διαβατηρια νεου τυπου

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
γεια σας! στις 27 Ιουλιου πρεπει να ταξιδεψω στις ΗΠΑ. εχω το παλιο μου διαβατηριο το οποιο δεν το εχω ανανεωσει απο το 2006. συνεπως, πρεπει να βγαλω διαβατηριο νεου τυπου. θα ηθελα να μαθω, σε ποσο καιρο βγαινει το νεο διαβατηριο? προλαβαινω ως τις 27/7 αμα παω το επομενο σαββατο να το βγαλω? γτ πρεπει να υπολογισω και 3 μερες για την αιτηση ESTA. επισης, στα δικαιολογητικα λεει οτι αν το ατομο φοραει συνθηως γυαλια, στα φωτογραφια πρεπει να βγει με τα γυαλια. εγω ομως δεν ξερω αν εκεινη τη μερα θα ταξιδεψω με γυαλια ή οχι! συνηθως βαζω φακους, αλλα εκεινη τη μερα μπορει να προτιμησω γυαλια για να κοιμηθω στο αεροπλανο.αλλα κ παλι δεν το ξερω απο τωρα αυτο. τι να κανω? να βγαλω χωρις γυαλια και αν τελικα βαλω φακους να τα βγαλω οταν ελεγχουν τα διαβατηρια? εχω φοβηθει πολυ με τους ελεγχους στην αμερικη! ευχαριστω!
 

chrislia

Member
Μηνύματα
42
Likes
26
Απο τη μερα που θα πας το παραβολο και τις φωτογραφιες στο αστυνομικο τμημα για το διαβατηριο υπολογισε 3 εργασιμες μερες να εκδοθει.εφοσον η φωτογραφια πληρει τις προδιαγραφες.εγω αναγκαστηκα να κανω αιτηση 2 φορες γιατι ειχα προβλημα με τη φωτογραφια.οπως και να χει σιγουρα προλαβαινεις. την αιτηση ESTA την κανεις ηλεκτρονικα και βγαινει αμεσως. Δλδ αφου συμπληρωσεις τα στοιχεια σου στο τελευταιο βημα θα σου βγει μνμ οτι η εξουσιοδοτηση εγκριθηκε, και αυτο ειναι ολο. δε θα σου παρει πανω απο 10 λεπτα.εγω την εκτυπωσα για παν ενδεχομενο αν και αναφερει πως δν ειναι απαραιτητο.
Οσον αφορα τα γυαλια, και εγω φοραω αλλα την φωτογραφια την εβγαλα με φακους, οποτε στον ελεγχο το πολυ πολυ βγαζεις τα γυαλια σου για να διαπιστωσουν πως εισαι το ιδιο ατομο. Εχω την εντυπωση παντως οτι αγχωνεσαι υπερβολικα. Μη φοβασαι τοσο, φρονισε να απολαυσεις το ταξιδι σου
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αυξάνεται η διάρκεια ισχύος των διαβατηρίων στα 10 χρόνια
Επιτέλους, ότι πιο λογικό!
Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τι γίνεται με αυτά που έχουν ήδη εκδοθεί, λογικά θα ισχύει από τη πρώτη ανανέωση κι έπειτα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
προβλέπω αύξηση παραβόλου..
Ε αλίμονο, να μην έχουμε μια αυξησούλα, είναι και πάρα πολύ φθηνό άλλωστε...
Πέρα από τη πλάκα είναι καλό νέο, ελπίζω χωρίς αύξηση.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Επιτέλους, ότι πιο λογικό!
Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε τι γίνεται με αυτά που έχουν ήδη εκδοθεί, λογικά θα ισχύει από τη πρώτη ανανέωση κι έπειτα.
Λες να ανανεώσουν αυτά που ήδη έχουν εκδοθεί μέχρι 10 χρόνια;Καλό θα ήταν αν και λίγο απίθανο φαίνεται...
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Λες να ανανεώσουν αυτά που ήδη έχουν εκδοθεί μέχρι 10 χρόνια;Καλό θα ήταν αν και λίγο απίθανο φαίνεται...
Δεν υπάρχει καμία ελπίδα καθώς είναι εκτυπωμένο στο χαρτί και στο τσιπ.

Υπάρχει μία (όχι γνωστή) διαδικασία που μπορεί να γίνει και σήμερα από πρεσβείες αλλά την αποφεύγουν και δίνει παράταση για ειδικούς λόγους με παράρτημα που προσκολλάται στο διαβατήριο. Αλλά γιατί να το κάνουν αυτό για χιλιάδες διαβατήρια και να δημιουργήσουν 5 χρόνια προβλημάτων και αμφιβολίας για κάθε έλληνα πολίτη που το χρησιμοποιεί στο εξωτερικό όταν μπορούν απλά να εισπράξουν ένα παράβολο και να βγάλεις νέο δεκαετές;

Θυμήθηκα την περίοδο που σε μία νύχτα είχαν καταστήσει άκυρα (μόνο εντός ελλάδος ευτυχώς) όλα τα διαβατήρια των νομαρχιών, ακόμα και αν το είχες βγάλει μία μέρα πριν, με στόχο να βγάλουμε τα νέα από αστυνομία (και φυσικά πληρώνοντας από την αρχή).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Δεν υπάρχει καμία ελπίδα καθώς είναι εκτυπωμένο στο χαρτί και στο τσιπ.

Υπάρχει μία (όχι γνωστή) διαδικασία που μπορεί να γίνει και σήμερα από πρεσβείες αλλά την αποφεύγουν και δίνει παράταση για ειδικούς λόγους με παράρτημα που προσκολλάται στο διαβατήριο. Αλλά γιατί να το κάνουν αυτό για χιλιάδες διαβατήρια και να δημιουργήσουν 5 χρόνια προβλημάτων και αμφιβολίας για κάθε έλληνα πολίτη που το χρησιμοποιεί στο εξωτερικό όταν μπορούν απλά να εισπράξουν ένα παράβολο και να βγάλεις νέο δεκαετές;

Θυμήθηκα την περίοδο που σε μία νύχτα είχαν καταστήσει άκυρα (μόνο εντός ελλάδος ευτυχώς) όλα τα διαβατήρια των νομαρχιών, ακόμα και αν το είχες βγάλει μία μέρα πριν, με στόχο να βγάλουμε τα νέα από αστυνομία (και φυσικά πληρώνοντας από την αρχή).
Δεν εννοούσα ανανέωση στο ίδιο/παλιό διαβατήριο.Αλλά έκδοση καινούριου όταν λήξει η 5ετία για αυτούς που έβγαλαν σχετικά πρόσφατα διαβατήριο(πχ 1-2 χρόνια πριν).Και με διάρκεια τα υπόλοιπα χρόνια μέχρι τα 10(3-5 χρόνια ακόμη).Αλλά το βλέπω πολύπλοκο και δύσκολο να εφαρμοσθεί.Ας δούμε πρώτα πόσο θα κοστίζει το καινούριο.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.490
Δεν εννοούσα ανανέωση στο ίδιο/παλιό διαβατήριο.Αλλά έκδοση καινούριου όταν λήξει η 5ετία για αυτούς που έβγαλαν σχετικά πρόσφατα διαβατήριο(πχ 1-2 χρόνια πριν).Και με διάρκεια τα υπόλοιπα χρόνια μέχρι τα 10(3-5 χρόνια ακόμη).Αλλά το βλέπω πολύπλοκο και δύσκολο να εφαρμοσθεί.Ας δούμε πρώτα πόσο θα κοστίζει το καινούριο.
Σωστή και δίκαιη η πρότασή σου, όπως θα ήταν και η μείωση του παράλογα μεγάλου κόστους έκδοσης/ανανέωσης, αλλά μου θυμίζει την ατάκα "το άλλο με τον τοτό το ξέρεις;"
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Άλλη μια εκπληκτική διάκριση για την Ελλάδα πάει να καταρριφθεί, άμα το κάνουν αυτό με τα διαβατήρια. Στα 5ετη διαβατήρια, μόνο η Σομαλία παγκοσμίως μας περνάει σε κόστος. Άμα κάνουμε αναγωγή σε 10ετες, τότε είμαστε στο νο3 στο κόσμο, το Λίβανο μας περνάει με $330 και Αυστραλία $230.. Και σε επίπεδα ΕΕ, μόνο εμείς και οι Σουηδοί δίνουμε 5ετες.

Global Passport Fees 2022 Update • Passport-collector.com

Θυμάμαι κατά καιρούς με Ευρωπαίους να γελάνε όταν τους έλεγα ότι δίνουμε στην Ελλάδα 85 ευρώ ανά 5 χρονια, ενώ σε πολλές χώρες εντός ΕΕ δίνουν 40-50 ευρώ την 10ετία.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom