γεια σας παιδιά

marilia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ, OSLO, ΦΙΟΡΔ
kalispera paidia!!!!!

kala to site fobero kai oi istories sas apisteutes !!!!!!!!!!

m aresoun poli ta taxidia sto exwteriko kai fetos ta xristoygenna sxediazw na paw Austria..kai me tin eukairia 8a i8ela na moy peite tin gnwmi sas..axizei xristougenna i austria?i alli skepsi einai skotia alla fantazomai oti austria 8a einai pio wraia.6 meres ipologizw alla skeftomai na paw apo italia na enoikiasw autokinito kai na sinexisw..exw akousei oti einai ena triwro gia vieni..ali8euei? skeftomai na girisw tin austria kai na paw kai praga.. pws sas akougete?

euxaristw!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
:welcome2:γεια σου και σενα!χαιρομαι γιατι βλεπω πολυ ορεξη για ταξιδια!καλωσορισες!(γραφε ομως ελληνικα);)
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
καλώς ήρθες και καλά ταξίδια να 'χουμε!!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες. Διόρθωσε σε παρακαλώ το μήνυμά σου και γράψτο στα ελληνικά. ;)
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος λατινικης αμερικης
Καλως ηρθες Μαριλια.
Αν ειναι δυνατον, καλο θα ηταν να χρησιμοποιεις ελληνικη γραμματοσειρα.
Εγω πηγα περσι παραμονες χριστουγεννων αυστρια (βιεννη-ινσμπρουκ) και ηταν υπεροχα!!!! Ολα στολισμενα, οι χριστουγεννιατικες αγορες τους μαγευτικες και οσον αφορα τον καιρο εκανε αρκετο κρυο αλλα δεν ειχε βροχες οποτε περπατησαμε πολυ. Για να πω ομως την αληθεια, αν εκανα το ταξιδι φετος, μετα απο ολα οσα εχω διαβασει μεσα στο site, θα συνδυαζα την βιεννη με μπρατισλαβα ή αλλες πιο ανατολικες πολεις και σε αλλο ταξιδι το ινσμπρουκ με ελβετια ή βαυαρια. Υπαρχουν παντως πολλοι πιο ταξιδεμενοι και σιγουρα πιο καταλληλοι απο μενα να σου δωσουν πληροφοριες και σιγουρα θα εχεις αρκετη βοηθεια.
Ευχομαι να περασεις τελεια και σε αυτο και σε ολα τα επομενα ταξιδια σου.
 

marilia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ, OSLO, ΦΙΟΡΔ
σας ευχαριστώ παιδιά για το καλωσόρισμα!!!και σενα ευδοκια για τις συμβουλές σου !!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλως ηρθες και καλα ταξιδια!
 
Μηνύματα
159
Likes
43
.........fetos ta xristoygenna sxediazw na paw Austria..kai me tin eukairia 8a i8ela na moy peite tin gnwmi sas..axizei xristougenna i austria?i alli skepsi einai skotia alla fantazomai oti austria 8a einai pio wraia.6 meres ipologizw alla skeftomai na paw apo italia na enoikiasw autokinito kai na sinexisw..exw akousei oti einai ena triwro gia vieni..ali8euei? skeftomai na girisw tin austria kai na paw kai praga.. pws sas akougete?
euxaristw!
Marilia κατʼ αρχάς σε καλωσορίζω στο travelstories καθώς και στο γκρουπ «Ταξιδευτές με αυτοκίνητο ΙΧ» και σου δίνω μερικές πληροφορίες για το ταξίδι που σκοπεύεις να κάνεις τα Χριστούγεννα.
Για τη Σκοτία δεν αναφέρεις αν θα πάς σε δύο–τρείς πόλεις ή σκοπεύεις να τη γυρίσεις. Εάν επιθυμείς το δεύτερο, δεν νομίζω ότι σου φτάνουν έξι μέρες. Εμείς με αυτοκίνητο το 2005 για μερικές πόλεις της Αγγλίας (εκτός του Λονδίνου και των γύρω πόλεων που είδαμε σε προηγούμενο ταξίδι) και για τις σπουδαιότερες της Σκοτίας, συμπεριλαμβανομένων και όλων των αξιοθέατων της υπαίθρου της, χρειαστήκαμε είκοσι τέσσερις μέρες Φτάσαμε όμως μέχρι το Thurso και τα πέριξ στο βόρειο άκρο της.
Για το εάν τα Χριστούγεννα είναι καλή εποχή για Σκοτία, δεν μπορώ να σου πω, γιατί εμείς αν και πήγαμε καλοκαίρι, είχαμε πολλές βροχές και ομίχλες. Ίσως κάποιος που βρέθηκε εκεί αυτή την εποχή να μπορεί να σε πληροφορήσει.
Για την Αυστρία τώρα και πάλι νομίζω ότι είναι πολύ λίγες μέρες για να μπορέσεις να την γυρίσεις και να επισκεφθείς και την Πράγα. Η Αυστρία έχει πολλά αξιόλογα και για να τα δείς όλα, δεν φτάνουν αυτές οι μέρες. Υποθέτω ότι στην Ιταλία θα πας με αεροπλάνο, γιατί αν πας με καράβι, δεν χρειάζεται να νοικιάσεις αυτοκίνητο, παίρνεις το δικό σου. Τα πλησιέστερα
Ιταλικά αεροδρόμια είναι, αν δεν κάνω λάθος, το MARCO POLO έξω από την Βενετία και του TREVISO. Αν παραλάβεις το αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο και τα δύο απέχουν από την Βιέννη σχεδόν εξακόσια χιλιόμετρα και με τις καλλίτερες προϋποθέσεις δεν θα κάνεις λιγότερο από έξι ώρες. Έχε όμως υπʼ όψιν σου ότι συνήθως οι καιρικές συνθήκες τα Χριστούγεννα δεν είναι ιδανικές και ότι αυτή την εποχή η κίνηση είναι πολύ μεγάλη. Εάν δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να βρεθείς στην Ιταλία, γιατί δεν πας κατ΄ ευθείαν στην Αυστρία και να νοικιάσεις από εκεί αυτοκίνητο;
Πληροφοριακά σου αναφέρω ότι η απόσταση της Πράγας από τη Βιέννη είναι τριακόσια είκοσι πέντε χιλιόμετρα και ο χρόνος επίσης με τις καλλίτερες συνθήκες γύρο στις τέσσερις ώρες.
Αυτά από εμένα. Λάβε υπʼ όψιν σου και τις γνώμες όλων των άλλων που θα σου απαντήσουν και αποφάσισε. Εγώ σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις
την επιθυμία σου και θα χαρώ πολύ να διαβάσω για το ταξίδι σου όταν επιστρέψεις._
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
αγια-πετρουπολη
καλως ηρθες και απο μενα.Η Αυστρια ειναι μια κουκλα και ευχομαι να περασεις υπεροχα...
 

marilia

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ, OSLO, ΦΙΟΡΔ
Marilia κατ’ αρχάς σε καλωσορίζω στο travelstories καθώς και στο γκρουπ «Ταξιδευτές με αυτοκίνητο ΙΧ» και σου δίνω μερικές πληροφορίες για το ταξίδι που σκοπεύεις να κάνεις τα Χριστούγεννα.
Για τη Σκοτία δεν αναφέρεις αν θα πάς σε δύο–τρείς πόλεις ή σκοπεύεις να τη γυρίσεις. Εάν επιθυμείς το δεύτερο, δεν νομίζω ότι σου φτάνουν έξι μέρες. Εμείς με αυτοκίνητο το 2005 για μερικές πόλεις της Αγγλίας (εκτός του Λονδίνου και των γύρω πόλεων που είδαμε σε προηγούμενο ταξίδι) και για τις σπουδαιότερες της Σκοτίας, συμπεριλαμβανομένων και όλων των αξιοθέατων της υπαίθρου της, χρειαστήκαμε είκοσι τέσσερις μέρες Φτάσαμε όμως μέχρι το Thurso και τα πέριξ στο βόρειο άκρο της.
Για το εάν τα Χριστούγεννα είναι καλή εποχή για Σκοτία, δεν μπορώ να σου πω, γιατί εμείς αν και πήγαμε καλοκαίρι, είχαμε πολλές βροχές και ομίχλες. Ίσως κάποιος που βρέθηκε εκεί αυτή την εποχή να μπορεί να σε πληροφορήσει.
Για την Αυστρία τώρα και πάλι νομίζω ότι είναι πολύ λίγες μέρες για να μπορέσεις να την γυρίσεις και να επισκεφθείς και την Πράγα. Η Αυστρία έχει πολλά αξιόλογα και για να τα δείς όλα, δεν φτάνουν αυτές οι μέρες. Υποθέτω ότι στην Ιταλία θα πας με αεροπλάνο, γιατί αν πας με καράβι, δεν χρειάζεται να νοικιάσεις αυτοκίνητο, παίρνεις το δικό σου. Τα πλησιέστερα
Ιταλικά αεροδρόμια είναι, αν δεν κάνω λάθος, το MARCO POLO έξω από την Βενετία και του TREVISO. Αν παραλάβεις το αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο και τα δύο απέχουν από την Βιέννη σχεδόν εξακόσια χιλιόμετρα και με τις καλλίτερες προϋποθέσεις δεν θα κάνεις λιγότερο από έξι ώρες. Έχε όμως υπ’ όψιν σου ότι συνήθως οι καιρικές συνθήκες τα Χριστούγεννα δεν είναι ιδανικές και ότι αυτή την εποχή η κίνηση είναι πολύ μεγάλη. Εάν δεν έχεις ιδιαίτερο λόγο να βρεθείς στην Ιταλία, γιατί δεν πας κατ΄ ευθείαν στην Αυστρία και να νοικιάσεις από εκεί αυτοκίνητο;
Πληροφοριακά σου αναφέρω ότι η απόσταση της Πράγας από τη Βιέννη είναι τριακόσια είκοσι πέντε χιλιόμετρα και ο χρόνος επίσης με τις καλλίτερες συνθήκες γύρο στις τέσσερις ώρες.
Αυτά από εμένα. Λάβε υπ’ όψιν σου και τις γνώμες όλων των άλλων που θα σου απαντήσουν και αποφάσισε. Εγώ σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις
την επιθυμία σου και θα χαρώ πολύ να διαβάσω για το ταξίδι σου όταν επιστρέψεις._


σε ευχαριστώ Χρίστο για τα καλα σου λόγια.. Το αυτοκίνητο το σκεφτομαι γιατι φαντάζομαι οτι θα ειναι απίστευτη η διαδρομή απο Ιταλια..αλλα 6 ώρες που μου λες συν τη κακοκαιρία συν την κίνηση..ναι η αλήθεια απογοητεύτικα κάπως..
φαντάζομαι Σκοτία τόσες μέρες θα ήταν απίστευτα!!!!Φοβερό!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom