Τουρκία θα παω τουρκια

droukas chris

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
τουρκια
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
ειμαι χαρουμενος που θα παω τουρκια (με γκρουπ), κωνσταντινουπολη κλπ. αλλα δεν ξερω που να τρωω και τι αξιζει να αγορασω. ευχαριστω
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
ειμαι χαρουμενος που θα παω τουρκια (με γκρουπ), κωνσταντινουπολη κλπ. αλλα δεν ξερω που να τρωω και τι αξιζει να αγορασω. ευχαριστω
καλο ταξιδι ναχεις
Πηγα την προηγουμενη εβδομαδα και περασα τελεια
Ωραιο αλλα θελει κρατηση ειναι το 360
360 Restaurant ISTANBUL - Your World is 360!
Για πληροφοριες κοιτα εδω
http://www.travelstories.gr/%EA%F9%ED%F3%F4%E1%ED%F4%E9%ED%EF%FD%F0%EF%EB%E7/

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...E7%ED-%F0%FC%EB%E7-%E5%F1%F7%EF%EC%E1%E9.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...2-%E5%DC%EB%F9-%E1%F0%FC-%E5%EC%DD%ED%E1.html

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...D%F3%F4%E1%ED%F4%E9%ED%EF%FD%F0%EF%EB%E7.html
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
ειμαι χαρουμενος που θα παω τουρκια (με γκρουπ), κωνσταντινουπολη κλπ. αλλα δεν ξερω που να τρωω και τι αξιζει να αγορασω. ευχαριστω
Ριξε μια ματια στο travelpedia για να παρεις ιδεες, και διαβασε επισης τις ταξιδιωτικες ιστοριες των μελων που εχουν παει Τουρκια....σιγουρα θα βρεις κατι που σε ενδιαφερει....

Καλα να περασεις !!!!!:clap::clap:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
ειμαι χαρουμενος που θα παω τουρκια (με γκρουπ), κωνσταντινουπολη κλπ. αλλα δεν ξερω που να τρωω και τι αξιζει να αγορασω. ευχαριστω
Αν ενδιαφέρεσαι για την Κων/πολη η Travelpedia δέν σε κάλυψε?

Επίσης υπάρχει πρόσφατη ταξιδιωτική ιστορία με τίτλο "απο τήν Πόλη έρχομαι.."Έκανες αναζήτηση?
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλά man αν διαβάσεις ότι έχουμε γράψει όλοι εδώ μέσα για την Πόλη όταν φτάσεις θα νομίζεις πως έχεις ήδη πάει!!! :-D
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Αν εχεις και προβλημα στο τί και πού θα φας στην Τουρκία, άστο, κάθησε σπίτι...
Όπου σε τραβἠξει η μύτη και τα μάτια σου μπες και δοκίμασε... Μονο ετσι :)
Και να μην αγορασεις τίποτα... Ήδη με το που αποφάσισες να πας αγόρασες μια σπουδαία εμπειρία. Απόλαυσε το όσο μπορεις και μην αναλώσεις το χρόνο σου σε ψώνια... Μπες στα παζάρια πρώτα με σκοπο να δεις και μετα για να ψωνισεις...
 

maccabi990

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Σχετικά με το φαγητό τα παρακάτω μου τα είχε προτείνει ντόπια φίλη μου, έχω φάει εκεί και ήταν σούπερ:

"Konak" και "OtantiK" στην Ιστικλάλ
"SultanAhmet Koftecisi" στην περιοχή Σουλταναχμέτ κοντά στην Αγία Σοφία.
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Για φαγητό Πόλη θα πρότεινα
1) Πάνω στον πεζόδρομο της Ιστικλάλ κατεβαίνοντας στο δεξί σου χέρι θα δεις ένα τζαμί. Απέναντι σχεδόν είναι ένα σχετικά καινούριο μαγαζί που έχει ανοίξει Ramiz Koftecisi. Φτιάχνει τους καλύτερους κεφτέδες που μπορείς να βρεις, είναι πεντακάθαρο και έχει και φοβερές σαλάτες. Είναι μια αλυσίδα μαγαζιών που μάλιστα σκέφτονδαι να ανοίξουν και στην Ελλάδα. Το αρχικό μαγαζί είναι στη Σμύρνη και υπάρχει εδώ και 100 χρόνια. Ήταν το αγαπημένο μαγαζί του Ωνάση, ο οποίος έχει κατατωγή από το χωριό στο οποίο δημιουργήθηκε το μαγαζί.
2) Επίσης, για Οθωμανική κουζίνα υπάρχει το εστιατόριο Haciabdullah (κατεβαίνοντας την Ιστικλάλ, όταν δεις το τζαμί στο δεξί σου χέρι στρίβεις δεξιά στο στενό δίπλα από το τζαμί). Πολύ ωραία Τούρκικη κουζίνα, αυθεντική και πεντανόστιμη.
3) Λίγο πιο κάτω υπάρχει το Ara Cafe που το έχει ο γνωστός Αρμένιος φωτογράφος Ara Guler.
αχ...μου έλειψε η Πόλη
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Θα περάσεις υπέροχα, η Πόλη είναι μαγευτική, πλανεύτρα, μια απίστευτη μίξη Ευρωπαϊκού και Ανατολίτικου στοιχείου! Φύγε από το γκρουπ μετά τις ξεναγήσεις, γύρισε στους δρόμους της Παλιάς Πόλης (περιοχή Σουλτάναχμέτ), μίλα στους ντόπιους, δες το Ηλιοβασίλεμα στο Eminonu που οι γλάροι πετάνε γύρω από το τζαμί την ώρα που ο ουρανός γίνεται από πορτοκαλί μπορντώ, ανάπνευσε την αλμύρα του Βοσπόρου...
Να δεις τους Δερβίσιδες στο παραδοσιακό καφενείο Mesale(ακριβώς πίσω από το Μπλε Τζαμί) και στο ίδιο καφενείο να φας τις παραδοσιακές πιτούλες που κάνει μπροστά στα μάτια σου μια γριούλα στην είσοδο του μαγαζιού, την ώρα που οι ντόπιοι δίπλα σου κάνουν ναργιλέ. Να φας εκεί που δεν θα δεις τουρίστες, να ζητήσεις την πιο παραδοσιακή συνταγή του μαγαζιού.. Και ένα βράδυ να φας στο Cicek Pasajı (Στενό των Λουλουδιών) στο Πέρα επί της Ιστικλάλ. Πραγματική εμπειρία, όργανα περνούν πάνω από τους ντόπιους ενώ αυτοί τρώνε, αυτοί πίνουν ρακί και χορεύουν όρθιοι..
Και από ψώνια; Το Μεγάλο Παζάρι είναι μια απάτη, τουλάχιστον όσον αφορά στα σουβενίρ, ξεκινάς παζάρι με την μισή τιμή. Ποτέ τα μαγαζιά στην αρχή του παζαριού. Μπακλαβάς μόνο από Gulluoglu (προφέρεται Γκιλίογλου) έξω από το Μεγάλο Παζάρι, ο καλύτερος μπακλαβάς της χώρας, όποιον ντόπιο κ αν ρωτήσεις. Ακριβός αλλά ο μονος που λιώνει στο στόμα.

Θα την ερωτευτείς την Πόλη, όπως την ερωτεύτηκα και εγώ... Και τότε θα καταλάβεις γιατί ήταν πάντοτε αντικείμενο επιθυμίας τόσων λαών και θρησκειών...
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Επειδή έχω φρέσκια τη μυρωδιά της Πόλης (Κυριακή και Δευτέρα ήμουν εκεί), να σου πω κι εγώ δύο πραγματάκια.

Στην Αιγυπτιακή αγορά, έτσι κι αλλιώς θα πας, αξίζει να φας στο εστιατόριο Padelis. Το άνοιξε κάποιος Έλληνας ονόματι Παντελής το 1901. Έχω την αίσθηση ότι διατηρεί τη μαγεία της εποχής εκείνης. Αξίζει να καθήσεις σε τραπέζι με παράθυρο προς τη γέφυρα του Γαλατά. Για να το πετύχεις αυτό μπορείς να κλείσεις τραπέζι και να το ζητήσεις. Το τηλέφωνο και περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο αντίστοιχο άρθρο της Έρσης στην Travelpedia εδώ. Α, και κάτι άλλο. Η είσοδός του δεν είναι σε προφανές σημείο και μπορεί να περάσει απαρατήρητη. Μπαίνοντας στην αγορά (με τη γέφυρα στην πλάτη σου) δες αριστερά σου και εκεί είναι η μισοκρυμμένη πόρτα.

Στην Ιστικλάλ, το καλύτερο καφέ κατά την άποψή μου, είναι του Ara (Ara Cafe) που αναφέρθηκε παραπάνω. Αν θελήσεις να πας, ρώτα που είναι γιατί δεν θα το βρεις εύκολα. Είναι "χωμένο" πίσω από τον πεζόδρομο. Η διεύθυνσή του είναι 8A Tosbag Sokak, Istiklal Caddesi. Είναι διακοσμημένο πολύ όμορφα και γεμάτο παλιά πράγματα. Εκείνο όμως που κάνει τη διαφορά είναι οι φωτογραφίες του Ara. Είναι εξαιρετικός φωτογράφος, μέλος του Magnum agency (αυτό και μόνο τα λέει όλα για όσους ασχολούνται με τη φωτογραφία). Πριν το πατάρι έχει μια μικρή (πολύ μικρή) βιβλιοθήκη με βιβλία με απίθανες φωτό του Ara και άλλων μελών του Magnum, που πολλές αφορούν την Κωνσταντινούπολη.

Υποθέτω ότι έχεις διαβάσει ήδη όλα τα εκπληκτικά άρθρα της Έρσης για την Κωνσταντινούπολη στην Travelpedia. Αν όχι, τρέχα άμεσα. Είναι εδώ. :)
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Επειδή έχω φρέσκια τη μυρωδιά της Πόλης (Κυριακή και Δευτέρα ήμουν εκεί), να σου πω κι εγώ δύο πραγματάκια.

Στην Αιγυπτιακή αγορά, έτσι κι αλλιώς θα πας, αξίζει να φας στο εστιατόριο Padelis. Το άνοιξε κάποιος Έλληνας ονόματι Παντελής το 1901. Έχω την αίσθηση ότι διατηρεί τη μαγεία της εποχής εκείνης. Αξίζει να καθήσεις σε τραπέζι με παράθυρο προς τη γέφυρα του Γαλατά. Για να το πετύχεις αυτό μπορείς να κλείσεις τραπέζι και να το ζητήσεις. Το τηλέφωνο και περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρεις στο αντίστοιχο άρθρο της Έρσης στην Travelpedia εδώ. Α, και κάτι άλλο. Η είσοδός του δεν είναι σε προφανές σημείο και μπορεί να περάσει απαρατήρητη. Μπαίνοντας στην αγορά (με τη γέφυρα στην πλάτη σου) δες αριστερά σου και εκεί είναι η μισοκρυμμένη πόρτα.

Στην Ιστικλάλ, το καλύτερο καφέ κατά την άποψή μου, είναι του Ara (Ara Cafe) που αναφέρθηκε παραπάνω. Αν θελήσεις να πας, ρώτα που είναι γιατί δεν θα το βρεις εύκολα. Είναι "χωμένο" πίσω από τον πεζόδρομο. Η διεύθυνσή του είναι 8A Tosbag Sokak, Istiklal Caddesi. Είναι διακοσμημένο πολύ όμορφα και γεμάτο παλιά πράγματα. Εκείνο όμως που κάνει τη διαφορά είναι οι φωτογραφίες του Ara. Είναι εξαιρετικός φωτογράφος, μέλος του Magnum agency (αυτό και μόνο τα λέει όλα για όσους ασχολούνται με τη φωτογραφία). Πριν το πατάρι έχει μια μικρή (πολύ μικρή) βιβλιοθήκη με βιβλία με απίθανες φωτό του Ara και άλλων μελών του Magnum, που πολλές αφορούν την Κωνσταντινούπολη.

Υποθέτω ότι έχεις διαβάσει ήδη όλα τα εκπληκτικά άρθρα της Έρσης για την Κωνσταντινούπολη στην Travelpedia. Αν όχι, τρέχα άμεσα. Είναι εδώ. :)
Τι εγινε ρε παιδια απο τη Πολη ηρθατε ολοι?Ειχα ακουσει για το Ara αλλα δεν γνωριζα πως ειναι του ιδιου..Θα εχει πολυ ενδιαφερον μια επισκεψη στο καφε!!
 

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
Εχω φαει και εγω στον Padelis το φαγητο ηταν πανακριβο ειχαμε πληρωσει 50 ευρω το ατομο το2004 και δεν ηταν τιποτα το ιδιαιτερο σε σχεση με την ποιοτητα του φαγητου τα μαγαζια στην Ιστικλαλ που σου προτεινουν ειναι πολυ καλυτερα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom