γαμηλιο ταξιδι ως δωρο γαμου;

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Επειδή είμαι και εγώ στην φάση των γαμήλιων προετοιμασιών (άρα δεν είμαι εξω από τον χορο), εχω να πω ότι όλο αυτό με τις λίστες είναι εντελώς άκομψο για μενα, επίσης η όλη κουβεντα ευτελίζει νομίζω την διαδικασία.
Θέλω να πω, αν έχεις χρήματα για ένα γάμο με άτομα θέλεις και ενα καλό ταξίδι μετά...όλα ειναι οκ.
Αν κάπου πρέπει να κόψεις, διαλέγεις ή ενα γάμο με λίγα άτομα και ενα καλό ταξίδι ή το αναποδο.
Αλλά σε καμιά περίπτωση νομίζω δεν πρέπει να κάνει κανεις ένα γάμο με σκεπτικό πόσα θα μαζέψεις και τι θα τα κάνεις μετά. (δεν μιλάω προσωπικα για τον συντακτη του θεματος)
Από εκεί και πέρα εαν δεν έχεις καλέσει μεχρι και τον περιπτερα της γειτονιάς, αλλά μόνο κοντινούς που πάει να πει ότι σε ξέρουν καλά θα σου κάνουν δωρο ότι μπορούν και ότι νομίζουν ότι θα ευχαριστησει.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Επειδή είμαι και εγώ στην φάση των γαμήλιων προετοιμασιών (άρα δεν είμαι εξω από τον χορο), εχω να πω ότι όλο αυτό με τις λίστες είναι εντελώς άκομψο για μενα, επίσης η όλη κουβεντα ευτελίζει νομίζω την διαδικασία.
Θέλω να πω, αν έχεις χρήματα για ένα γάμο με άτομα θέλεις και ενα καλό ταξίδι μετά...όλα ειναι οκ.
Αν κάπου πρέπει να κόψεις, διαλέγεις ή ενα γάμο με λίγα άτομα και ενα καλό ταξίδι ή το αναποδο.
Αλλά σε καμιά περίπτωση νομίζω δεν πρέπει να κάνεις ένα γάμο με σκεπτικό πόσα θα μαζέψεις και τι θα τα κάνεις μετά.
Από εκεί και πέρα εαν δεν έχεις καλέσει μεχρι και τον περιπτερα της γειτονιάς, αλλά μόνο κοντινούς που πάει να πει ότι σε ξέρουν καλά θα σου κάνουν δωρο ότι μπορούν και ότι νομίζουν ότι θα ευχαριστησει.
έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου. Απλά σκέψου ότι όντως μπορεί μετά να γεμίσεις με άχρηστα για σένα δώρα, που όμως κάποιοι ξόδεψαν ίσως και πολλά για να σου τα πάρουν. Υπό αυτή την έννοια η λίστα γαμου είναι οκ. Το ταξιδιωτικό γραφείο κ το ο λογαριασμός μου φαίνονται πολύ άσχημα σαν ιδέες!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.303
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου. Απλά σκέψου ότι όντως μπορεί μετά να γεμίσεις με άχρηστα για σένα δώρα, που όμως κάποιοι ξόδεψαν ίσως και πολλά για να σου τα πάρουν. Υπό αυτή την έννοια η λίστα γαμου είναι οκ. Το ταξιδιωτικό γραφείο κ το ο λογαριασμός μου φαίνονται πολύ άσχημα σαν ιδέες!
Μπορεί να συμβεί και αυτό αλλά ξέρεις κατι...αυτό έχει ο άλλος επιθυμία να σου φέρει αυτό πρέπει να δεχτείς. Είπαμε από εκει και πέρα παίζει ρόλο πόσο σε ξέρει ο άλλος και να σου φέρει κάτι με αγάπη.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Μπορεί να συμβεί και αυτό αλλά ξέρεις κατι...αυτό έχει ο άλλος επιθυμία να σου φέρει αυτό πρέπει να δεχτείς. Είπαμε από εκει και πέρα παίζει ρόλο πόσο σε ξέρει ο άλλος και να σου φέρει κάτι με αγάπη.
ναι, εχεις δικιο
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Επειδή είμαι και εγώ στην φάση των γαμήλιων προετοιμασιών (άρα δεν είμαι εξω από τον χορο), εχω να πω ότι όλο αυτό με τις λίστες είναι εντελώς άκομψο για μενα, επίσης η όλη κουβεντα ευτελίζει νομίζω την διαδικασία.
Θέλω να πω, αν έχεις χρήματα για ένα γάμο με άτομα θέλεις και ενα καλό ταξίδι μετά...όλα ειναι οκ.
Αν κάπου πρέπει να κόψεις, διαλέγεις ή ενα γάμο με λίγα άτομα και ενα καλό ταξίδι ή το αναποδο.
Αλλά σε καμιά περίπτωση νομίζω δεν πρέπει να κάνει κανεις ένα γάμο με σκεπτικό πόσα θα μαζέψεις και τι θα τα κάνεις μετά. (δεν μιλάω προσωπικα για τον συντακτη του θεματος)
Από εκεί και πέρα εαν δεν έχεις καλέσει μεχρι και τον περιπτερα της γειτονιάς, αλλά μόνο κοντινούς που πάει να πει ότι σε ξέρουν καλά θα σου κάνουν δωρο ότι μπορούν και ότι νομίζουν ότι θα ευχαριστησει.


Συμφωνώ απόλυτα.
 

Giovanna

Member
Μηνύματα
24
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bora Bora
είμαι στην ίδια φάση και χαίρομαι που έπεσα (μέσω αναζήτησης!) στο πολυαγαπημένο travelstories για αυτό το θέμα.
Κλίνω προς λογαριασμό + ταξιδιωτικό γραφείο, ένα απο αυτά η και τα δύο συνδυαστικά.
Θα ήθελα αν κάποιος/κάποια απο εσάς έχει βρεθεί στην ίδια φάση και έχει κάνει μικρή έρευνα, ή αν έχουν ειπωθεί κάπου μαζεμένα αυτα που προσφέρουν τα ταξιδιωτικά, να με διαφωτίσει. :)
 

sboub

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ/ΤΣΕΧΙΑ/ΣΚΩΤΙΑ-ΙΡΛ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Έλα ντε...
Από τη δική μου εμπειρία, οι πολύ στενοί συγγενείς, αφού οι περισσότεροι ρώτησαν αν χρειαζόμαστε κάτι για το σπίτι για να μας το αγοράσουν, και εφόσον το σπίτι ήταν κομπλέ, μας έδωσαν χρήματα, όσα μπορούσε ο καθένας. Από τους φίλους όλοι χρήματα, και οι μακρινοί συγγενείς που τους βλέπουμε μια στο τόσο κυρίως χρήματα, ό,τι μπορούσε ο καθένας, αλλά και μικροδωράκια, που κάποια κρατήσαμε και κάποια αλλάξαμε. Εμείς στο προσκλητήριο δεν βάλαμε λίστα ή αριθμό, αλλά πριν τα μοιράσουμε τελικά ο σύζυγος τύπωσε μερικές καρτούλες με τον αριθμό ενός κοινού μας λογαριασμού και το έβαλε στους συγγενείς του, γιατί είχε πολλούς μεγάλης ηλικίας και συνειδητοποίησε τι ψιλολόι θα μαζέψουμε! Πάντως, το μεγαλύτερο ποσό μαζεύτηκε από "φακελάκια", κι όχι μέσω λογαριασμού.
Καθώς οι οικονομίες μας ξοδεύτηκαν για τα έπιπλα και τα ηλεκτρικά πριν το γάμο, με τα χρήματα αυτά από τα δώρα των καλεσμένων μας καλύψαμε τα έξοδα της εγχείρησης του συζύγου στο πόδι του πέρυσι, της γέννας μου, και με ό,τι έχει μείνει συμπληρώνουμε το εισόδημά μας εδώ και ενάμιση χρόνο, που πια μπαίνει ένας μισθός στο σπίτι. Οπότε, για μας ήταν μια σημαντική βοήθεια, και πραγματικά τα χρήματα αυτά έπιασαν τόπο.
 

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλα
Κάνετε ένα γάμο ανοιχτό για να μην πουν ότι δεν τους καλέσατε, το 95% των καλεσμένων έρχεται για να μην πείτε ότι δεν ήρθαν, σας παίρνουν δώρα για να μην πείτε ότι δεν πήραν, κάνετε πλούσιο τραπέζι για να μην πουν ότι είστε φτηνιάρηδες και αγχώνεστε μήπως σας κακοχαρακτηρίσουν που βάλατε λογαριασμό ή καβάτζα σε ταξιδιωτικό ;
Κιτς-alltheway και μην ντραπείτε για τίποτα. Η ζωή είναι μικρή.
Όταν πας σε πανηγύρι, δεν ντρέπεσαι να φας με τα χέρια.
Βέβαια, αυτό προϋποθέτει να παραδεχτείτε το τί και γιατί το κάνετε και να μην έχετε ψευδαισθήσεις J
Εναλλακτικά, κάντε ένα λιτό γάμο, με λίγους καλεσμένους, ανακοινώστε ότι ΔΕΝ θέλετε δώρο και ας βάλουν ΑΝ θέλουν ΟΤΙ θέλουν σε κάποιο ίδρυμα ΧΩΡΙΣ όνομα.
Ταξίδι θα πάτε γιατί οι 10 φίλοι/γνωστοί θα σας βοηθήσουν. Οι άλλοι καλλίτερα να δώσουν 10ε σε ίδρυμα παρά να σας πάρουν κούπες.


Εγώ θα έκανα 2 ειδών γάμο πάντως (αν):
Α) σε ένα χωριό/νησί με έναν καλό παπά που γουστάρω και θα δεχτεί να δώσουμε 2-3Κ σε ένα ίδρυμα και να μην πάρει φράγκο. 10-20 καλεσμένοι που δεν θα τους πληρώσω ούτε το εισιτήριο και δεν θα μου δώσουν δώρο ούτε νερό (επίτηδες, για να έρθουν μόνο όσοι με γουστάρουν). Φαΐ /πιοτί 2 μέρες ασταμάτητα τζάμπα. Κανονικό φαΐ όμως…όχι τύπους σε κτήματα να φιλετάρουν γουρουνόπουλο.
Β) στην πλατεία του χωριού και τα δώρα θα είναι σαλάτες, στακοπίλαφα, γίδες βραστές, κτλ. Ασταμάτητη παροχή όμως για 2 ημέρες.

Και στις δύο περιπτώσεις, δεν θα έβγαζα φράγκο αλλά θα είχα αναμνήσεις πιο πλούσιες από ένα ταξίδι στις βαρετές Μαλδίβες.

Ειδικά το Β το έχω ζήσει και τόσους πολλούς ευτυχισμένους ανθρώπους μαζεμένους δεν έχω ξαναδεί. Τώρα, σε όσους γάμους με σέρνει η γυναίκα μου, έχω μια τάση προς εμετό. Δεν μου κάνει διαφορά αν ζητάνε λεφτά ή σίδερα.
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Επειδη ενα like δεν φτανει παρε δυο και ποσο δικιο εχεις σε αυτα που λες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Από πέρσι που άνοιξε το topic ένας τεράστιος αριθμός νοικοκυριών χτυπήθηκε από την ανεργία. Ίσως να φαίνεται προκλητικό στους καλεσμένους πια το να συγκεντρώνονται μεγάλα ποσά για ένα ακριβό ταξίδι και να ζητείται η συνεισφορά τους. Μπορεί να κάνει το ταξίδι το ζευγάρι με περισσότερη διακριτικότητα.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Κάνετε ένα γάμο ανοιχτό για να μην πουν ότι δεν τους καλέσατε, το 95% των καλεσμένων έρχεται για να μην πείτε ότι δεν ήρθαν, σας παίρνουν δώρα για να μην πείτε ότι δεν πήραν, κάνετε πλούσιο τραπέζι για να μην πουν ότι είστε φτηνιάρηδες και αγχώνεστε μήπως σας κακοχαρακτηρίσουν που βάλατε λογαριασμό ή καβάτζα σε ταξιδιωτικό ;
Κιτς-alltheway και μην ντραπείτε για τίποτα. Η ζωή είναι μικρή.
Όταν πας σε πανηγύρι, δεν ντρέπεσαι να φας με τα χέρια.
Βέβαια, αυτό προϋποθέτει να παραδεχτείτε το τί και γιατί το κάνετε και να μην έχετε ψευδαισθήσεις J
Εναλλακτικά, κάντε ένα λιτό γάμο, με λίγους καλεσμένους, ανακοινώστε ότι ΔΕΝ θέλετε δώρο και ας βάλουν ΑΝ θέλουν ΟΤΙ θέλουν σε κάποιο ίδρυμα ΧΩΡΙΣ όνομα.
Ταξίδι θα πάτε γιατί οι 10 φίλοι/γνωστοί θα σας βοηθήσουν. Οι άλλοι καλλίτερα να δώσουν 10ε σε ίδρυμα παρά να σας πάρουν κούπες...



Εγώ θα έκανα 2 ειδών γάμο πάντως (αν):
Α) σε ένα χωριό/νησί με έναν καλό παπά που γουστάρω και θα δεχτεί να δώσουμε 2-3Κ σε ένα ίδρυμα και να μην πάρει φράγκο. 10-20 καλεσμένοι που δεν θα τους πληρώσω ούτε το εισιτήριο και δεν θα μου δώσουν δώρο ούτε νερό (επίτηδες, για να έρθουν μόνο όσοι με γουστάρουν). Φαΐ /πιοτί 2 μέρες ασταμάτητα τζάμπα. Κανονικό φαΐ όμως…όχι τύπους σε κτήματα να φιλετάρουν γουρουνόπουλο.
Β) στην πλατεία του χωριού και τα δώρα θα είναι σαλάτες, στακοπίλαφα, γίδες βραστές, κτλ. Ασταμάτητη παροχή όμως για 2 ημέρες.

Και στις δύο περιπτώσεις, δεν θα έβγαζα φράγκο αλλά θα είχα αναμνήσεις πιο πλούσιες από ένα ταξίδι στις βαρετές Μαλδίβες.

Ειδικά το Β το έχω ζήσει και τόσους πολλούς ευτυχισμένους ανθρώπους μαζεμένους δεν έχω ξαναδεί. Τώρα, σε όσους γάμους με σέρνει η γυναίκα μου, έχω μια τάση προς εμετό. Δεν μου κάνει διαφορά αν ζητάνε λεφτά ή σίδερα.


χιλια likeeeeeeeeeee
 
Last edited by a moderator:

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Επειδή του χρόνου θα βρεθώ στην ίδια θέση έχω να πω το εξής..εγώ προσωπικά δεν θα περιμένω να δω τί θα μου χαρίσουν οι καλεσμένοι μου για να πάω ταξίδι του μέλιτος. Θα προτιμήσω να πάρω μια φτηνή μπομπονιέρα, ένα απλό νυφικό και όχι κάποιο που θα το πληρώσω μαύρο χαβιάρι και να διαθέσω αυτά τα χρήματα για το ταξίδι μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.712
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom