διακοπες στην ελαφονησο!!!

ioanna12345

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα παιδια,σκεφτομαι να παω με το αγορι μου ελαφονησο!!ακουω εντυπωσεισ απο οσουσ εχουν παει!!!ειναι ωραια για ζευγαρακια εχει καθολου διασκεδαση??κοσμο?τουρισμο?θα βαρεθουμε?εχει μερη να πας περα απο τισ πανεμορφεσ παραλιες?!!
:p
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Η Ελαφόνησσος είναι ένα μικρό νησάκι και ενδεικνύεται για ήρεμες διακοπές. Κόσμο πολύ δεν έχει εκτός από Ιούλιο- Αύγουστο. Στην παραλία του Σίμου και στο χωριό υπάρχουν μερικά μπαράκια-καφετέρειες-κλαμπ (ακολουθούν τον τύπο τρία σε ένα) όπου θα πιείτε τον καφέ σας και θα απολαύσετε το ποτό σας αλλά μην περιμένετε ολοήμερα πάρτι και ξέφρενες νύχτες. Αν έχεις γίνει λιώμα όλο το χρόνο από την πολύ δουλειά είναι υπέροχο μέρος για να ξεκουραστείς, να ηρεμήσεις, ν' απολαύσεις τη θάλασσα και να νιώσεις απολύτως ελεύθερη. Αν δεν έχεις και πολύ δουλειά ή καθόλου δουλειά μπορεί και να βαρεθείς. Κατά τη γνώμη μου για δυο-τρεις μέρες είναι υπέροχα. Για περισσότερες θα πήγαινα κάπου αλλού.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
http://www.travelstories.gr/%F0%E5%...%E1%F0%EF%EB%E7-%EB%E1%EA%F9%ED%E9%E1%F2.html

εδω εχουν αναφερθει πραγματα που μπορεις να κανεις στη γυρω περιοχη, απεναντι απο το νησι....τα περισσοτερα χρειαζονται αμαξι, αν δεν εχετε αμαξι θα περιοριστειτε στο νησι, πουντα αντε και καμια βολτα νεαπολη
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Η Ελαφόνησος είναι ένα πολύ όμορφο νησάκι και ενδείκνεται για ζευγάρια.Μην περιμένεις ξενύχτια μέχρι πρωίας μάλλον λιώσιμο στις παραλίες μέχρι τη δύση του ηλίου!Είναι πολύ καλή επιλογή για ξεκούραση και χαλάρωση.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εξαρταται απο το ποσες μερες θα πατε και αν ειστε τυποι της χαλαρωσης-αραγματος σε ενα μερος .
Εχω γνωστους που πανε για 15 μερες ...οχι δεν θα το αντεχα .
Ουσιαστικα το νησι εχει 3 παραλιες ..οι 2 ειναι ο Σιμος και η Μεγαλη Παραλια διπλα ,οι οποιες ειναι εκπληκτικες .Απο την πισω πλευρα υπαρχουν κ τα νησια της Παναγιας ..οπου δεν εχουν τα ιδια νερα με τις 2 γνωστες.
Για μενα η μεγαλη παραλια ειναι ωραιοτερη απο το Σιμο.
Το χωριο εχει καμποσα καταλυμματα και αρκετες ψαροταβερνες με ωραια θαλασσινα ..αυτο μου ειχε κανει ευχαριστη εντυπωση.
Απο διασκεδαση μην περιμενεις τιποτα ιδιαιτερο ..καφε-μπαρ εχει ..δεν ξερω αν μετα απο καποια ωρα ..βαρανε τη μουσικη περισσοτερο και γινεται καποιο τζερτζελο.
 

kadianika

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κ εγω σκεφτομαι να παω Αυγουστο με την κοπελα μου χωρις μεταφορικο μεσο..Ποσο μεγαλο προβλημα ειναι αυτο?Υπαρχοθν καραβακια να σε μεταφερουν στις παραλιες??Επισης επειδη δεν ειμαι πολυ του cambing,σκεφτομαι τη λυση του ενοικιαζομενου σε καποιο απο τα χωρια που ειναι απεναντι απο την ελαφονησο..Να το κανω η οχι??
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αν θυμαμαι καλα εχει κοντα στο Σιμο -Μεγαλη Παραλια πλην του γνωστου καμπινγκ και ορισμενα ενοικιαζομενα καταλυματα ...ψαξτε το.Αλλα μετα το βραδυ ..πως θα πηγαινετε στο χωριο που εχει ολα τα μαγαζια ?Υπαρχει απεναντι απο το καμπινγκ ενα μεγαλο μπαρ και πανω απο την παραλια του Σιμου μια ταβερνουλα και ενα καφε-μπαρ παλι.
Εγω δεν θα προτεινα να μεινετε απεναντι απο την Ελαφονησο..γιατι θα περνατε στο χωριο με το πλοιαριο...μετα πως θα πηγαινετε στις 2 παραλιες?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Κ εγω σκεφτομαι να παω Αυγουστο με την κοπελα μου χωρις μεταφορικο μεσο..Ποσο μεγαλο προβλημα ειναι αυτο?Υπαρχοθν καραβακια να σε μεταφερουν στις παραλιες??Επισης επειδη δεν ειμαι πολυ του cambing,σκεφτομαι τη λυση του ενοικιαζομενου σε καποιο απο τα χωρια που ειναι απεναντι απο την ελαφονησο..Να το κανω η οχι??
Χωρίς μεταφορικό μέσο στα απέναντι χωριά δε θα στο πρότεινα για κανένα λόγο. Το νησί δεν έχει καραβάκια για τις παραλίες εκτός από ένα που ξεκινά από Νεάπολη και γυρίζει απογευματάκι. Κάνει 8 ευρώ και πάλι δε το προτείνω. Καλύτερα να κλείσεις ενοικιαζόμενο μέσα στην Ελαφόνησο και να πηγαίνεις στην παραλία ή με οτοστόπ ή να νοικιάσεις ποδήλατο ή μηχανάκι ή με ένα λεωφορειάκι του camping που δεν ξέρω όμως πόσο συχνό είναι. Γενικά να πας για 2-4 μέρες παραπάνω θα βαρεθείς αν περιμένεις τρελή διασκέδαση. Το χωριό δε λέει πολλά και πες στη φίλη σου να μην κουβαλήσει φορεσιές και τακούνια...η περαντζάδα είναι δεν είναι 500 μέτρα...:bleh:
Δες και τα από πάνω θέματα και θα σε βοηθήσουν αρκετά
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Κ εγω σκεφτομαι να παω Αυγουστο με την κοπελα μου χωρις μεταφορικο μεσο..Ποσο μεγαλο προβλημα ειναι αυτο?Υπαρχοθν καραβακια να σε μεταφερουν στις παραλιες??Επισης επειδη δεν ειμαι πολυ του cambing,σκεφτομαι τη λυση του ενοικιαζομενου σε καποιο απο τα χωρια που ειναι απεναντι απο την ελαφονησο..Να το κανω η οχι??
χωρις μεταφορικο μεσο η καλυτερη σου επιλογη ειναι ενοικιαζομενο στο χωριο της ελαφονησου....
Απο το χωριο της ελαφονησου εχει καραβακι για πααραλιες αλλα δε συμφερει οικονομικα το πιο απλο ειναι να κανετε οτοστοπ , ειναι ασφαλες 2 δρομους εχει το νησι και ειναι 5 λεπτα οι παραλιες. Το βραδυ στο χωριο εχει ταβερνακια και 2-3 καφε μπαρ που κρατανε μεχρι αργα.Το βανακι που γραφει απο πανω η Nedelja απο οτι ξερω χρησιμοποιειται πλεον μονο για να κουβαλαει το προσωπικο και οποιον ερχεται/πηγαινει για να μεινει καμπινγκ.Οποτε καλυτερα μην υπολογιζεις σε αυτο.

απο τα χωρια ακριβως απεναντι δε θα εχεις μεσο για αν περασεις το βραδυ για ενα ποτο/φαι και ειναι πολυ μικρα χωρια..ουτε καφενειο δε θα βρεις.

Αν μεινεις νεαπολη που ειναι το μονο μεγαλο χωριο δε θα περνας και τοσο συχνα νησι γιατι η θα πρεπει να πας στη παραλια δεκα με 4 που εχει καραβακι απευ8ειας η να παρεις κτελ για το λιμανακι απεναντι απο την ελαφονησο και απο κει παλι καραβακι η οτοστοπ, ταλαιπωρια δηλαδη. Επίσης δε θα εχεις τον τροπο να πας βραδυ βολτα στο νησι .
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
ρε φιλεναδα με προλαβες...............χαχαχχαχ
και λεμε και τα ιδια ακριβως
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
ρε φιλεναδα με προλαβες...............χαχαχχαχ
και λεμε και τα ιδια ακριβως
Τι να κάνω ψαράκι μου...βαριέμαι αφόρητα...:haha::bleh:
Εμ τόσα χρόνια κάνουμε σχέδια για Κούβες και με το Σίμο ξεμένουμε...πως να μη λέμε τα ίδια....

Κι επειδή έψαχνα και για κάτι γνώστους οικονομικά μπορείτε να μείνετε μέσα στο χωριό εδώ :

ΛΙΑΡΟΥ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ
Ενοικιαζόμενα Δωμάτια & Διαμερίσματα Τηλ.:27340 61054

κι εδώ : GARDEN, , , , ,

απλές κι αξιοπρεπείς επιλογές από τη στιγμή που δε θες camping
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom