γνωμες για πηλιο τα χριστουγεννα?

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
καλησπερα παιδια!!
σκεφτομαστε με την κοπελα μου να παμε πηλιο φετος τα χριστουγεννα για 3 βραδια.ημερομηνιες λεμε 26-29.
δυστυχως οι προσφορες-κουπονια κλπ δεν ισχυουν στις γιορτες οποτε εψαξα διαφορα site με ξενοδοχεια της περιοχης κ το booking για να δω τι λεει εδω στο ellada.
βρηκα λοιπον στο χωριο Κισσος το mirtillo apartments που βλεπω να εχει κ τζακι στο superior με 150ευρω για 3βραδιες.τα σχολια που διαβασα θετικα ολα.
επισης βρηκα στο χωριο Βυζιτσα το ξενοδοχειο Στωικος με 165ευρω για 3βραδιες και αρκετα ομορφα δωματια απο οτι βλεπω.
αλλο ενα στην Πορταρια το ξενοδοχειο Φιλοξενεια με 155 3βραδιες και καλο δωματιο συμφωνα με τις φωτογραφιες.
τελος στην Μακρινιτσα το ξενοδοχειο Κενταυρος 165 3βραδιες αλλα τα δωματια δεν μου αρεσουν οσο τα προηγουμενα, συμφωνα παντα με οτι βλεπω στις φωτογραφιες.στις τιμες ειναι κ το πρωινο σε ολα τα δωματια!
τι γνωμη εχετε για αυτα τα χωρια-καταλλυματα κ τη γυρω περιοχη?ξεκινωντας απο το πρωτο χωριο που κλεινω πρως τα εκει χωρις να υπαρχει συγκεκριμενος λογος. θα βρουμε καμια ταβερνα της προκοπης να φαμε?ή να πιουμε κανεναν καφε-ποτακι σε ομορφο χαλαρο μαγαζι? πειτε καμια προταση!
παμε για χαλαρωση-ξεκουραση,δεν μας νοιαζει να ειμαστε με πολυ κοσμο μαζι αρκει να εχουμε κοντα επιλογες για φαι,καφε-ποτο. φυσικα κ θα γυρισουμε με το αμαξι να δουμε την περιοχη αλλα δεν θα φαμε κ ολες τις μερες στο τιμονι...
οποιαδηποτε γνωμη ειναι καλοδεχουμενη!!!
καλο βραδυ!!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
868
Ο Κισσός είναι από την βορειοανατολική πλευρά του Πηλίου (φάτσα στο Αιγαίο). Προσωπικά δεν θα πήγαινα χειμώνα εκεί. Είναι μέρος που αναδεικνύει την ομορφιά του το καλοκαίρι. Απίστευτο πράσινο, δροσιά, καφές κάτω από τα πλατάνια και φυσικά βουτιές στις εκπληκτικές παραλίες του Αιγαίου. Το χειμώνα είναι κάπως καταθλιπτικά εκεί. Γυμνά δέντρα, πολλά κλειστά μαγαζιά, λίγος κόσμος. Ίσως να έχει χιόνι βέβαια, το οποίο δίνει μια ομορφιά στο τοπίο.

Πορταριά, Μακρινίτσα, Βυζίτσα είναι από την νοτιοδυτική πλευρά, κοντά στο Βόλο δηλαδή, με φάτσα στον Παγασητικό. Σίγουρα πιο κατάλληλα για χειμώνα και χριστούγεννα. Έχουν κόσμο αρκετό (τουριστικά) και δεν έχετε πρόβλημα να βρείτε τα πάντα ανοιχτά.

Θα πρότεινα να κλείσεις για Χριστούγεννα σε ένα από τα χωριά που ανέφερα (ή ακόμη Άγιο Λαυρέντη, Δράκεια) και να αφήσεις Κισσό (και μαζί φυσικά Τσαγκαράδα, Μούρεσι, Αη Δημήτρη, Ζαγορά και τα παραθαλάσσια) για καλοκαίρι που είναι πραγματικά εκπληκτικά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Πριν λίγες μέρες ήμουν στο Πήλιο, εμείς μείναμε στην Κορώπη.. Αλλά για βόλτα (ή και για να μείνετε) προτίνω τις Μηλιές (είναι πολύ κοντα στη Βυζίτσα).. Να πάτε οπωσδήποτε στον παλιό σιδηροδρομικό σταθμο (που τα καλοκαίρια περνάει ο Μουτζούρης).
Φοβερή φύση!

afbcdn_sphotos_b_a.akamaihd.net_hphotos_ak_ash3_64553_10151311931671103_1942884431_n.jpg



afbcdn_sphotos_f_a.akamaihd.net_hphotos_ak_prn1_72139_10151311934901103_153649707_n.jpg


afbcdn_sphotos_g_a.akamaihd.net_hphotos_ak_ash3_21910_10151311936096103_1709515012_n.jpg


afbcdn_sphotos_a_a.akamaihd.net_hphotos_ak_ash3_21910_10151311932236103_883759358_n.jpg
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Μια χρονιά πήγα χειμώνα στο Μούρεσι, πανέμορφα και ..πολύ έρημα. Μία ταβέρνα υπήρχε.
Την επόμενη φορά έμεινα στη Μακρυνίτσα, πολύ καλή αλλά η μετακίνηση με το αυτοκίνητο στα στενά σοκάκια ήταν πρόβλημα, δεν χώραγαν δύο αυτοκίνητα.
Μπορεί να την επισκεφθεί κάποιος διαμένοντας στην Πορταριά, με πολύ περισσότερο τουρισμό και κόσμο στα εστιατόρια κλπ. Οι Μηλιές έχουν άλλη προσωπικότητα, επίσης καλή πρόταση, αλλά θα σου προτείνω την Πορταριά. Πρόσβαση, κόσμος, καταλύματα, εστιατόρια, αφετηρία για τα άλλα εξαιρετικά χωριά, χιονοδρομικό. Ψιλοπρόβλημα στο κεντρικό πάρκιγκ, μετακινείσαι λίγο παραπάνω. Ψάχνω κι εγώ για Πήλιο χριστούγεννα.
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα Σινικό Τείχος
αλλο ενα στην Πορταρια το ξενοδοχειο Φιλοξενεια με 155 3βραδιες και καλο δωματιο συμφωνα με τις φωτογραφιες.
!
Είχα πάει στο Φιλοξενεια πριν μερικά χρόνια και έμεινα απόλυτα ικονοποιημένη και από το δωμάτιο και από τους ανθρώπους και φυσικά η Πορταριά είναι πολύ όμορφο μέρος που μπορείς άνετα να το συνδιάσεις με Μακρυνίτσα και να πας γιατί είναι δίπλα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Το πιο βολικό χωριό είναι η Πορταριά.
Έχει αρκετά φαγάδικα, ένα συμπαθητικό μπαράκι, τη Μακρυνίτσα (η οποία είναι ομολογουμένως ομορφότερη) δίπλα, το Βόλο και το χιονοδρομικό κοντά και βολεύεις σχετικά εύκολα και το αυτοκίνητο.
 

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
καλησπερα κ παλι παιδια!ευχαριστω για τις γνωμες σας!
καταλαβαινω πως μακρυνιτσα και πορταρια ειναι οι καλλυτερες επιλογες απο θεμα κοσμου κ τοποθεσιας. εγω εβαλα σαν πρωτες επιλογες τον κισσο κ την βυζιτσα επειδη θελουμε να αποφυγουμε τον οποιο χαμο απο κοσμο μιας κ θελουμε να ησυχασουμε απο την βαβουρα της πολης και να μην εχουμε στο μυαλο που να αφησουμε το αυτοκινητο.εχω παει για καφε και φαγητο σε αυτα τα ομορφα χωρια αλλα ειχε αρκετο κοσμο κ με το αυτοκινητο δεν ηταν κ πολυ ανετα απο οτι θυμαμαι.
σιγουρα θα γυρισουμε καποια μερη απλα η βαση μας θα θελαμε να ειναι σε ενα ησυχο μερος,επισης για το μυρτιλο apartments τα σχολια ειναι παρα πολυ καλα και προτιμω να δωσω τα λευτα μου σε μια οικογενεια παρα σε απροσωπες εταιρειες οπως φιλοξενεια.
ισως ειναι λαθος το σκεπτικο μου, γι'αυτο αλλωστε ζητω κ την αποψη σας!
δηλαδη κισσος κ βυζιτσα δεν αξιζουν εκεινη την εποχη απο θεμα ομορφιας κ του να βρεις να φας,πιεις κατι?εστω κ αν πρεπει να παω σε διπλανο χωριο.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Αν επιτρέπετε που έμεινες στη Κορόπη;; ...σε ποιό ξενοδοχείο;;...και αν έμεινες ικανοποιημένη;;
Chris μειναμε στο iakovakis suites and spa.. Μείναμε πολύ ικανοποιημένοι! Γενικά οι τιμές είναι τσιμπημένες αλλά για αυτά που προσφέρει είναι λογικές. Μείναμε σε μεγάλη σουίτα (έχει μικρές, μεσαίες και μεγάλες κάθε μια αλλιώς διακοσμημένη) και ήταν ιδανική για ζευγαροκατάσταση. Οι τιμές καθημερινές μέσω booking είναι 100-130 η βραδυά και ΣΚ ανεβαίνουν κι άλλο. Έχουν όλες οι σουίτες τζάκι, μεγάλο τζακούζι οι περισσότερες και κάποιες έχουν επιπλέον και σαουνα ή χαμαμ. Μέσα στη τιμή δίνουν έξτρα 2 ώρες ιδιωτική χρήση στο σπα του ξενοδοχείου καθημερινά (το κλείνεις ότι ώρα σε βολευει και δεν είναι κανεις αλλος στις εγκαταστασεις).
Γενικά μας είπαν πως αν πάρεις κατευθείαν στο ξενοδοχείο βρίσκεις καλύτερη τιμή απ'ότι στο booking. Το πρωινό τους επίσης πολύ καλό (όχι στυλ μπουφέ).. Και η θέα από όλα τα δωματια μοναδική! Ένας υπαλληλος μας έδειξε και κάποιες από τις άλλες σουιτες που ήταν ελευθερες και ήταν όλες μια και μια.. Ρίξε μια ματια και στο site τους ή στο Tripadvisor που εχει πολλές φωτογραφίες.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Chris μειναμε στο iakovakis suites and spa.. Μείναμε πολύ ικανοποιημένοι! Γενικά οι τιμές είναι τσιμπημένες αλλά για αυτά που προσφέρει είναι λογικές. Μείναμε σε μεγάλη σουίτα (έχει μικρές, μεσαίες και μεγάλες κάθε μια αλλιώς διακοσμημένη) και ήταν ιδανική για ζευγαροκατάσταση. Οι τιμές καθημερινές μέσω booking είναι 100-130 η βραδυά και ΣΚ ανεβαίνουν κι άλλο. Έχουν όλες οι σουίτες τζάκι, μεγάλο τζακούζι οι περισσότερες και κάποιες έχουν επιπλέον και σαουνα ή χαμαμ. Μέσα στη τιμή δίνουν έξτρα 2 ώρες ιδιωτική χρήση στο σπα του ξενοδοχείου καθημερινά (το κλείνεις ότι ώρα σε βολευει και δεν είναι κανεις αλλος στις εγκαταστασεις).
Γενικά μας είπαν πως αν πάρεις κατευθείαν στο ξενοδοχείο βρίσκεις καλύτερη τιμή απ'ότι στο booking. Το πρωινό τους επίσης πολύ καλό (όχι στυλ μπουφέ).. Και η θέα από όλα τα δωματια μοναδική! Ένας υπαλληλος μας έδειξε και κάποιες από τις άλλες σουιτες που ήταν ελευθερες και ήταν όλες μια και μια.. Ρίξε μια ματια και στο site τους ή στο Tripadvisor που εχει πολλές φωτογραφίες.
Ναι το ξέρω...δεν έχω μείνει ποτέ βέβαια ....Ξέρω ότι διαθέτει και ένα χώρο για προσγείωση ελικοπτέρου....και το καλοκαίρι κάνει και κάποιες βόλτες...
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Κ εγω Πορταρια κ μετα Μακρυνιτσα θα σου προτεινα.Ημουν τετοια εποχη εκει περυσι αλλα ειχε απιστευτο χιονι κ δε μας αφηναν καν να παμε στο χιονοδρομικο.Επισης να ειστε οργανωμενοι με αλυσιδες αν εχει χιονι γιατι ειχαμε αποφασισει να κανουμε το γυρο Πηλιου αλλα το αμαξι μεχρι Μηλιες μας εβγαλε με το ζορι...:) Το τοπιο βεβαια ηταν απιστευτο οταν ξυπνουσες να βλεπεις τα παντα χιονισμενα!!!!!!!! Καλα να περασετε!!!
 

johni41

Member
Μηνύματα
47
Likes
2
καλησπερα κ παλι!
υστερα απο συζητηση με την κοπελα μου και με καποιους φιλους και εχωντας τις δικες σας γνωμες, αποφασισαμε να κλεισουμε στην πορταρια στο φιλοξενεια. οι λογοι ειναι αυτοι που αναφερετε και εσεις συν του οτι τηλεφωνησα στο ξενοδοχειο για να ενημερωθω σχετικα με την κρατηση μεσω booking που ειχα κανει και ηταν ευγενικοτατοι κ απο οτι καταλαβα πρεπει να ειναι οικογενειακη επιχειρηση(?).
το δωματιο με τζακι εχει 165ευρω για 3 βραδια, ικανοποιητικη πιστευω τιμη.δεν ξερω εσεις τι λετε?
επισης θα ηθελα να προτεινετε καμια ταβερνα,καφετερια,μπαρακι της προκοπης που να μην μας βλεπει σαν ευρω/κεφαλι.
σας ευχαριστω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.528
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom