Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σίγουρα δεν είναι φθηνή χώρα. Αλλά ναι! Έχουμε αυτό το budget και προσαρμοζόμαστε ανάλογα.

Στην τελική, θα μείνουμε πιο πολλές μέρες Βοσνία, Μαυροβούνιο, Σλοβενία και θα κόψουμε από Κροατία.

Γιατί πχ είδα ότι στα δημοφιλή νησιά η διαμονή είναι πανάκριβη!

Σε αυτό θα ήθελα μια βοήθεια, αν γνωρίζετε! Υπάρχει κάποιο νησί που να αξίζει και να μην είναι πανάκριβο;

Κάποια πόλη πιο μικρή που να αξίζει να περάσουμε ή να μείνουμε;

Ευχαριστώ
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κάποια πόλη πιο μικρή που να αξίζει να περάσουμε ή να μείνουμε;
'Ολες οι πόλεις της Κροατίας πέριξ του Ντουμπρόβνικ έχουν παρόμοιες τιμές. Βρήκαν την κότα με το χρυσό αυγό θα την άφηναν έτσι;;
Είναι όλες όμορφες Τρογκίρ, Σιμπένικ κλπ αξίζει να περάσετε να τις δείτε αλλά να μείνετε όπου βρείτε καλύτερα. Οι θάλασσες γενικά είναι υποδεέστερες των δικών μας αλλά για τα νησιά δεν γνωρίζω.
Εμείς πέρυσι μείναμε σε σπίτι στο Ντουμπρόβνικ που διέθετε πάρκιγκ και λογική τιμή και τα κάναμε όλα ποδαράτα.
 
Last edited:

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
274
Στην τελική, θα μείνουμε πιο πολλές μέρες Βοσνία, Μαυροβούνιο, Σλοβενία και θα κόψουμε από Κροατία.

Γιατί πχ είδα ότι στα δημοφιλή νησιά η διαμονή είναι πανάκριβη!
Α γεια σου. Αυτο σου λεμε . Δες το θεμα απο την αρχη.

3.000 ειναι καλό budget. Μην σε οδηγούν τα 300 αεροπορικά,. Μηπως αξιζει να πας εκτος μεσογείου με 100 ευρώ ποιο πανω στα αεροπορικά και να πας Κροατία αλλη φορα Ιούνιο η Σεπτέμβριο ;

Θα σύστηνες σε κάποιον να παει Μύκονο και Σαντορίνη δεκαπενταύγουστο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Πάντως δεν έχουμε πρόβλημα να μείνουμε ακόμα και σε hostels ή camping. Δεν ψάχνουμε τίποτα παραπάνω από ένα κρεβάτι να κοιμηθούμε και ένα μπάνιο.
Δεν λεω οτι εχω εμπειρια απο καμπινγκ, αλλα αφου θα πατε με αεροπλανο με μια βαλιτσα, δεν θελει εξοπλισμο κατι τετοιο? Εκτος αν κοιμηθειτε στο αυτοκινητο
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Σίγουρα δεν είναι φθηνή χώρα. Αλλά ναι! Έχουμε αυτό το budget και προσαρμοζόμαστε ανάλογα.

Στην τελική, θα μείνουμε πιο πολλές μέρες Βοσνία, Μαυροβούνιο, Σλοβενία και θα κόψουμε από Κροατία
Περσι το καλοκαιρι βρηκα φθηνοτερη διαμονη στη Βενετια απο οτι στη Σλοβενια και ιδιες τιμες με Βενετια στην Κροατια.
Νομιζω οτι δεν ειναι πολυ ρεαλιστικο το σχεδιο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν λεω οτι εχω εμπειρια απο καμπινγκ, αλλα αφου θα πατε με αεροπλανο με μια βαλιτσα, δεν θελει εξοπλισμο κατι τετοιο? Εκτος αν κοιμηθειτε στο αυτοκινητο
Kαποια από τα μεγάλα camping νοικιάζουν από σκηνή μέχρι bungalows. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό εννοεί η @Evi_Stav .
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Kαποια από τα μεγάλα camping νοικιάζουν από σκηνή μέχρι bungalows. Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό εννοεί η @Evi_Stav .
Ναι κάτι τέτοιο είχα υπόψη.

Τώρα μας έχετε βάλει σε σκέψεις σχετικά με το budget.

Μπορεί να εξετάσουμε και το Πολωνία - Λιθουανία.
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
18
Likes
97
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Για αυτό το καλοκαίρι του 2023 και στην μέση του Αυγούστου (δυστυχώς δεν γίνεται αλλιώς) σχεδιάζω με την γυναίκα μου μια εβδομάδα εξόρμησης στα Βαλκάνια με το αυτοκίνητο. Έχω διαβάσει μερικά ταξιδιωτικά (όχι ιδιαίτερα πολλά) και με την βοήθεια του google maps σχεδίασα μια διαδρομή με αυτά που θεωρώ ότι πρέπει και μας παίρνει να επισκεφτούμε στο χρονικό διάστημα που έχουμε στην διάθεσή μας.

Επειδή όμως η σχεδίαση είναι επί χάρτου και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία από αυτές τις χώρες με αυτοκίνητο, θα ήθελα την βοήθειά σας. Κατ’ αρχάς ας δούμε πως το έχω σκεφτεί…

1η ημέρα αναχώρηση από Αθήνα χαράματα και μέσω Λαμίας-Τρικάλων-Κοζάνης-Φλώρινας ελπίζουμε να είμαστε αργά το μεσημέρι στην Οχρίδα.

Φαί, καφές, βόλτα φωτό και διανυκτέρευση στην Οχρίδα, και την επόμενη νωρίς το πρωί της 2ης ημέρας ξεκινάμε για Αλβανία. Μέσω Ελμπασάν, Τίρανα, Σκόρδα περνάμε στο Μαυροβούνιο με τελική κατεύθυνση το Κότορ. Ελπίζουμε με μικρές στάσεις για φωτό καφέ και γρήγορο γεύμα στα Τίρανα, Στέτι Σεβάν και Μπούντβα να καταφέρουμε να είμαστε Κότορ γύρω στο ηλιοβασίλεμα.

Εκεί λέμε να κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις. Μιας και θα φτάσουμε σχεδόν βράδι ουσιαστικά είπαμε μια μέρα να χαλαρώσουμε να ξεκουραστούμε και να γνωρίσουμε ποδαράτα το μέρος χωρίς αυτοκίνητο.

Πρωί-πρωί της 4ης ημέρας φεύγουμε από Κότορ και σχεδιάζουμε επίσκεψη για καφέ/βόλτα/φαι/φωτό στο Πέραστ και το Ντουμπρόβνικ με τελικό προορισμό της ημέρας το Μόσταρ στην Βοζνία. Ελπίζουμε να υπάρχει χρόνος (αν και χλωμό το βλέπω) και για μια στάση για φωτό/καφέ στους καταρράκτες Kravice πριν φτάσουμε πριν νυχτώσει στο Μόσταρ.

Στο Μόσταρ λέμε για 2 διανυκτερεύσεις (ουσιαστικά 1 ολόκληρη ημέρα ελεύθερη πάλι) και χαράματα της 6ης ημέρας αρχίζει η επιστροφή.

Για να μην γυρίζω από τον ίδιο δρόμο σκέφτομαι να γυρίσω μέσω Ποντγκοριτσας και το τέλος της ημέρας να με βρει για μια τελική διανυκτέρευση κάπου στο Δυράχιο ή τα Τίρανα ή όπου προκύψει -ακούω προτάσεις.

7η ημέρα και νωρίς το πρωί ξεκινάμε για Ελλάδα και μέσω Κρυσταλλοπηγής καταλήγουμε το βράδι στην Εύβοια για την 2η και τελευταία εβδομάδα διακοπών.

Άλλη σκέψη είναι εναλλακτικά μήπως από το Μόσταρ αντί να επιστρέψω μέσω Ποντγκόριτσας και Αλβανίας να επιστρέψω μέσω Σεράγεβο –Σερβία - Νις – Σκόπια με τις ανάλογες στάσεις και με μια διανυκτέρευση στη Νις ή στα Σκόπια αντί για μέσω Αλβανίας, αλλά δεν ξέρω αν βγαίνει χρονικά και αν αξίζει τα παραπάνω χιλιόμετρα – τι λέτε ?

Κάπως έτσι το έχω σχεδιάσει... Τι λέτε οι έμπειροι ? Όπως το διαβάζετε το πρόγραμμα βγαίνει χρονικά ? Θεωρητικά με βάσει τους χρόνους του google maps έστω και στριμωχτά (πολύ πρωινά ξυπνήματα/αναχωρήσεις, στάσεις μικρής διάρκειας κλπ) βγαίνει έστω και με μικρό περιθώριο για απρόοπτα, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στην πράξη – ειδικά την στιγμή που μιλάμε για Αύγουστο…

Υπάρχουν μέρη που κακώς σχεδιάσαμε να πάμε ή αντίθετα μέρη που πρέπει και μπορούμε να εντάξουμε και δεν το κάναμε ?

Οι διαδρομές είναι εφικτές με ασφάλεια και χωρίς παρατράγουδα ? (πάντα εννοείται ημέρα).

Θεωρείτε ότι όλες οι διανυκτερεύσεις πρέπει απαραίτητα να έχουν κλειστεί από πριν ή μπορούμε να μερικές να τις αφήσουμε για επιτόπου ώστε να έχουμε ευελιξία για κάποια τροποποίηση της στιγμής ?

Προκειμένου να έχουμε data για το gps στο κινητό τι οικονομική λύση υπάρχει μιας και οι χώρες αυτές δεν είναι ΕΕ και άρα παίζει περιαγωγή ?

Παρατηρήσεις, προτάσεις ,συμβουλές όλα δεκτά και καλοδεχούμενα…
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για Μόσταρ θα έλεγα ότι 2 μέρες είναι υπερβολή . Είναι μικρό μέρος δεν ξέρω τι θα κάνετε τη 2η μέρα.
Έκανα το ταξίδι αυτό πέρσι Αύγουστο κ γω υπάρχουν πολλές πληροφορίες αν ψάξεις το φόρουμ. Όπως και ιστορίες.
Το χειρότερο είναι μέσα στην Αλβανία και σε αναμονές στα σύνορα αν κινηθείς τις ώρες αιχμής.
Οπωσδήποτε θα κλείσεις διαμονή νωρίτερα, ούτε κοτέτσι θα βρείτε τελευταία στιγμή. Κατά τ άλλα μην φορτώνετε τη μέρα με πολλά χιλιόμετρα γιατί δεν ξέρετε πως θα βγει.
Η Βοσνία αξίζει πολύ αν έχετε χρόνο βάλτε πράγματα εκεί.
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Όσοι έχετε κάνει ταξίδι με δικό σας αμάξι σε Αλβανία και Μαυροβούνιο, τι κάνατε για θέμα ασφάλειας αυτοκινήτου; Βγάλατε την πράσινη κάρτα και προσθέσατε και κλοπή κλπ ;
Σε πρακτικό επίπεδο είχατε κάποιο πρόβλημα σε θέμα ασφάλειας πχ απόπειρα κλοπών κλπ ;
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Όσοι έχετε κάνει ταξίδι με δικό σας αμάξι σε Αλβανία και Μαυροβούνιο, τι κάνατε για θέμα ασφάλειας αυτοκινήτου; Βγάλατε την πράσινη κάρτα και προσθέσατε και κλοπή κλπ ;
Σε πρακτικό επίπεδο είχατε κάποιο πρόβλημα σε θέμα ασφάλειας πχ απόπειρα κλοπών κλπ ;
Οταν πας και δεις τι αμαξια κυκλοφορουνε εκει,θα σου φυγει ο φοβος για το δικο σου.
 
Μηνύματα
12
Likes
4
Οταν πας και δεις τι αμαξια κυκλοφορουνε εκει,θα σου φυγει ο φοβος για το δικο σου.
Έχω πάει Μαυροβούνιο αλλά ήμουν χωρίς αμάξι (backpacker φάση). Ήταν πολλοί τουρίστες με αμάξια πάντως οπότε δε νομίζω ότι θα υπάρχει τέτοιο θέμα. Έχεις δίκιο. Από Αλβανία δεν έχω εμπειρία.

Mια και το ανέφερα, γνωρίζεις τι χρειάζεται να κάνω για το αμάξι από θέμα γραφειοκρατίας; Πέρα από πράσινη κάρτα, είναι κάτι άλλο που χρειάζεται;
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Έχω πάει Μαυροβούνιο αλλά ήμουν χωρίς αμάξι (backpacker φάση). Ήταν πολλοί τουρίστες με αμάξια πάντως οπότε δε νομίζω ότι θα υπάρχει τέτοιο θέμα. Έχεις δίκιο. Από Αλβανία δεν έχω εμπειρία.

Mια και το ανέφερα, γνωρίζεις τι χρειάζεται να κάνω για το αμάξι από θέμα γραφειοκρατίας; Πέρα από πράσινη κάρτα, είναι κάτι άλλο που χρειάζεται;
Περαν της πρασινης καρτας οχι.Ενα καλο σερβις και εφυγες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom