εργασια στο εξωτερικο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Αγορι μου οταν λεεω οτι δεν βοηθανε ενοωω οτι εκμεταλευωνται την κατασταση στην ελλαδα και ψαχνουν κοροιδα να δουλεβουν με μισθους ελλαδος , οταν καθε μερα ακους καθε μερα σειρηνες και οτι σκοτονωνται η ζουγκλα ειναι καλυτερη!
δεν είναι μόνο έτσι..υπάρχουν εκατοτάνδες διαφορετικά παραδείγματα..εκματάλλευση υπάρχει παντού! στην Eλλάδα δηλαδή οι εργοδότες χαρίζουν χρήμα?? δεν εκμεταλλεύονται ανθρώπους και καταστάσεις?? έλα τώρα λίγο αντικειμενικότητα δεν βλάπτει..δεν σου αρέσει εδώ ok κανένα πρόβλημα φαντάζομαι δεν σε κρατάει κανείς με το ζόρι..το μόνο κακό με την περίπτωση σου είναι ότι όταν γυρίσεις στην Eλλάδα με το καλό θα λες για την Aμερική σαν να την έφαγες με το κουτάλι και δυστυχώς μπορεί να κατευθύνεις λάθος κάποιο άτομο που μπορεί να είχε περισσότερες ελπίδες από εσένα..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και τι μαυτο δηλαδη; Τι υπονοεις οτι επειδη φεφγει ο ελληνας στο εξωτερικο πρεπει να μενει σε σταβλους η σε παραγκες; Υποτηθετε οτι ο αλλος φευγει για κατι καλυτερο οχι να μενει σε σταβλο με ζωα! Στανταρ ψιφηζεις νδ η πασοκ εσυ!
Βαλε ενα στοχο και προσπαθησε να ανταπεξελθεις σε καθε εμποδιο που θα βρεις στη διαδρομη σου. Αν χρειαστει να μεινεις σε σταβλο θα μεινεις. Εχω γνωστο που εμενε επι 5 χρονια σε μια καντινα με τον νεογεννητο γιο του (η γυναικα του δεν αντεξε και τους εγκατελειψε γυριζοντας Ελλαδα). Σημερα ειναι ενας πολυ επιτυχημενος επαγγελματιας και προτυπο για πολλους Ελληνες εδω στο Παρισι. Καθε βημα που θα σε φερνει πιο κοντα στο στοχο βλεπε το σαν επιτυχια. Υπομονη και αυτοπεποιθηση χρειαζεται. Αν τα καταφεραν οι αλλοι τοτε μπορεις κι ΕΣΥ. Πηγαινε κανε μια οποιαδηποτε δουλεια που σου επιτρεπει η σωματικη και νοητικη σου κατασταση να κανεις. Καποτε θα πετυχεις και θα το χρωστας στον εαυτο σου και μονο. Αρκει να πιστεψεις πως ΜΠΟΡΕΙΣ να το κανεις.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και όπως λένε και κάποιοι σοφοί, το μόνο εμπόδιο ανάμεσα σε σένα και το στόχο σου είναι η ίδια η πρόταση που μόλις έγραψα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.105
Βαλε ενα στοχο και προσπαθησε να ανταπεξελθεις σε καθε εμποδιο που θα βρεις στη διαδρομη σου. Αν χρειαστει να μεινεις σε σταβλο θα μεινεις. Εχω γνωστο που εμενε επι 5 χρονια σε μια καντινα με τον νεογεννητο γιο του (η γυναικα του δεν αντεξε και τους εγκατελειψε γυριζοντας Ελλαδα). Σημερα ειναι ενας πολυ επιτυχημενος επαγγελματιας και προτυπο για πολλους Ελληνες εδω στο Παρισι. Καθε βημα που θα σε φερνει πιο κοντα στο στοχο βλεπε το σαν επιτυχια. Υπομονη και αυτοπεποιθηση χρειαζεται. Αν τα καταφεραν οι αλλοι τοτε μπορεις κι ΕΣΥ. Πηγαινε κανε μια οποιαδηποτε δουλεια που σου επιτρεπει η σωματικη και νοητικη σου κατασταση να κανεις. Καποτε θα πετυχεις και θα το χρωστας στον εαυτο σου και μονο. Αρκει να πιστεψεις πως ΜΠΟΡΕΙΣ να το κανεις.
Γιατί βρε Τριπάκια, κι εμένα εφιαλτικό μου φαίνεται το να ζήσεις 5 χρόνια σε καντίνα από επιλογή. Αν ήταν τόσο βέβαιη η επιτυχία θα το άντεχα μόνο με βαριά αντικαταθλιπτικά...
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
ασε που αυτος που τα καταφερε ειναι ο ενας..οι πολλοι ετσι την βγαζουν,δυστυχως.Εφυγε κοπελλια πτυχιουχα για Αγγλια,καθαριζει μαγαζι αλβανων σε βορειο κωλοχωρι,ζει με αλλες 11(εντεκα)και μετα απο 2 χρονια καταφερε ι μεταχειρισμενο αμαξι να πηγαινοερχεται..αλλη δουλευει σε φουρνο απο το αγριο χαραμα,μενει με 4 ακομη Ελληνες και ευτυχως ζει σε πολη..Δυσκολο να φανταστω πως δεν θα ειχαν μια παρομοια επιτυχια αμα εμεναν εδω..
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε καλά το ξέρω το πατριωτάκι, δε μου αρέσει καθόλου το πώς είναι στημένο και κυρίως το πώς τσουβαλιάζονται τα "ξερά" μαζί με τα "χλωρά".

Έχει πάρα πολύ υλικό για πληροφορίες όταν κάποιος ενδιαφέρεται να μεταναστεύσει, αλλά είναι διεσπαρμένο στις συζητήσεις και είναι πάρα πολύ δύσκολο να το βρεις.

Όταν πρωτοξεκίνησα να το διαβάζω όταν ετοιμαζόμουν για την Αυστραλία, έπεφτα συνέχεια πάνω σε δράματα και τελικά κατέληξα να το αποφεύγω γιατί μου δημιουργούσε περισσότερο άγχος για το τί θα αντιμετώπιζα.
 

mikaelpap

Member
Μηνύματα
44
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
κινα
Ε καλά το ξέρω το πατριωτάκι, δε μου αρέσει καθόλου το πώς είναι στημένο και κυρίως το πώς τσουβαλιάζονται τα "ξερά" μαζί με τα "χλωρά".

Έχει πάρα πολύ υλικό για πληροφορίες όταν κάποιος ενδιαφέρεται να μεταναστεύσει, αλλά είναι διεσπαρμένο στις συζητήσεις και είναι πάρα πολύ δύσκολο να το βρεις.

Όταν πρωτοξεκίνησα να το διαβάζω όταν ετοιμαζόμουν για την Αυστραλία, έπεφτα συνέχεια πάνω σε δράματα και τελικά κατέληξα να το αποφεύγω γιατί μου δημιουργούσε περισσότερο άγχος για το τί θα αντιμετώπιζα.
Σωστή άποψη σε όλα.Ασχετο αλλά γιατί αργεί το ανέβασμα της σελίδας μας?Ιδιαίτερα όταν κάνω register και ακομα πιο πολύ με τον firefox.
η κατάσταση βελτιώνεται με slimjet και opera.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Γιατί βρε Τριπάκια, κι εμένα εφιαλτικό μου φαίνεται το να ζήσεις 5 χρόνια σε καντίνα από επιλογή. Αν ήταν τόσο βέβαιη η επιτυχία θα το άντεχα μόνο με βαριά αντικαταθλιπτικά...
Ειναι πολλοι οι Ελληνες παντως που αναγκαστηκαν να μεινουν σε πατους του εξωτερικου προκειμενου να ξεπερασουν την καταθλιψη που τους προκαλουσε η ζωη στην Ελλαδα. Και οι περισσοτεροι απο αυτους τα καταφεραν.

ασε που αυτος που τα καταφερε ειναι ο ενας..οι πολλοι ετσι την βγαζουν,δυστυχως.Εφυγε κοπελλια πτυχιουχα για Αγγλια,καθαριζει μαγαζι αλβανων σε βορειο κωλοχωρι,ζει με αλλες 11(εντεκα)και μετα απο 2 χρονια καταφερε ι μεταχειρισμενο αμαξι να πηγαινοερχεται..αλλη δουλευει σε φουρνο απο το αγριο χαραμα,μενει με 4 ακομη Ελληνες και ευτυχως ζει σε πολη..Δυσκολο να φανταστω πως δεν θα ειχαν μια παρομοια επιτυχια αμα εμεναν εδω..
Ειναι λιγοι οι Ελληνες που στην Ελλαδα θα εκαναν τετοια ζωη λογω του αισθηματος ντροπης που νιωθουν απο τον περιγυρο τους. Η κατεξοχην επιδειξιομανης ελληνικη κοινωνια δεν επιτρεπει την οικονομικη αποτυχια. Σε δευτερο χρονο ερχεται ο εξευτελισμος ή για οσους προλαβουν η μεταναστευση. Εκει αλλαζει το κοινωνικο σου περιβαλλον και οι ανθρωποι που ειναι γυρω σου συνηθως μοιραζονται τα ιδια προβληματα και τις ιδιες αγωνιες, οποτε αφηνεις πισω στην Ελλαδα το αισθημα μειωμενης προσωπικοτητας.

Εκεινο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι πως οικονομικος μεταναστης αποφασιζεις να γινεις οταν πιστευεις πως η ζωη σου στη χωρα σου γινεται ανυποφορη. Εκει ειναι που ζυγιζεις που θες να πας και τι μπορεις να κανεις εκει. Αν τα βαλεις κατω και αξιολογησεις πως τα πραγματα θα ειναι πιο ανυποφορα για σενα στη νεα χωρα υποδοχης τοτε δεν βρισκω το λογο να κανεις καν το βημα. Αν δεν αντεχεις ας πουμε να υποστεις καποια ταλαιπωρια τον πρωτο καιρο, πως ειναι δυνατον να νικησεις αυτη τη δυσκολια και να φτασεις πιο κοντα στο στοχο σου; Δεν το συζηταμε, κατσε στην Ελλαδα.

Η μεταναστευση ειναι ενας μακροπροθεσμος στοχος. Δεν περιμενεις να ζησεις ζωη χαρισαμενη απο τη μια μερα στην αλλη (αλλο αν εισαι τυχερος και ερθει αυτη η μερα πολυ γρηγορα). Πολλες φορες δεν το κανεις ουτε καν για σενα. Οταν πρωτοηρθα στη Γαλλια εμενα σε ενα δωματιο 10τ.μ. με ενα παραθυρο που ανοιγε μονο στην ανακληση σε ενα σπιτι που μοιραζομουν μια κουζινα 3τ.μ. με ενα ντουλαπι 20 εκατοστων κι ενα ραφι στο ψυγειο για τα τροφιμα μου, χωρις καταψυξη, χωρις φουρνο, με σκευη τοσο παλια που ουτε για το σκυλο μου δεν θα χρησιμοποιουσα στην Ελλαδα. Ενα μπανιο που ειχε μονιμως δεκαδες ρουχα απλωμενα απο τη μια ακρη του τοιχου, μεχρι την αλλη και ενα σαλονι 15τ.μ. που εμοιαζε με αποθηκη. Αλλα δεν μ' ενοιαζε γιατι δεν ειχα ερθει στο Παρισι για να ζησω σε ωραιο σπιτι. Ουτε για να ζησω εγω μια καλυτερη ζωη απο αυτη που εκανα στην Ελλαδα. Αλλαξα χωρα γιατι ποτε δεν θα επετρεπα στον εαυτο μου να κανω οικογενεια και να ταλαιπωρειται μεγαλωνοντας το παιδι μου στην Ελλαδα.
 

treno fantasma

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημερα εδω και αρκετο καιρο σκεφτομαι πως θα καταφερω να φυγω για Αμερικη. Ολα τα δεδομενα ειναι εναντιον μου: μετρια αγγλικα που για καποιο λογο δεν μπορω να τα βελτιωσω οσο κι αν προσπαθησα, ''κεφαλαιο'' μολις 1000 ευρω μαζι με τα αεροπορικα για να παω και κανενας συγγενης να με περιμενει εκει ουτε καν γνωστος. Εχω ομως στο μυαλο μια εικονα για την Αμερικη που μονο που την σκεφτομαι μου φτιαχνει η διαθεση απο την αλλη εχω απηυδήσει με την Ελλαδα απο θεμα δουλειας,νοοτροπιας και γενικοτερα ολα εδω μου εχουν ξυνησει θελω να φυγω επειγοντως για αυτο που εχω στο μυαλο μου ως η γη της επαγγελιας αλλα βαση λογικης με τα δεδομενα που παρεθεσα δεν θα αντεξω εκει ουτε μια βδομαδα(κυριως οικονομικα) το μονο συν ειναι ενα πτυχιο που ξερω οτι μετραει εκει αλλα τα αγγλικα μου δεν βελτιωνονται για καποιο λογο λες κ εχω αποκτησει ξαφνικα δυσλεξια ομως θελω να παω γτ εδω δεν την παλευω αλλο θελω καινουργιο αερα.εχετε να προτεινετε κτ
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Παρε τα 1000€ και κλεισε ταξιδι στη Ρωμη που μπορεις να πας οικονομικα. Εκει τριγυρνα γυρω απο το Βατικανο οπου οι θρησκοληπτοι αμερικανοι ειναι περισσοτεροι απο τα μυρμηγκια. Βρες μια απελπισμενη Αμερικανα και κανε παιχνιδι. Ειναι η μονη σου ελπιδα να καταφερεις να πας Αμερικη.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παρε τα 1000€ και κλεισε ταξιδι στη Ρωμη που μπορεις να πας οικονομικα. Εκει τριγυρνα γυρω απο το Βατικανο οπου οι θρησκοληπτοι αμερικανοι ειναι περισσοτεροι απο τα μυρμηγκια. Βρες μια απελπισμενη Αμερικανα και κανε παιχνιδι. Ειναι η μονη σου ελπιδα να καταφερεις να πας Αμερικη.
...και την Ακρόπολη γιατί την έχουμε?και θα του μείνουν και τα 1.000Ε.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom