Τσεχική Δημοκρατία ημερησια εκδρομη στη πραγα...

tzavi

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
γεια σας παιδια...προκειται να κανω ενα ταξιδι στη πραγα μεσα οκτωβρη...και ηθελα να μου λυσετε μερικες αποριες...θα αξιζε τον κοπο μια ημερησια εκδρομη μεχρι την δρεσδη η δν θα προλαβαιναμε να δουμε τπτ ?? και με τι μεσο προτεινετε να παμε...επισης το ευρω περναει στη τσεχια η πρεπει να κανουμε συναλλαγμα κατευθειαν στο αεροδρομιο?? και κατι τελευταιο εχουμε κλεισει δωματιο στο http://www.booking.com/hotel/cz/res...dcid=1;origin=disamb;srhash=635213473;srpos=2 ..υπαρχει καμια εμπειρια απο το συγκεκριμενο ξενοδοχειο?? ευχαριστω πολυ!!
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Θα σου πω την γνωμη μου, αν θα μεινετε Πραγα παραπανω απο 4-5 ημερες μια μονοημερη Δρεσδη αξιζει. Εμεις ειχαμε παει προπερσυ τα Χριστουγεννα Πραγα και δυστυχως δεν πηγαμε Δρεσδη και το μετανιωσα. Παντως η Πραγα ειναι μαγικη και θα περασετε υπεροχα.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.201
Ταξίδι-Όνειρο
πάντα το επόμενο...
Η δική μου εμπειρία ήταν μάλλον αρνητική , μιας και πηγαίνοντας οδικώς από Πράγα , βρήκαμε τέτοιο μποτιλιάρισμα που καθυστερήσαμε 3 ώρες και φτάσαμε νύχτα , οπότε νιώθω ότι είδα ελάχιστα πράγματα . Πανέμορφο κέντρο πάντως από ότι πρόλαβα να δω .
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Καλύτερα συνάλλαγμα...Πολλά τουριστικά δέχονται και ευρώ, το γράφουν και στην πόρτα, αλλά προτιμότερες οι συναλλαγές με κορόνες..
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Γεια σου tzavi κι απο μενα και καλως ηρθες στην παρεα μας.
Οπως ανεφερε κι αλλο μελος, αν μεινεις περισσοτερο απο 4 ημερες Πραγα, θα ελεγα οτι θα μπορουσες να πας μια μονοημερη στην Δρεσδη. Θα σου προτεινα με το τραινο, το γρηγορο κανει περιπου 2 ωρες. Αν θυμαμαι καλα, γιατι ειχα παει το 2008, το εισιτηριο ηταν περιπου 30-35 ευρω, one way.
Οσο για το νομισμα, αν και δεχονται ευρω, σε συμφερει πολυ περισσοτερο να πληρωνεις με κορονες η με πιστωτικη καρτα, αν διαθετεις. Εχει πολλα ανταλλακτηρια συναλλαγματος, που μπορεις να απευθυνθεις. Θυμαμαι ενα, με την καλυτερη τοτε ισοτιμια, που βρισκεται πισω απο τον ναο του Αγιου Νικολαου, στην αρχη δυο δρομων. Νομιζω ο δρομος λεγεται Kaprova η Karlova, δεν θυμαμαι πολυ καλα, υστερα απο τοσα χρονια...Αυτα απο εμενα και ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
γεια σας παιδια...προκειται να κανω ενα ταξιδι στη πραγα μεσα οκτωβρη...και ηθελα να μου λυσετε μερικες αποριες...θα αξιζε τον κοπο μια ημερησια εκδρομη μεχρι την δρεσδη η δν θα προλαβαιναμε να δουμε τπτ ?? και με τι μεσο προτεινετε να παμε...επισης το ευρω περναει στη τσεχια η πρεπει να κανουμε συναλλαγμα κατευθειαν στο αεροδρομιο?? και κατι τελευταιο εχουμε κλεισει δωματιο στο http://www.booking.com/hotel/cz/res...dcid=1;origin=disamb;srhash=635213473;srpos=2 ..υπαρχει καμια εμπειρια απο το συγκεκριμενο ξενοδοχειο?? ευχαριστω πολυ!!
Φυσικα και αξίζει να πας δρεσδη και ούτε θα χρειαστείς παραπάνω χρόνο. Έχω πάει γύρω στις 4-5 φορές και μπορώ να πω οτι ειναι μια πολύ ωραία πολη που αξίζει να πας για βόλτα. Μην σκεφτείς για αυτοκίνητο γιατί ενώ η απόσταση δεν ειναι μεγάλη, γύρω στα 150χλμ αν θυμάμαι καλα, η Τσεχία δν έχει καλο οδικό δίκτυο και πολλές φορές ο δρόμος σε πετάει σε επαρχιακό. Καλύτερα τρένο και η καλύτερη μέθοδος πληρωμών ειναι σαφώς η πιστωτική/χρεωστικη κάρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom