διήμερη καλοκαιρινή απόδραση

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Mην αποκλειεις την Λακωνια λογω αποστασης...
Εχω περασει 2 καλοκαιρινα 3μερα, ενα στην Μονεμβασια-Ελαφονησο και ενα στην Μανη και ηταν υπεροχα... ωραιες παραλιες, χωρις κοσμο και επισης για καποιο λογο δεν εχει ποτε κινηση στον δρομο προς Λακωνια ακομα και σε 3μερα αργιας.
Για να παρεις μια ιδεα, εχω γραψει για την Μονεμβασια-Ελαφονησο εδω: http://www.travelstories.gr/community/threads/Πανέμορφη-Λακωνία.7539/
Μιας και εσυ θες για σ/κ, βγαλε την μερα με το Κυπαρισσι.

Αλλη επιλογη που προσωπικα μου αρεσει για καλοκαιρινο σ/κ ειναι το Πηλιο και ειδικα απο την μερια του Αιγαιου... μαγικα μερη...

Και τελος, απο νησια κοντινοι προορισμοι Τζια και Αγκιστρι... χωρις να διαθετουν την ομορφια της Λακωνιας και της Μαγνησιας, προσφερονται για χαλαρα σ/κ. Το Αγκιστρι υπερτερει σε θεμα παραλιας (Χαλκιαδα τοπ) ενω η Τζια εχει και μια καποια ζωη το βραδυ...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Πραγματικά μου δίνετε ιδέες ή με κάνετε να αλλάζω γνώμη για προορισμούς..
Γύθειο έχω πάει, όπως και Μάνη, Πήλιο και Τζια..Σίγουρα όμως αυτή η Ελαφόνησος μου έχει κολλήσει στο μυαλό και με ενθαρρύνετε όταν μου λέτε ότι έστω και σε ένα ΣΚ κάτι προλαβαίνω να δω!
Παράλια Μεσσηνίας επίσης πολύ ωραία ιδέα! Ισχύει ότι οι θάλασσες εκεί είναι παγωμένες; Ξέρω, χαζή ερώτηση, αλλά έτσι έχω ακούσει!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! Πραγματικά μου δίνετε ιδέες ή με κάνετε να αλλάζω γνώμη για προορισμούς..
Γύθειο έχω πάει, όπως και Μάνη, Πήλιο και Τζια..Σίγουρα όμως αυτή η Ελαφόνησος μου έχει κολλήσει στο μυαλό και με ενθαρρύνετε όταν μου λέτε ότι έστω και σε ένα ΣΚ κάτι προλαβαίνω να δω!
Παράλια Μεσσηνίας επίσης πολύ ωραία ιδέα! Ισχύει ότι οι θάλασσες εκεί είναι παγωμένες; Ξέρω, χαζή ερώτηση, αλλά έτσι έχω ακούσει!
Ελα ρε συ, εδω κολυμπας στης Ικαριας τις παραλιες που ειναι παγος, της Μεσσηνιας θα σου φανουν παιδικη χαρα!! ;)
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλησπέρα και πάλι! Ο επιμένων νικά, οπότε μόλις γύρισα από τη μαγευτική Ελαφόνησο! Τελικά, παρόλο που η απόσταση είναι περίπου 5 ώρες (λίγο παραπάνω-λίγο παρακάτω, ανάλογα με το πόσο τρέχει κανείς ή πόση κίνηση έχει), αν κάποιος το πάρει απόφαση ότι θα κουραστεί λίγο στο δρόμο, μπορεί να περάσει ένα υπέροχο ΣΚ απολαμβάνοντας την παραλία του Σίμου.
Το νησί,καθώς έχει μόνο 3 παραλίες που αξίζουν επίσκεψη (τις δύο του Σίμου και το Κάτω Νησί), το γυρνά κάποιος πολύ άνετα μέσα σε δυο μέρες και προλαβαίνει και να χαλαρώσει κιόλας..
Ευχαριστώ και για τις υπόλοιπες ιδέες, θα τις λάβω σοβαρά υπόψη για τα ΣΚ του Ιουλίου που έρχονται!
Περισσότερα για την Ελαφόνησο, σε ανάλογο θέμα!
 

bogart

Member
Μηνύματα
15
Likes
8
Αν και εμένα η Κύθνος μου φάνηκε αρκετά βαρετή, αν είναι μόνο για ένα σκ, καλά είναι. Οι οικισμοί δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, αλλά έχει πολλές καθαρές παραλίες. Το μπανάκι θα ευχαριστηθείς πιστεύω. Δες φωτο στο google και διάλεξε ποιες σου αρέσουν περισσότερο. Καλά να περάσεις. :)

Σόρρυ αλλά θα διαφωνήσω κάθετα μαζί σου.
Τόσο η χώρα όσο και η Δρυόπιδα είναι εξαιρετικά γραφικές και όμορφες.
Οπότε το ατού του νησιού είναι οι οικισμοί πρωτίστως και οι παραλίες δευτερευόντως.
 

natasa_xal

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
πάντως η εύβοια είναι κοντά και είναι εύκολος και φτηνός προορισμός ιδιαίτερα αν σου αρέσει το camping. ελεύθερο συστήνω μουτρερή και κάλαμο (στο δρόμο προς Κύμη) και χιλιαδού (μετά τη Στενή)και λιμιώνα (μετά τα Ψαχνά). όλες αυτές οι παραλίες είναι από τη πλευρά του αιγαίου στη κεντρική εύβοια και σε απόσταση από την Αθήνα 2-2,5 ώρες. δεν υπάρχει πρόσβαση χωρίς αυτοκίνητο.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Και μια λίμνη Βουλιαγμένης - Ηραίο που έχει μια αύρα που μου αρέσει (αν και δεν έχω πάει καλοκαίρι με κόσμο...)Και ένα ΠΣΚ να κατεβείτε και στις ακτές της Αχαΐας!Πούντα-Διακοπτό (και λίγο βουνό "Οδοντωτός-Καλάβρυτα"), γιατί όχι και Ψαθόπυργο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.141
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom