εργασια στο εξωτερικο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
49
Likes
96
Πολλοί άνθρωποι αποφασίζουν να φύγουν από την Ελλάδα έχοντας μόνο οικονομικούς λόγους αλλά πιστεύω ότι όποιος κάνει αυτό το μεγάλο βήμα θα πρέπει και να θέλει συνειδητά να ζήσει στην τάδε χώρα. Η επιλογή του προορισμού πρέπει να γίνεται προσεκτικά και να σημαίνει κάτι για τον καθένα η χώρα την οποία θα επιλέξει. Ενδεχομένως κάποια ταξίδια από πριν σε αυτόν τον προορισμό θα βοηθούσαν για να πάρει κανείς μια πρώτη, προσωπική εικόνα διότι δυστυχώς στην Ελλάδα είναι πολύ εύκολο να παρασυρθεί κανείς και να δημιουργήσει λανθασμένες εντυπώσεις ακούγοντας τον κάθε άσχετο που έχει μια θείτσα στο τάδε μέρος, ή πήγε μια φορά στις γιορτές και κάθισε 5 μέρες, ή ακούει "κλισέ" όπως "σαν την Ελλάδα δεν έχει" και "μόνο εδώ έχει ήλιο" κτλ. Πήγαινε και δες ο ίδιος πώς είναι. Αν θέλεις να ξεφύγεις από την Ελλάδα και την ελληνική νοοτροπία είναι ανοησία να πας και να δουλεύεις για Έλληνες ή να κάνεις παρέα μόνο με αυτούς, ή να τρέχεις στις εκδηλώσεις της ελληνικής κοινότητας γιατί σου έλλειψε το μπουζούκι και η πατρίδα. Αν είναι έτσι, κάτσε στην Ελλάδα! Αν δεν το αγαπάς το εξωτερικό, δε θα σε αγαπήσει ούτε αυτό!
 

treno fantasma

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
love to travel οχι καμια σχεση με ελλαδα και μπουζουκια τωρα τελευταια ακομα κ ο τροπος που εκφραζεται ο ελληνας κ αυτο μ ενοχλει εχω ξυνησει γενικα με την ελλαδα βλεπω μονο μιζερια εδω...εχω καιρο στο μυαλο μου την Αμερικη το θεμα ειναι πως θα τα καταφερω...σκεφτομαι να βγαλω μια εστα αλλα αν στο αεροδρομιο δεν μ αφησουν να περασω λογω μετριων αγγλικων;κι αν με αφησουν με 500 ευρω{βγαζουμε τα αλλα 500 στο αεροπορικο εισητηριο} πως θα τα καταφερω,ποσες μερες θα αντεξω για ξενοδοχειο και φαγητο;αυτα θα ηθελα να μαθω..ισως η μονη σχεση με την ελλαδα αν βρω καποια ακρη θα ειναι μια προσωρινη δουλεια 3 μηνων{τοσο δεν κραταει η εστα;} σε τιποτα ελληνες εργοδοτες στην αστορια,ξερω οτι θα ειμαι παρανομος απο την στιγμη που δεν εχω βιζα αλλα ας το ρισκαρω....ετσι τα εχω στο μυαλο μου σκορπια...αν μπορει καποιος που ξερει πως λειτουργει η αμερικη να μου πει την γνωμη του θα το εκτιμουσα
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
ετσι τα εχω στο μυαλο μου σκορπια.
Τρενο-φαντασμα,αν δεν μας δουλευεις,μαλλον το μυαλο σου ειναι τελειως σκορπιο....
Πιστευεις οτι με 500,ευρω,μπορεις να κατσεις εστω και μια βδομαδα Αμερικη και μολις πας,θα σου ανοιξουν τις πορτες για δουλεια....

Τσαμπα κουβεντα ψαχνεις....
ΥΓ.μηπως,ησουν γραμμενος και παλια στο φορουμ,αλλα με αλλο ονομα;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
...και την Ακρόπολη γιατί την έχουμε?και θα του μείνουν και τα 1.000Ε.
Ειναι αλλου τυπου γυναικες. Στο Βατικανο θα βρει μια αγνη κοπελα, στην Ακροπολη καμια που εκανε ή παει για να κανει 5 one night stand σε καποιο ελληνικο νησι. Η πρωτη θελει γαμο χωρις πηδημα, η δευτερη πηδημα χωρις γαμο.
Κι ο φιλος μας σκοπευει στο γαμο.

Αν θέλεις να ξεφύγεις από την Ελλάδα και την ελληνική νοοτροπία είναι ανοησία να πας και να δουλεύεις για Έλληνες ή να κάνεις παρέα μόνο με αυτούς, ή να τρέχεις στις εκδηλώσεις της ελληνικής κοινότητας γιατί σου έλλειψε το μπουζούκι και η πατρίδα. Αν είναι έτσι, κάτσε στην Ελλάδα! Αν δεν το αγαπάς το εξωτερικό, δε θα σε αγαπήσει ούτε αυτό!
Δεν ειναι κακο να μην θες να κοψεις τους δεσμους με την Ελλαδα. Δεν ειναι και ευκολο εξαλλου να απαρνηθεις τον μεχρι τωρα τροπο ζωη σου. Την παιδικοτητα, τα χρονια της εφηβειας, τα φοιτητικα χρονια παντα θα τα νοσταλγουμε. Δεν εχει να κανει με Ελλαδα αλλα με ζωη και αναμνησεις. Δεν μπορει να ηταν ολα ασχημα πριν. Θεωρω πως οσοι ανθρωποι προσπαθησαν να κανουν κατι τετοιο το μετανιωσαν γιατι το μονο που καταφεραν ειναι να τα παιδια τους να μην ξερουν ελληνικα. Η αγαπη και η διψα τους για την πατριδα δεν εσβησαν ποτε.
Η τελευταια σου προταση ειναι σωστη αλλα μπορει να συμβαδιζει με τα παραπανω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τρενο-φαντασμα,αν δεν μας δουλευεις,μαλλον το μυαλο σου ειναι τελειως σκορπιο....
Πιστευεις οτι με 500,ευρω,μπορεις να κατσεις εστω και μια βδομαδα Αμερικη και μολις πας,θα σου ανοιξουν τις πορτες για δουλεια....

Τσαμπα κουβεντα ψαχνεις....
ΥΓ.μηπως,ησουν γραμμενος και παλια στο φορουμ,αλλα με αλλο ονομα;
Γιατι ρε συ καρφιτσα. Μπορει να παει σε καποιο τυπου χοστελ καταλυμα και να προσφερει εργασια με ανταλλαγμα τροφη και φαγητο αρχικα. Το θεμα ειναι πως δεν θα τον απελασσουν χωρις βιζα απο Αμερικη.

Αν δεν παντρευτει μονο η λοτταρια τον σωζει.
 

treno fantasma

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ποσα χρηματα χρειαζομαι για να βγαλω 3 μηνες{διαρκεια της εστα} χωρις πολλα πολλα απλως καλυπτοντας τα βασικα, ενα φτηνο ξενοδοχειο για διαμονη και φαγητο;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ποσα χρηματα χρειαζομαι για να βγαλω 3 μηνες{διαρκεια της εστα} χωρις πολλα πολλα απλως καλυπτοντας τα βασικα, ενα φτηνο ξενοδοχειο για διαμονη και φαγητο;
500€ για 3 μερες φτανουν αν κανεις συντηρητικη ζωη. Φιλε αμα εισαι ωραιος πουλα το κορμι σου. Η βιομηχανια πορνο εχει καλα λεφτα στην Αμερικη.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
ωραια ρε παιδια ποσα θα χρειαστω για 3 μηνες απλως για τα βασικα,διαμονη κ τροφη.οταν δεν εισαι πολυταξιδευμενος προσπαθεις να συλλεξεις πληροφοριες απο αυτους που εχουν παθει κ εχουν μαθει,τουλαχιστον ετσι το σκεφτηκα εγω γι αυτο κ ειπα ν ρωτησω εδω που ν φανταστω οτι πεφτει τοση καχυποψια σ ενα ταξιδιωτικο φορουμ
Με 1000 ευρώ καταλαβαίνεις φαντάζομαι από όλα τα παραπάνω ποστ ότι είναι εντελώς απίθανο να μεταναστεύσεις και ιδίως στην Αμερική.Επειδή έχω προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα ότι χωρίς ένα 5000χιλιαρο ευρώ (ίσως λίγα λιγότερα αν μιλάγαμε για Ευρώπη) στην τσέπη και μία έστω προσωρινή πρόταση δουλειάς σώφρον είναι να μην ξεκινήσεις.Εκτός από το φαγητό και τη διαμονή σου σκέψου ότι θα βγουν πολλά έξοδα στη φόρα που τώρα δε τα σκέφτεσαι.Πχ μετάφραση πτυχίου και λοιπών εγγράφων,προκαταβολή για ενοικίαση σπιτιού,μετακινήσεις κι ένα σωρό άλλα που τα είδα κι εγώ στην πορεία.
Επίσης για μένα το σημαντικότερο είναι να προυπάρχει εργασία.Έχουν παρέλθει οι καιροί του μπάρμπα στην Αστόρια που έπαιρνε στη δουλεψή του φτωχά πλην τίμια ανήψια!Ακόμη και για λάντζα να πας μη πας χωρίς συμβόλαιο!Ναι,ναι έχω ζήσει δυστυχώς δράματα με ανθρώπους που τους τάξανε λαγούς με πετραχήλια και τελικά τα λόγια τα πήρε ο άνεμος και χάσανε και τις τελευταίες οικονομίες τους.
 

treno fantasma

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Με 1000 ευρώ καταλαβαίνεις φαντάζομαι από όλα τα παραπάνω ποστ ότι είναι εντελώς απίθανο να μεταναστεύσεις και ιδίως στην Αμερική.Επειδή έχω προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα ότι χωρίς ένα 5000χιλιαρο ευρώ (ίσως λίγα λιγότερα αν μιλάγαμε για Ευρώπη) στην τσέπη και μία έστω προσωρινή πρόταση δουλειάς σώφρον είναι να μην ξεκινήσεις.Εκτός από το φαγητό και τη διαμονή σου σκέψου ότι θα βγουν πολλά έξοδα στη φόρα που τώρα δε τα σκέφτεσαι.Πχ μετάφραση πτυχίου και λοιπών εγγράφων,προκαταβολή για ενοικίαση σπιτιού,μετακινήσεις κι ένα σωρό άλλα που τα είδα κι εγώ στην πορεία.
Επίσης για μένα το σημαντικότερο είναι να προυπάρχει εργασία.Έχουν παρέλθει οι καιροί του μπάρμπα στην Αστόρια που έπαιρνε στη δουλεψή του φτωχά πλην τίμια ανήψια!Ακόμη και για λάντζα να πας μη πας χωρίς συμβόλαιο!Ναι,ναι έχω ζήσει δυστυχώς δράματα με ανθρώπους που τους τάξανε λαγούς με πετραχήλια και τελικά τα λόγια τα πήρε ο άνεμος και χάσανε και τις τελευταίες οικονομίες τους.
σ ευχαριστω παρα πολυ villi να εισαι καλα
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νομίζω ότι φτάνει :)
big_teeth_smile_smiley1.jpg

Επειδή αρκετοί με ρωτάτε γιατί κλειδώθηκε το παρόν θέμα. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι διάφορες απαντήσεις στο συγκεκριμένο θέμα δεν ήταν σύμφωνες με τους κανόνες του φόρουμ. Οπότε για να μην οξυνθούν και άλλο τα πνεύματα και συνεχιστεί η εκτός θέματος συζήτηση σβήστηκαν αυτές οι απαντήσεις και κλειδώθηκε το θέμα.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom