Βουλγαρία επιτρεπόμενη ποσότητα αλκοόλ με ΚΤΕΛ από Βουλγαρία?

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Μην ανησυχείτε, δεν θέλω να κάνω λαθρεμπόριο :D Απλά μου αρέσει πολύ η "Ρακία" τους και το τοπικό ουίσκι που έχουνε, το "Black Ram" και θέλω ενισχύσεις για τον δύσκολο χειμώνα που έρχεται, επ'ευκαιρία και της αναμενόμενης επίσκεψης μου στην γείτονα τον άλλο μήνα.

Σύμφωνα με την παρακάτω σελίδα, μπορώ να εισάγω μέχρι 10 λίτρα οινοπνευματώδων (δλδ 14 μπουκάλια περίπου - μπύρες και κρασιά δεν θα φέρω), αλλά δεν ξέρω αν αυτό αλλάζει σε περίπτωση που πας με το ΚΤΕΛ (έτσι θα πάω). http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_el.htm

Στο πρακτορείο που πήρα δεν γνωρίζουν κάτι παραπάνω... και στο τελωνείο Προμαχώνα δεν απαντάνε στο τηλέφωνο!!

Παρεμπιπτόντως, έχω ξαναπάει Βουλγαρία με ΚΤΕΛ, αλλά επειδή δεν είχα ψαχτεί για τις ποσότητες, είχα φέρει πίσω μόνο 4 μπουκάλια. Επίσης, έχω το κακό να θέλω να είμαι πάντα νόμιμος και προβλεπόμενος, για αυτό και δεν θέλω να φέρω λίτρο παραπάνω από όσο προβλέπεται.

Αν σε κάποιον έχει τύχει έλεγχος, γνωρίζει κάτι κτλ ας βοηθήσει!!
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.096
Likes
23.953
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Αν σε κάποιον έχει τύχει έλεγχος, γνωρίζει κάτι κτλ ας βοηθήσει!!
Δεν το γνωρίζω το θέμα αλλά μπορείς να ρωτήσεις στα σύνορα όταν θα πηγαίνεις προς τη Βουλγαρία.
 

anonymous6

Member
Μηνύματα
66
Likes
57
Εγώ είχα φέρει 4 μπουκάλια βότκα από την Βουλγαρία χωρίς να ξέρω τον συγκεκριμένο κανονισμό...από ότι παρατήρησα δεν ελέγχουν καθόλου τις βαλίτσες αλλά μόνο ταυτότητες...οπότε θεωρητικά μπορείς να φέρεις όσο θες...αλλά καλό είναι να ακολουθείς τον νόμο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

meet-sos

Member
Μηνύματα
52
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Καστίλη
Δεν το γνωρίζω το θέμα αλλά μπορείς να ρωτήσεις στα σύνορα όταν θα πηγαίνεις προς τη Βουλγαρία.
απλά είναι λίγο "κάπως" να κατεβαίνω από το λεωφορείο και να ρωτάω για αλκοόλ...
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
εμας μας ειχαν πει μεχρι 2 μπουκαλια νομιζω, αλλά δε μου φαινεται και πολυ λογικο. Ξερει κανεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom