Κροατία Σλοβενία ζαγκρεμπ-λιουμπλιάνα

done

Member
Μηνύματα
119
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
χιλή
Καλησπέρα κι από μένα και καλώς σας βρήκα! Θα κάνω ένα ταξιδάκι το Νοέμβριο στο Ζάγκρεμπ για 4 ημέρες. Υπάρχει κανείς να μου προτείνει ξενοδοχείο; Επίσης, σκέφτομαι να πεταχτω μια μερούλα και Λιουμπλιάνα, θεωρείτε οτί αξίζει να πάω απο την προηγούμενη το απόγευμα και να διανυκτερεύσω ή να πάω αυθημερόν; Ευχαριστώ
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
Ψαρωσα κι εγω λογω του δεκεμβριατικου μουντ ακρατου καταναλωτισμου και εκλεισα ενα πηγαινελα στην Λουμπλιανα. Μιας και το Ζαγκρεμπ ειναι κοντα και δεν το κοβω να υπαρξει αλλη ευκαιρια για Κροατια (πλην βεβαιως Ντουμπροβνικ, οταν θα μπω, με το καλο, στο καστ του GOT για να γοητευσω την Daenerys Targaryen aka Khaleesi) σκεπτομαι να το συνδυασω. Τεταρτη πηγαινω και γυριζω Σαββατο. Αξιζει να μοιρασω το πραγματι ελαχιστο διαστημα ή η πρωτευουσα της σλοβενιας χρειαζεται τρεις νυχτες; Αν προκρινετε (εσεις) μοιρασμα, οι δυο νυχτες που ειναι καλυτερα; Ευχαριστω σας!
 

DELIDEB

Member
Μηνύματα
70
Likes
102
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Εξαρτάται τι τύπος ταξιδιώτη είσαι και πόσο διεξοδικά θες να δεις κάθε πόλη. Επισκεφθήκαμε και τις 2 πόλεις πέρσι τον Οκτώβρη στο πλαίσιο road trip και μείναμε 2 μέρες Λιουμπλιάνα και 1 Ζάγκρεμπ. Η Λιουμπλιάνα μου άρεσε περισσότερο κι ευχαρίστως θα έμενα και 3η μέρα αλλά δεν νομίζω ότι είχα να δω πολλά ακόμη αφού και οι 2 πόλεις είναι σχετικά μικρές και μαζεμένες.
Καλό θα ήταν να υπολογίσεις και το χρόνο που θα χάσεις στις μετακινήσεις αν χρησιμοποιήσεις μέσα μαζικής μεταφοράς κι αν τελικά το αποφασίσεις, θα σου έλεγα να κλείσεις κεντρικά ξενοδοχεία για να είσαι κοντά στα αξιοθέατα.
Εμείς είχαμε μείνει σε αυτό στη Λιουμπλιάνα, το οποίο ήταν σε πολύ καλή τοποθεσία αν και το δωμάτιο ήταν κάπως μικρό :
https://www.booking.com/hotel/si/gi...group_rooms=1&sb_price_type=total&type=total&
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν θα πήγαινα Ζάγκρεμπ καθόλου εγω. Η Λιουμπλιάνα μου φάνηκε πιο όμορφη
και αν βάρεθείς έχει πολύ ωραία μέρη στη Σλοβενία που αξίζει να δεις όπως Bled lake, Postojna cave.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Είναι πανέμορφη χώρα η Σλοβενία!Επικεντρώσου σε εκδρομές μέσα στη χώρα και άσε την Κροατία για άλλη φορά.Δεν αξίζει η ταλαιπωρία και το χάσιμο χρόνου στη μετακίνηση.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ταξίδι-Όνειρο
φινλανδια
μεινε Λιου...ημουν περσι Χριστουγεννα για 5 μερες...ο κακος χαμος το βραδυ απο ζωντανια και live μουσικη !!!
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.223
αγαπητοι, ψαχνω να βρω συνδεση (σιδηροδρομικη) μεταξυ Λουμπλιανας και Ζαγκρεμπ. Σε καποια ψαχτηρια μου δινει το www.slo-zeleznice.si στο οποίο υπαρχουν τα πεδια departure station και arrival station αλλα δεν φαινεται πουθενα ζαγκρεμπ, πρεπει να ειναι ολα domestic .

Τελος παντων, πηγα και στο bahn.de αλλα δυο στα τρεις επιλογες (αφου βαλω τις ημερομηνιες που θελω) ειναι not bookable via the internet οπως λεει χαρακτηριστικα. Ειναι δυνατον; εννοω οτι τετοιο ταξιδι, μπορεις να το αφησεις στην τυχη του, να πας δηλαδη γκισε τελευταια στιγμη για να εκδοσεις εισιτηριο με ο,τι κινδυνους αυτο συνεπαγεται; μηπως καποιος σλοβενοκροατισας καποια στιγμη, ξερει πως δουλευει το συστημα;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
αγαπητοι, ψαχνω να βρω συνδεση (σιδηροδρομικη) μεταξυ Λουμπλιανας και Ζαγκρεμπ. Σε καποια ψαχτηρια μου δινει το www.slo-zeleznice.si στο οποίο υπαρχουν τα πεδια departure station και arrival station αλλα δεν φαινεται πουθενα ζαγκρεμπ, πρεπει να ειναι ολα domestic .

Τελος παντων, πηγα και στο bahn.de αλλα δυο στα τρεις επιλογες (αφου βαλω τις ημερομηνιες που θελω) ειναι not bookable via the internet οπως λεει χαρακτηριστικα. Ειναι δυνατον; εννοω οτι τετοιο ταξιδι, μπορεις να το αφησεις στην τυχη του, να πας δηλαδη γκισε τελευταια στιγμη για να εκδοσεις εισιτηριο με ο,τι κινδυνους αυτο συνεπαγεται; μηπως καποιος σλοβενοκροατισας καποια στιγμη, ξερει πως δουλευει το συστημα;
Το raileurope σου δίνει εισιτήρια ονλάιν αλλά μου φάνηκαν πολύ ακριβά γι'αυτή τη διαδρομή
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom