γαμηλιο ταξιδι ως δωρο γαμου;

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Επειδή παντρεύτηκα πρόσφατα και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα: 2 σπίτια γεμάτα να γίνουν ένα, ακόμα όχι σε δικό μου σπίτι - άρα ανάγκη για χρήματα και ανησυχία για τέτοια σχόλια "κακόγουστο, κιτς κτλ το να βάλεις λογαριασμό" κατέληξα να τυπώσω 2 προσκλητήρια. Σε συναδέλφους και πελάτες χωρίς λογαριασμό, σε σόγια και φίλους γονιών κτλ. με λογαριασμό. Καταλήξαμε να δίνουμε μόνο με λογαριασμό και όσοι δεν είχαν μου τον ζητούσαν και με 7 σαλατιέρες!!! Αυτοί που ήθελαν να μας φέρουν δώρο, αυτό έκαναν ανεξάρτητα με το τι έλεγε το προσκλητήριο. Ο γάμος είχε κόσμο γιατί τον θέλαμε, τα κουτσομπολιά και τα σχόλια δεν τα γλυτώσαμε, μόλις γυρίσαμε από το ταξίδι μας (και ναι βοήθησαν τα δώρα-χρήματα) και επειδή είναι τέτοιοι οι καιροί ΔΕΝ ντρέπομαι που τον έβαλα τον λογαριασμό!!!
Όσοι είχαν καλή διάθεση πέρασαν καλά και δεν σχολίασαν αρνητικά τίποτα, όσοι ήταν κακοπροαίρετοι σχολίασαν τα πάντα, άρα και το προσκλητήριο!!!
Η ζωή είναι όντως μικρή, κάντε τον γάμο που θέλετε όπως τον θέλετε (αν υπάρχει η δυνατότητα) και περάστε καλά!!! Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες!!!!!!!!!!!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Έπρεπε να σημειώσεις στο προσκλητήριο και ελάχιστο ποσό χορηγίας για το δώρο πχ €1000 ευρώ ή σε αντίστοιχο σκληρό νόμισμα...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.958
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πριν από δύο εβδομάδες μας έστειλαν ένα προσκλητήριο για γάμο και είχαν λίστα γάμου στην Αγροτική τράπεζα. Μου άκανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός αυτύ γιατί το είδα για πρώτη φορά.
Εμείς πάντως δώσαμε το παραδοσιακό "φακελάκι".
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Χωρίς να έχω καταλάβει ποτέ γιατί είναι άκομψη η λίστα γάμου ή ο λογαριασμός, έχω να πω ότι στους γάμους που έτυχε να πάω τους τελευταίους μήνες, άκουσα από στενά συγγενικά πρόσωπα ότι, καλύτερα να μην μπαίνουν καθόλου χρήματα σε λογαριασμούς αλλά αν κάποιοι θέλουν να δώσουν χρήματα, να τα δώσουν στο φακελάκι. Δεν κατάλαβα ακριβώς το γιατί, αλλά έχει να κάνει με την εφορία.
Το μόνο κακόγουστο που βρίσκω εγώ στους γάμους, από μικρή, είναι να μην τους καλούν όλους στη δεξίωση. Όλα τα άλλα είναι λογικά, στα πλαίσια της λογικής αυτών των τελετών.
Να ζήσετε!!!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Νομίζω το όλο σκηνικό με τη λίστα γάμου και ειδικά με το λογαριασμό είναι λίγο γελοίο. Όταν καλεις κάποιον, δεν γίνεται να του παραγγέλνεις το δώρο. Παίρνει αυτός ο,τι νομίζει. Αλλιώς να βάζαμε και κατώτατο όριο κατάθεσης. Αν θες να εξοικονομησεις χρήματα, το κάνεις από την τελετή και τη ''δεξιωση''. Δεν είναι ντροπή, κρίση έχουμε, δεν υπάρχει πολύ ρευστό.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Νομίζω το όλο σκηνικό με τη λίστα γάμου και ειδικά με το λογαριασμό είναι λίγο γελοίο. Όταν καλεις κάποιον, δεν γίνεται να του παραγγέλνεις το δώρο. Παίρνει αυτός ο,τι νομίζει. Αλλιώς να βάζαμε και κατώτατο όριο κατάθεσης. Αν θες να εξοικονομησεις χρήματα, το κάνεις από την τελετή και τη ''δεξιωση''. Δεν είναι ντροπή, κρίση έχουμε, δεν υπάρχει πολύ ρευστό.
Εγω λεω να δινουνε οι καλεσμενοι το δωρο πρωτα και μετα να σερβιρονται στη δεξιωση. 30ε δωρο; Τους ταιζεις φασολια. 50ε δωρο; Μπριζολιτσα. 100ε δωρο; Μοσχαρακι. Απο 150 και πανω κερασμα και ενα παγωτο!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Χωρίς να έχω καταλάβει ποτέ γιατί είναι άκομψη η λίστα γάμου ή ο λογαριασμός...
Είναι σουρεαλιστικό να μου ζητάει λεφτά για δώρο ζευγάρι που σκόρπισε μερικές χιλιάδες ευρώ για σούπερ γάμο σε πανάκριβο κτήμα και μετά αναχώρηση για τροπικό προορισμό. Λεφτά θα έδινα μόνο σε περίπτωση που το ζευγάρι δε θα είχε τη δυνατότητα να κάνει ανοικτό γάμο λόγω οικονομικών δυσκολιών.
 

PamePantou

Member
Μηνύματα
31
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Νομίζω ότι το όλο θέμα έχει πάρει λάθος διαστάσεις.. Σε ένα γάμο που σε καλούν αν θες πας, αν θες παίρνεις δώρο, αν θες κάνεις οτιδήποτε από αυτά.. Το να βάλεις λογαριασμό στο προσκλητήριο είναι γιατί ενώ παλιότερα το ζευγάρι παντρευόταν κι άνοιγε σπίτι ; άρα χρειαζόταν τηγάνι, πιάτα, ποτήρια, σεντόνια, σήμερα συνήθως μένουν μόνοι τους ήδη και δεν χρειάζονται όλα αυτά που καλοπροαίρετα θα τους φέρουν, άρα για να γλιτώσουν όλοι ταλαιπωρία και μπερδέματα, βάζουν λογαριασμό με την ένδειξη "ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟΣ". Τώρα αν κάποιος δεν θέλει να πάρει δώρο ή θεωρεί ότι τον καλούν για το δώρο, ή ότι θα είναι διαφορετική η αντιμετώπιση του ανάλογα με το δώρο, ή εκείνος κάνει κάτι λάθος, ή οι γύρω του!!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Νομίζω πως με τις οικονομικές δυσκολίες που έχουμε πλεόν όλοι, είναι τουλάχιστον κακόγουστο και προσβλητικό, να γράφεται στο προσκλητήριο ένας ξερός λογαριασμός τραπέζης.
Κάθε οικογένεια έχει τουλάχιστον 2 ανέργους και σίγουρα επειδή είμαστε και περήφανοι, αποκλείεται κάποιος να βάλει 10 και 20 ευρώ ενώ σαφώς θα μπορούσε να σου πάρει ένα αντικείμενο των 20 ευρώ.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Καλημέρα και από μένα! Και εγώ θα παντρευτώ το 2014,μένω εδω και 2 χρόνια σε ένα σπίτι πλήρως εξοπλισμένο.Ειμαι υπέρ του τραπεζικού λογαριασμού για πολλους λόγους.
  • Πρώτα από όλα 1 τράπεζα υπάρχει παντού οπότε αν αναγράφεις το i-ban μπορούν να σου καταθέσουν χρήματα είτε από το εξωτερικό αν έχεις συγγενείς είτε από το πιο κοντινό χωριο στα σύνορα.
  • Επίσης αν κάποιος διαθέτει 1 μικρό χρηματικό ποσό θα ντραπεί να στο δώσει σε φακελο και θα πάει να πάρει κάποιο αντικείμενο που συνήθως δεν το χρειάζεσαι!Ενώ στην τράπεζα είναι πιο απρόσωπο και ο καθένας μπορεί να βάλει όσα εχει την δυνατότητα.
  • Το δώρο στον γάμο δεν είναι υποχρεωτικό.Θεωρώ οτι τιμάς το ζευγάρι που σε έχει τιμησει σε 1 ευτυχισμένη στιγμή της ζωής του.Ειναι το ίδιο με το δώρο γενεθλιων ή με τα γλυκά που θα πας σε 1 τραπέζι.Οπότε αφού θα χρεωθεί ο καλεσμένος ένα ποσό γιατί να είμαι υποχρεωμένη να το δεσμέυσω σε 1 πολυκατάστημα που μπορεί να μην καλύπτει τις αναγκες μου.
  • Οσο για την δωρεά είμαι της άποψης ότι καλύτερα να μην διατυμπανίζεται σαν σκηνικό.Αν το ζευγάρι θέλει να κάνει 1 δωρεά ας δώσει 1 ποσό από τα χρήματα που θα μαζέψει, χωρίς να το μάθει κανείς.
  • Η λίστα γάμου σε 1 ταξιδιωτικό γραφείο ειναι δεσμευτική.Μπορεί να μαζέψεις περισσότερα χρήματα από αυτά που κοστίζει το γαμήλιο ταξίδι σου.Αυτά που θα μείνουν τι θα τα κάνεις;Θα είσαι υποχρεωμένη να ξανασυνεργαστείς μαζί τους είτε το θες είτε όχι για να μην σου οφείλουν κάτι;
  • Και κάτι τελευταίο...Στην τράπεζα δεν μπορεί να σου φάει κανεις λεφτά.Εχω ακούσει διάφορες ιστορίες για λίστες γάμου που έχουν εξαφανιστεί λεφτά κατά λάθος

Εγώ σκέφτομαι να γράψω στο προσκλητήριο με μικρότερη γραμματοσειρά σε σχέση με το υπόλοιπο κείμενο " για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει λίστα γάμου στην τράπεζα.... "

Αν κάποιος ανθρωπος είναι κακοπροαίρετος θα σχολιάσει είτε βάλεις είτε όχι λίστα γάμου.Αυτή είναι η γνώμη μου...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Eπειδή δεν έχω ασχοληθεί με τις λίστες γάμου και τους τραπεζικούς λογαριασμούς, το i-ban τι ακριβώς είναι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom