Γενικά ζητειται γνωμη για ΙΑΝ ή ΦΕΒ σε ευρωπαικη χωρα

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδια η ερώτηση είναι SOS, που θα πηγαίνατε ιαν ή φλε στην ευρωπη; όχι τα χιονια δεν μου αρέσουν κ στόχος θα ήταν να τα αποφύγω, μιλάμε για 1 εβδομάδα ταξίδι +κάτι ψιλά.....
σκεφτόμουν ισπανία-πορτογαλία, πόσο πιθανό είναι να χιονίσει το χαμό σε αυτές τις χώρες;ποσο καττσικοποδαρι να είμαι τελικα; :p
ποια εβδομάδα μέσα σε αυτούς τους μήνες είναι η καλύτερη γι' αυτό που περιγράφω;
μιας κ προέκυψε αυτό το ταξίδι κ δεν το ήθελα επείγει να το κλείσω οπότε όποιος μπορεί να πει ας μη βαρεθεί ας ΠΕΙ !
ευχαριστωω
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Φεβρουαριο,ειχα παει πορτογαλια και ηταν σχετικα καλος καιρος,αν εξαιρεσεις καποιες βροχες...θεωρητικα και νοτια ισπανια-ανδαλουσια(δεν εχω παει)θα εχει ηπιο κλιμα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αν το οικονομικο δεν ηταν θεμα, εγω θα πηγαινα στο καρναβαλι στην Βενετια... με μεγαλη διαφορα η καλυτερη επιλογη... εκπληκτικη πολη, παντως καιρου και με φοβερη γιορτινη ατμοσφαιρα... αν παλι το κοστος ειναι απαγορευτικο θα διαλεγα κατι σε κατω χωρες... μια εβδομαδα στο Βελγιο π.χ συνδιαζει ωραιες πολεις, κοσμοπολιτικη ατμοσφαιρα και κυριως φανταστικο φαγητο... σε καθε περιπτωση ομως, οφειλω να σημειωσω οτι η περιοδος πλην της Βενετιας και αυτη λογω καρναβαλιου, δεν ειναι καλη, γιατι εξαρτασαι αμεσα απο τον καιρο...

Υ.Γ Την Ισπανια και ειδικα την Πορτογαλια μαλλον θα την φοβομουν, οχι γιατι δεν ειναι ωραια, αλλα γιατι θεωρω παρα πολυ δυσκολο να μην βρεχει... και οταν βρεχει στην Ιβηρικη, μπορει να βρεχει βδομαδες και ως γνωστον η βροχη ειναι που καταστρεφει ενα ταξιδι και οχι το κρυο... αν παντως καταληξεις σε κατι απο τα δυο, θεωρω οτι η Ισπανια και ειδικα η Ανδαλουσια ειναι μαλλον η καλυτερη περιπτωση...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να προσθέσω (συμφωνώντας με τον Traveller) ότι - αν επιλέξεις Νότο - η Ανδαλουσία είναι μάλλον καλύτερη επιλογή και γιατί - αν δεν κινηθείς με ΙΧ - έχει καλύτερες επιλογές στους σιδηροδρόμους από την Πορτογαλία - σε περίπτωση κακοκαιρίας (το οδικό δίκτυο και στις δύο χώρες είναι εξαιρετικό).
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Βαρκελώνη είναι καλά, πετάγεσαι και Ανδόρα για ψώνια, αρκεί να μήν βρέχει..
Ρώμη επήσις είναι καλή επιλογή....
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Εγώ πάλι θα προτείνω Πορτογαλία - για χιόνι ούτε λόγος να γίνεται, η βροχή όπως έγραψαν και πιο πάνω μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα, αν σου κάτσει. Εγώ όμως είχα πάει Λισαβόνα Φεβρουάριο και είχε πάνω από 20 βαθμούς, οπότε αν σταθείς εξίσου τυχερή, θα περάσεις φοβερά!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Παιδια σας ευχαριστω για την καθοδηγηση..σκεφτομουν να παω σε χωρα που δεν εχω ξαναπαει αρα.. ισπανια πορτογαλια κ κατι ψιλα αλλα βορεια που θα είναι χαλια λογω χιονιου..
το λονδινο το σκέφτομαι σοβαρα λογω διαθεσιμης διαμονης κ ΛΑΤΡΕΙΑΣΣΣΣΣ αλλά από την άλλη θελω πολύ να παω πορτογαλια κ θελω να το ψαξω λιγο να δω αν είναι εφικτο από θεσνικη..εκτος αν τα βαλω κ τα δυο μεσα..
για βενετια ουτε κουβεντα ποσο μαλλον στο καρναβαλι. ευχαριστω παντως traveller δειχνεις να αγαπας βενετια +καρναβαλι !
οσον αφορα την ανδαλουσια είναι το μαστ της ισπανιας θεωρείτε;
λαβετε υποψη ότι αδιαφορω παντελως για το κοσμοπολιτικο κ μου αρεσει η αρχιτεκτονικη, οι παλιες πολεις..μηπως είναι καλυτερη η βαρκελωνη;
α εχει παει κανεις πορτο;;;
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Κι εγώ ετοιμαζόμουν να πω τη Βενετία. Με βάση το τελευταίο σου ποστ πιστεύω ότι η Ανδαλουσία είναι πολύ καλή επιλογή!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.για βενετια ουτε κουβεντα
2.αδιαφορω παντελως για το κοσμοπολιτικο κ μου αρεσει η αρχιτεκτονικη, οι παλιες πολεις..μηπως είναι καλυτερη η βαρκελωνη;
1. γιατί? για το οικονομικό? η πόλη ειναι σε αποσταση αναπνοής από ενα σωρο αλλες πολεις-χωρια πολυ οικονομικοτερα. χωρια που θα προτεινα και Τοσκάνη, Σικελία.
2. Σεβιλλη ασυζητητι.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Παιδια σας ευχαριστω για την καθοδηγηση..σκεφτομουν να παω σε χωρα που δεν εχω ξαναπαει αρα.. ισπανια πορτογαλια κ κατι ψιλα αλλα βορεια που θα είναι χαλια λογω χιονιου..
το λονδινο το σκέφτομαι σοβαρα λογω διαθεσιμης διαμονης κ ΛΑΤΡΕΙΑΣΣΣΣΣ αλλά από την άλλη θελω πολύ να παω πορτογαλια κ θελω να το ψαξω λιγο να δω αν είναι εφικτο από θεσνικη..εκτος αν τα βαλω κ τα δυο μεσα..
για βενετια ουτε κουβεντα ποσο μαλλον στο καρναβαλι. ευχαριστω παντως traveller δειχνεις να αγαπας βενετια +καρναβαλι !
οσον αφορα την ανδαλουσια είναι το μαστ της ισπανιας θεωρείτε;
λαβετε υποψη ότι αδιαφορω παντελως για το κοσμοπολιτικο κ μου αρεσει η αρχιτεκτονικη, οι παλιες πολεις..μηπως είναι καλυτερη η βαρκελωνη;
α εχει παει κανεις πορτο;;;
Γλυκυτατη πολη το Πορτο,θα σου αρεσει πολυ.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Γλυκυτατη πολη το Πορτο,θα σου αρεσει πολυ.
το λες αληθεια;;;είναι στο μυαλο μου γιατι είναι προσιτη σε σχεση με τη λισαβωνα πως την αξιολογείτε;αν τεθει θεμα μιας πολης..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.537
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom