evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Άρα θα ήταν καλύτερα να προστεθούν κάπου κάποιες επιπλέον διανυκτερεύσεις; Μήπως το Πάσχα θα ήταν πιο εύκολο, με το αρχικό πρόγραμμα;
Πιστεύω ότι Πάσχα θα το απολαύσετε πολύ περισσότερο. Το καλοκαίρι ανεβοκατεβαίνουν ορδές από την Ευρώπη, επίσης οι παραλίες δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο. Η Βοσνία έχει πανέμορφη φύση αλλά εγώ άλλες διανυκτερεύσεις στο νότιο τμήμα της χώρας δεν θα έβαζα.

Σκεφτείτε μια βραδιά στην Οχρίδα αν σας βγαίνει το δρομολόγιο. Είναι όμορφα και φθηνά δεν θα σας απογοητεύσει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γενικά πολύ ωραίο πρόγραμμα!

Συμφωνώ ότι Budva και Kotor αλληλοκαλύπτονται. Η Budva είναι μια αθλιότητα κατά την ταπεινή μου γνώμη. Από Μαυροβούνιο στην ευρύτερη περιοχή μου άρεσε πολύ και το Perast.

Το Mostar για μένα, αν και μικρό, είναι πολύ αξιόλογο. Φαντάσου είχα μείνει 3 βραδια/2 μέρες. Κρίμα που δεν βγαίνουν οι μέρες για Σαράγεβο.

Από εκεί και πέρα το Dubrovnik δε θα το πρότεινα για καλοκαίρι, απλά εφιαλτική η πολυκοσμία σε συνδυασμό με τη ζέστη. Άνοιξη καλύτερα. Θα μου πεις δε γίνεται σε ένα τέτοιο ταξίδι να παραλειφθεί.

Από εκεί και πέρα το Μπέρατ είναι η αγαπημένη μου αλβανική πόλη (και έχω πάει σε πολλές), ενώ το Αργυρόκαστρο είναι επίσης αξιόλογο για ένα βράδυ.
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
698
Εμένα μου άρεσαν και τα Τίρανα, το κέντρο και ο ναός της Αναστάσεως...Καλοκαίρι θα συμφωνούσα προς αποφυγή , πάρα πολύ κόσμος και μέτριες θάλασσες...Δες και λίμνες Πλίβιτσε αν χωρούν στο πρόγραμμα...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Γενικά πολύ ωραίο πρόγραμμα!

Συμφωνώ ότι Budva και Kotor αλληλοκαλύπτονται. Η Budva είναι μια αθλιότητα κατά την ταπεινή μου γνώμη. Από Μαυροβούνιο στην ευρύτερη περιοχή μου άρεσε πολύ και το Perast.

Το Mostar για μένα, αν και μικρό, είναι πολύ αξιόλογο. Φαντάσου είχα μείνει 3 βραδια/2 μέρες. Κρίμα που δεν βγαίνουν οι μέρες για Σαράγεβο.

Από εκεί και πέρα το Dubrovnik δε θα το πρότεινα για καλοκαίρι, απλά εφιαλτική η πολυκοσμία σε συνδυασμό με τη ζέστη. Άνοιξη καλύτερα. Θα μου πεις δε γίνεται σε ένα τέτοιο ταξίδι να παραλειφθεί.

Από εκεί και πέρα το Μπέρατ είναι η αγαπημένη μου αλβανική πόλη (και έχω πάει σε πολλές), ενώ το Αργυρόκαστρο είναι επίσης αξιόλογο για ένα βράδυ.
Ευχαριστω για τα σχολια Βανα!
Πολυ φοβαμαι οτι Μπερατ και Αργυροκαστρο θα "καουν" λιγο γιατι εχουν το καθενα 5-6 ωρες οδηγησης και την ημερα αφιξης και την ημερα αναχωρησης...
Το Σαραγεβο καπως θα ηθελα να το "στριμωξω", θα το ξαναδω το προγραμμα μηπως γινεται.. Και ισως τελικα να αλλαξω και την Budva με κατι αλλο κοντινο (Sveti Stefan, Perast..?)
Και ισως επισης να ξανασκεφτω το Πασχα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.970
Ακυρωσα ταξιδακι θερινο στα παραλια της Κροατιας αφου διαβαζα για ασυνεπεια και ακυρωσεις δρομολογιων λεωφορειων, ενω μετα στην Τεργεστη ειδα στον σταθμο λεωφορειων ανθρωπους εγκλωβισμενους για 5 ωρες περιμενοντας. Δεν πρεπει να ειναι καλη η κατασταση στους δρομους το καλοκαιρι.
Πασχα να πατε.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Εμένα μου άρεσαν και τα Τίρανα, το κέντρο και ο ναός της Αναστάσεως...Καλοκαίρι θα συμφωνούσα προς αποφυγή , πάρα πολύ κόσμος και μέτριες θάλασσες...Δες και λίμνες Πλίβιτσε αν χωρούν στο πρόγραμμα...
Αχ αυτο δυστυχως πολυ δυσκολα, και φαντασου ηταν ο αρχικος λογος προγραμματισμου αυτου του ταξιδιου! Α και το Dubrovnik! Στην πορεια ψαχνοντας ανακαλυψα αλλες ομορφιες, ευτυχως πιο νοτια (τα βορεια κανω οτι δεν τα βλεπω :D )
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
με κατι αλλο κοντινο (Sveti Stefan, Perast..?)
Είναι όλα στο δρόμο σας αυτά. Θα τα δείτε με μικρές στάσεις. Για Πλίτβιτσε είναι πολύ μακριά από Ντουμπρόβνικ και κολλάνε καλύτερα σε άλλο ταξίδι μαζί με Σεράγεβο ίσως.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Χελο χελο,

Λοιπόν... Ετοιμαζόμαστε με το αγόρι μου για ένα αρκετά μεγάλο ταξίδι το καλοκαίρι... Θα έχουμε στη διάθεσή μας 12-14 μέρες (είμαστε σε αναμονή των τελικών αδειών μας).

Οι οικονομικότερες πτήσεις που βρίσκουμε είναι για Zagreb. Επομένως, σκεφτόμαστε το ταξίδι μας να ξεκινήσει και να τελειώσει εκεί.

Ωστόσο,θα νοικιάσουμε αμάξι γιατί θέλουμε να γυρίσουμε τόσο την Κροατία όσο και τις γύρω χώρες.

Ενδεικτικά, σκεφτόμαστε να δούμε:
  • Κροατία
  • Σλοβενία
  • Να φτάσουμε αν μας βγει και Βενετία
  • Βοσνία
  • Μαυροβούνιο
Χρειάζομαι τα φώτα σας, αν κάποιος από εσάς έχει κάνει παρόμοιο ταξίδι ή έχει επισκεφτεί τα παραπάνω μέρη.

Σίγουρα ο στόχος μας είναι να δούμε καλά την Κροατία οπότε θα αφιερώσουμε και τις περισσότερες μέρες εκεί.

Όμως, Σλοβενία πόσες μέρες θα προτείνατε διανυκτέρευση;
Βοσνία ποια περιοχή αξίζει; Χρειάζεται διανυκτέρευση;
Μαυροβούνιο ποιες περιοχές να δούμε; Θέλει διανυκτέρευση;
Στην Κροατία ποια νησιά προτείνετε να επισκεφτούμε και σε ποιο να μείνουμε; (Θέλουμε κάτι παρθένο και ήρεμο σχετικά αλλά να βλέπεις και κανέναν άνθρωπο)

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει στα παραπάνω ή σε κάποια από τα παραπάνω θα ήταν τέλειο🤩

Ευχαριστώ
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Στο Μόσταρ(Βοσνία Ερζεγοβίνη) 2 μέρες έκατσα και.μου άρεσε πολύ.(Δεν είναι και για παραπάνω)για να γυρίσεις και τις γύρω περιοχές.
Λιουμπλιάνα 2 μέρες
2 Μαυροβούνιο απίστευτα όμορφο Κότορ Μπούντβα Περαστ και όλη η παραλιακή που έρχεσαι από Κροατία.
3-4 μέρες Κροατία Ζάγκρεμπ Σπλιτ Ζαντάρ Ντουμπρόβνικ και λίμνες Πλίτβιτσε πήγα και κάθε μέρος πανέμορφο.
Άσε την Βενετία για άλλη φορά.
Εάν πάτε Αύγουστο να ξέρεις έχει πολύ ταλαιπωρία στα σύνορα.
 
Last edited:

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Χελο χελο,

Λοιπόν... Ετοιμαζόμαστε με το αγόρι μου για ένα αρκετά μεγάλο ταξίδι το καλοκαίρι... Θα έχουμε στη διάθεσή μας 12-14 μέρες (είμαστε σε αναμονή των τελικών αδειών μας).

Οι οικονομικότερες πτήσεις που βρίσκουμε είναι για Zagreb. Επομένως, σκεφτόμαστε το ταξίδι μας να ξεκινήσει και να τελειώσει εκεί. Ωστόσο, θα νοικιάσουμε αμάξι για να δούμε όλη την Κροατία αλλά και Σλοβενία - Βοσνία - Μαυροβούνιο.

Προσπαθούμε να βγάλουμε την τελική διαδρομή για να κλείσουμε εισιτήρια και διανυκτερέυσεις.

Έχω χαθεί ως αναφορά στο νότιο μέρος της Κροατίας και τα νησιά της.

Ποια νησιά θεωρείτε πως αξίζουν και για διαμονή πέρα από μονοήμερη; (Θα ήθελα ιδανικά να μείνουμε σε 1-2 νησιά).

Αξίζει να θυσιάσουμε Pula, Rijeka (ή έστω απλά να περάσουμε για λίγο με το αμάξι) για να μείνουμε σε κάποιο νησί;

Ευχαριστώ πολύ

Η Κροατία είναι ακριβή – και στην διαμονή και στο φαγητό – τα νησιά ακόμα ποιο πολύ.

Έχεις βγάλει προϋπολογισμό;

Η Opatija για έναν καφέ αξίζει – Pula, Rijeka τις κόβεις άνετα. Rovinj, Porec, Pororoz , αξίζουν επίσκεψης.

Δεν μπορείς να τα χωρέσεις όλα σε δυο εβδομάδες
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Η Κροατία είναι ακριβή – και στην διαμονή και στο φαγητό – τα νησιά ακόμα ποιο πολύ.

Έχεις βγάλει προϋπολογισμό;

Η Opatija για έναν καφέ αξίζει – Pula, Rijeka τις κόβεις άνετα. Rovinj, Porec, Pororoz , αξίζουν επίσκεψης.

Δεν μπορείς να τα χωρέσεις όλα σε δυο εβδομάδες
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Και εγώ αυτή την εικόνα είχα για Pula, Rijeka. Πως δεν αξίζουν και τόσο.

Κοίτα αυτό που σκεφτόμαστε είναι πως λόγω του αμαξιού θα μένουμε εκτός κέντρου πόλεων. Θα προσπαθήσουμε να βρούμε τα πιο οικονομικά ξενοδοχεία και ας απέχουν και 30 λεπτά οδήγηση από κάποια πόλη.

Για παράδειγμα, στη Σλοβενία έχω βρει ένα απίστευτα όμορφο σπιτάκι πάνω σε μια λίμνη, μισή ώρα από τη Λουμπλιάνα με 40 ευρώ το βράδυ!

Βοσνία, Μαυροβούνιο είναι πιο οικονομικά από ότι έχω δει.

Σχετικά με τα νησιά, θα ήθελα να μου προτείνει όποιος ξέρει κάποιο όμορφο, όχι τέρμα τουριστικό (όπως το Krk που έχω ακούσει πως είναι η Μύκονος της Κροατίας), που να έχει όμως και λίγο κόσμο.

Από τις υπόλοιπες πόλεις, κάποιες διαμονές θα γίνουν στο Zagreb και κάποιες ανάμεσα σε Split, Dubrovnik. Αν βρούμε και κάποια άλλη πόλη / χωριό που να αξίζει θα κόψουμε διαμονές από Zagreb / Split.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom