GThan

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
... και να μη ξεχνατε , τα φωτα ειναι αναμενα μετα τα συνορα της Ελλαδας και την ημερα, αλλιως πεφτουν προστιμα...
Για φώτα ημέρας μιλάμε πάντα, έτσι; Ότι δηλαδή υποχρεώνει η ΕΕ για τα νέα αυτοκίνητα, που αν δεν κάνω λάθος είναι πλέον αποδεκτά σε όλες τις χώρες.
 
Μηνύματα
119
Likes
188
Για φώτα ημέρας μιλάμε πάντα, έτσι; Ότι δηλαδή υποχρεώνει η ΕΕ για τα νέα αυτοκίνητα, που αν δεν κάνω λάθος είναι πλέον αποδεκτά σε όλες τις χώρες.
Οχι,τα "πορείας",τα μεγαλα που λεμε
 

GThan

Member
Μηνύματα
17
Likes
16
Οχι,τα "πορείας",τα μεγαλα που λεμε
την μεσαια σκαλα, οπως οδηγας το βραδυ...
Μεγάλα, μεσαία, ή ημέρας τελικά; :)
Πάντως τα τελευταία χρόνια στο εξωτερικό τους βλέπω όλους με τα ημέρας, κάτι που έχει επιβάλει και η ΕΕ από το 2011 και θεωρητικά πάντα, δεν έχεις πρόβλημα.
Άλλωστε στις εισόδους κάθε χώρας υπάρχει πινακίδα με τα όρια ταχύτητας κλπ και εκεί δείχνει αν θα πρέπει να έχεις αναμμένα φώτα, αλλά δεν σου λέει και ποια!
Στην Ελλάδα πάλι που θεωρητικά απαγορεύονται τα φώτα, κανείς δεν θα σου πει τίποτα με τα ημέρας.
Οπότε στα σύγχρονα αυτοκίνητα τα βάζεις στο αυτόματο και είσαι καλυμμένος.
 
Μηνύματα
119
Likes
188
Ειναι τα "μικρα",τα "μεγαλα",και οι προβολεις.
Σε αυτες τις χωρες,ταξιδευεις νυχτα-μερα με τα "μεγαλα".Και "μεσαια"να τα πεις,το ιδιο κανει.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.244
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Γεια σας φιλοι μου,
σκεφτομαστε να παμε μερικες μερες τον Ιουλιο Βοσνια και Κροατια, βρισκουμε οικονομικες πτησεις και για Σεραγιεβο και για Σπλιτ αλλα οι τιμες στα ενοικιαζομενα ΙΧ δεν ειναι πολυ οικονομικες. Σκεφτόμαστε να παμε road trip με 2-3 στασεις στο πηγαινε ελα. Ηθελα να ρωτησω οσους το εχετε κανει, ποιος ειναι ο καλυτερος δρομος. Απο Σκοπια, Νις, προς Σεραγεβο ή μεσω Κοσοβου. Βλεπω οτι απο Κοσοβο ισως εχει λιγοτερες στροφες αλλα ειναι οκ να περασουμε απο Κοσοβο? Δε θα ηθελα να παω απο Αλβανια- Montenegro γιατι το εχουμε κανει αυτο το ταξιδι. Για πειτε οσοι ξερετε!!
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.314
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Γεια σας φιλοι μου,
σκεφτομαστε να παμε μερικες μερες τον Ιουλιο Βοσνια και Κροατια, βρισκουμε οικονομικες πτησεις και για Σεραγιεβο και για Σπλιτ αλλα οι τιμες στα ενοικιαζομενα ΙΧ δεν ειναι πολυ οικονομικες. Σκεφτόμαστε να παμε road trip με 2-3 στασεις στο πηγαινε ελα. Ηθελα να ρωτησω οσους το εχετε κανει, ποιος ειναι ο καλυτερος δρομος. Απο Σκοπια, Νις, προς Σεραγεβο ή μεσω Κοσοβου. Βλεπω οτι απο Κοσοβο ισως εχει λιγοτερες στροφες αλλα ειναι οκ να περασουμε απο Κοσοβο? Δε θα ηθελα να παω απο Αλβανια- Montenegro γιατι το εχουμε κανει αυτο το ταξιδι. Για πειτε οσοι ξερετε!!
Δεν έχεις κανένα θέμα να περάσεις απο Κόσοβο. Πηγα τον Νοέμβριο σε αντίστοιχο ταξίδι. Κανονικά πληρώνεις 15 ευρω μπαίνοντας γιατι η πράσινη κάρτα δε σε καλύπτει, αλλά εγω που μπηκα απο Αλβανία δε μου ζητήθηκε τιποτα. Μαλιστα θα σου πρότεινα να μείνετε ενα βραδυ αν σας βγαίνει ο χρόνος.
Σεράγεβο το λάτρεψα και οι διαδρομές Βοσνία ,ακόμα και οταν ο δρόμος δεν ηταν καλός Ηταν πανέμορφες. Μοσταρ επίσης οπωσδήποτε με διανυκτέρευση για να αποφύγετε τα πλήθη.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.244
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Δεν έχεις κανένα θέμα να περάσεις απο Κόσοβο. Πηγα τον Νοέμβριο σε αντίστοιχο ταξίδι. Κανονικά πληρώνεις 15 ευρω μπαίνοντας γιατι η πράσινη κάρτα δε σε καλύπτει, αλλά εγω που μπηκα απο Αλβανία δε μου ζητήθηκε τιποτα. Μαλιστα θα σου πρότεινα να μείνετε ενα βραδυ αν σας βγαίνει ο χρόνος.
Σεράγεβο το λάτρεψα και οι διαδρομές Βοσνία ,ακόμα και οταν ο δρόμος δεν ηταν καλός Ηταν πανέμορφες. Μοσταρ επίσης οπωσδήποτε με διανυκτέρευση για να αποφύγετε τα πλήθη.
Eυχαριστω πολυ, δεν ξερω με προβληματιζουν οι μερες θα μας βγουν πολλες, και με αρκετες ωρες οδηγηση, επισης κοιταζω επιστροφη απο Μοντενεγκρο και παλι πολλες μου φαινονται οι ωρες.
Μηπως να παμε τελικα αεροπορικως Split κ να νοικιαζουμε ιχ.....
 

polidoros

Member
Μηνύματα
73
Likes
61
Γεια σας φιλοι μου,
σκεφτομαστε να παμε μερικες μερες τον Ιουλιο Βοσνια και Κροατια, βρισκουμε οικονομικες πτησεις και για Σεραγιεβο και για Σπλιτ αλλα οι τιμες στα ενοικιαζομενα ΙΧ δεν ειναι πολυ οικονομικες. Σκεφτόμαστε να παμε road trip με 2-3 στασεις στο πηγαινε ελα. Ηθελα να ρωτησω οσους το εχετε κανει, ποιος ειναι ο καλυτερος δρομος. Απο Σκοπια, Νις, προς Σεραγεβο ή μεσω Κοσοβου. Βλεπω οτι απο Κοσοβο ισως εχει λιγοτερες στροφες αλλα ειναι οκ να περασουμε απο Κοσοβο? Δε θα ηθελα να παω απο Αλβανια- Montenegro γιατι το εχουμε κανει αυτο το ταξιδι. Για πειτε οσοι ξερετε!!
Αν έχετε μέρες πηγαίνετε από Σκόπια Νις, μείνετε στο Ζλάτιμπορ είναι πανέμορφο και επισκεφτείτε το Mokra Gora το ξύλινο χωριό του Εμίρ Κουστουρίτσα Ντρβενγκράντ - Μέτσαβνικ, κάντε και βόλτα με το τρένο Sargan 8 . Στη συνέχεια Σεράγιεβο και Μόσταρ και επιστρέψτε από Μαυροβούνιο ανεβαίνοντας το Durmitor National Park μέσω Piva lake με διανυκτέρευση στο Zabljak για να επισκεφτείτε τη Μαύρη λίμνη και την γέφυρα Τάρα. Επιστέφοντας από Αλβανία μην φοβηθείτε να μείνετε Μπεράτ ή Αργυρόκαστρο η ακόμη και στην λίμνη Ωχρίδα που επίσης είναι πανέμορφη καθαρή και οικονομικά για να μείνεις. Αν σας αρέσει η φύση θα σας ξετρελάνουν οι διαδρομές αυτές. Η φύση ειδικά της Βοσνίας και του Μαυροβουνίου είναι μαγική. Από τα ομορφότερα road trip μου.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.796
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Να μη το φοβηθείς το Κόσοβο και να μείνεις στο Πρίζρεν που είναι αυθεντικότατο, διόλου τουριστικό και πολύ όμορφο. Είναι όπως στα είπαν, θέλει μια έξτρα ασφάλεια στα σύνορα και φυσικά διέλευση μόνο με διαβατήριο.
Ωστόσο ξέρεις πολύ καλά ότι εκείνες τις ημέρες που διαλέξατε θα έχει πολύ κίνηση στους δρόμους. Προσωπικά θα πετούσα Σαραγεβο και θα κατέβαινα σιγά σιγά στο Ντουμπρόβνικ με ΜΜΜ κι από εκεί θα έφευγα. Ή και από Τίρανα .
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.244
Likes
1.946
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αν έχετε μέρες πηγαίνετε από Σκόπια Νις, μείνετε στο Ζλάτιμπορ είναι πανέμορφο και επισκεφτείτε το Mokra Gora το ξύλινο χωριό του Εμίρ Κουστουρίτσα Ντρβενγκράντ - Μέτσαβνικ, κάντε και βόλτα με το τρένο Sargan 8 . Στη συνέχεια Σεράγιεβο και Μόσταρ και επιστρέψτε από Μαυροβούνιο ανεβαίνοντας το Durmitor National Park μέσω Piva lake με διανυκτέρευση στο Zabljak για να επισκεφτείτε τη Μαύρη λίμνη και την γέφυρα Τάρα. Επιστέφοντας από Αλβανία μην φοβηθείτε να μείνετε Μπεράτ ή Αργυρόκαστρο η ακόμη και στην λίμνη Ωχρίδα που επίσης είναι πανέμορφη καθαρή και οικονομικά για να μείνεις. Αν σας αρέσει η φύση θα σας ξετρελάνουν οι διαδρομές αυτές. Η φύση ειδικά της Βοσνίας και του Μαυροβουνίου είναι μαγική. Από τα ομορφότερα road trip μου.
Σας ευχαριστω πολυ. Εχουμε παει Οχριδα πολλες φορες και Μαυροβουνιο απο Αλβανια αλλα οι δροιμοι ηταν χαλια και γιαυτο λεμε να παμε απο Κοσοβο. Θα δουμε!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.788
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom