Τσεχική Δημοκρατία ενα..Σ/Κ στην Πραγα! ΠΡοτασεις...

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
Παιδια καλησπερα!
Θα θελα μια μικρη..βοηθειουλα, και καμια προταση αν δεν βαριεστε...

το 3ημερο της κ.δευτερας θα παω για πρωτη φορα στην ΠΡαγα!
Θα ειμαι μονος μου
Δυστυχως δε θα κατσω πολυ!
Φτανω εκει πρωι (κατα τις 11) σαββατου και φευγω δευτερα μεσημερι παντα μεσω φρανκφουρτης (οπου θα εχω και μια 6ωρη αναμονη στη πολη, επιλεγοντας το σκοπιμα για να πεταχτω 2-3 ωρες στο κεντρο...)
ουσιαστικα δηλαδη θα μεινω 2 περιπου γεματες μερες!
Το ξενοδοχειο μου το εκλεισα πισω παο το εθνικο μουσειο, που σημαινει οτι λογικα τα περισσοτερα μερη θα τα περπατησω και δε θα χασω ωρες με τραμ και μετρο....
Οι πρωτες μου σκεψεις ειναι να παω τη πρωτη μερα στη παλια πολη, συνδιαζοντας και λιγο νεα, ειδικα την λεοφωρο βενσενκλας που ειναι μεσα στα ποδια μου και μαλιστα λεω να φαω το βραδυ στο κολκοβνα (εχω κανει και κρατηση ) και μετα επισκεψη στο αγκαρτα τζαζ κλαμπ που ειναι και σχετικα κοντα... οπως και περασμα απο φραντζ καφκα καφε το απογευμα.

Για δευτερη μερα λεω να επισκευτω γεφυρα καρολου και καστρο και μετα οτι προλαβω απο ψωνια, και παλι καμια παλια πολη...
για βραδυ εκλεισα κολκοβνα ολυμπια και μετα ρεντουτα τζαζ κλαμπ (και καφε λουβρο το πρωι) που ειναι μια ευθεια οπως ειδα στο στριτ βιου!

δευτερα δε προλαβαινω και πολλα αφου θα αναχωρησω το πρωι κατευθειαν για αεροδρομιο....

λογικα δεν εχω καιπ ολλες επιλογες δεδομενου του λιγου χρονου μου αλλα πιστευω οτι θα δω καποια πραγματα που πρεπει να δω, και κυριως θα....γευτω τη πολη περπατωντας (οπως και αμετρητα λιτρα πιλσνερ ουρκουελ και κοζελ :D)

μου προτεινετε κατι διαφορετικο για να ξοδεψω αυτο το σ/κ στη πραγα?
κατι που να κανω και κατι που να μη κανω?

δεκτες ολες οι αποψεις !!!

επισης κατι αλλο...σκεφτομαι να κραταω πανω μου το πολυ 400 ευρω (δεν ειμαστε και για μεγαλυτερα εξοδα......)

περιμενω ιδεες :cool:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Νομιζω οτι ηδη εχεις βγαλει προγραμματακι και δεν εχεις περιθωρια για πολυ περισσοτερα ή για καμια ημερησια εκδρομη εκτος.
Καλα κανεις που βαζεις το καστρο την Κυριακη .Μην παραλειψεις να μπεις μεσα στον Καθεδρικο ναο του Αγιου Βιτου.Πολυ εντυπωσιακος μεσα και εξω.Yπαρχει δρομακι απο το καστρο που κατεβαινεις προς γεφυρα Καρολου και καθως κατηφοριζεις εχεις μια θαυμασια θεα της πολης.
Ξαναγυρνωντας στη γεφυρα του Καρολου περασε απο τη μερια της Mala Strana(μικρο μερος )Πολυ ατμοσφαιρικα και κει.
Για τα βραδια επισης εχεις κανει το κουμαντο σου..μια χαρα.
Μην σκοτιζεσαι που θα πας μονος ...μπορει να βρεις εκει καλη και ομορφη παρεα.
Καλα να περασεις.
 

giannis7

Member
Μηνύματα
57
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε!!!
Ταξίδι-Όνειρο
τι να πρωτοδιαλεξω..
μια χαρα προγραμμα εχεις βγαλει!!!
πιες και μια κοζελ για εμενα!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Στο λόφο που ειναι το καστρο αριστερα ειναι το loreto θα το δεις ,χωρις ουρες ,δεν πανε πολλοι τουρίστες .

loreta
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συνυπογράφω τα περί mala strana που ανέφερε η Κλεοπάτρα.
Μετά από το κάστρο από εκεί να επιστρέψεις στην παλιά πόλη.
Είναι από τις ομορφότερες γειτονιές της Πράγας. Εγω θα πήγαινα σίγουρα και ένα μαύρο θέατρο. Οι παραστάσεις δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που έρχονται στην Ελλάδα.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Δεν ξέρω κατά πόσον είσαι "της τέχνης", αλλά μια επίσκεψη στο μικρό μουσείο του Mucha (30min - 1h.) πιστεύω θα σε βάλει καλύτερα στο κλίμα και θ' "αντιληφθείς" καλύτερα κάποια πράγματα (τοιχογραφίες, βιτρώ, αντικείμενα, κλπ.).

MUCHA museum
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα αφού θα μείνεις πίσω από το Μουσείο, να πάρεις το τραμ που ανεβαίνει (και συνεχίζει) στο Κάστρο και να κάνεις τη διαδρομή ανάποδα από εκεί πεζός πλέον (κάστρο και τα γύρω, μάλα στράνα, στάρο μέστο, εβραική γειτονιά, βενεσλάς) θα σου μείνει έξω η πλατεία Δημαρχείου και το κτήριο που χορεύει, τα οποία μπορείς εύκολα να τα δεις πάλι με το ίδιο τραμ σε άλλη βόλτα. Κερδίζεις πολύ σε χρόνο και κούραση αφού θα έχεις λίγες μέρες μόνο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το κτηριο που χορευει.....
Ηταν πολυ ιδιαιτερο και ασυνηθιστο αλλα μου φανηκε τοσο αταιριαστο με τα διπλανα κτηρια .Προσωπικα δεν μου αρεσε που ηταν εκει.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στο λόφο που ειναι το καστρο αριστερα ειναι το loreto θα το δεις ,χωρις ουρες ,δεν πανε πολλοι τουρίστες .

loreta
Συνυπογράφω.Ένα διαμαντάκι που πολλοί παραβλέπουν.Υπάρχει και το μοναστήρι Strahov στο δρόμο σου προς τα εκεί αν σε ενδιαφέρει.Για την ακρίβεια μπορείς να κατηφορίσεις πίσω προς την πόλη μέσα από το πάρκο κάτω από το μοναστήρι αφού το επισκεφτείς.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Συνυπογράφω.Ένα διαμαντάκι που πολλοί παραβλέπουν.Υπάρχει και το μοναστήρι Strahov στο δρόμο σου προς τα εκεί αν σε ενδιαφέρει.Για την ακρίβεια μπορείς να κατηφορίσεις πίσω προς την πόλη μέσα από το πάρκο κάτω από το μοναστήρι αφού το επισκεφτείς.

Σωστός !!!!!!! Αν παει και το μοναστήρι δεν ξεχναει να μπει και στην φοβερή βιβλιοθήκη του

at0_gstatic_com_images_b6bafc26e72d2d792e71e1006e768c5a._.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom