Τουρκία ενα ταξιδι στη κωνσταντινουπολη για Ελληνα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.636
Likes
12.456
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στο ξενοδοχειο αυτο δεν εχω μεινει αλλα ξερω που ειναι και εχω και προσφατη φωτογραφια του ελπιζω να τη βρω και να στην αναρτήσω..
Σε ρωτησα σε πιο αεροδρομιο πετας για να σου πω πως θα πας.. Θεωρώ οτι πετας στο Αντατουρκ( εκει πεταει η Aegean) μολις βγεις απο τον διαβατηριακό ελεγχο εχει μπροστασου πινακα για να δεις σε πια "κορδελα" παραλαμβάνεις βαλιτσες... πας συνηθως στα αριστερα να παρεις τις βαλιτσες. Αν θες να κανεις τσιγαρο μετα τοσες ωρες βγαινεις εξω . ( γιατι αν δεν θες κατεβαινεις στο υπογειο του αεροδρομιου που κεκιναει το τραινο) Απεναντυ απο την εξοδο στο παρκινκ υπαρχει ασανσερ που σε κατεβάζει στο υπογειο. και ο διαδρομος σε οδηγει κατευθειαν στο τραινο. Πριν την εισοδο υπαρχουν μηχανήματα αυτόματης πώλησης εισιτηρίων και καρτών Οι οδηγιες ειναι στα Αγγλικα και ελπιζω να τα καταφερεις να την βγαλεις ( καμμια φορα σου λειε οτι δεν υπαρχει διαθεσιμη καρτα εχει τελειώσει ) αν βγαλεις καρτα, μια χρειαζόσαστε, βαλε τουλάχιστον 20 λιρες τις 6 Ευγενήςτις κρατησει γιατην αξια της καρτας..αν δεν βγαλεις καρτα βγαλε 4 εισητηρια των 3ΤΛ .
Ακυρωνεις εισιτηριο ¨η καρτα ( 2φορες καθε φορα για να μπορεσεις να μπεις ..θα καταλάβεις εκει τι εννοώ) παρε το τραινο και κατεβα στη 5h σταση ( ζεϊτιμπουρνού) Zeytinburnu περνας μεσα απο τις ραγιες στη απενατι μεριά και παίρνεις τραμ που γραφει Eminonou ή Kambatas μετα απο 17 στασεις ειναι η σταση Gulhane Αυτη ειναι η σταση σας.( ειναι πολλές στασεις αλλα σχετικα κοντα 45 λεπτα). Μολις βγεις απο το ταρινο στα φαναρια ο καθετος δρομος ειναι ο δρομος του ξενοδοχειου σας στα 600 μετρα δεξια θα το δεις.
Αν δεν εχει βγαλει καρτα..αφου τακτοποιηθεις στο ξενοδοχειο θα πας προς Αγια Σοφια και θα περπατησεις προς τα πανω προς Μεγαλο παζαρι αλλα στην αριστερη μερια του δρομου...μετα την Σταση του τραμ Soyltanahmet στα 200 μετρα αριστερα σου θα δεις ενα περιπτερο που πουλαει καρτα.... Αν ζητας στους τουρκους AKBIL καταλαβαινουν καλλίτερα τι θες...Istanbul card την λεμε εμεις οι τουριστες :)
Πολύ αναλυτική! Μπράβο!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
καλημερα...
ευχαριστω παρα π[ολυ για τις πλουσιες πληροφοριες που μου εδωσες....την καρτα θα την βρω στο αεροδρομιο??γιατι βγαινοντας πρεπει να παεω το μετρο για να φτασω στο ξενοδοχειο..
Golden Horn Hotel
Ebusuud Cad. No: 44 Sirkeci, Fatih, 34410 Κωνσταντινούπολη (μηπως εχετε αποψη για το συγκεκριμενο ξενοδοχειο???
για βολτα στο βοσπορο και επισκεψη στα πριγκιπονησια που θα παω???για καλυτερα???
τα εισητηρια για αγια σοφια κ.α .μουσια απο που τα αγοραζουμε για να μην καθυστερησουμε σε χρονο,απο τις ουρες???οι πληροφοριες σας ανεκτιμητες ...πρωτη φορα παω σε ατομικο ταξιδι...ευχαριστω
Αυτο τον καιρο που πας δεν εχει ουρες!! πουθενα...και αν εχει το πρωί το μεσημερι θα ειναι αδεια Πχ η Αγια Σοφια..επειδη ειστε και πολυ κοντα σε αυτα τα αξιοθεατα θεωρω οτι δεν χρειαζετε να βγαλετε εισιτηρια απο Ιντερνετ αν παλι θελετε...να ξερετε οτι ειναι 25 ΤΛ για Αγια Σοφια και 25 ΤΛ για Τοπ-καπι ( μην δώσετε παραπανω για το χαρεμι δεν αξιζει ) και 40 ΤΛ για ντολμα-Μπαξε...Στα μουσεια αν τελικα εχετε χρονο δεν εχει καθολου κοσμο. Και για τα πριγκιπονησια θα πατε απο Καμπατας ξανα!.. Οταν βγητε απο το τραινο στο Καμπατας θα περασετε απεναντυ και αν πατε αριστερα θα βρείτε τις ιδιωτικες εταιρειες με τα καραβακια που θα πατε πιο γρηγορα με 5ΤΛ το ατομο αλλες 5 ΤΛ για επισρτοφη ...αν πατε δεξια θα βρείτε την αποβαθρα για την δημοσια συγκοινωνία και θα πατε με τα μισα χρηματα αλλα θα κανετε πιο πολυ ωρα...Κατεβαίνεις στο τελευταιο στη Πριγκηπο (αν θες να κατεβεις και στη Χαλκη ξαναπληρωνεις εισιτηριο για να συνεχίσεις..) Η βόλτα με τα αμαξακια στη Πριγκηπο κοστιζει 70 ΤΛ και ειναι οτι αξιζει περισσότερο..αλλιώς αν δεν θελετε να δωσετε αυτα τα χρηματα μην πατε
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Επειδη η επιστροφη μου απ την Πολη ειναι Μεγαλο Σαββατο πρωι απ το αεροδρομιο Sabiha Gokcen,σκεφτομουν το τελευταιο βραδυ να διανυκτερευα σε ξενοδοχειο στο Kadikoy.Eπειδη ομως την Μεγαλη Παρασκευη θελω να την περασω στην Πριγκηπο ηθελα να ρωτησω γιατι δεν θυμαμαι,τα καραβακια απο το Kabatas σταματανε στο Kadikoy?Ποσο συχνα ειναι τα δρομολογια?Για να δω δηλαδη αν ειναι εφικτο το προγραμμα...Η διανυκτερευση στο Kadikoy πως ειναι σαν ιδεα?Τις υπολοιπες διανυκτερευσεις μου θα τις κανω στο Sultanahmet.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Επειδη η επιστροφη μου απ την Πολη ειναι Μεγαλο Σαββατο πρωι απ το αεροδρομιο Sabiha Gokcen,σκεφτομουν το τελευταιο βραδυ να διανυκτερευα σε ξενοδοχειο στο Kadikoy.Eπειδη ομως την Μεγαλη Παρασκευη θελω να την περασω στην Πριγκηπο ηθελα να ρωτησω γιατι δεν θυμαμαι,τα καραβακια απο το Kabatas σταματανε στο Kadikoy?Ποσο συχνα ειναι τα δρομολογια?Για να δω δηλαδη αν ειναι εφικτο το προγραμμα...Η διανυκτερευση στο Kadikoy πως ειναι σαν ιδεα?Τις υπολοιπες διανυκτερευσεις μου θα τις κανω στο Sultanahmet.
και απο Kabatas και απο Karakioy και απο Εμινονου πας Kandikoy ετσι?..και ξερεις υπαρχουν αρκετα καραβακια και ιδιωτικα και δημοσια συγκοινωνια ..παρακατω ενδεικτικά http://www.sehirhatlari.com.tr/en/timetable/kabatas-kadikoy-adalar-369.html
http://www.istanbul.net.tr/istanbul-Ulasim/Sehir-Hatlari-Vapur-Seferleri/kadikoykabatas/56/3 Μια χαρα θα ειναι και στο Καντίκοϋ..μεχρι αργα το βραδυ ολες οι ψαροταβερνες ειναι γεματα και κοσμος κυκλοφορεί!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Και παλι με βοηθησες πολυ,σ ευχαριστω vegerazaros!
 

THROUBAS

Member
Μηνύματα
39
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμα το σκέφτομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπαλ-Θιβετ-Πεκινο
Καλησπερα φιλοι ειμαι νεο μελοσ και συντομα θα ταξιδεψω στην Πολη...Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως παω απο sabiha στο beyazit!!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπερα φιλοι ειμαι νεο μελοσ και συντομα θα ταξιδεψω στην Πολη...Μηπως ξερει καποιος να μου πει πως παω απο sabiha στο beyazit!!!!
Κοιτα Beyazit λεγετε η περιοχή πισω και αριστερα η περιοχή απο το Μεγαλο Παζαρι ειναι πολυ μεγαλη εσυ που ακριβώς θελεις να πας. Εχει και ενα πανεπιστήμιο εκει κοντα... Παντως απο Σαμπιχά υπαρχει λεωφορειο εξπρες απο το αεροδρομιο για Ταξιμ με 13ΤΛ και απο εκει λεωφορειο 61Β ΤΑΧΙΜ -BEYAZIT 3ΤΛ (16ΤΛ συνολο) ή πας με δημοσια συγκοινωνία απο αεροδρομιο το λεωφορειο Ε10 ή Ε11 μεχρι το kadikoy Μετα καραβάκι εως Εminonou ή Karakoy και με το τραμ πας στη σταση Grand-Basar ή στην επομενη. (9ΤΛ συνολο)..Μην το διαβάζεις και αγχωνεσαι ειναι πολυ ευκολο...
 

THROUBAS

Member
Μηνύματα
39
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμα το σκέφτομαι!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπαλ-Θιβετ-Πεκινο
το σημειο που θελω να παω είναι κοντα στη σταση του τραμ beyazit!!!!!!!!!! θα προτιμησω τον δευτερο τροπο γιατι με τα λεωφορεια φοβάμαι την κινηση!!!!ξερεις μηπωσ ποση ωρα περιπου θα μου παρει??? ευχαριστω πολύ παντως!!!!!!!!!!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
το σημειο που θελω να παω είναι κοντα στη σταση του τραμ beyazit!!!!!!!!!! θα προτιμησω τον δευτερο τροπο γιατι με τα λεωφορεια φοβάμαι την κινηση!!!!ξερεις μηπωσ ποση ωρα περιπου θα μου παρει??? ευχαριστω πολύ παντως!!!!!!!!!!!!
αρκετη και στις 2 περιπτωσεις μπορει και 2 ωρες...
 

antoulini

Member
Μηνύματα
29
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
αγιοι τοποι
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ
και απο Kabatas και απο Karakioy και απο Εμινονου πας Kandikoy ετσι?..και ξερεις υπαρχουν αρκετα καραβακια και ιδιωτικα και δημοσια συγκοινωνια ..παρακατω ενδεικτικά http://www.sehirhatlari.com.tr/en/timetable/kabatas-kadikoy-adalar-369.html
http://www.istanbul.net.tr/istanbul-Ulasim/Sehir-Hatlari-Vapur-Seferleri/kadikoykabatas/56/3 Μια χαρα θα ειναι και στο Καντίκοϋ..μεχρι αργα το βραδυ ολες οι ψαροταβερνες ειναι γεματα και κοσμος κυκλοφορεί!!
απο το εμινονου για βολτα στο βοσπορο μπορεις να με κατατοπισεις οπως,,,μπαινουμε στο πλοιο και κανει την διαδρομη ξαναγυριζοντας πισω ή μας κατεβαζει και παιρνουμε αλλο για να γυρισουμε παλι στο εμινονου??για τα πριγκιπονησσια υπαρχει συνδεση αναμεσα τους??κατεβαινω 9,30 στη καναλιαντα μετα για να παω στα αλλα και απο την πριγκιππο να γυρισω παλι στο εμινονου..πως να ρυθμισω το προγραμμα ??θα προλαβω και τα τεσσερα???ποια ειναι η προταση η δικη σας ???
με το κινητο τι κανω????? εχω what's up καρτα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.116
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom