εχετε τα ματια σαs 14!!!!!!!!!!!!!!!

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
Φίλοι ταξιδιώτες θα ήθελα να σας ενημερώσω για ένα συμβάν που μου συνέβη και θα πρέπει να το έχει ο καθένας στην αντίληψη του.
Επέστρεφα από ένα ταξίδι από την άγκυρα της Τουρκίας. Ταξίδευα μόνος.
Πήρα το τρένο (κλινάμαξα) από Κωνσταντινούπολη για Θεσσαλονίκη.Η καμπίνα ήταν δίκλινη.
Κάποια στιγμή έφεραν έναν νεαρό στην καμπίνα. Συστηθήκαμε και έπεσα για ύπνο γιατί ήμουν κομμάτια. Όταν φτάσαμε στα τουρκικά σύνορα μπήκαν να ελέγξουν τα διαβατήρια. Όταν άνοιξαν οι τελωνιακοί την πόρτα και τα φωτά της καμπίνας εγώ κοιμόμουν. Σηκώθηκα και τους έδωσα το διαβατήριο. Όμως ο άλλος έλειπε από το κρεβάτι. Τον έψαξαν σε όλο το τρένο. Πουθενά. Τελικά ηρθάν ξανά στην καμπίνα και ένας αστυνόμος τον εντόπισε που κρυβόταν κάτω από το κρεβάτι.
Το ξύλο που έφαγε δεν λέγεται. Τον λυπήθηκα. Όταν μια στιγμή είπα να μιλήσω για να σταματήσουν να τον δέρνουν αυτοί με κοίταξαν αγρία και μου την είπαν στα τουρκικά.
Θα μπορούσα να είχα μπλέξει πολύ άσχημα. Άσε που νόμιζαν πως ήμουν μαζί του και έψαξαν τα πράγματα μου. Εδώ είναι που θέλει προσοχή. Θα μπορούσε να είχε κρύψει οτιδήποτε στην τσάντα μου όταν κοιμόμουν και τώρα να ήμουν σαν το express του μεσονυχτιού.
Όσοι ταξιδεύετε μονοί να μην εμπιστεύεστε κανέναν. Τα ματιά σας 14. Το ξερώ πως δεν σας λέω κάτι καινούργιο αλλά και εγώ από τα πολλά ταξίδια (πολλά από αυτά μονός) έδειξα αδικαιολόγητη χαλάρωση.
Επειδή και η περιοχή είναι ευαίσθητη καλό είναι να προσέχουμε όλοι παραπάνω.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Φίλοι ταξιδιώτες θα ήθελα να σας ενημερώσω για ένα συμβάν .
TRAVELLER 103,
σίγουρα ήταν κακή εμπειρία για σένα..και εγώ θα στεναχωριόμουν...πραγματικά είναι πολύ εύκολο να βρεθείς μπλεγμένος απο την μιά στιγμή στην άλλη...και αυτό με το express του μεσονυχτίου που μου θύμισες αρρώστησα!!!!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Απίστευτη ιστορία:shock:!Καλά κάνει και το επισημαίνεις.Το κακό είναι οτι αν μπλέξεις σε τέτοιες ιστορίες δεν ξεμπλέκεις με τίποτα.Τυχερός στάθηκες νομίζω!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Όντως θα μπορούσες να είχες μπλέξει χωρίς λόγο! Και είδα το "Εξπρές του Μεσονυχτίου" το Σάββατο το βράδυ και υποθέτω ότι δεν θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στις τούρκικες φυλακές!!
Κατά έναν περίεργο τρόπο τα χειρότερα συμβαίνουν πάντα όταν χαλαρώνεις λιγάκι. Πέρσι στο σταθμό του Μιλάνου προσπάθησαν να μου βάλουν χέρι στη τσάντα επειδή έκανα τη βλακεία και την έβαλα στον ώμο αντί να την περάσω σταυρωτά στην πλάτη!
Προσοχή, λοιπόν, παντού!!!
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
traveller 3 ευχαριστουμε για την εξιστορηση του γεγονοτος.η αληθεια ειναι οτι καμμια φορα δεν βαζουμε με το μυαλο μας τετοια σεναρια ,γιατι πιστευουμε οτι μονο στις ταινιες συμβαινουν ,αλλα....
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
marydim ειδα πωs το επομενο σου ταξιδι ειναι στην βιεννη και την μπρατισλαβα. Θελω να σου προτεινω,αν δεν το γνωριζειs ηδη,κατι.Μπορειs να γυρισειs απο μπρατισλαβα στην βιεννη η και το αντιθετο με ενα καραβακι που διασχιζει το ποταμι.ειναι ωραια διαδρομη και ξεφευγει απο το συνηθησμενο λεωφορειο και τρενο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
marydim ειδα πωs το επομενο σου ταξιδι ειναι στην βιεννη και την μπρατισλαβα. Θελω να σου προτεινω,αν δεν το γνωριζειs ηδη,κατι.Μπορειs να γυρισειs απο μπρατισλαβα στην βιεννη η και το αντιθετο με ενα καραβακι που διασχιζει το ποταμι.ειναι ωραια διαδρομη και ξεφευγει απο το συνηθησμενο λεωφορειο και τρενο.
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την πρόταση. Πολύ ωραία εμπειρία μου φαίνεται τώρα που είναι και καλοκαιράκι. Είχε πάρει κάπου το μάτι μου όταν είχα κλείσει το ταξίδι και είχα πει ότι θα επιστρέψω αλλά πραγματικά το είχα εντελώς ξεχάσει. Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες θα με ενδιέφερε αν και θυμάμαι ότι ήταν λίγο ακριβό το εισιτήριο.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Marydim το εισητηριο ειναι 62 ευρω πηγαινε ελα.Αξίζει τον κόπο .Δες twin city liner στο google για περισσότερες πληροφορίες.(Ξεφύγμε λίγο απο το θέμα βέβαια αλλά οκ)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Marydim το εισητηριο ειναι 62 ευρω πηγαινε ελα.Αξίζει τον κόπο .Δες twin city liner στο google για περισσότερες πληροφορίες.(Ξεφύγμε λίγο απο το θέμα βέβαια αλλά οκ)
Ε, μερικές φορές ξεφεύγουμε και λιγουλάκι!
Σ' ευχαριστώ πολύ και εσένα.

 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
ευτυχωs παντα κραταω προσπεκτ και οτι αφορα το καθε μου ταξιδι.εχω ενα αρχειο.βρηκα λοιπον πωs το εισητηριο για το πλοιαρακι στηs 11-05-2007 που ειχα κανει το ταξιδι κοστισε 15 ευρω.απο μπρατισλαβα στην βιεννη.αλλα πρεπει να εξαρταται και απο τη ωρα 8α κανειs την διαδρομη.ενα site που θα σε βοηθησει ειναι το TWIN CITY LINER 2009
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
ευτυχωs παντα κραταω προσπεκτ και οτι αφορα το καθε μου ταξιδι.εχω ενα αρχειο.βρηκα λοιπον πωs το εισητηριο για το πλοιαρακι στηs 11-05-2007 που ειχα κανει το ταξιδι κοστισε 15 ευρω.απο μπρατισλαβα στην βιεννη.αλλα πρεπει να εξαρταται και απο τη ωρα 8α κανειs την διαδρομη.ενα site που θα σε βοηθησει ειναι το TWIN CITY LINER 2009
Και εγώ το ίδιο κάνω! Μάλιστα κουβαλάω τόσα πολλά που ο υποψήφιος "κλεφτάκος" τα βρίσκει δύσκολα με την τσάντα (για να μην ξεφύγουμε εντελώς μα εντελώς από το θέμα)!
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
το αστειο ειναι πωs αυτοι οι ιδιοι οι τουρκοι τον βαλαν στο τρενο μεσα αλλα δεν ελενχουν αν εχειs διαβατηριο.μονο το εισητηριο κοιταν.στα συνορα μετα τουs ψαχνουν κατω απο τα κρεβατια!!!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.513
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom