωπη)
 

Skydream

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα, εύχομαι η ώρα η καλή και όποιον προορισμό και να επιλέξετε να περάσετε ένα αξέχαστο γαμήλιο ταξίδι!
Θα σου πρότεινα την Κούβα για γαμήλιο προορισμό που είναι κοντά στην αρχική σας επιλογή και το κλίμα της είναι ιδανικό για τον Δεκέμβριο. Με τον προϋπολογισμό που διαθέτετε μπορείτε να νοικιάσετε ένα αυτοκίνητο και να γυρίσετε όλο το νησί διαμένοντας σε ξενοδοχεία 3* ή σε casas particulares. Είναι ένας προορισμός που έχει πολλά να σας δώσει όχι μόνο υπέροχες παραλίες, αλλά χαμογελαστούς ανθρώπους και πολλή θετική ενέργεια!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.422
Καλησπέρα, εύχομαι η ώρα η καλή και όποιον προορισμό και να επιλέξετε να περάσετε ένα αξέχαστο γαμήλιο ταξίδι!
Θα σου πρότεινα την Κούβα για γαμήλιο προορισμό
Μπας σε καλό σου, θα τη κάψεις τη κοπέλα...

Λοιπόν, πάρτε με 700 Ευρώ εισιτήριο για Ρίο και ορμήξτε στη Βραζιλία.
 

Skydream

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Μπας σε καλό σου, θα τη κάψεις τη κοπέλα...

Λοιπόν, πάρτε με 700 Ευρώ εισιτήριο για Ρίο και ορμήξτε στη Βραζιλία.
Λες να καεί στην Κούβα?
Γιατί είσαι τόσο σίγουρη οτι δεν θα καεί στο Ρίο???? :haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.422
Λες να καεί στην Κούβα?
Γιατί είσαι τόσο σίγουρη οτι δεν θα καεί στο Ρίο???? :haha:
Σε παρακαλώ! Μη συγκρίνουμε Κουβανές με τις Βραζιλιάνες (κλασσικός αστικός μύθος αν θέλεις τη γνώμη μου, ενώ οι πρώτες είναι σκέτο..μύθος:D).

Άντε γιατί θα βάλω την Άννυ να βρει το λινκ του Yorgos με τα πλείστα ευτράπελα που έχουν δει τα μάτια του στη Κούβα με νεόνυμφα ζεύγη...:haha:
 

Skydream

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
Σε παρακαλώ! Μη συγκρίνουμε Κουβανές με τις Βραζιλιάνες (κλασσικός αστικός μύθος αν θέλεις τη γνώμη μου, ενώ οι πρώτες είναι σκέτο..μύθος:D).

Άντε γιατί θα βάλω την Άννυ να βρει το λινκ του Yorgos με τα πλείστα ευτράπελα που έχουν δει τα μάτια του στη Κούβα με νεόνυμφα ζεύγη...:haha:
Αγαπητέ GTS,

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τις Βραζιλιάνες.. δεν τις έχω δει live.. αλλά πιστεύω θα έδειχνα μια προτίμηση στο ανδρικό φύλο :D

Ο Yorgos ήταν συνάδελφός μου στην Κούβα οπότε έχουμε αρκετές ιστορίες να διηγηθούμε... Πάντως είναι μύθος και το γεγονός οτι η Κούβα δεν είναι ιδανικός προορισμός για Γαμήλιο Ταξίδι. Προτείνω τον προορισμό κυρίως σε νεαρής ηλικίας ζευγάρια που τους αρέσει η εξερεύνηση, η φύση, η οδήγηση... Είναι ιδανικός προορισμό γι αυτούς που τους αρέσει η νυχτερινή διασκέδαση (ρώτα και κάτι φίλους μου πως περάσαν στη Τζαμάικα που στο ξενοδοχείο όλοι πήγαιναν για ύπνο από τις 11 το βράδυ!!) παρέα με ένα Cuba Libre ή Mojito (και δε σου φεύγει και μια περιουσία για το ποτό!)

Το Γενάρη που θα ξαναπάω θα περπατήσω σε μονοπάτια στην οροσειρά Escambray και στη Σιέρρα Μαέστρα αναζητώντας... καταρράκτες (μπορεί ο Iguazu να είναι διασημότερος αλλά προτιμώ τις ανεξερεύνητες πλευρές του πλανήτη!). Κάπου εκεί θα πετύχω και τον Yorgo... :D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Άντε γιατί θα βάλω την Άννυ να βρει το λινκ του Yorgos με τα πλείστα ευτράπελα που έχουν δει τα μάτια του στη Κούβα με νεόνυμφα ζεύγη...:haha:
Ε, να μη σου χαλάσω και το χατίρι :haha:
Αν και πρέπει να έχει αναφέρει κι άλλα:
http://www.travelstories.gr/%E3%E1%...C%DC%E9%EF-%F4%EF%F5-2011-a-3.html#post203934
http://www.travelstories.gr/%E3%E1%...C%DC%E9%EF-%F4%EF%F5-2011-a-2.html#post203860
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.422
Αγαπητέ GTS,

Δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τις Βραζιλιάνες.. δεν τις έχω δει live.. αλλά πιστεύω θα έδειχνα μια προτίμηση στο ανδρικό φύλο :D

Ο Yorgos ήταν συνάδελφός μου στην Κούβα οπότε έχουμε αρκετές ιστορίες να διηγηθούμε... Πάντως είναι μύθος και το γεγονός οτι η Κούβα δεν είναι ιδανικός προορισμός για Γαμήλιο Ταξίδι. Προτείνω τον προορισμό κυρίως σε νεαρής ηλικίας ζευγάρια που τους αρέσει η εξερεύνηση, η φύση, η οδήγηση... Είναι ιδανικός προορισμό γι αυτούς που τους αρέσει η νυχτερινή διασκέδαση (ρώτα και κάτι φίλους μου πως περάσαν στη Τζαμάικα που στο ξενοδοχείο όλοι πήγαιναν για ύπνο από τις 11 το βράδυ!!) παρέα με ένα Cuba Libre ή Mojito (και δε σου φεύγει και μια περιουσία για το ποτό!)

Το Γενάρη που θα ξαναπάω θα περπατήσω σε μονοπάτια στην οροσειρά Escambray και στη Σιέρρα Μαέστρα αναζητώντας... καταρράκτες (μπορεί ο Iguazu να είναι διασημότερος αλλά προτιμώ τις ανεξερεύνητες πλευρές του πλανήτη!). Κάπου εκεί θα πετύχω και τον Yorgo... :D
I rest my case αγαπητή...ούτε καν πήγε το μυαλό μου στους...βραζιλιάνους ομολογώ πάντως (μάλλον καλό σημάδι :haha:).

Φυσικά και αστειεύομαι για τη Κούβα...αλλά εναλλακτικά προτείνω και Βραζιλία που έχει φθηνά εισιτήρια και πολλά πολλά μέρη να δεις, ανάλογα τα γούστα του καθενός, αλλά νομίζω καλύπτονται όλα.
 

Skydream

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΟΥΒΑ
I rest my case αγαπητή...ούτε καν πήγε το μυαλό μου στους...βραζιλιάνους ομολογώ πάντως (μάλλον καλό σημάδι :haha:).

Φυσικά και αστειεύομαι για τη Κούβα...αλλά εναλλακτικά προτείνω και Βραζιλία που έχει φθηνά εισιτήρια και πολλά πολλά μέρη να δεις, ανάλογα τα γούστα του καθενός, αλλά νομίζω καλύπτονται όλα.
Και πάνω που είχα αρχίσει να παθιάζομαι με το θέμα!!

Θέλω πολύ να επισκεφτώ τη Βραζιλία αλλά να σου πω την αλήθεια τη θεωρώ επικίνδυνο προορισμό (είμαι και γυναίκα και πως θα κυκλοφορώ μόνη στους δρόμους??)

Για τα εισιτήρια έχεις δίκιο... Για να δούμε ποιον προορισμό θα επιλέξουν τελικά τα παιδιά για το γαμήλιο τους ταξίδι..
:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom