Καμπότζη εχει πάει κανείς στην Καμπότζη;

marnek1

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
αυτό το καλοκαίρι σκέφτομαι να πάω στην Καμπότζη. Εχει πάει κανείς να μου πει τη γνώμη του; εχει αρκετά αξιοθέατα, θέματα για φωτογράφηση, πώς είναι τα ξενοδοχεία τα φαγητά, οι άνθρωποι κλπ; ευχαριστώ.:roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ριξε την ματιά σου στις ιστορίες του φόρουμ ....
Εχομε πολλές Καμπότζες!!:bleh:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
αυτό το καλοκαίρι σκέφτομαι να πάω στην Καμπότζη. Εχει πάει κανείς να μου πει τη γνώμη του; εχει αρκετά αξιοθέατα, θέματα για φωτογράφηση, πώς είναι τα ξενοδοχεία τα φαγητά, οι άνθρωποι κλπ; ευχαριστώ.:roll:
Γεια σου!
Αρχικά διαβασε τις ταξιδιωτικές ιστορίες:

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E5%F4%ED%DC%EC-%EA%E1%EC%F0%FC%F4%E6%E7.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...4%F9%ED-khmer-%EA%E1%E9-%F4%EF%F5-angkor.html

Κανε λίγο υπομονή μέχρι να απαντήσουν οι ειδήμονες...;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
αυτό το καλοκαίρι σκέφτομαι να πάω στην Καμπότζη. Εχει πάει κανείς να μου πει τη γνώμη του; εχει αρκετά αξιοθέατα, θέματα για φωτογράφηση, πώς είναι τα ξενοδοχεία τα φαγητά, οι άνθρωποι κλπ; ευχαριστώ.:roll:
H Καμποτζη εχει ενα απο τα κορυφαια αξιοθεατα του πλανητη.
Τους ναους του Ανγκορ που θα τους θυμασαι για παντα.
Θεματα για φωτογραφιες υπαρχουν παντου (tonle sap πχ)γι`αυτο να κρατας πολλα γιγα καρτες μνημης.
Τα βασιλικα ανακτορα της Πνομ-πενχ ειναι πανεμορφα.
Οι ανθρωποι πολυ καλοι και πολυ φτωχοι,(να κρατατε στυλο και καραμελες για τα πιτσιρικια).
Τα ξενοδοχεια ειναι για ολα τα βαλαντια και ειναι σχετικα φτηνα εξαρτατε απο το τι ψαχνεις.
Να κρατας δολλαρια μαζι σου γιατι οι περισσοτερες συναλλαγες γινονται σε δολ.
Την φραση one dollar sir θα την ακους συνεχεια.
Τα φαγητα θυμιζουν ταιλανδεζικη κουζινα αλλα σε τουριστικα μερη υπαρχουν και ευρωπαικα.
Αν σου αρεσουν αυτες οι χωρες η Καμποτζη θα σου μεινει αξεχαστη.
Ευχομαι να ξαναπαω συντομα.
 
  • Like
Reactions: DrG

dimitris70

Member
Μηνύματα
97
Likes
20
Γεια σου και απο μένα.
Ελπίζω να τα καταφέρεις να πας, ειναι μια χώρα που αξίζει τον κόπο.
Θα συμπλήρωνα στα λεγόμενα του xenou ότι έχει και φανταστικές παραλίες, ειδικά στην περιοχή του sihanouk ville. Θυμίζουν παραλίες των νησιών της Ταυλάνδης.
Οντως οι άνθρωποι αν και φτωχοί είναι πολύ ευχάριστοι και καλοί, καμία σχέση με αυτούς της Ταυλάνδης και ειδικά του Βιετνάμ.
Μου έκανε εντύπωση και η προσπάθεια τους να μάθουν Αγγλικά από μικρά παιδιά και έτσι μπορείς να συνενοηθείς πιο άνετα απο τις άλλες χώρες της περιοχής.
Οι ναοί στο Σιέμ Ριπ είναι φανταστικοί και μόνο αυτοί δικαιλογούν την επίσκεψη σου στην χώρα.
 
  • Like
Reactions: DrG

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom