voidgr

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να κάνουμε το ταξίδι αυτό το καλοκαίρι. Έχω βρει αρκετές πληροφορίες μέσα στο forum και πάνω-κάτω έχω ένα ολοκληρωμένο πλάνο για το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε. Αυτό που με προβληματίζει και δεν έχω βρει ακριβώς το βέλτιστο για να ακολουθήσουμε, είναι πως θα έχουμε data για internet καθ' όλη τη διάρκεια του ταξιδιού φθηνά. Αυτό που έχω δει είναι ότι υπάρχουν εταιρίες που παρέχουν esim αλλά όχι σε καλές τιμές. Όσοι έχετε κάνει το ταξίδι οδικώς τι προτείνετε;
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να κάνουμε το ταξίδι αυτό το καλοκαίρι. Έχω βρει αρκετές πληροφορίες μέσα στο forum και πάνω-κάτω έχω ένα ολοκληρωμένο πλάνο για το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε. Αυτό που με προβληματίζει και δεν έχω βρει ακριβώς το βέλτιστο για να ακολουθήσουμε, είναι πως θα έχουμε data για internet καθ' όλη τη διάρκεια του ταξιδιού φθηνά. Αυτό που έχω δει είναι ότι υπάρχουν εταιρίες που παρέχουν esim αλλά όχι σε καλές τιμές. Όσοι έχετε κάνει το ταξίδι οδικώς τι προτείνετε;
Kαλύτερα να αγοράσεις μια sim από την κάθε χώρα που θα πας. Η συσκευή σου θα έχει ήδη χώρο για 2 sim.
 

voidgr

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Kαλύτερα να αγοράσεις μια sim από την κάθε χώρα που θα πας. Η συσκευή σου θα έχει ήδη χώρο για 2 sim.
Άρα αναζητούμε σε κάθε χώρα για sim. Κατάλαβα... Θα έχω δεύτερη συσκευή καθώς δεν δέχεται 2 sim το κινητό μου δυστυχώς. Ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Άρα αναζητούμε σε κάθε χώρα για sim. Κατάλαβα... Θα έχω δεύτερη συσκευή καθώς δεν δέχεται 2 sim το κινητό μου δυστυχώς. Ευχαριστώ!
Είναι καλύτερα έτσι διότι για να αγοράσεις δεδομένα με την ελληνική κάρτα θα σου βγει πολύ πιο ακριβά. Επίσης, θα έχεις ήδη κατεβάσει το maps.me στο κινητό σου (πρέπει να κατεβάσεις ξεχωριστά τις περιοχές που σ' ενδιαφέρουν) για να έχεις και GPS ακόμα και όταν δεν έχεις δεδομένα.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να κάνουμε το ταξίδι αυτό το καλοκαίρι. Έχω βρει αρκετές πληροφορίες μέσα στο forum και πάνω-κάτω έχω ένα ολοκληρωμένο πλάνο για το πρόγραμμα που θα ακολουθήσουμε. Αυτό που με προβληματίζει και δεν έχω βρει ακριβώς το βέλτιστο για να ακολουθήσουμε, είναι πως θα έχουμε data για internet καθ' όλη τη διάρκεια του ταξιδιού φθηνά. Αυτό που έχω δει είναι ότι υπάρχουν εταιρίες που παρέχουν esim αλλά όχι σε καλές τιμές. Όσοι έχετε κάνει το ταξίδι οδικώς τι προτείνετε;
Στο παρακάτω post
Σερβία - Internet στη Σερβία

ο blade_ πήρε από Σερβία κάρτα της Yettel που το πακέτο της προσφέρει κάποια δεδομένα και στις χώρες των δυτικών Βαλκανίων)
εικόνα_2023-05-21_141707350.png


Δες το αν ξεκινάς από Σερβία.
 

voidgr

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Νομίζω πολύ καλή επιλογή. Θα ξεκινήσουμε από Αλβανία οπότε θα ψάξουμε εκεί πρώτα και σε κάθε χώρα ξεχωριστά αν δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να καλύπτει όλα τα δυτικά βαλκάνια. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.462
Ταξίδι-Όνειρο
???
Η καλύτερη λύση είναι η eSIM αν την υποστηρίζει το κινητό σου
Στο Μαυροβούνιο έχει η T mobile πακέτο με 500γιγα στα 10€
 

voidgr

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Η καλύτερη λύση είναι η eSIM αν την υποστηρίζει το κινητό σου
Στο Μαυροβούνιο έχει η T mobile πακέτο με 500γιγα στα 10€
Ναι το βρήκα το πακέτο που λες. Crnogorski Telekom
Υποθέτω όμως αυτό είναι μόνο για το Μαυροβούνιο. Οπότε θα πρέπει να βρω και για τις υπόλοιπες χώρες αντίστοιχα.
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
18
Likes
97
Μερικές ερωτήσεις προς γνώστες...

- Από Οχρίδα με πρωινό ξεκίνημα (δηλαδή στις 8.00 ήδη στο αυτοκίνητο) μέσω Ελβασάν - Τίρανα-Σκόδρα βγαίνει να είμαστε στο Κότορ πριν νυχτώσει ? Εννοείται με 2-3 μικρές στάσεις για ξεμούδιασμα -γρήγορο φαγητό-φωτό. Το maps δίνει γύρω στις 6 ώρες αλλά μιλάμε για Αύγουστο και πραγματικούς χρόνους...
- Από Κότορ πάλι με αναχώρηση γύρω στις 8.00 μέσω Τρέμπινιε και καταρράκτες kravica βγαίνει να είμαστε Μόσταρ πριν νυχτώσει ? Εννοείται πάλι 1-2 μικρές στάσεις + 1 μεγάλη στους καταρράκτες. Το maps δείχνει περίπου 4,7 ώρες την οδήγηση αλλά πάλι μιλάμε για Αύγουστο και λογικά στους καταρράκτες θα έχει κίνηση και εκεί θέλουμε μια μεγάλη στάση,..
- Από Σεράγεβο για επιστροφή μέσω Σερβίας που προτείνετε μια διανυκτέρευση ? Χιλομετρικά κοντά στην μέση της διαδρομή βγαίνει η Νις αλλά μπορεί λίγο πριν - λίγο μετά να παίζουν καλύτερα μέρη...Και τα Σκόπια είναι μια επιλογή. Τι λέτε ?

- Οι χρεωστικές Masterkard και Visa των Ελληνικών τραπεζών λειτουργουν σε Σκόπια, Αλβανία, Μαυροβούνιο, Βοσνία, Σερβία ή θα πρέπει να κουβαλάμε άρκετά μετρητά ? Και αν ναι΄, το ευρώ περνάει σαν νόμισμα ή θα πρέπει σε κάθε χώρα να ψάχνουμε για συνάλαγμα ?
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στα πρώτα ερωτήματα η απάντηση είναι ναι. Τα έβαλες αρκετά συνετά και αν κινηθείς πρωινές ώρες η κίνηση είναι αισθητά μειωμένη.

Η Νις είναι η καλύτερη επιλογή πιστεύω. Βολεύει χιλιομετρικά και έχει κ ένα ευχάριστο κέντρο για φαγητό και ποτό όπως κ ένα όμορφο κάστρο για βολτίτσα και σβήσιμο από τα χιλιόμετρα.

Οι χρεωστικές δουλεύουν κανονικά αλλά όπου δεν έχει ευρώ έχει προμήθειες. Βγάλτε μια ρεβολούτ και ξενοιάσατε από αυτά.
Αν θέλετε να χρησιμοποιείτε ευρώ σε Σερβία και Αλβανία, κάντε μικρά νομίσματα των 5 ή 10, γιατί ρέστα θα παίρνετε στο τοπικό νόμισμα και σε ό,τι ισοτιμία θέλουν εκείνοι.
 

ΚΑΤΙΑ

Member
Μηνύματα
8
Likes
34
Νομίζω πολύ καλή επιλογή. Θα ξεκινήσουμε από Αλβανία οπότε θα ψάξουμε εκεί πρώτα και σε κάθε χώρα ξεχωριστά αν δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να καλύπτει όλα τα δυτικά βαλκάνια. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες πάντως
Πέρυσι έκανα περίπου το ίδιο ταξίδι. Μόλις μπήκα στην Αλβανία, αγόρασα το τουριστικό πακέτο της Vodafon για 2000 Leke (με ...περίμεναν σε κιόσκι στα σύνορα). Περιείχε 35 Gb με ισχύ για 21 μέρες και ίσχυε για όλα τα Δυτικά Βαλκάνια ( Albania, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, North Macedonia, Montenegro and Serbia). Στην Κροατία χρησιμοποιείς τα δεδομένα σου. Περισσότερα εδώ.
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
18
Likes
97
Με την διαδρομή λίγο-πολύ οριστικοποιημένη (Αθήνα –Οχρίδα – Κότορ-Τρεμπινιε - καταράκτες Kravica-Μόσταρ- Σεράγεβο – Νις-Εύβοια) πως λύνω το πρόβλημα των επικοινωνιών ?

Ναι μεν θα έχω κατεβάσει τους αντίστοιχους χάρτες ώστε να μπορώ να έχω gps και χωρίς σύνδεση, αλλά οπωσδήποτε θα χρειαστούν data και τηλέφωνο. Υπάρχει κάποια συνολική λύση που να καλύπτει όλες τις χώρες με δεδομένο 1ο σημείο εισόδου την Β. Μακεδονία ? Αυτό το τουριστικό πακέτο της Vodafon που διαβάζω στο προηγούμενο ποστ ότι καλύπτει όλα τα δυτ. βαλκάνιαv είναι διαθέσιμο στην Β. Μακεδονία ή ακόμα καλύτερα μπορεί να προαγοραστεί από Ελλάδα πριν την αναχώρηση ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom