Τουρκία εκδρομη εξω απ την κωνσταντινουπολη

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
καλημερα

εχω προγραματισει να παω στη πολη 31 αυγουστου και για 10 μερες με παρεα και παιδια
η αληθεια ειναι οτι τα εκλεισα καπως γρηγορα τα εισητηρια και οπως προγραμματιζω λιγο ττις μερες μου εχω πολλα κενα και νομιζω οτι θα βαρεθουμε εκει 10 μερες

εχει κανενας καποια εμπειρια οπυ θα μπορουσα να παω 1-2 μερες με αυτοκινητο (νοικιασμενο) που να αξιζει τον κοπο

θα προτιμουσα κατι που να μπορουσαμε να κανουμε και κανενα μπανακι αλλα και παλι αν οχι δεν εχω θεμα

ευχαριστω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
καλημερα

εχω προγραματισει να παω στη πολη 31 αυγουστου και για 10 μερες με παρεα και παιδια
η αληθεια ειναι οτι τα εκλεισα καπως γρηγορα τα εισητηρια και οπως προγραμματιζω λιγο ττις μερες μου εχω πολλα κενα και νομιζω οτι θα βαρεθουμε εκει 10 μερες

εχει κανενας καποια εμπειρια οπυ θα μπορουσα να παω 1-2 μερες με αυτοκινητο (νοικιασμενο) που να αξιζει τον κοπο

θα προτιμουσα κατι που να μπορουσαμε να κανουμε και κανενα μπανακι αλλα και παλι αν οχι δεν εχω θεμα

ευχαριστω
Τροία σε συνδυασμό με Προύσα ίσως.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αν έκανες τουλάχιστον 3 τις μέρες, θα σου πρότεινα Καππαδοκία, παρ'όλο που θα έχει ακόμη αρκετή ζέστη εκείνη την περίοδο.
Εναλλακτικά (πάλι για 3+ μέρες) κάπου στα παράλια Μικράς Ασίας (και για μπάνιο) ή για αυθημερόν Προύσα.
Για να πας πάντως κάπου αυθημερόν με αυτοκίνητο, να λάβεις υπόψιν και την κίνηση που θα φας βγαίνοντας και μπαίνοντας στην Πόλη, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.
Προσωπικά και 20 μέρες να καθόμουν στην Πόλη, δε θα έφευγα από την αγκαλιά της, αλλά περί ορέξεως...
Απλά επειδή ανέφερες ότι θα έχετε και παιδιά μαζί σας, ίσως να έχετε θεματάκι...
Υπάρχουν σε κάθε περίπτωση πισίνες κλπ. στις οποίες μπορείτε να πάτε και να είστε μια χαρά (κι εσείς και τα παιδιά)
 

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Αν έκανες τουλάχιστον 3 τις μέρες, θα σου πρότεινα Καππαδοκία, παρ'όλο που θα έχει ακόμη αρκετή ζέστη εκείνη την περίοδο.
Εναλλακτικά (πάλι για 3+ μέρες) κάπου στα παράλια Μικράς Ασίας (και για μπάνιο) ή για αυθημερόν Προύσα.
Για να πας πάντως κάπου αυθημερόν με αυτοκίνητο, να λάβεις υπόψιν και την κίνηση που θα φας βγαίνοντας και μπαίνοντας στην Πόλη, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.
Προσωπικά και 20 μέρες να καθόμουν στην Πόλη, δε θα έφευγα από την αγκαλιά της, αλλά περί ορέξεως...
Απλά επειδή ανέφερες ότι θα έχετε και παιδιά μαζί σας, ίσως να έχετε θεματάκι...
Υπάρχουν σε κάθε περίπτωση πισίνες κλπ. στις οποίες μπορείτε να πάτε και να είστε μια χαρά (κι εσείς και τα παιδιά)
σε ευχαριστω πολυ

θα εχουμε 2 παιδια 11 ετων και ενα 4 ετων
εχω προγραματισει να παμε σε ενα waterpark λιγο εξω απ την πολη και γενικα ψαχνω ετσι κανα 2 μπανακια να κανουν τα παιδια αλλιως δε το συζηταμε οσες μερες και να κατσεις σαν ενηλικας δε σου φτανουν να γυρισεις με πολη σαν την κωνσταντινουπολη
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Η Προυσα ειναι μια ωραια ιδεα για day trip, εχει ιστορικα σημεια και μπορεις να ανεβεις και στο βουνο με το τελεφερικ. Εκει πανω εχει ταβερνες που σου φερνουν μπριζολακια και τα ψηνεις μονος σου, της κορης μου πολυ της αρεσε. Εχρι και aqua park αν βαρεθειτε σε ενα ωραιο μερος με εστιατορια κλπ
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Ζουσα χρονια στην Τουρκια, θαλασσα οπως την εννοουμε εμεις δεν υπαρχει κοντα στην Πολη. Ουτε πριν 20 χρονια εμπαινες γιατι σιχαινοσουν, ουτε τωρα
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Εβαλλακτικα για 3 μερες θαμπορουσες και Τενεδο να πας, Bozcaada, εκει εχει αερα Αιγαιου και ξεφευγεις λιγο απο το ισλαμικο στοιχειο
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Μια μονοήμερη θα μπορούσες να την κάνεις στο Polonezkoy, να φάτε και εκεί όπως στην Προύσα που αναφέρθηκε παραπάνω στα kendin pisir kendin ye (ψήνεις ο ίδιος, τρως ο ίδιος) ή ίσως και να πεταχτείτε μέχρι τη Sile να δείτε τη Μαύρη Θάλασσα.
Με παραπάνω μέρες, ναι μια Προύσα αξίζει -μπορείτε να σταματήσετε και στους ζωολογικούς κήπους στη Darica-, επιστρέφοντας ίσως για τη βόλτα και με καράβι στην Πόλη.
Η Τένεδος θα ήταν top προορισμός, αλλά δυστυχώς γίνεται το αδιαχώρητο αυτή την εποχή, οι τιμές είναι πολύ τσιμπημένες και τα περισσότερα καταλύματα θέτουν όριο δύο διανυκτερεύσεων. Μπορείτε όμως να μείνετε Τσανάκαλε, να πάτε στην Τροία και ίσως μονοήμερη από εκεί στην Τένεδο για φαγητό.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Η Ίμβρος είναι λίγο δυσκολότερη στη μετάβαση, δεν έχει τόσο συχνά δρομολόγια το καράβι και σαν νησί δεν έχει τη γραφικότητα που έχει η Τένεδος, είναι δε και αρκετά μεγαλύτερη και θέλει χρόνο να τη γυρίσεις... Οι περισσότεροι οικισμοί έχουν αλλοτριωθεί από την άστοχη ανοικοδόμηση, ενώ τα καθαρά ελληνικά Αγρίδια είναι μισοεγκατελειμένα και μισογκρεμισμένα...
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Οντως η Ιμβρος εχει αφεθει στη μοιρα της γοατι ο ελληνικος πληθυσμος εφυγε και για χρονια ειχε μια φυλακη εκει. Η Τενεδος Bozcaada εχει μποτιλ χοτελς, εστιατορια με θαλασσινα (που οι Τουρκοι δεν καταναλωνουν), ωραιες θαλασσες, και συγκεντρωνει εναλλακτικοτς ψαγμενοτς τουρκους πιυ δεν πανε στα all inclusive ουτε στα ισλαμικα ξενοδοχεια της antalya
 

nikos278

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Οντως η Ιμβρος εχει αφεθει στη μοιρα της γοατι ο ελληνικος πληθυσμος εφυγε και για χρονια ειχε μια φυλακη εκει. Η Τενεδος Bozcaada εχει μποτιλ χοτελς, εστιατορια με θαλασσινα (που οι Τουρκοι δεν καταναλωνουν), ωραιες θαλασσες, και συγκεντρωνει εναλλακτικοτς ψαγμενοτς τουρκους πιυ δεν πανε στα all inclusive ουτε στα ισλαμικα ξενοδοχεια της antalya
ωραιο φαινεται απο φωτογραφιες που ειδα αλλα ειδα ειναι αρκετα μακρια για το πολυ 2 μερες.το gps μου το εβγαλε κοντα 7 ωρες με το αμαξι η κανω λαθος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom