ερωτηση για οργανωση ταξιδιου

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια καλησπερα και καλη χρονια.
Την αλλη βδομαδα πεταω για βιεννη και επειδη εχω κινητο και ταμπλετ με αντροιντ θελω να οργανωσω το ταξιδι μου
Θα χρησιμοποισω το navigon σαν γενικοτερο gps προγραμμμα αλλα και το application trip advisor για τη βιεννη.

Εχω βρει διαφορα εστιατορια,αξιοθεατα κτλ και με τιςδιευθυνσεις τους τα αποθηκευω σαν favorites και στα δυοπρογραμματα.

Αυτο που θελω ομως ειναι αν γινεται να τα κατηγοριοποιησω καπως. Δηλαδη το ταδε Αξιοθεατο ναναι μαζι με καποιο Εστιατοριο και Κεφετεριες και μετα ξεχωριστα αλλο αξιοθεατο με καποιο κοντινο του εστιατοριο και καφετερια. Γιατι τωρα ειναι σε μια λιστα πεταμενα ολα μαζι.

Ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Να σου πω για το app του trip advisor. Πρέπει να έχει επιλογή του στυλ "τι υπάρχει κοντά". Δεν θυμάμαι την ακριβή διατύπωση αλλά θα το καταλάβεις. Για να την χρησιμοποιήσεις καθ' οδόν θα πρέπει το πρόγραμμα να "δει" την τοποθεσία σου. Κατά τ' άλλα πιστεύω ότι αυτό που θες χρειάζεται και προσωπική εργασία από μέρους σου, δηλαδή να κάνεις εσύ την κατηγοριοποίηση που θες.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
ναι αλλα ΠΩΣ θα κανω εγω την κατηγοριοποιηση?στα favorites που εχω βαλει δε βλεπω τον τροπο να μπορω να τα μετακινησω...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το tripadvisor τα favorites τα λέει saved. Μια λύση είναι να πας στον χάρτη και να βάλεις επιλογή να σου δείχνει τα saved σου. Έτσι ανάλογα με την περιοχή που κοιτάς θα βλέπεις και τα αστεράκια που έχεις επιλέξει. Πατώντας στο κάθε αστεράκι πας στο εστιατόριο πχ που έχεις σταμπάρει. Το κακό είναι ότι οι χάρτες του δεν με ικανοποίησαν καθόλου: αργοί, ελλιπείς. Δεν ξέρω μήπως για Βιέννη είναι καλύτεροι.
Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι να φτιάξεις ένα αρχείο όπου θα χωρίσεις εσύ όπως θέλεις όσα έχεις βρει. Μπορείς να το σώσεις και στο κινητό σου, αν δεν θες χαρτούρα.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
οταν λες να φτιαξω ενα "αρχειο" τι ακριβως εννοεις? αν θες αναλυσε το λιγο,ευχαριστω.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πως θα κράταγες σημειώσεις; Με copy - paste συγκέντρωσε όλες τις προτάσεις σε ένα doc, χωρισμένες σε περιοχές. Η παλιά καλή και χρονοβόρα συνταγή...
Α, και κάνε το doc pdf, καλύτερα. Κατέβασε και το app Adope Reader για να το βλέπεις.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Ευχαριστω,να σε ρωτησω κατι ακομα,οταν λες οτι ηταν αργος ο χαρτης τι εννοεις?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στο zoom και στο κεντράρισμα μου έσπαζαν τα νεύρα μέχρι να ξαναφορτώσουν. Επιπλέον δεν μου εμφάνιζαν σε όλους τους δρόμους το όνομα (Βρυξέλλες). Δεν ξέρω τι παίζει με αυτούς για Βιέννη.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια αυριο φευγω για Βιεννη. Ειχα κανει κρατησει απτο booking.com σενα ξενοδοχειο με τιμη 522 ευρω.
Σημερα,μια μερα πριν φυγω μουρθε μηνυμα απτην τραπεζα μου οτι χρεωθηκα 552 ευρω απτο ταδε ξενοδοχειο.

Γιατι 30 ευρω παραπανω???
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δε ξέρω αν διάβασες αυτόν τον κανόνα που σε μερικά ξενοδοχεία στην Βιέννη τον τιρούν

Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι η υποχρεωτική χρέωση τελικού καθαρισμού, ύψους 30 EUR, δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή του δωματίου και καταβάλλεται απευθείας στην ιδιοκτησία.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δες προσεκτικά το pdf ή το mail που σου στείλανε από το booking μετά την κράτηση. Αν η χρέωση είναι διαφορετική να τους στείλεις mail εξηγώντας τι συναίβει. Θα σου απαντήσουν γρήγορα.
Αν ισχύει και για το ξενοδοχείο που έκλεισες αυτό που λέει ο Θανάσης θα το γράφει στο pdf.
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
η πολιτικη του ξενοδοχειου λεει αυτα:
"Standard Δίκλινο Δωμάτιο"

Ακύρωση: Για ακυρώσεις ή αλλαγές μέχρι 1 ημέρα πριν την ημερομηνία άφιξης, δεν θα υπάρξει χρέωση. Για ακυρώσεις ή αλλαγές αργότερα ή για "μη εμφάνιση", θα χρεωθείτε με ποσοστό 100 % της πρώτης νύχτας.
Προπληρωμή: Καμία προκαταβολή δεν θα χρεωθεί.
Φόροι και χρεώσεις υπηρεσιών: 10 % ΦΠΑ περιλαμβάνεται. Δημοτικός φόρος δεν υπάρχει. 10 % Χρέωση υπηρεσιών περιλαμβάνεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom