επιδοτούμενα προγράμματα

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπερα σας,
ψαχνω για επιδοτουμενα σεμιναρια-προγραμματα.Μετα απο ωρες βρηκα αυτα http://epidotoumena-seminaria.0rg.gr/s/επιδοτουμενα-σεμιναρια-2011 τα οποια ανακοινωθηκαν μεσα σεπτεμβρη και στα μισα εχει ληξει η ημερομηνια υποβολης αιτησεων απο τον αυγουστο.Πηγα στον οαεδ και μου ειπαν πως ενα εδωσε παραταση.Ειναι με θεμα τον τουρισμο-υπαλληλος υποδοχης ξενοδοχειακης επιχειρησης 800 ωρες(160 θεωρια και 640 πρακτικη).Πηγα εκανα αιτηση στο κεκ και θα μας παρουν τηλεφωνο για συνεντευξη.Ποσες πιθανοτητες εχω-δεν ξερω...
Θα ηθελα σας παρακαλω πληροφοριες γι αυτα απο καποιον που εχει παρακολουθησει στο παρελθον ή καποιος φιλος ή γνωστός του ή οποιοσδηποτε γνωριζει κατι.
Επισης κατι αλλο που με προβληματιζει ειναι οτι τα χρηματα θα τα παρουμε μετα το περας των 800 ωρων..ισχύει?? και βεβαια επειδη ειμαι επιδοτουμενη ανεργη αν με επιλεξουν το ταμειο κοβεται και ανησυχω μηπως στο τελος μας πουν---τα φαγαμε τα λεφτα απο την Εσπα--δεν εχουμε να σας πληρωσουμε :roll:
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Αν βρεις κάποια ΚΕΚ (κανένα σοβαρό όχι τίποτα παπατζήδες) στην περιοχή σου μπορούν να σου δώσουν όλες τις πληροφορίες που θέλεις ...
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
πηγα στα κεκ και το μονο που μου ειπαν ειναι οτι θα τα μαθετε ολα αν σας επιλεξουμε..βασικα αν εχεις κανενας καποια εμπειρια να μου πει πως ητανε και πρακτικη στα ξενοδοχεια ωρες -περιβαλλον κτλ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Bασικά δε θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά ίσως και να χρειάζεσαι ψιλοβύσμα για να μπεις.

Φέτος νομίζω είναι τριμήσι χιλιάρικα για τα επιδοτούμενα προγράμματα τουρισμού για 800 ώρες σεμιναρίων και στο τέλος ο εργοδότης στον οποίο θα κάνουν την πρακτική οι εκπαιδευόμενοι είναι υποχρεωμένος να προσλάβει για ένα διάστημα το 30% των εκπαιδευόμενων.

Έχω ένα γνωστό που συμμετείχε πριν δύο χρόνια σε ένα αντίστοιχο πρόγραμμα και έκανε αίτηση και φέτος.
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
ημουν σιγουρη πως χρειαζεται βισματακι γιατι εφοσον υπηρχαν τοσα ,αλλα ο κοσμος δεν ενημερωθηκε και το μονο που ειναι σε ισχυ ειναι αυτο φανταζομαι ποσες αιτησεις θα εχουν γινει και θα παρουν μονο 25..καλο ε?
Μηπως γνωριζεις σε ποιο ξενοδοχειο εκανε πρακτικη? εννοω εδω αθηνα? και αυτες οι 640 ωρες πως μοιραζονται?? για τη θεωρια γνωριζω οτι ειναι 6 ωρες την ημερα 5ημερο.Μηπως γνωριζεις και μετα απο ποσο καιρο πληρωθηκε?Μου φαινεται απιθανο να μπω και θελω τοσο πολυ γιατι με ενδιαφερει τοσο πολυ αυτος ο τομεας.Επισης εψαχνα για σχολη ιδωτικη η οποια να ειναι για ενα χρονο,γιατι τα δημοσια και ιδωτικα ιεκ η φοιτηση ειναι 2 χρονη..και αυτο ηταν(ειναι) πολυ καλη ευκαιρια.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Proslipsis.gr

To παραπάνω λίνκ θα σε βοηθήσει πολύ! Κάτω κάτω έχει και το pdf με ολα τα σεμιναρια. Οποιο σε ενδιαφέρει παίρνεις τηλ και το αντίστοιχο κεκ γιατι ο οαεδ δε ξέρει και πολλά. Πράγματι πληρώνεσαι δύο περίπου μήνες μετά το πέρας όλου του σεμιναρίου και αν σταματήσεις ενδιάμεσα δε παίρνεις τίποτα. Δε ξέρω για το μέσο που λέτε αλλά αν σε ενδιαφέρει μην απογοήτευεσαι καθόλου θα σε πάρουν!Άλλωστε είναι αρκετά. Προετοιμάσου για τη συνέντευξη λέγοντας ότι σε ενδιαφέρει σχετικά με το αντικείμενο. Αυτό είναι που τους ενδιαφέρει να ακούσουν! Σε μερικά έχει ταξίδι σε άλλη χώρα για να δεις το τρόπο λειτουργίας μιας επιχείρησης!!
Καλή επιτυχία
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μηπως γνωριζεις σε ποιο ξενοδοχειο εκανε πρακτικη?
O γνωστός μου συμμετείχε πριν δύο χρόνια σε αντίστοιχο επιδοτούμενο πρόγραμμα όχι όμως πάνω σε τουριστικά θέματα σε κάτι άλλο.

Υ.Γ. Εδώ στην Πάτρα πάντως τη συγκεκριμένη μέρα που έκανε αίτηση ο γνωστός μου δεν υπήρξε καμία συνέντευξη, απλά συμπλήρωνες την αίτηση και έφευγες λόγω κοσμοσυρροής.
Τώρα πως γίνεται να είναι υποχρεωτική η συνέντευξη και να δέχονται αιτήσεις χωρίς συνέντευξη, ας μου το εξηγήσει κάποιος. Επαναλαμβάνω οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και γίνεται χαμός και για την παραμικρή θέση!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
North66 αυτό που λες ήταν παλιά τώρα τον έχουν αλλάξει λίγο τον κανονισμό. Με την αίτηση που συμπληρώνεις κάνουν μια πρόχειρη μοριοδότηση επι τόπου και μετά σε καλούν και για συνέντευξη! Βέβαια αυτό εξαρτάται και από το κεκ τι και πως θα το κάνει αλλά γενικά ισχύει το παραπάνω. Αυτό που ουσιαστικά τους ενδιαφέρει είναι να προσλάβουν κόσμο που θα απορροφηθεί από την αγορά και όχι απλά κάποιον για να κάνει ένα σεμινάριο και να πάρει τα χρήματα. Γίνεται όντως χαμός αλλά αν κινηθεί κανείς έγκαιρα και επιλέξει αυτό που πραγματικά του ταιριάζει δεν έχουν λόγο να μην τον πάρουν..
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
alexstef2 σ ευχαριστω για το λινκ ,απο εκει κατεβασα κι εγω το pdf 16/9 που το βρηκα(απλα εκανα ποστ αλλο λινκ που ειναι πιο μαζεμενα μηπως ενδιεφερε καποιον αλλον σε αλλο αντικειμενο)..και δυστυχως ηταν παρασκευη βραδυ κ περιμενα πως κ πως να φτασει η δευτερα.Πρωι δευτερας λοιπον αρχισα να παιρνω τηλ σε αυτα που γινονται στο δημο αθηναιων και απο 4-5 που με ενδιεφεραν ολα ειχαν ληξει απο τον αυγουστο περα απο αυτο που εκανα αιτηση και αλλο ενα που θα αρχισουν οι αιτησεις τον Οκτωβρη.(αν παρατηρησεις η ανακοινωση βγηκε 7/9)οποτε γι αυτο ανησυχω οτι οι αιτησεις θα ειναι πααααααρα πολλες.Η πληροφορηση ειναι καλυτερη απευθειας στο κεκ γιατι στον οαεδ μου ειπαν μονο αυτο εχουμε κ πρεπει να βγειτε απο το ταμειο και τα λεφτα τα παιρνετε μετα την πρακτικη--μηπως να το ξανασκεφτειτε?εγω ενοιωσα σαν να θελουν να με αποτρεψουν.ουτε δικαιολογητικα μου ειπαν.Ευτυχως ειχα ηδη επικοινωνησει με το κεκ και με το παραπεμπτικο του οαεδ εφυγα σφαιρα για την αιτηση.Εγω ειπα να το ρισκαρω κι αν χασουμε τα λεφτα-τουλαχιστον θα εχουμε παρει γνωση και πρακτικη σε ξενοδοχειο που ειναι καλο εφοδιο--δηλαδη σαν να ειχα πληρωσει γι αυτο το προγραμμα.το θεμα ειναι οτι κι εγω πιστυω οτι χρειαζεται μεσον κι εγω δεν εχω.Φανταστειτε οταν εκανα την αιτηση δε μου ειχαν πει για το αμκα και μου λενε θα το φερεις οταν σε καλεσουμε για την συνεντευξη.θεωρησα καλυτερο να ειναι ο φακελος μου πληρης και πηγα εχτες και μου λενε που να ψαχνουμε σε ολες τις αιτησεις να βρουμε τη δικια σου και λεω θα ψαξω εγω αν θελετε--οχι μου λεει στη συνεντευξη...κι εγω θεωρω οτι ειναι σωστος τροπος η συνεντευξη -αρκει να μην ειναι για τα ματια του κοσμου,διοτι αν οταν ειναι τοσες πολλες ειναι καλο να επιλεγουν ατομα που πραγματικα τους ενδιαφερει ολο το σεμιναριο κι οχι μονο τα χρηματα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom