Εσθονία Λεττονία Λιθουανία εσθονια -λεττονια -λιθουανια

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
μολις γυρισα απο αυτο το ταξιδι που ηταν πολυ πιο ωραιο απο οτι το περιμενα
λοιπον για να πω για την εσθονια ..το ταλιν ειναι μια πολυ ωραια πολη με πολυ γραφικη παλια πολη και η πιο ομορφη απο τις 3 πρωτευουσες μετα απο δημοφηφισμα του γκρουπ.
εχει περιπου 400000 κατοικους και εκεινο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι περα απο την παλια πολη και μια περιοχη με βιλλες η νεα πολη ειναι ατακτα χτισμενη και εχει παρα πολλα εμπορικα κεντρα...πανω απο 10 σιγουρα...τα οποια ειναι αρκετα
μεγαλα και φυσικα εχουν παντα 1 σουπερ μαρκετ..εκτος απο 2 ολα ειναι εκτος πολης.για αυτα θα αναφερθω αναλυτικα στο θεμα σοπιγκ.
απο οτι λεγανε πολυ καλο το εθνολογικο μουσειο που ειναι αρκετα εκτος πολης καμια 15χιλ και ειναι μονο για καλο καιρο γιατι περπατας και βλεπεις σπιτια εποχης...η συγκοινωνια για εκει πολυ δυσκολη παιρνεις το τραμ 6 η 7 και στο ζωολογικο κηπο παιρνεις το 21 λεωφορειο...αν δεηση να περασει...εγω το περιμενα 3 τεταρτα και δεν ηρθε...η να παρεις απο την αρχη το 21...καλα κρασια..
στο δε ζωολογικο εχει ουρα με μανουλες με καροτσακια αρα να υπολογιζεις οτι θα χασεις αρκετο χρονο..τελικα απο οτι καταλαβατε δεν καταφερα να παω στο μουσειο μια που θελει μιση μερα και θα εχανα κ το αεροπλανο.το λεωφ δεν ηρθε και ταξι δεν εμφανιστηκε εκει που ειναι....95 κορ το εισητηριο δηλ περιπου 6 και κατι ε.τα ταξι ειναι λιγο πιο ακριβα απο ελλαδα και επισης και στις 3 χωρες κλεβουν...για την ιδια διαδρομη σου ζητουν 8 η 15ε και επισης αλλη βγαινει η τιμη με ευρω και αλλη με δικα τους αρα παντα κανεις δικα τους..για να γλυτωσεις λιγο κλεψιμο... επισης καλο ειναι να κανεις πριν συμφωνια σε μια τιμη αφου ρωτησεις πρωτα ρεσεψιον αν και σε αυτο δεν εχουν μπεσα σου λεει αλλο εγραψε το κοντερ πληρωνε..ασχετα με το τι πατησαν σε αυτο..το χιλ στην εσθονια ηταν 15κ =1ε .
τιμες περιπου οπως στην ελλαδα και λιγο πιο φτηνο το φαγητο..
οι περισσοτεροι εδω μιλουσαν αγγλικα πολυ καλα ενω στις αλλες 2 οχι τοσο και χειροτερα στην λετονια..
πολυ κεντημα και πλεξιμο εχουν εδω σαν χομπυ και οι ανθρωποι ειναι ευγενικοι.
η νεα πολη οπως ειπα ειναι αρκετα μπερδεμενη..το vitu πολυκαταστημα ουτε και αυτο ξερει ποσες εισοδους εχει..επισης εχουν και αλλο περιεργο μπαινεις σε ενα μαγαζι με ρουχα κ προχωρωντας τερμα βρισκεσαι σε παιδικα κ μετα σε ειδη σπιτιου...μεντιουμ για να ξερεις τι κρυβει.. και δεν το αναφερει κ καμια ταμπελα...μαλλον τους αρεσουν οι εκπληξεις
ειναι φιλοφιλανδοι .εχουν πολλα πανεμορφα παρκα και εκει ειναι στη μοδα να κανεις ξεναγηση με αυτα τα τροχοφορα με 2 ροδες που στεκεσαι και απλα τα στριβεις...βεβαια αν καταλαβα καλα 1 ωρα με αυτα ηταν 40ε...βεβαια γλυτωνεις τις ανηφορες που εχει...
γενικα ηταν μια πολυ ομορφη πολη.
ειχε αρκετα νεαρα ατομα με τοπικες στολες για να πουλησουν σουβενιρ
σημειωση τα εστιατορια' συρτακι 'που εκει ειναι αλυσιδα δεν ανηκουν πια μας ειπαν σε ελληνες και επισης οι γευσεις δεν ειναι πια ελληνικες...
επισης ειναι η πρωτη χωρα σε αθεισμο ποσοστο 80% μαλιστα λενε οτι τα εμπορικα ειναι οι ναοι των εσθονων
Λετονια λοιπον και Ρηγα
επισης γραφικη πολη με 2 πλατειες περισσοτερη ζωη τα βραδια με κατι τυπους ναναι πανω σε ενα αμαξι πυροσβεστικης και να παιζουν ροκ...
.πανεμορφο παρκο..αξιζει αρκετα η βολτα με καραβακι μικρο μεσα στα καναλια που κανει περιπου 7ε
τα παρκα χαλαρωτικα
.εχουν και μια περιοχη με σπιτια αρτ νουβο πολυ εντυπωσιακη..ενω εχουν και μια περιοχη καλλιτεχνων που εχουν ανεπισημα δικη τους κυβερνηση κανουν εκλογες και τη μερα της γιορτης τους κοβουν και δικο τους νομισμα..,τελικα αυτη ειναι στη βιλνιους..εδω οπως και στην λιθουανια εχουν το εθιμο με τις κλειδαριες στα καγκελα που θα αναφερω στα περιεργα του κοσμου..ε μη τα πω ολα εδω..
επισης και εδω τα ταξι ακριβα και επισης και εδω γεματο εμπορικα..μια που μεσα στη πολη δεν βρισκεις ευκολα μαγαζια μη τουριστικα..
σε ενα που πηγα ειχε εναν καταπληκτικο παιδοτοπο ολοκληρη πολιτεια με καστρα που αναμεσα πηγαινε τρενακι και συγρουομενα αυτοκινητακι..ηταν φανταστικο και απαγορευοταν η φωτογραφιση ..μη τους κλεψουν την ιδες..αλλα εγω εβγαλα καμια 15φωτο...σε σχεση με τις αλλες 2 εμενα αυτη μου φανηκε πιο φτηνη αν και ο αρχηγος ελεγε οτι ειναι η λιθουανια..παντος το σουπερ μαρκετ ηταν πιο φτηνο απο ελλαδα.
επισης εντυπωση μου εκανε πως ολοι πληρωναν με καρτα σπανια καποιος πληρωνε με μετρητα..
και στα 3 μερη εχουν μια τρελλα με τα αεροστατα ..αν κοιταξεις ψηλα και βρεις βεβαια ουρανο ειδικα στη ρηγα θα δεις αρκετα..

Λιθουανια κ Βιλνιους αυτην ηταν η πιο ησυχη πολη .εδω πας για χαλαρωση..
μονο 6-7 εμπορικα κεντρα πλακοστρωτα καθαρη πολη και αυτη με την δικη της γραφικοτητα με τις γλαστρες της ολα σε ταξη...ποταμι που διασχιζει και γενικα αυτη η πολη αποπνεει μια ηρεμια..αργοι οι ρυθμοι χαλαροι.
τελικα η περιοχημε τουςκαλλιτεχνες ειναι εδω που κατα λαθος ανεφερα στη ρηγα
πολλα χομπυ και επισης εχουν σε καθε εμπορικο ειδικο μαγαζι η μαγαζια με χομπυ..
σε ενα μεγαλο εμπορικο εκτος πολης εχει στο κεντρο κλειστο πατιναζ και γυρω κυκλικα εστιατοριο..καταπληκτικο ντιζαιν
γενικα πολλα απο τα εμπορικα τους ειναι εντυπωσιακα
εχουν γυναικα προεδρο και ακουσον ακουσον αν η γυναικα ειναι ανυπαντρη στο ονομα της εχει μια καταληξη που αυτο το φανερωνει...περισσοτερα στο θεμα περιεργα ηθη και εθιμα του κοσμου
εδω λενε οτι υπαρχουν πολυ ωραιες γυναικες τουλαχιστον ετσι ελεγε ο αρχηγος.. εγω δεν νομιζω...μαλλον οι σουηδεζες ηταν καλυτερες.
γενικα ηταν μια πολη καλη εκδρομη την προτεινω ανεπιφυλακτα ..ολα ηταν πολυ πιο ωραια απο οτι τα περιμενα
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
επισης το μουσειο ηλιου...στη ρηγα ακουσον ακουσον επειδη τους λειπει ο ηλιος εκαναν μουσειο με καθε αντικειμενο που εχει επανω ηλιο.
.ειναι ιδιωτικη συλλογη και πουλαει και πραγματα με ηλιους και μεσα στο εισητηριο σουδινουν και ενα γυψινο ηλιο να βαψεις.. δεν πηγα απλα μου το παν.. ειναι στο δημαρχειο απεναντι αν θυμαμαι καλα..
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Λετονια λοιπον και Ρηγα
ενω εχουν και μια περιοχη καλλιτεχνων που εχουν ανεπισημα δικη τους κυβερνηση κανουν εκλογες και τη μερα της γιορτης τους κοβουν και δικο τους νομισμα...
Η καλλιτεχνική αυτή γειτονιά δεν υπάρχει βέβαια στη Ρίγα, αλλα στο Βίλνιους. Πρόκειται για το διάσημο Uzupis, μια "ανεξάρτητη δημοκρατία" όπως την ανακήρυξαν οι κάτοικοι της την προηγούμενη δεκαετία, που έχει θεσπίσει δικούς της "νόμους" και κάθε χρόνο την Πρωταπριλιά γιορτάζει την ανεξαρτησία της.

Βεβαια, οι γείτονες ισχυρίζονται ότι στην πραγματικότητα η περιοχή είναι πλέον trendy και λίγο νεοπλουτέ. Η αλήθεια δυστυχώς δεν ξέρω που βρίσκεται. Είναι πάντως καλή φάση για βόλτα καθώς έχει αρκετές galleries και διάφορα μποέμικα καλλιτεχνικά στέκια.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Η καλλιτεχνική αυτή γειτονιά δεν υπάρχει βέβαια στη Ρίγα, αλλα στο Βίλνιους. Πρόκειται για το διάσημο Uzupis, μια "ανεξάρτητη δημοκρατία" όπως την ανακήρυξαν οι κάτοικοι της την προηγούμενη δεκαετία, που έχει θεσπίσει δικούς της "νόμους" και κάθε χρόνο την Πρωταπριλιά γιορτάζει την ανεξαρτησία της.

Βεβαια, οι γείτονες ισχυρίζονται ότι στην πραγματικότητα η περιοχή είναι πλέον trendy και λίγο νεοπλουτέ. Η αλήθεια δυστυχώς δεν ξέρω που βρίσκεται. Είναι πάντως καλή φάση για βόλτα καθώς έχει αρκετές galleries και διάφορα μποέμικα καλλιτεχνικά στέκια.
ναι εχεις δικιο σε ευχαριστω για την διορθωση ..εμ πολλες χωρες για μια εβδομαδα...νασαι καλα
 
Μηνύματα
15
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη - Μούρθια
Ταξίδι-Όνειρο
Περσία, Γαλλικη Πολυνησία
FAMEK πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Μία ερώτηση παρακαλώ: πήγες με οργανωμένο ή ατομικά? Επίσης, το Ταλλίν πιστεύεις οτι έχει νόημα να το δει κανείς ως κομμάτι άλλης εκδρομής, μια και αρκετές σε Φινλανδία και Σουηδία το προσφέρουν ως ημερήσια?

Εγώ γενικά είμαι φαν των ατομικών, ωστόσο εάν λες οτι οι μετακινήσεις δεν είναι και τόσο αξιόπιστες, μήπως καλύτερα με οργανωμένο?

Σε ευχαριστώ
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εγω που πριν δυο χρονια ειχα παει λιθουανια-πολωνια-τσεχια δεν ειχα καποιο προβλημα με τις μετακινησεις.χρησιμοποιουσα τα αστικα τους λεωφορεια για μεσα στην πολη,το τρενο για να παω σε αλλη περιοχη του ιδιου κρατους.
η πτηση μου για βιλνιους ηταν μεσω πραγας και μετα απο λιθουανια για πολωνια αλλα και τσεχια πηγα με το πουλμαν.πολυ καλη σαν εμπειρια γιατι μπορουσες να δεις τα συνορα αλλα και τις ομορφες της καθε χωρας,κατι που σου στερει το αεροπλανο.
γενικα δεν αντιμετωπισαμε καθυστερησεις σε κανενα μεσω μεταφορας παρολο το κρυο και τον κακο καιρο που ειχε.
 

asim

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πολυ ωραια περιγραφη ενος καταπληκτικου ταξιδιου με τελειο καιρο και υπεροχο γκρουπ.
Μπραβο FAMEK, δυο συνταξιδιωτες σου.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
FAMEK πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Μία ερώτηση παρακαλώ: πήγες με οργανωμένο ή ατομικά? Επίσης, το Ταλλίν πιστεύεις οτι έχει νόημα να το δει κανείς ως κομμάτι άλλης εκδρομής, μια και αρκετές σε Φινλανδία και Σουηδία το προσφέρουν ως ημερήσια?

Εγώ γενικά είμαι φαν των ατομικών, ωστόσο εάν λες οτι οι μετακινήσεις δεν είναι και τόσο αξιόπιστες, μήπως καλύτερα με οργανωμένο?

Σε ευχαριστώ
ναι πηγα με γκρουπ απο θεσνικη
ναι το ταλλιν ειναι πολυ ωραιο και 2 μερες νομιζω τις χρειαζεσαι εκει απο οπου και αν τις κλεψεις...
κοιτα ατομικα δεν νομιζω οτι θα χεις προβλημα απλα νομιζω το 21 ειχε προβλημα...ενω τα τραμ ηταν πολυ συχνα.. επισης αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οι οδηγοι των τραμ και των λεωφορειων δεν μιλουν καθολου και δεν δινουν καμια απαντηση..λες και μιλας στο τοιχο και δεν ηταν η γλωσσα μαλλον τετοιους κανονες εχουν... ευτυχως δινουν πληροφοριες οι επιβατες που στο ταλλιν σχεδον ολοι μιλουσαν αγγλικα
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
FAMEK πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Μία ερώτηση παρακαλώ: πήγες με οργανωμένο ή ατομικά? Επίσης, το Ταλλίν πιστεύεις οτι έχει νόημα να το δει κανείς ως κομμάτι άλλης εκδρομής, μια και αρκετές σε Φινλανδία και Σουηδία το προσφέρουν ως ημερήσια?

Εγώ γενικά είμαι φαν των ατομικών, ωστόσο εάν λες οτι οι μετακινήσεις δεν είναι και τόσο αξιόπιστες, μήπως καλύτερα με οργανωμένο?

Σε ευχαριστώ
Κωνσταντίνε γεια σου,
μιας και εχω ζησει στο Ελσινκι και εχω γυρισει ολες τις γυρω χωρες, μπορω να σου δωσω καποιες χρησιμες πληροφοριες σχετικα με την περιοχη.Στο Ταλλιν εχω παει 5-6 φορες και ολες ηταν ημερησιες εκτος απο μια φορα που εμεινα ενα βραδυ ελεω κατι γνωστων!Η πολη ειναι πανεμορφη (η παλια τουλαχιστον) και βλεπεις την προοδο που εχουν κανει αυτη οι ανθρωποι ακολουθωντας το Φινλανδικο μοντελο αναπτυξης.Αλλωστε στο Ελσινκι το Ταλλιν θεωρειται ως απομακρυσμενο προαστιο της πολης!Η αποσταση ειναι περιπου δυο ωρες με υπερσυγχρονα καραβια (εκτος απο την Eckero lines) και με 10 euro πας και ερχεσαι τις καθημερινες(εχεις 5-6 ωρες στην πολη για να τη γυρισεις χρονος υπεραρκετος κατ'εμε)ΜΗΝ ξεχασεις να φας στο, OLDE HANSA παραδοσιακο εστιατοριο στην πλατεια του δημαρχειου οπου τρως αρκουδα υπο το φως των κεριων!
Οι συγκοινωνιες ειναι αψογες,παρολα αυτα δεν χρειαζεται να παρεις ουτε τραμ ουτε λεωφορειο οι αποστασεις ειναι πολυ μικρες στην πολη(στην παλια πολη τουλαχιστον).
Για να πας στη Λετονια και απο εκει στη Λιθουανια δεν υπαρχει σιδηροδρομικη συνδεση(τουλαχιστον το Μαιο που πηγα τελευταια φορα) οποτε τα λεωφορεια ειναι ιδανικος και φτηνος τροπος μετακινησης,παντα on time και οσα εχω χρησιμοποιησει εγω ειχαν μεσα ασυρματο internet τζαμπα (ΚΤΕΛ τακους?????)(eurolines : travel across Europe to over 500 destinations χρησιμοποιησα εγω).
Απο εκει και περα για τη Βαρσοβια υπαρχει τρενο(ενα τη μερα) και κοστιζει καπου 26 euro αν σε ενδιαφερει να πας παραπερα!
Οτι αλλη πληροφορια θες ρωτα και αμα δεν ξερω εχω κατι εσθονους φιλους που θα ξερουν σιγουρα!
:)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μια ακόμη καλτ περιγραφή κλάσης από την μαιτρ του είδους FAMEK...

Με μεστό γλαφυρό τρόπο μας ενημέρωσε για τις συγκοινωνιακές δυσκολίες στο Ταλλίν (άτιμο λεωφορείο 21!!) , για τις ουρές με τις μανούλες στο ζωολογικό κήπο , τους ταξιτζήδες χωρίς μπέσα, για τα τροχοφόρα με 2 ρόδες που είναι της μόδας για ξενάγηση, για την υπέροχη συνήθεια του κέντηματος / πλέξιματος στη Ρίγα, μας προειδοποίησε ότι τα εστιατόρια Συρτάκι δεν ανήκουν πια σε Έλληνες και βέβαια μας ξεκαθάρισε ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μην δεις ουρανό στη Ρίγα...

Αγαπημένη μας FAMEK... όλοι σε ευχαριστούμε θερμά που πάντα μοιράζεσαι μαζί μας αυτά τα τόσο ωραία που ζεις στα ταξίδια σου...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Υπάρχει σιδηροδρομική σύνδεση τόσο του Βίλνιους όσο κα τη Ρίγας (καθώς και Μίνσκ)αν και νομίζω πως με Eurolines είναι όντως καλή επιλογή .
Για κρατήσεις με τρένο : Lietuvos gele?inkeliai
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Γνωριζει καποιος αν ειναι εκολα προσβασιμο στην περιοχή και το ρωσικό τμήμα του Κάλιγκραντ; Αν βρεθεις στην περιοχή έχει κατι αξιόλογο να κάνεις εκει;
Ξέρω μόνο ότι δεν απαιτείται η "δύσκολη" διαδικασία για έκδοση βίζα Ρωσίας, αλλά σου εκδίδουν μια προσωρινή για τρεις μερες απο τα συνορα. Μπορει να το επιβεβαιώσει κάποιος;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom