γαμηλιο ταξιδι τελη Μαιου-αρχες Ιουνίου

sofialarisa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
βοηθεια!παντρευοαμστε 29 Μαιου και λεμε να παμε γαμηλιο ταξίδι αμεσως μετα το γαμο για καμια 10αρια μερουλες. σκεφτηκαμε καπου εξωτικα, αλλα οι προορισμοι πολλοί και εχουμε μπερδευτει:Αγιο Μαυρίκιο, Σευχέλλες, Μαλδίβες,Μπαλί..Ουφ, δεν ξερουμε που να παμε.
Παραλληλα, ανησυχουμε μηπως πεσουμε σε περιοδο μουσώνων και βρεχει συνεχεια. για να μην αναφερουμε το θεμα της ραδιενέγειας
το οικονομικο το υπολογιζουμε γυρω στα 5.000 ευρώ.
αν μπορειτε βοηθηστε παιδιά γιατι πρεπει να το κλεισουμε αυτες τις μερες
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
1) Δεν είναι Άγιος Μαυρίκιος μεγάλη η χάρη του, αλλά σκέτος Μαυρίκιος.
2) Πρόβλημα με τη ραδιενέργεια δεν υπάρχει σε κανένα προορισμό που ανέφερες γιατί λόγω περιστροφής της Γης, οι άνεμοι στα πλάτη που εκπέμπεται η ραδιενέργεια είναι ανατολικοβόρειοι, δλδ. φυσάνε προς τις Δυτικές Ακτές των ΗΠΑ... κανένα απολύτως πρόβλημα!
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Γεια σου συμπατριώτησα Σοφία και καλά στέφανα σου έυχομαι!Πρώτον ο Μαυρίκιος δεν είναι άγιος!Δέυτερον γράψε μας τι ακριβώς θα ήθελες για το γαμήλιο ταξίδι σου,περιπέτεια η ηρεμία?Όμορφες παραλίες και αραλίκι η κάτι πιο συναρπαστικό?Για να ξέρουμε τι να προτείνουμε.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δεν εχω παει σε κανενα απο τα μερη που αναφερεις αλλά εχω την εντυπωση ότι 10 μερες ειναι πολλες για να πας μονο σε εναν απο αυτους τους προορισμους. Για αυτο ομως θα σε βοηθησουν οσοι εχουν παει. Καραιβικη σκεφτηκατε? Κανενα Sandals couples only? Θα μπορουσατε να συνδιάσετε πχ Miami-Bahamas ή St Lucia.

ή κρουαζιερα στην Καραιβικη.

Επισης Μεξικο ειναι μια επιλογη.
 

sofialarisa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
σας ευχαριστω όλους για την προθυμία να βοηθησετε. θα ήθελα να συνδυασω στο ταξίδι και χαλαρωση, αλλά να έχω και κάτι να δω βρε παιδί μου καποια μέρα που θα βαρεθώ το πολύ αραλικι!!!
σκεφτηκαμε και την Καραιβική, ειδικά τις Μπαχάμες. αυτό σημαίενι ότι προστέθηκε ακομα ένας προορισμος στις επιλογες μας και μας μπερδευει ακομα περισσότερο.
παντως στα πρακτρεια ταξιδίων που πήγαμε χθες ο καθένας ελεγε το μακρυ του και το κοντο του. οτι βολευε τον καθένα. αντι να ξεμπερδευτούμε, μπερδευτηκαμε περισσότερο.
Βοηθεια παιδιά!!!!!!!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
βοηθεια!παντρευοαμστε 29 Μαιου και λεμε να παμε γαμηλιο ταξίδι αμεσως μετα το γαμο για καμια 10αρια μερουλες. σκεφτηκαμε καπου εξωτικα, αλλα οι προορισμοι πολλοί και εχουμε μπερδευτει:Αγιο Μαυρίκιο, Σευχέλλες, Μαλδίβες,Μπαλί..Ουφ, δεν ξερουμε που να παμε.
Παραλληλα, ανησυχουμε μηπως πεσουμε σε περιοδο μουσώνων και βρεχει συνεχεια. για να μην αναφερουμε το θεμα της ραδιενέγειας
το οικονομικο το υπολογιζουμε γυρω στα 5.000 ευρώ.
αν μπορειτε βοηθηστε παιδιά γιατι πρεπει να το κλεισουμε αυτες τις μερες
Τά'χουμε ξαναπεί αλλά ... τέλος πάντων:

Για 10 μέρες...

1) Μαυρίκιος: Ακριβά αεροπορικά (επιλογές: Μέσω Φρανκφούρτης ή Ρώμης με Air Mauritius ή μέσω Ντουμπάι με Emirates), φτάνει και δε φτάνει το budget - ανάλογα πού θα μείνετε. Κόστος εκεί έτσι κι έτσι, έχει πραγματάκια να δείτε, καλούτσικες παραλίες (για μπάνιο), οργανωμένες υποβρύχιες επισκέψεις (βάρκα με γυάλινο πάτο, υποβρύχιο, κλπ.) και συμπαθητική ενδοχώρα (μην περιμένεις και πάρα πολλά - ζαχαροκάλαμα, τσάι, καναδυό λίμνες και ναοί, τέτοια πράγματα). Αλλά, από αρχές Μαΐου αρχίζουν οι μουσσώνες.

2) Σεϋχέλλες δεν έχω πάει.

3) Μαλδίβες: 10 μέρες είναι πάρα πολλές. Οι μισές φτάνουν. Κόστος: Τα αεροπορικά ίσως είναι φτηνότερα από Μαυρίκιο, τα υπόλοιπα αρκετά ακριβότερα. Δραστηριότητες: Ψάρεμα, υποβρύχιες καταδύσεις, άντε και μια βόλτα με αεροπλανάκι και ... τέλος. Από καιρό, μάλλον οι μουσσώνες δε θά'χουν φτάσει ακόμη.

4) Μπαλί: από χρόνο υπερκαλύπτεσσαι (αν "πεταχτείς" και απέναντι - Λόμποκ και Τζίλλι, δηλαδή - δε θα σου φτάσουν). Πράγματα να δεις και να κάνεις αρκετά (σίγουρα περισσότερα απ' τα προηγούμενα), ενδιαφέρουσα ενδοχώρα, παραλίες τσου. Το budget επαρκεί. Από καιρό, μάλλον καλά θα είναι: Bali Climate
Μη μείνετε πολύ στο νότο, προτιμήστε Ubud ή και ΒΑ.

Πού θα πήγαινα εγώ; Σρι Λάνκα: Όπως Μαυρίκιος αλλά με το μισό κόστος (τουλάχιστον), πολύ περισσότερα πράγματα να δεις και να κάνεις (και από Μπαλί), πιο αυθεντική και ενδιαφέρουσα απ' όλα τα παραπάνω και ... θα σου περισσέψουν και λεφτά.

Όπου και να πάτε, η ώρα η καλή κατ' αρχήν και καλά να περάσετε στη συνέχεια!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.333
Για Σρι Λάνκα είναι κατάλληλη εποχή όμως? Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει κι εμένα γενικώς ο προορισμός.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Μερικα γραφεια συνδιαζουν Μαλδιβες με Σρι Λανκα.Για ψαξ το.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom