διαβατηρια νεου τυπου

D

Delmem38110

Guest
Παράδειγμα χώρας που δέχεται ληγμένα ευρωπαϊκά διαβατήρια είναι η Τουρκία στην οποία όμως δεν ισχύουν τα δικά μας ληγμένα.
Countries whose citizens are allowed to enter Turkey with their national ID’s / Rep. of Turkey Ministry of Foreign Affairs
ειχα δοκιμάσει να μπω στην στην Τουρκία πριν μερικούς μήνες με διαβατήριο σχεδόν στη λήξη του και μου ζήτησαν άλλο διαβατήριο η ταυτότητα. θέλουν δυστυχώς 6μηνο η ταυτότητα.
την ταυτότητα μας μερικοί την κοιτάνε και σφραγίζουν την είσοδο σε ένα χαρτί ενώ άλλοι σε ταλαιπωρούν κάνα μισάωρο.
μια από αυτές έπεσα σε άσχετη ελέγκτρια και με ταλαιπώρησε αρκετά.
μιλούσε ταυτόχρονα στο κινητό με βιντεοκληση κάπου και ταυτόχρονα προσπαθούσε να μάθει αν μπορούν να περάσουν Έλληνες πολίτες με ταυτότητα. το ότι η ουρά μεγάλωνε ποσώς την ένοιαζε.
φυσικά εκεί δεν μιλάς απλά περιμένεις.

Μικρή αξία, καθώς οι σελίδες των διαβατηρίων θα γεμίζουν αρκετά πριν τη λήξη της δεκαετίας. Πιο σημαντικά: α) Διαβατήριο που γεμίζουν οι σελίδες να αννανεώνεται για 10 ακόμα χρόνια, κι όχι μόνο ως την ημερομηνία λήξης του προηγούμενου και β) Δυνατότητα χορήγησης και δεύτερου διαβατηρίου σε όσους (αποδεδειγμένα) το χρειάζονται και γ) Περισσότερες σελίδες. Για όλα αυτά, η Ελλάς κωφεύει...
για σας που ταξιδεύετε.
εμείς ως γνωστόν τα βλέπουμε από την τηλεόραση. 🥱🥱🥱
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ενδέχεται και να μην μεταβληθεί το κόστος καθώς δεν απαιτούνται μεταβολές στην εκτύπωση, και μόνο όσοι χρειάζονται ανανέωση λόγω πλήρωσης σελίδων να το ανανεώνουν μέχρι την ημερομηνία λήξης του με 50κάτι επιπλέον ευρώ όπως ισχύει και σήμερα.
Αυτο που λενε αννανέωση λόγω πλήρωσης σελίδων σήμερα ειναι μια μα...ια και μισή. Παίρνεις άλλο διαβατήριο, με άλλο αριθμό (δηλαδή πάνε όλες οι βίζες) με ημερομηνία λήξης ίδια με το αρχικό, και για να τα κανεις όλα αυτά πρέπει να είσαι στην Ελλάδα. Αν το διαβατήριο σου γεμίσει στα βαθη της Αφρικής, tough luck, πάρε το αεροπλάνο για Ελλάδα (ή περίμενε κάνα τρίμηνο χωρίς διαβατήριο το εκεί προξενείο να κάνει τη δουλειά). Η μόνη (ή μια από τις ελάχιστες, δεν το έχω αναλύσει) Ευρωπαϊκή χώρα που ταλαιπωρεί έτσι τους πολίτες της που ταξιδεύουν.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
ειχα δοκιμάσει να μπω στην στην Τουρκία πριν μερικούς μήνες με διαβατήριο σχεδόν στη λήξη του και μου ζήτησαν άλλο διαβατήριο η ταυτότητα.
Αν δεν είχε λήξει, κακώς δεν σε άφησαν. Ισχύει ότι ζητάνε το διαβατήριο να μη λήγει σε τουλάχιστον 5 μήνες από την είσοδο, αλλά η χώρα μας όπως και όλες οι άλλες του παραπάνω λινκ των οποίων οι κάτοικοι μπαίνουν και με ταυτότητα, εξαιρείται. Προφανώς δεν ήξερε..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μια απορία: η ανακοίνωση για 10ετη διάρκεια διαβατηρίων έχει άμεση ισχύ? Δηλαδή εάν πάω αύριο το πρωί να βγάλω, θα μου το βγάλουν 10ετες? Η επίκειται να ανακοινώσουν συγκεκριμένη ημερομηνία από την οποία θα ισχύει?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Μια απορία: η ανακοίνωση για 10ετη διάρκεια διαβατηρίων έχει άμεση ισχύ? Δηλαδή εάν πάω αύριο το πρωί να βγάλω, θα μου το βγάλουν 10ετες? Η επίκειται να ανακοινώσουν συγκεκριμένη ημερομηνία από την οποία θα ισχύει?

Απο αυτά που έβαλαν πιο πάνω φαίνεται ότι είναι σχέδιο νόμου.Πρέπει να ψηφισθεί,να δημοσιευθεί κτλ.Νομίζω έχει δρόμο ακόμη....
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
ΘΑ ψηφιστεί στην βουλή, θα δημοσιευθεί σε ΦΕΚ, θα βγει ΚΥΑ από τα αρμόδια υπουργεία και μετά θα ισχύσει.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Επομένως απο Σεπτέμβριο/Οκτώβριο κάνουμε τηλ. στα διαβατήρια,ρωτάμε τι ισχύει και μετα βγάζουμε(αν δεν το χρειαζόμαστε άμεσα)....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Επομένως απο Σεπτέμβριο/Οκτώβριο κάνουμε τηλ. στα διαβατήρια,ρωτάμε τι ισχύει και μετα βγάζουμε(αν δεν το χρειαζόμαστε άμεσα)....
Ολα τα παραπανω γινονται σε μια εβδομαδα, αν θελουν.
Οι ΚΥΑ ειναι διαθεσιμες σε ολους τους πολιτες, οχι μονο στην υπηρεσια διαβατηριων. Συνηθως αναρτωνται στις σελιδες, για να μην τους πρηζουν στο τηλεφωνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το σχεδιο νόμου (αν δεν αλλάξει) δεν προβλέπει ΚΥΑ. Με το που πάρει ΦΕΚ, τα διαβατήρια εκδίδονται 10ετή.
Προς το παρόν όμως είναι σε συζήτηση σε επιτροπές της Βουλής. Έχουμε μέλλον.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.114
μέχρι ποια ηλικία εκδίδονται 3 ετή διαβατήρια στα παιδιά? μόνο για ενήλικες αφορά η αλλαγή με τα 10ετή ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom