Κέρκυρα διακοπες στην κερκυρα

divina1982

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
γεια σας! ειμαι νεα εδω αλλα πιστευω πως θα ενταχθω πληρως γιατι θα μιλαω με ατομα του ιδιου ενδιαφεροντος..... λοιπον θα παω στισ 20/08/11 στην Κερκυρα για 6 διανυκτερευσεις και δεν ξερω που να μεινω! ειναι καλυτερα να μεινω κανονι η δασσια?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
εγώ μόνο να σε καλωσορίσω....

στην ερώτηση δεν σου απαντάω, δεν έχω πάει, αλλά θα σου απαντήσει κάποιος σίγουρα.

καλά να περάσεις!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το κανόνι, δε μου αρέσει καθόλου !!!!
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Το κανόνι είναι μέσα στην πόλη, η Δασιά όχι εξαρτάται τι θέλεις..εγώ έμεινα Κοντόκαλι που είναι κοντά στην πόλη στον δρόμο προς Παλαιοκαστρίτσα.Ωραίες παραλίες έχει στην Γλυφάδα, στον κοντογυαλό και στον Αγιο Γόρδυ.Αν θες να πας σε φανταστικές παραλίες ..θα με θυμηθείς ...πάνε στους Αντιπαξούς. Πηγαίνεις εύκολα με δελφίνι στους Παξούς και μετά με καραβάκι ...αξίζει..για ημερήσια εκδρομή.καλώς ήρθες στην παρέα και καλό ταξίδι..
 
Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Στην Δασιά θα είσαι 2 βήματα από την παραλία και 20 λεπτά από την πόλη. Επίσης έχει πολλά μπαρ και εστιατόρια στην περιοχή οπότε δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο διαρκώς.
Στο Κανόνι θα είσαι 5 λεπτά από την πόλη αλλά η παραλία εκεί δεν είναι και η καλύτερη.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
+1 Δασιά..Καμιά σύγκριση με το Κανόνι..Πολύ εύκολη πρόσβαση στη πόλη,αλλα και στο βόρειο τμήμα του νησιού,με τις μαγευτικές παραλίες!
 

LV24

Member
Μηνύματα
43
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Στην Δασιά θα είσαι 2 βήματα από την παραλία και 20 λεπτά από την πόλη. Επίσης έχει πολλά μπαρ και εστιατόρια στην περιοχή οπότε δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο διαρκώς.
Στο Κανόνι θα είσαι 5 λεπτά από την πόλη αλλά η παραλία εκεί δεν είναι και η καλύτερη.
Οπότε Δασιά είναι καλύτερα. Είναι και 20 λεπτά από το κέντρο; Δεν έχω ξαναπάει Κέρκυρα και αμάξι δε θα έχουμε. Έχει καλή συγκοινωνία και συχνή; Ποια η παραλία στο Κανόνι που δεν είναι ωραία; Κάτι για λιμνοθάλασσα διάβασα. Αυτό όμως που με χαροποίησε ιδιαίτερα είναι ότι έχει καραβάκι για να πάω Αντίπαξους για μονοήμερη, σωστά; Από πού το παίρνω;
 
Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Από Δασιά έχει κάθε μισή ώρα αστικό λεωφορείο για την πόλη. Η διαδρομή είναι περίπου 20 λεπτά, άντε με την κίνηση του Αυγούστου μισή ώρα.
Το κανόνι μία παραλία έχει (κάτω από το χίλτον) αλλά αν δεν μένεις εκεί δε χρειάζεται να την επισκεφθείς.
Τέλος, για Παξούς και Αντιπάξους υπάχουν ημερήσιες κρουαζιέρες καθημερινά. Θα βρεις σίγουρα πληροφορίες στο ξενοδοχείο. Ξεκινάνε από την πόλη (κάποιες παλιό κάποιες νέο λιμάνι) αλλά αν κλείσεις από πρακτορείο είτε ξενοδοχείο, θα συμπεριλαμβάνεται και πούλμαν που θα σε πάει και θα σε φέρει.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Τέλος, για Παξούς και Αντιπάξους υπάχουν ημερήσιες κρουαζιέρες καθημερινά. Θα βρεις σίγουρα πληροφορίες στο ξενοδοχείο. Ξεκινάνε από την πόλη (κάποιες παλιό κάποιες νέο λιμάνι) αλλά αν κλείσεις από πρακτορείο είτε ξενοδοχείο, θα συμπεριλαμβάνεται και πούλμαν που θα σε πάει και θα σε φέρει.

Κατά τη γνώμη μου ν αποφύγεις τις ημερήσιες κρουαζιέρες..Την έχω πατήσει κι εγώ στο παρελθόν..Στοιβαγμένη με πλήθος τουριστών σε ένα σαπιοκάραβο που έκανε 3,5ώρες να φτάσει στους Παξούς...Κάνει μεν ένα γύρω του νησιού που μόνο βλέπεις τα γαλανά νερά(δε βουτάς) κι έπειτα σε πετάνε σα τα ζώα μεσοπέλαγα για ένα μπανάκι με καμμιά 200αρια ακόμα τουρίστες..Τους Αντιπάξους θα τους δεις με τα κυάλια..Τέλος, σ αφήνει περίπου 2ώρες στο Γάη..Τρελλή ταλαιπωρία!
Η καλύτερη ημερήσια κατά τη γνώμη μου, είναι μόνο Δευτέρα με το δελφίνι Ήλιδα ΙΙ..Αναχωρεί 8:30 απ το λιμάνι της Κέρκυρας,σε μια ώρα είσαι στους Παξούς..Πίνεις ένα καφεδάκι στο ιταλικό καφέ,που είναι όλα τα λεφτά κι έφυγες γι Αντιπάξους με το καραβάκι..Κάνεις το μπανάκι σου,τρώς κάτι εκεί ή επιστρέφεις τ απογευματάκι στο Γάη για φαγητό..Το δελφίνι αναχωρεί και πάλι στις 19:15..
Τιμή εισητηρίου 16,10
http://bouastours.gr/home/index.php...ida-flying-dolphin&catid=5:services&Itemid=31
 
Μηνύματα
774
Likes
617
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ομολογώ πως δεν γνώριζα ότι τα δελφίνια κάνουν και ημερήσιες εκδρομές και όχι μόνο δρομολόγια. Εφόσον είναι έτσι, συμφωνώ και επαυξάνω, θα είναι πολύ καλύτερα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Δυστυχώς βολέυει μόνο Δευτέρα...Τις υπόλοιπες ημέρες γυρίζει νωρίς το μεσημέρι-οπότε δεν αξίζει,δεν προλαβαίνεις να δεις τίποτε,ούτε καν ν απολαύσεις ένα μπανάκι στους Αντιπάξους...
Υπάρχει επίσης το δελφίνι "PEtrakis",απλά κι αυτό απ όσο ξέρω επιστρέφει νωρίς..
Για τα δρομολόγια της Δευτέρας καλό θα είναι να έχετε κάνει κράτηση,επειδή είναι η μόνη μέρα που εξυπηρετεί για ημερήσια,καλύτερα να είστε σίγουροι οτι υπάρχουν θέσεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom