θελω να παω φλωρεντια!!!!!!!

Μαρια

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
φλωρεντια!
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
:roll:Γειααααα....μπορει καποιος να με βοηθησει και να με διαφωτησει και να μου πει τελος παντων τι γινεται με αυτα τα τρενα στην ιταλια?εχω λιωσει ολα τα σαιτ των ιταλικων εταιριων και τιποτα!οι τιμες των τρενων λενε ειναι απορριτες!εγω ενδιαφερομαι για την γραμμη φλωρεντια-ανκονα.μηπως ξερει καποιος τι παιζει?:shock:περιμενω με αγωνια..
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Για να πας Φλωρεντία από την Ανκόνα, πρέπει να πας Μπολόνια και εκεί ν' αλλάξεις τρένο!
Η ηλεκτρονική διεύθυνση είναι www.trenitalia.it και έχει τα πάντα!
Δηλαδή πόσα τρένα την ημέρα για τον προορισμό που θέλεις, το είδος των τρένων, που θα αλλάξεις τρένο και μια πληθώρα εισιτηρίων για να επιλέξεις αυτό που σου ταιριάζει, καθώς και online αγορά εισιτηρίων!
Πήγαινε απλά στην ιταλική ή αγγλική version του site, επέλεξε την επιλογή Timetable and Purchasing, διάλεξε τον σταθμό αναχώρησης και το σταθμό του προορισμού σου και την πιθανή ημερομηνία που θέλεις να ταξιδέψεις και θα σου εμφανίσει τα δρομολόγια που εκτελούνται.
Στην συνέχεια αφού επιλέξεις την ώρα της αναχώρησής σου πήγαινε στην επιλογή buy προκειμένου να επιλέξεις τύπο εισιτηρίου για να δεις τις τιμές.
Πληροφοριακά, το ταξίδι Ανκόνα-Φλωρεντία διαρκεί από 3:30 εώς 4 ώρες με ενδιάμεσο σταθμό την Μπολόνια και οι τιμές των εισιτηρίων κυμαίνονται από 27 Ευρώ εώς 30 και κάτι.
 

Μαρια

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
φλωρεντια!
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
ευχαριστω πολυ marydim!!!!οποιαδηποτε αλλη πληροφορια καλοδεχουμενη!!!!!!!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ελπίζω ότι το συγκεκριμμένο site για τα ιταλικά τρένα να σε βοήθησε.
Αν αντιμετωπίζεις προβλήματα πες μου.
Στην Φλωρεντία έχω μείνει και μόνη μου και με παρέα στο Locanda di Firenze.
To Locanda di Firenze είναι μια μικρή οικογενειακή επιχείρηση και περιλαμβάνει τον 3ο όροφο ενός οικήματος πολύ κοντά στον σταθμό Santa Maria Novella και μόλις λίγα λεπτά περπάτημα από το κέντρο της Φλωρεντίας.
Έχει περίπου 10 δωμάτια και όλα είναι κουκλίστικα!
Μάλιστα την πρώτη φορά που είχα πάει πριν 5 χρόνια μόλις είχαν κάνει ανακαίνιση!
Μπορείς να δεις όλες τις πληροφορίες στα εξής 2 sites (μιας και τώρα τελευταία έφτιαξε και δικό του site): www.florenceby.com/locandadifirenze και www.locandadifirenze.com
Προσπάθησε να ξεφύγεις λίγο από τα τουριστικά μέρη της Φλωρεντίας όσον αφορά το φαγητό και θα απολαύσεις καταπληκτικές μακαρονάδες και τοσκάνικη κουζίνα!
Θα κοιτάξω λίγο τις καρτούλες μου για να βρω το όνομα μιας καταπληκτικής trattoria που μια επίσκεψη της αξίζει και για την κουζίνα της και για την οικεγενειακή ιταλική ατμόσφαιρα που επικρατεί στο μαγαζί!
Βέβαια είναι λίγο μακριά από το κέντρο και από τα δωμάτια που σου προτείνω!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και κάτι ακόμα.
Φτάνοντας στο σταθμό Santa Maria Novella της Φλωρεντίας υπάρχει γραφείο ευρέσεως δωματίων για όλους αυτούς που δεν έχουν προνοήσει να κλείσουν δωμάτιο από πριν!
Τους λες πόσα χρήματα διαθέτεις, αυτοί κάνουν τα κατάλληλα τηλεφωνήματα, μπορείς να πας να δεις τα δωμάτια και αν σου αρέσει μένεις.
Συνήθως ομως είναι ενοικιαζόμενα δωμάτια και όχι δωμάτια ξενοδοχείου.
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Για φαγητό στη Φλωρεντία: απλά Pizzaiuolo..
 

cliff_ac

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος της Αφρικής
Μολις γύρισα από ιταλία .. λοιπόν με το πιο φθηνό εισιτήριο (13,40) πας Ανκόνα - Φαένζα (4,00 ε) και απο εκεί αλλάζει τρένο για φλωρεντία (9,40ε) κανεισ 4 ωρες και 40 λεπτά .. τα τρένα εκεί δε παίζονται έχουν πάντα εισιτήρια και πάντα δρομολόγια για παντού .. έμεινα πολύ ευχαριστημένος .. σε λίγεσ μέρες και η ταξιδιωτική μου ιστορία!
 

Μαρια

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
φλωρεντια!
Ταξίδι-Όνειρο
παρισι
ευχαριστω πολυ cliff ac!!!εχω αρχισει να ξεαγχωνομαι με τις πληροφοριες που μου δινετε απο τις προσωπικες σας εμπειριες παιδια!!περιμενω με αγωνια την ταξιδιωτικη σου ιστορια!
 

stelios28

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
HELP ! ! !

Καλησπέρα , εύχομαι χρόνια πολλά , καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία . Είμαι καινούριος στο sait , το βρήκα ψάχνοντας στο google….θα ήθελα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε σχετικά με ένα ταξίδι που θέλω να πάω στην Ιταλία μόνο για ψώνια… Μπορείτε να μου πείτε που είναι καλά να πάω…( αν κατάλαβα είναι καλά στο McArthurGlen Barberino της Ρώμης ) , πώς πάω εκεί και που είναι καλά να μείνω ? Επίσης θέλω να μου πείτε αν αξίζει εκεί για ψώνια ? η να πάω στο THE MALL :roll: ? Να σας επισημάνω ότι σκέφτομε να πάω με τον ξάδελφο μου , επίσης είναι η πρώτη φορά που πρόκειται να πάω στην Ιταλία και ότι δεν γνωρίζω καθόλου ιταλικά… μόνο αγγλικά :)
Σας ευχαριστώ .
 
Last edited by a moderator:

stelios28

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
HELP AGAIN ! ! !

Κάτι ακόμα , από τι είδα στο sait http://www.mcarthurglen.it έχουνε εκπτώσεις από 30 έως 70 % , αυτές τις εκπτώσεις τις έχουνε όλο τον καιρό ? η αυτή την περίοδο ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάτι ακόμα , από τι είδα στο sait http://www.mcarthurglen.it έχουνε εκπτώσεις από 30 έως 70 % , αυτές τις εκπτώσεις τις έχουνε όλο τον καιρό ? η αυτή την περίοδο ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)
Αγαπητε΄Στελιο στο σαιτ που γραφεις εχει την απάντηση που ζητάς και μάλιστα στην αρχική σελίδα: εκπτώσεις (επί των τιμών outlet) στο της FI 7/1-7/3 και της Ρώμης (που δεν είανι το "Barberino" αλλά το Castel Romano από 3/1 ως 13/2. Δεν έχω πάει σε κανένα και δεν μπορώ να βοηθήσω παραπέρα. Σίγουρα οι εκπτώσεις στην Ιταλία αξίζουν και όσο πιο κοντά στην έναρξη τόσο καλύτερα. Καλό shopping.
 
Last edited by a moderator:

stelios28

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
HELP ! ! !

Που εννοείς βρε Samion :roll: δεν το βρήκα , μπορείς να βάλεις την διεύθυνση..... " τη ειναι το της FI 7/1-7/3 και της Ρώμης (που δεν είανι το "Barberino" αλλά το Castel Romano από 3/1 ως 13/2. " :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom